Jump to content



Περιεργα σκηνικα, πειτε γνωμη


Recommended Posts

πριν 44 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Update: Ο συναδελφος μου ειπε οτι σημερα θα του στειλει την 1080 με αποδειξη και αν και εφοσον ειναι οκ τοτε του βαζει λεφτα... Ρε λες?

Κράτα και μια πισινή.

Διαβάζοντας το θέμα που δημιουργήθηκε (το link του @billpeppas), δεν μπορώ παρά να είμαι, το λιγότερο, καχύποπτος. Δες πώς έμπλεξε και ο ενδιάμεσος, ο οποίος είχε και ένα σωρό αξιολογήσεις.

Αν γίνει η συναλλαγή (το εύχομαι), πρόσεξε μην αλλάξει μετά τροπάρι και θέλει προκαταβολές.

Μέχρι τώρα, φαίνονται καλά τα πράγματα.

Ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα θα του την φερει ο φιλος του που εκανε τον μεσαζοντα, λεει την πηγε σπιτι του και την δοκιμασαν, ηταν σφραγισμενη. Αυριο θα την παρει ο συναδελφος στα χερια του. Για την ti μου ειπε οτι θελει 10 μερες περιπου να τις φερει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Βασικα θα του την φερει ο φιλος του που εκανε τον μεσαζοντα, λεει την πηγε σπιτι του και την δοκιμασαν, ηταν σφραγισμενη. Αυριο θα την παρει ο συναδελφος στα χερια του. Για την ti μου ειπε οτι θελει 10 μερες περιπου να τις φερει...

Κοίτα, όσο δεν απαιτούνται προκαταβολές ή πληρωμές εκ των προτέρων, δεν βλέπω κάποιο θέμα. Αν γίνεται και η καταχώρηση κανονικά (θα φανεί από τον συνάδελφό σου), προχώρα.

Πάντα, βέβαια, υπάρχει κίνδυνος, με την έννοια ότι δεν αγοράζεις από μαγαζί. Κράτησέ μας ενήμερους. Έχει ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω αυτο σκεφτομαι. Το μονο θεμα που βλεπω στο ολο συστημα αν ισχυουν ολα αυτα, ειναι στη μεταπωληση. Αν θα δεχτει καποιος να αγορασει καρτα που εχει υποστηριξη μονο κατευθειαν απο τον κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ θα αποφασίσεις! Όμως πρώτου κάνεις κάτι έλεγξε την κάρτα δες την απόδειξη και μετά αγόρασε την. Θα σου μόνο όσο και να σου φανεί παρεξενο  αγόρασα κάρτα από κάποιον ( σφραγισμένη κανονικότατα) αλλά Μεταχειρισμένο προϊόν. Η ζελατίνα τοποθετήθηκε από τον ίδιο τόσο καλά που φενοταν σαν καινούρια. Ευτυχώς το προϊόν ήταν φτηνό αλλά πουλιόταν για καινούριο. Από τότε και Μεταχειρισμένο να αγοράσω,  ζητάω πάντα να υπάρχει απόδειξη. Εκτός και αν είναι δική μου επιλογή και ρισκαρω

Έγινε επεξεργασία από def
Διορθωση
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι και εγω αυτο σκεφτομαι. Το μονο θεμα που βλεπω στο ολο συστημα αν ισχυουν ολα αυτα, ειναι στη μεταπωληση. Αν θα δεχτει καποιος να αγορασει καρτα που εχει υποστηριξη μονο κατευθειαν απο τον κατασκευαστη.

Δεν βλέπω γιατί θα πείραζε κάποιον αυτό το ενδεχόμενο. Έχεις να κάνεις κατευθείαν με την (όποια) εταιρία και όχι με το κάθε μαγαζάκι του τρόμου (εξαιρουμένων μεγάλων αλυσίδων/μαγαζιών του εξωτερικού). Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και μου διέφυγε.

Link to comment
Share on other sites

 

6 minutes ago, def said:

Εσύ θα αποφασίσεις! Όμως πρώτου κάνεις κάτι έλεγξε την κάρτα δες την απόδειξη και μετά αγόρασε την. Θα σου μόνο όσο και να σου φανεί παρεξενο  αγόρασα κάρτα από κάποιον ( σφραγισμένη κανονικότατα) αλλά Μεταχειρισμένο προϊόν. Η ζελατίνα τοποθετήθηκε από τον ίδιο τόσο καλά που φενοταν σαν καινούρια. Ευτυχώς το προϊόν ήταν φτηνό αλλά πουλιόταν για καινούριο. Από τότε και Μεταχειρισμένο να αγοράσω,  ζητάω πάντα να υπάρχει απόδειξη. Εκτός και αν είναι δική μου επιλογή και ρισκαρω

Τοσο γατονι?

 

3 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν βλέπω γιατί θα πείραζε κάποιον αυτό το ενδεχόμενο. Έχεις να κάνεις κατευθείαν με την (όποια) εταιρία και όχι με το κάθε μαγαζάκι του τρόμου (εξαιρουμένων μεγάλων αλυσίδων/μαγαζιών του εξωτερικού). Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και μου διέφυγε.

Οχι αυτο εννοω. Εδω υπαρχουν ατομα που τους λες οτι ειναι απο εξωτερικο και νομιζουν οτι δεν εχει εγγυηση! Φαντασου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι αυτο εννοω. Εδω υπαρχουν ατομα που τους λες οτι ειναι απο εξωτερικο και νομιζουν οτι δεν εχει εγγυηση! Φαντασου...

Lol.

Άρα: 1) παραλαβή κάρτας (σφραγισμένης) και με το νόμιμο παραστατικό.

2) έλεγχος και καταχώρηση αυτής στο site της αντίστοιχης εταιρίας.

3) πληρωμή του πωλητή.

Όχι προκαταβολές, όχι προπληρωμές (όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά, σε θάλασσες και ακτές:p).

Sounds legit to me, που λεν και στο χωριό μου.

Πάλι, βέβαια, θα μ' έτρωγε το άγχος, αλλά εκεί ή την πατάς τη σκανδάλη ή παίζεις ρώσικη ρουλέτα με το μυαλό σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ναι και εγω αυτο σκεφτομαι. Το μονο θεμα που βλεπω στο ολο συστημα αν ισχυουν ολα αυτα, ειναι στη μεταπωληση. Αν θα δεχτει καποιος να αγορασει καρτα που εχει υποστηριξη μονο κατευθειαν απο τον κατασκευαστη.

αν είναι όλα κομπλέ ζήτησε άλλη μια και θα έρθω στην Πεύκη :p

λιγότερα ή τα ίδια θα χάσεις τώρα (αν προχωρήσει και είναι όλα κομπλέ) από την αγορά καινούριας από κάποιο σκρουτζομάγαζο ή απ'έξω, 

αν ισχύουν τα 400 & 600.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μοιάζει υπερβολικά με του διπλανού φόρουμ, απλά χωρίς τις προκαταβολές. Δεν ξέρω αν θα σκαρφιστεί κάτι άλλο ,πχ παραδίδει 1-2 λειτουργικές κάρτες, και στη συνέχεια κάνει το ίδιο με δίπλα. προσπαθώντας να ψήσει τον κόσμο να δώσει λεφτά πριν αγοράσει, εφόσον είναι "τίμιος". 

 

ΥΓ: Προσέχετε πολύ με τα παραστατικά που μπορεί να είναι ψευδή. 

Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

Too good to be true, ελπίζω να είναι true ωστόσο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι ουτε τον αδερφο μου να δωσω λεφτα χωρις να εχω κατι στα χερια μου σωστο (μεγαλος εβραιος ξερω :P), αρα δεν παιζει να την πατησω... :p

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι refurbished, θα το καταλάβεις;

Αν στην αφήσει για μια μέρα, υποθέτω, θα μπορέσεις να ελέγξεις όσα πρέπει να ελεγχθούν, πριν κάνεις κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι πιστευω θα μπορει να ελεγχθει. Εκτος απο games και furmark ας πουμε εχει καποιο νοημα για κατι αλλο? Για να πω και στο συναδελφο μου που θα παρει πρωτος τι να δει.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι refurbished, αν γίνεται καταχώρηση, αν το παραστατικό είναι νόμιμο (ένα email στη μαμά εταιρία, ώστε να σου βεβαιώσουν ότι μπορεί ο συγκεκριμένος να πουλάει κάρτες της), αν έχει γίνει κανένα κόλπο με τη συσκευασία (όπως ανέφερε και ο @def), αν τραβάει σε games και torture-synthetic tests. Αυτά μπορώ να σκεφτώ. Αν έχει σκεφτεί κάποιο άλλο παιδί κάτι περισσότερο, ας το γράψει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να λέω και ανοησίες, αλλά αν κάνεις την καταχώρηση και πάρεις την εγγύηση, τι σε νοιάζει αν είναι refurbished; Εννοώ ότι θα έχεις την πλήρη εγγύηση.

Αν είναι refurbished, μήπως κατά την καταχώρηση σου βγάλει πρόβλημα με την εγγύηση; Δεν ξέρω, αν κρατάνε τέτοια δεδομένα οι εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Εναν πολυ απλο τροπο που μπορω να σκεφτω επισης ειναι να μην εχει ουτε σταλα σκονη. Ισως με ενα δυνατο φακο να φαινεται...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Εναν πολυ απλο τροπο που μπορω να σκεφτω επισης ειναι να μην εχει ουτε σταλα σκονη. Ισως με ενα δυνατο φακο να φαινεται...

Συν το να προσέξεις τα χρυσά pins που κουμπώνει η κάρτα στο slot της μητρικής.

Αν η κάρτα έχει χρησιμοποιηθεί θα το καταλάβεις, σαν τις ram.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.