Jump to content



CryptoMining - Αξίζει πλέον να ασχοληθεί κάποιος;


LeoNaXe

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα μετά απο πολύ καιρό.

 

Μιας και έχω αρκετό καιρό να μπώ σε forum είπα να μπώ στο παλιό καλό σταθερό για να συζητήσω την ιδέα μου.

Τελευταία μιας και το Bitcoin άρχισε να βαράει ανηφοριές τα βουνά ένας φίλος μου επιχειρηματίας μου είπε για το NEOcurrency όπου θα ανοίξει στην κίνα και θα σκάσει αρκετά και μπλα μπλα μπλα, μιας και ήταν στα 27 ευρώ είπα να αγοράσω ένα και αν το αφήσω στην άκρη, αλλα μιας και έψαξα λίγο βλέπω το Etherium είναι η αιτία που δεν έχουμε κάρτες γραφικών στα μαγαζιά και μετά το litecoin ακόμα θερίζει στο Mining, έκανα λοιπόν λίγη έρευνα και βλέπω πως έχει profit, με λίγο λοιπόν ψάξιμο και ένα πρόχειρο υπολογισμό βλέπω με ένα σύστημα 2500Ευρώ που βγάζει δύναμη 170MH/s θα δίνει απόδοση περίπου 550 Ευρώ χωρίς να είναι μέσα το ρεύμα.

 

Μιας και το συζήτησα με τον δικό μου βρήκε κατευθείαν επενδυτές για ένα σύστημα να δοκιμάσουμε. τώρα που πέφτει όλο το μανίκι πάνω μου θα ήθελα να μου πείτε αν μου λείπει τίποτα και αν πιστεύεται αυτή η επένδυση θα έχει απόδοση (που δεν θα μείναι σίγουρα μόνο στο ένα)

 

MOBO: Asrock H81 Pro BTC

CPU: Intel Pentium G3260

RAM: Kingston 4GB

SSD: Corsair 64GB

MOD: 16x to 1x PCI

PSU: Corsair Gold 1000W

GPU: 6x Radeon RX 580 4GB

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή έχετε υπόψιν σας πως τα κέρδη από το mining πέφτουν καθώς ανεβαίνει το difficulty και ο πληθυσμός που mineάρει.
Επίσης τα περισσότερα νομίσματα είναι αρκετά ασταθή ( volatile currency στην χρηματοοικονομική ετυμολογία ) οπότε αυτό που σήμερα σου βγάζει Χ τζίρο, αν πέσει η ισοτιμία του θα σου βγάζει 1/4 του Χ, κλπ κλπ.

 

Το ρεύμα και η ζέστη που προκαλείται στον χώρο σου, είναι σημαντικά έξοδα, μην τα βγάζεις από την εικόνα έτσι απλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ημέρα στο Καράκας… όλη σου η ζωή

 

Παράθεση

 

Το ίδιο βράδυ επισκέπτομαι ένα από τα ακριβότερα προάστια του Καράκας για να συναντήσω έναν από τους ανθρώπους που στήνουν τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές με τους οποίους εκατοντάδες Βενεζουελάνοι παράγουν τα κρυπτονομίσματα. Δίνουμε ραντεβού δίπλα στις εργατικές κατοικίες που έχτισε ο Τσάβες (πιθανότατα για να τη «σπάσει» στους εύπορους κατοίκους της περιοχής) και μου εξηγεί πως με μια επένδυση 1.500 δολαρίων σε εξοπλισμό μπορείς να εξασφαλίσεις ένα διόλου ευκαταφρόνητο μηνιαίο εισόδημα.

Μικρή λεπτομέρεια… η Βενεζουέλα είναι η καλύτερη χώρα στον κόσμο για την παραγωγή κρυπτονομισμάτων καθώς η τεράστια ποσότητα ηλεκτρισμού που απαιτείται, προσφέρεται από το κράτος σχεδόν δωρεάν, όπως το πετρέλαιο και οι μετακινήσεις.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εχω βρεί 3 επενδυτές για το project και περιμένω την παραγγελία να φτάσει στα χέρια μου για να δούμε αν αξίζει η όχι.

Οι γραφικών έχουν φτάσει στα χέρια μου RX580 και αυτό που μένει είναι το τροφοδοτικό HX 1200W Platinum (έχω καρα ενθουσιαστεί να δώ Platinum τροφοδοτικό) και ο επεξεργαστής.

Τα αποτελέσματα όταν το έσω έτοιμο σε 2 εβδομάδες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μπαίνεις σε mining pool και το πρόγραμμα αλλάζει αυτόματα νόμισμα αναλόγως το τι αξίζει.

 

Δοκίμασα για πλάκα με το χρέπι (i5 4670k @4100 + amd 380 - έσκαβαν και τα δύο) για 20 ώρες και έβγαλα 3,77 usd (όλα default στο προγραμμα)

Μετά το λυπήθηκα και σταμάτησα

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι μία λύση που ναι μεν έχει μέγιστο κέρδος αλλά (αν δεν κάνω λάθος) σε πληρώνει σε btc.

Μπορείς να πας σε ένα συγκεκριμένο νόμισμα αν πιστεύεις ότι θα ανέβει η αξία του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 1/10/2018 at 1:03 ΠΜ, το μέλος LeoNaXe έγραψε:

Εχω βρεί 3 επενδυτές για το project και περιμένω την παραγγελία να φτάσει στα χέρια μου για να δούμε αν αξίζει η όχι.

Οι γραφικών έχουν φτάσει στα χέρια μου RX580 και αυτό που μένει είναι το τροφοδοτικό HX 1200W Platinum (έχω καρα ενθουσιαστεί να δώ Platinum τροφοδοτικό) και ο επεξεργαστής.

Τα αποτελέσματα όταν το έσω έτοιμο σε 2 εβδομάδες περίπου.

Gia πές παραπάνω Leonaxe ;) ...κανω κ εγω κατι κουμάντα με mining ..οχι τιποτα αρρωστο...just for fun 

Link to comment
Share on other sites

έχω στήσει το σύστημα εδώ και 2 ημέρες. με 6 γραφικών RX 580 και στο etherium βγάζει 31mh/s, το πρόβλημα είναι στισ 2 γραφικών που τρώει throttling και η απόδοση πέφτει στα 17mh/s.

2 ημέρες τώρα και δεν μπόρεσα να βγάλω καμία άκρη στο τη μπορεί να φταίει, έχω αλλάξει της θέσεις, τα καλώδια. τις έβαλα μόνες τους μπας και δεν αντέχει το ρευμα αλλα όλα μάταια.

εχω αλλάξει drivers, έχω πειράξει ρεύματα, διάφορα bios αλλα κανένα απο αυτά δεν βοήθησε. αμα έχετε κάποια ηδέα να κάνω θα με βοηθούσατε αρκετά, μετά απο αρκετές ώρες πλέων εγώ κουράστηκα να ψάχνω.

WhatsApp Image 2018-02-10 at 22.06.20.jpeg

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, LeoNaXe said:

Από την κάθε μία βγάζει έτσι και αλλιώς από 31/mh

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk
 

Μάθε να γράφεις τότε γιατί έτσι όπως το έχεις γράψει είναι σαν να λες πως παίρνεις συνολικά 31MH/s...


Περιττό να σου πω πως έχεις κάνει πολύ λάθος επιλογή σε hardware και έχεις εγκλωβιστεί από μόνος σου σε μια πολύ ειδική περίπτωση.
Με τις κάρτες που πήρες μπορείς να κάνεις δουλειά μόνο σε Ethereum και με χαμηλότερα κέρδη σε Monero.
Οτιδήποτε άλλο δεν τρέχει καλά στις Radeon σου και δεν θα έχεις επιλογή σε περίπτωση που τα 2 αυτά νομίσματα είτε πέσουν είτε βγούνε όντως τα φημολογούμενα ASIC για Ethereum...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, konstantinakis said:

Στo Mονέρο και σε όλα τα νομίσματα που χρησιμοποιούν τον αλγόριθμο CryptoNight οι 580 έχουν μια χαρά αποτελέσματα αν έχει περασμένους τους ειδικούς drivers της AMD.

 

Χαμηλότερα κέρδη λέω, όχι χάλια απόδοση.

By the way, το Monero έχει ΕΚΤΟΞΕΥΘΕΙ σε difficulty, ξεχνάς αυτά που υπολόγιζες παλιότερα ότι θα βγάζεις.

Το Monero το πιστεύω σαν currency, παίζει δηλαδή να πιάσει και 1000$/XMR στο μέλλον, αλλά υπάρχει και μια άλλη εκδοχή, του να πέσει πάλι στα 80-100$ και να ανέβει ένα από τα ανερχόμενα privacy coins στην θέση του.

 

Με αυτά και με αυτά, αν στόχος είναι το επίκαιρο κέρδος, οι ρόλοι έχουν αντιστραφεί καιρό τώρα και οι nVIDIA σου δίνουν καλύτερα κέρδη.
Ελπίζω τουλάχιστον να μην πλήρωσε την κάθε 580 400+ ευρώ :p

Link to comment
Share on other sites

To monero  έχει όντως πολύ μεγάλη δυσκολία αλλά υπάρχουν τόσα πολλά νομίσματα στο Cryptonight που δεν θα έχει θέμα.

Υπάρχουν επιλογές και για ημερήσιο κέρδος αλλά και σαν επενδύσεις.

BTW επιμένω στο Cryptonight γιατί νομίζω πως η AMD είναι πολύ πάνω σε απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Σύνολο 6 γραφικών να βγάλουν 31mh δεν υπάρχει περίπτωση για αυτό δεν το έγραψα έτσι.
Για fur mark δεν δοκίμασα αλλά θα το κάνω πιο μετά που θα πάω σπίτι. Για μοντέλα υπόθετο έχω πάρει την καλύτερη επιλογή μιας και έχει hinyx μνήμες. Άλλη επιλογή δεν υπήρχε έτσι και αλλιώς και τώρα πλέον δεν μπορείς να της βρει πουθενά και κάνουν και +400 όπως το λες. Εγώ πρόλαβα και της πήρα στα 309 έκαστος.
Για το υπόλοιπα κομμάτια μια χαρά είναι αν και για τροφοδοτικό είχα βάλει hx1200 αλλά δεν ήρθε ποτέ και άλλαξα σε αυτά μιας και αυτά υπήρχαν. Όπως και ο επεξεργαστής ήταν ο πιο φθηνός που υπήρχε διαθέσιμο.

Μίνως έχετε κάποια ηδέα τη μπορώ να κάνω για να βρούμε το πρόβλημα; λέω να αλλάξω Windows αλλά μάταια θα είναι όπως βλέπω.

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, konstantinakis said:

To monero  έχει όντως πολύ μεγάλη δυσκολία αλλά υπάρχουν τόσα πολλά νομίσματα στο Cryptonight που δεν θα έχει θέμα.

Υπάρχουν επιλογές και για ημερήσιο κέρδος αλλά και σαν επενδύσεις.

BTW επιμένω στο Cryptonight γιατί νομίζω πως η AMD είναι πολύ πάνω σε απόδοση.

 

Πολλά νομίσματα υπάρχουν, το θέμα είναι πως είναι shitcoins ( δίχως exchange, ή με exchange δίχως trading volume ή και με καθόλου orders... οπότε βλέπεις μια ωραία ισοτιμία στο ΨίτΚοιν και λες το mineάρω, και τελικά μένεις να τα κρατάς και να τα κοιτάς γιατί δεν υπάρχει αγοραστής, ή πολύ απλά ήταν τιμή φούσκα στο εναλλακτήριο και τελικά μόλις μάζεψες λίγα η ισοτιμία είχε πάει στα τάρταρα ).

 

Ο ημερίσιος τζίρος σε Monero με 6* 580 ( στις υπολογίζω στα 700H/s, που είναι καλή τιμή ) είναι 4.38 €.
Βγάλε το ρεύμα σου και το συναλλαγματικό fee για να τα μετατρέψεις σε fiat κλπ.

Ο ημερίσιος τζίρος σε X coin με 6* 1060 είναι στα 12.74€ [ δεν αναφέρω το νόμισμα για να μην έχουμε καμμιά τρελλή αύξηση difficulty από το πουθενά :D )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.