Jump to content



Περιεργα σκηνικα, πειτε γνωμη


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να μετατραπεί σε αρένα το νήμα. Σεβαστές οι απόψεις και των δύο φίλων και χρήσιμες οι πληροφορίες που μοιράζονται (καθένας από τη δική του οπτική). 

Το θέμα είναι ότι η δουλειά βρωμάει. Εξαρχής, αυτό ήταν το πιθανότερο, αλλά έλεγα να περιμένουμε. Δεν φαίνεται ν' αξίζει η αναμονή όμως, γιατί τα μέχρι τώρα δείγματα δεν είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πάει να ανακατευτεί με τα πίτουρα, να περιμένει να τον φάνε οι κότες.

Εν ολίγοις, είδα καλά αν θυμάμαι 600€ για 1080 Ti αν δεν κάνω λάθος ?
Όταν όλα τα legit μαγαζιά, ακόμα και όταν οι τιμές ήταν οκ πρίν το mining craze δεν είχε κάτω από 700€ η reference, να έχει τώρα στην ανακατωσούρα 600€ μάλιστα non-reference model ?

 

Θελέστα και παθέστα.
Θέλετε και φθηνά και σίγουρα ?

ΟΚ! Και εγω θέλω με 10€ να πάρω μια LaFerrari...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος E.F. έγραψε:

 

"Αν δεν ειναι δικο μου του το δινω και φευγει" αλλά είναι λάθος το "οποιος δεν εχει την αποδειξη δεν εχει εγγυηση". :D Και που το ξέρεις εσύ, αφού ποτέ δεν έχεις κάνει ούτε μία απόπειρα registration ή RMA χωρίς να έχεις παραστατικό; Εσύ μόνο στον εισαγωγέα πράγματα που αγόρασες εσύ απ'ευθείας ο ίδιος στέλνεις. :D
 

Εσύ νομίζεις πως επειδή τα στέλνεις εσύ, που έχεις κόψει τιμολόγια και ο εισαγωγέας διασταυρώνει τους σειριακούς αμέσως, έτσι είναι και με τους ιδιώτες. Δεν είναι. Μιλάς εκ του ασφαλούς, με την "πολλή" πείρα σου, γιατί ποτέ δεν έστειλες σε εισαγωγέα προϊόντα που δεν είχαν αγοραστεί από αυτόν (πόσο μάλλον χωρίς παραστατικά καν). Μου φέρνεις παράδειγμα επιστροφές αντικειμένων που έχεις αγοράσει ο ίδιος, ως επαγγελματίας, στον εισαγωγέα που σε προμηθεύει. Αν στείλεις ως καταναλωτής απ'ευθείας στον εισαγωγέα, σε οποιονδήποτε εισαγωγέα, ή ζητήσεις RMA σε οποιαδήποτε εταιρία, επί τόπου σου ζητάνε παραστατικό αγοράς. Ούτε να ολοκληρώσεις αίτηση RMA δεν μπορείς χωρίς αυτή. Ούτε καν registration δεν σε αφήνουν οι περισσότερες εταιρίες να κάνεις, κι εσύ μας έλεγες πως "ισχύει από το registration" ακόμη κι "αν την βρεις στον δρόμο". Από επιστροφές ιδιωτών προς εταιρίες, προφανώς δεν έχεις ιδέα ούτε καν τι ζητείται κατά την διαδικασία υποβολής της αίτησης (εδώ ούτε και στο registration δεν ήξερες καν πως ζητάει συνήθως αποδεικτικό), και κατά τα άλλα λες δημοσίως "άσε τον νόμο, άλλο ισχύει". Λες στον κόσμο πως αν "βρει κάρτες στον δρόμο" έχουν εγγύηση , αλλά αν πάρει κάρτες 600€+ χωρίς να ζητήσει τα νόμιμα παραστατικά και σου έρθουν μετά να τους τις περάσεις εγγύηση εσύ, "θα τους το δώσεις να φύγουν". Πάρε μία τέτοια κάρτα και στείλε την στον εισαγωγέα σου, και όταν δει πως ο σειριακός δεν είναι δικός του τότε πες μας αν ισχυεί ο νόμος ή όχι.

 

Δεν έχω κάτι άλλο να πω. 

 

Ειναι εμφανες οτι δεν εχεις καταλαβει τι λεω οποτε θα το πω οσο πιο απλα γινεται.

 

Λες στον κόσμο πως αν "βρει κάρτες στον δρόμο" έχουν εγγύηση , αλλά αν πάρει κάρτες 600€+ χωρίς να ζητήσει τα νόμιμα παραστατικά και σου έρθουν μετά να τους τις περάσεις εγγύηση εσύ, "θα τους το δώσεις να φύγουν". Πάρε μία τέτοια κάρτα και στείλε την στον εισαγωγέα σου, και όταν δει πως ο σειριακός δεν είναι δικός του τότε πες μας αν ισχυεί ο νόμος ή όχι.

 

Ερχεσαι εσυ σε εμενα με ενα προιον στα χερια σου και μου λες μου χαλασε αλλα δεν εχω την αποδειξη. Το που το βρηκες εμενα δεν με ενδιαφερει αυτο που με νοιαζει ειναι αν το εχω πουλησει εγω η οχι.

Εγω μπορω να κανω τα εξης: Να επικαλεστω το νομο και να σε στειλω σπιτι σου απαυθειας και να ειμαι καλυμμενος Η να κατσω να κανω τη δουλεια μου. Το αν εχει αγοραστει απο εμενα θα το βρω οπως επισης και την αποδειξη ειτε εσυ την εχεις ειτε οχι, οταν την βρω θα προχωρησουμε κανονικα στη διαδικασια. Θα μου κανεις μηνυση γιαυτο???

 

Αν εσυ πας κατευθειαν στον εισαγωγεα κατα 95% θα σου πει να απευθυνθεις σε αυτον που την αγορασες και ενα 5% θα σε αναλαβει ο ιδιος και θα ειναι στο χερι του τι θα κανει, εχει τις ιδιες επιλογες με το αν ερχοσουν σε εμενα.

 

δεν έχεις ιδέα ούτε καν τι ζητείται κατά την διαδικασία υποβολής της αίτησης (εδώ ούτε και στο registration δεν ήξερες καν πως ζητάει συνήθως αποδεικτικό)

Αυτο ειναι κατι που εβγαλες εσυ απο το μυαλο σου και δεν το σχολιαζω παραπερα.

 

Οταν εχεις κανει μια παραγγελια ειδικα απο το internet εισαι καλυμενος απο αρκετες μεριες. Υπαρχουν αριθμοι παραγγελιας που μπορεις να δωσεις και να κανεις τη δουλεια σου ειδικα με μεγαλα καταστηματα του εξωτερικου. Τωρα αν το παραδειγμα σου ειναι το πλαισιο π.χ αυτοι παιζει να σου αρνηθουν εγγυηση ακομα και αν εχεις το παραστατικο.

 

 

Τελος, εγω δεν ειπα στο μαριο να παει να αγορασει την καρτα...συμφωνω με @DEADLAZARUS και λοιπους. Απαντησα μονο στο τι γινεται με τις εγγυησεις.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ειναι εμφανες οτι δεν εχεις καταλαβει τι λεω οποτε θα το πω οσο πιο απλα γινεται.

 

Οταν εχεις κανει μια παραγγελια ειδικα απο το internet εισαι καλυμενος απο αρκετες μεριες. Υπαρχουν αριθμοι παραγγελιας που μπορεις να δωσεις και να κανεις τη δουλεια σου ειδικα με μεγαλα καταστηματα του εξωτερικου. Τωρα αν το παραδειγμα σου ειναι το πλαισιο π.χ αυτοι παιζει να σου αρνηθουν εγγυηση ακομα και αν εχεις το παραστατικο.

 

Τελος, εγω δεν ειπα στο μαριο να παει να αγορασει την καρτα...συμφωνω με @DEADLAZARUS και λοιπους. Απαντησα μονο στο τι γινεται με τις εγγυησεις.

 

 

 

Μία χαρά έχω καταλάβει. Το μόνο σφάλμα μου είναι πως απάντησα τόσες φορές, αλλά ελπίζω να γλυτώσω κανένα κακομοίρη από ζημιά που θα πάρει το Χ πράγμα νομίζοντας πως "έχει εγγύηση μέσω σειριακού" επειδή το έγραψε κάποιος σε ένα φόρουμ. Ουκ ολίγοι την έχουν πατήσει. Κι ένας να γλυτώσει, time well spent.

 

Το παράδειγμά μου δεν είναι ούτε το Πλαίσιο, ούτε "μεγάλα καταστήματα του εξωτερικού".  Έλεγες πως "κάρτες που βρήκες στον δρόμο" έχουν όλες εγγύηση χωρίς παραστατικά και μόνο μέσω σειριακού, αλλά και πριν και τώρα πάλι μου ξεφουρνίζεις μεθόδους νόμιμες, στις οποίες έχεις προφανώς όλα τα νόμιμα παραστατικά. Προφανώς αυτές είναι 100% ασφαλείς. Τώρα πλέον δεν ξέρω αν προσπαθείς να μπερδέψεις τα λεγόμενά μου πάλι ή αν όντως δεν καταλαβαίνεις τι έχω γράψει, αλλά πλέον δεν με ενδιαφέρει.

 

Επαναλαμβάνω ξανά τον νόμο και μόνο. Χωρίς νόμιμο παραστατικό αγοράς, εγγύηση δεν υφίσταται. Ο νόμος επιβάλλει την ζήτηση του παραστατικού αγοράς από την εταιρία. Του fatalara, που δεν του τα ζητάει ο εισαγωγέας του και στέλνει μόνο με σειριακούς, τα παραστατικά τα έχει κόψει ο ίδιος και τα έχει ήδη. Αν "βρείτε κάρτα στο δρόμο", σας την κάνουν δώρο, την πάρετε από κανένα site δημοπρασιών ή από χέρι και σας πουν "έλα μωρέ έχει εγγύηση μέσω σειριακού", και γενικότερα με τρόπο που δεν συνοδεύεται από παραστατικό, ο νόμος δεν σας καλύπτει. Τα καταστήματα θα σας στείλουν σπίτι σας, η εταιρία θα ζητήσει παραστατικά, και κανένας που "ξέρει καλύτερα από τον νόμο" σε ένα φόρουμ δεν θα σας βοηθήσει.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος E.F. έγραψε:

 

Επαναλαμβάνω ξανά τον νόμο και μόνο. Χωρίς νόμιμο παραστατικό αγοράς, εγγύηση δεν υφίσταται. Ο νόμος επιβάλλει την ζήτηση του παραστατικού αγοράς από την εταιρία.

1)Του fatalara, που δεν του τα ζητάει ο εισαγωγέας του και στέλνει μόνο με σειριακούς, τα παραστατικά τα έχει κόψει ο ίδιος και τα έχει ήδη.

2)Αν "βρείτε κάρτα στο δρόμο", σας την κάνουν δώρο, την πάρετε από κανένα site δημοπρασιών ή από χέρι και σας πουν "έλα μωρέ έχει εγγύηση μέσω σειριακού", και γενικότερα με τρόπο που δεν συνοδεύεται από παραστατικό, ο νόμος δεν σας καλύπτει. Τα καταστήματα θα σας στείλουν σπίτι σας, η εταιρία θα ζητήσει παραστατικά, και κανένας που "ξέρει καλύτερα από τον νόμο" σε ένα φόρουμ δεν θα σας βοηθήσει.

 

1) Αρα που καταληγουμε? Οτι ακομα και αν εσυ δεν εχεις το παραστατικο στα χερια σου και ερθεις στο καταστημα εγω μπορω μια χαρα να βρω αν το εχεις αγορασει απο εμενα, να βρω το παραστατικο και να παρεις την εγγυηση σου κανονικα. Αν δεν το κανω ειμαι μ@λ@κ@ς και με καλυπτει και ο νομος που ειναι υπερ μου.

 

2)Διαβασε παλι το No1.

 

Link to comment
Share on other sites

Ηλια νομιζω οτι το παληκαρι απλα εννοει οτι αν δεν εχεις καθολου αποδειξη η δεν ξερεις απο που ειναι αγορασμενο δεν θα βγαλεις ακρη. Που παλι ισως γινεται να βγαλεις ακρη αλλα ισως απαιτηθει προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, δεν καταλαβαίνω γιατί μαλώνετε. Το θέμα μας είναι άλλο. Απ' ότι φαίνεται η δουλειά χάλασε. Αμφιβολίες υπήρχαν από την αρχή και (φαίνεται ότι) επιβεβαιώνονται.

Προφανώς δεν τίθεται θέμα αν η κάρτα έχει αγοραστεί από γνωστό κατάστημα (είτε του εσωτερικού είτε του εξωτερικού). Στην προκειμένη περίπτωση, που υπάρχει και το θέμα της ανασφάλειας της συναλλαγής, καλό είναι να καλυφθεί ο αγοραστής με κάθε τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Ηλια νομιζω οτι το παληκαρι απλα εννοει οτι αν δεν εχεις καθολου αποδειξη η δεν ξερεις απο που ειναι αγορασμενο δεν θα βγαλεις ακρη. Που παλι ισως γινεται να βγαλεις ακρη αλλα ισως απαιτηθει προσπαθεια.

Το ξερω, το εχω πιασει απο την πρωτη λεξη που ειπε και αυτο ακριβως του εξηγω αλλα δεν...

Τουλαχιστον να ξερετε οτι οποιος σας πει δεν γινεται σας κοροιδευει και δεν ξανα ψωνίζετε απο αυτον. 

Εχω παει με καρτα γραφικων στα χερια χωρις τιποτα αλλο σε μαγαζι που θα σου πω στο discord και μου εβγαλαν εγγυηση με τον αριθμο που γραφει στο αυτοκολλητο πανω απο το pci, βρηκε παραστατικα και τα παντα και μου αλλαξε την καρτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Παίδες, δεν καταλαβαίνω γιατί μαλώνετε. Το θέμα μας είναι άλλο. Απ' ότι φαίνεται η δουλειά χάλασε. Αμφιβολίες υπήρχαν από την αρχή και (φαίνεται ότι) επιβεβαιώνονται.

Προφανώς δεν τίθεται θέμα αν η κάρτα έχει αγοραστεί από γνωστό κατάστημα (είτε του εσωτερικού είτε του εξωτερικού). Στην προκειμένη περίπτωση, που υπάρχει και το θέμα της ανασφάλειας της συναλλαγής, καλό είναι να καλυφθεί ο αγοραστής με κάθε τρόπο.

Απο τη στιγμη που ειναι ο ιδιος απατεωνας με πριν ηταν αναμενομενο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε αν ειναι ο ιδιος απατεωνας με τον περσυνο. Αυτος ισως ειναι νεος. Εγω θα το κηνυγησω, περισσοτερο για να δω τι παιζει με την ολη φαση για να ενημερωθειτε και εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, p55 said:

Μέχρι να δούμε επιτέλους την εμφάνιση της περιβόητης κάρτας, η ύπαρξη της είναι τόσο αληθινή όσο ήταν το "λεφτά υπάρχουν" και η "κατάργηση των μνημονίων με ένα νόμο, μία πράξη"

 

Βασικά, λεφτά υπήρχαν. Αλλά ήταν τα δικά μας και όχι του κράτους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Δεν ξερουμε αν ειναι ο ιδιος απατεωνας με τον περσυνο. Αυτος ισως ειναι νεος. Εγω θα το κηνυγησω, περισσοτερο για να δω τι παιζει με την ολη φαση για να ενημερωθειτε και εδω.

Ποια είναι η ενημέρωση που έχεις; Θα σου δώσει την κάρτα για δοκιμή και καταχώρηση;

Επίσης, ο φίλος σου (γνωστός σου) πούλησε την κάρτα που πήρε; Δηλαδή, εκείνος έκανε τη συναλλαγή απροβλημάτιστα και πούλησε και την κάρτα αμέσως μετά (άρα όλα πήγαν καλά) ή κάτι δεν σου λέέι; Συγγνώμη αν φαίνεται ότι αφήνω υπόνοιες για εκείνον, αλλά για να πουλάει την κάρτα, σημαίνει ότι η συναλλαγή που έκανε ήταν καθ' όλα νόμιμη.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Οχι και εγω την ιδια αποψη εχω. Μου ειπε οτι την Παρασκευη εχει κλεισει ραντεβου να την πουλησει. Οσο για το αν μπορω να παρω εγω καρτα να την δοκιμασω δεν εχω απαντηση ακομα. Μου ειπε θα μιλησει και θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος icy20 έγραψε:

Οχι και εγω την ιδια αποψη εχω. Μου ειπε οτι την Παρασκευη εχει κλεισει ραντεβου να την πουλησει. Οσο για το αν μπορω να παρω εγω καρτα να την δοκιμασω δεν εχω απαντηση ακομα. Μου ειπε θα μιλησει και θα μου πει.

Ρε συ, πολύ περίεργα όλα αυτά.

Έχουμε μία άψογη συναλλαγή, έναν ευχαριστημένο αγοραστή και μία δεύτερη, εν εξελίξει, πώληση. Όπως είπες και πιο πάνω, θα βγάλει και 200 ευρώ (και παραπάνω μπορεί, εκεί που έχουν πάει οι τιμές). Δηλαδή, βγάζεις μια 200άρα (μη σου πω και 400άρα) και είσαι ωραίος. Μήπως κάτι κάνουμε λάθος; Μήπως μας διαφεύγει κάτι; Ε:hehe:;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανουμε κατι λαθος. Απλα θελω να δω αν ειναι παπατζης ο συναδελφος μου. Θα το τραβηξω να δω που θα κολλησει (γιατι στατιστικα πιστευω θα κολλησει και κατι θα γινει και "τελειως τυχαια" δεν θα μπορεσει να με εξυπηρετησει οταν ακουσει οτι πρωτα θα παω να τη δηλωσω στον κατασκευαστη και μετα θα τον πληρωσω)

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα δύο λύσεις υπάρχουν: α) κομμουνιστικό hardware (όποιος πάρει, μοιράζεται με τους υπόλοιπους):lol:,

β) Άγιος Ζάχος, ο πολιούχος των καρτών.

Δεν θέλω να πιστέψω πάντως, πέρα από την πλάκα, ότι ο συνάδελφός σου πάει να σε ξεγελάσει. Πολύ χοντρό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα το θεμα ειναι πως να με ξεγελασει αν δεν δωσω λεφτα αν δεν ελεγξω? Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.

Μπορεί να πιστεύει ότι θα τα δώσεις, γιατί τον ξέρεις.

Κάτσε να δούμε, μην κατηγορούμε άδικα τον άνθρωπο. Εσύ καλώς θα επιμείνεις να ελέγξεις και να δεις τι γίνεται. Αν τώρα αρχίσουν τα σάπια και οι δικαιολογίες, θα ξέρεις ότι κάτι δεν πάει καλά. Γιατί, αν έκανε τη συναλλαγή και δεν είχε θέμα, να σου αρνηθεί μια τέτοια "εξυπηρέτηση"; Δεν έχει να φοβηθεί/κρύψει το παραμικρό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.