Jump to content



Περιεργα σκηνικα, πειτε γνωμη


Recommended Posts

1 hour ago, icy20 said:

Ειναι σιγουρο οτι βγαινουν λεφτά απο αυτο το πραγμα? Και για ποσο ακομα. Κατι αλλοι που το υπολογιζαν μου λεγανε οτι ισα ισα κατι βγαινει

 

Για αρχή σκέψου ότι κάθε μέρα βγαίνει και ένα νέο νόμισμα...

Δεύτερον, τα λεφτά αυτά βγαίνουν από νομίσματα που δεν ακούς, δεν κάνω ούτε Ethereum, ούτε Bitcoin, ούτε Dash, ούτε Litecoin, ούτε Monero.

Τρίτον και καλύτερον, υπάρχει και το βραχυπρόθεσμο κέρδος.
Δηλαδή mine και hold κάποια νομίσματα τα οποία πιστεύεις πως θα ανέβουνε ( δες π.χ. το Ripple που έχει κάνει ήδη συνεργασία και έχει ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ που χρησιμοποιούνται και θα χρησιμοποιούνται από τράπεζες [ έχει ήδη συμφωνία με MoneyGram και ακούγονται φήμες και για την Western Union ] ).
Τώρα έχουνε αστεία αξία ( π.χ. 1.15$ το κομμάτι Ripple ), στο μέλλον μπορεί να πάει και στο 500$ το κομμάτι.

Πόσοι έκαναν στην αρχή μερικά bitcoin όταν είχε αστεία αξία ( <1$ ) και επειδή δεν το πίστεψαν είτε τα πούλησαν είτε τα έχασαν (wallet files lost) και αν τα είχαν κρατήσει τώρα θα είχανε βγάλει x * 20000$... ( και στην αρχή έβγαζες εύκολα κάμποσα bitcoin, όχι όπως τώρα που βγαίνει το 1 μετά δυσκολίας ).

 

Το να λέτε ότι θα ψοφήσει το mining είναι σαν να λέτε ότι θα ψοφήσει το PC Gaming ( κάθε χρόνο έτσι λένε... )

 

Δεν σου είπε κανείς να επενδύσεις λεφτά @tommybertsen, ίσα ίσα, αν έχεις ήδη μια gaming κάρτα, όταν δεν παίζεις games τρέχεις και δεν ξέρω αν σε χαλάει, δεν νομίζω να σε χαλάει να βγάζεις π.χ. 8€ την ημέρα από μια 1080 π.χ. που έχεις για gaming και ήδη πληρώσει.
 

Κλείνω εδώ, καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν σου είπε κανείς να επενδύσεις λεφτά @tommybertsen, ίσα ίσα, αν έχεις ήδη μια gaming κάρτα, όταν δεν παίζεις games τρέχεις και δεν ξέρω αν σε χαλάει, δεν νομίζω να σε χαλάει να βγάζεις π.χ. 8€ την ημέρα από μια 1080 π.χ. που έχεις για gaming και ήδη πληρώσει.

Αυτό δεν ισχυει για Ελλαδα με την τρεχουσα τιμη της κιλοβατορας + τις προσθετες χρεωσεις στον λογαριασμο ρεύματος.

Το μονο που θα καταφερεις στο παράδειγμα σου είναι πχ να βγαλεις όπως λες 8 euro σε αξια κρυπτονομισματος την μερα και η επιβαρυνση στον λογαριασμο σου/την μερα να είναι πολλαπλασια.

 

Αναλυτικα στον παρακατω συνδεσμο:

https://bitcoinx.gr/ποιό-είναι-το-κόστος-της-κιλοβατώρας/

Όπως αναφερει ο συντάκτης του συνδεσμου Αντώνης Τσακουμης, που δειχνει ότι το εχει εξαντλησει το θεμα αυτό, στην Ελλαδα δεν υπαρχει ουτε παρον ουτε μελλον για το mining.

 

 

Έγινε επεξεργασία από KTM
Link to comment
Share on other sites

Καλά, στην Ελλάδα καμιά δραστηριότητα (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν έχει μέλλον.

Το mining (χωρίς να ξέρω πολλά γι' αυτό) δεν θα σταματήσει. Προβλέπω όμως (Μάντης Κάλχας εδώ:p) να τίθεται υπό αυστηρή επιτήρηση. Αποκλείεται οι κυβερνήσεις να μην επιβάλλουν φορολογικές επιβαρύνσεις και αυστηρούς ελέγχους. Αργά ή γρήγορα, θα ενσωματωθεί στο κεντρικό οικονομικό σύστημα. Μετά θα βρεθεί κάτι άλλο κ.ο.κ.

Τα παραπάνω δεν αφορούν φυσικά τις εταιρίες, οι οποίες θησαυρίζουν (αυτός είναι ο σκοπός τους, δεν κατακρίνω τη λογική τους), χωρίς να σέβονται, έστω στο ελάχιστο, τη gaming/pc κοινότητα. Όσο οι τιμές των ram είναι στα ύψη και οι κάρτες γραφικών κοστίζουν όσο ένα χωράφι τόσο λιγότεροι pc users θα μπαίνουν στη διαδικασία ν' αναβαθμίσουν/στήσουν εξ αρχής τα συστήματά τους.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KTM said:

Αυτό δεν ισχυει για Ελλαδα με την τρεχουσα τιμη της κιλοβατορας + τις προσθετες χρεωσεις στον λογαριασμο ρεύματος.

Το μονο που θα καταφερεις στο παράδειγμα σου είναι πχ να βγαλεις όπως λες 8 euro σε αξια κρυπτονομισματος την μερα και η επιβαρυνση στον λογαριασμο σου/την μερα να είναι πολλαπλασια.

 

Αναλυτικα στον παρακατω συνδεσμο:

https://bitcoinx.gr/ποιό-είναι-το-κόστος-της-κιλοβατώρας/

Όπως αναφερει ο συντάκτης του συνδεσμου Αντώνης Τσακουμης, που δειχνει ότι το εχει εξαντλησει το θεμα αυτό, στην Ελλαδα δεν υπαρχει ουτε παρον ουτε μελλον για το mining.

 

 

 

Πέραν της χρέωσης του ρεύματος είναι το ποσό που λέω.

Το νόμισμα για το οποίο λέω, ο μέγιστος Τσακούμης το ξέρει ?

 

Κοίτα, προσωπικά δεν μου καίγεται καρφί τι πιστεύετε, δεν χάνω κάτι ( ίσα ίσα, όσο λιγότερος κόσμος παίζει με το συγκεκριμένο νόμισμα τόσο καλύτερο για εμάς που παίζουμε με αυτό, βγάζουμε περισσότερα ).

Να το βρείτε το νομισματάκι έτσι τυχαία δεν παίζει, οπότε... ότι γουστάρετε.
Έχετε δίκιο, είμαι στο μείον, καίω παραπάνω από ότι βγάζω :D

 

Whatever makes you feel good :D

 

p.s. Για λόγους διασκέδασης, πες μας πόσο στοιχίζει μια 1080 @ 70% load την ημέρα ( με κανονικό και βραδυνό τιμολόγιο )

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά βγάζουν μόνο αυτοί που έχουν φάρμες mining. Ρωσία, Αμερική, Ασία, για εδώ στην Ελλάδα δεν έχω δει η ακούσει ότι υπάρχει φάρμα mining. 

Τώρα αν κάποιοι εδώ στην Ελλάδα βγάζουν χρήματα καλά κάνουν, αλλά μόνο αν έχουν φωτοβολταϊκά και ανεμονενιτριες:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν βγήκαμε off topic από τα αρχικά αλλά εγώ γνωρίζω άτομα που ασχολούτε από εποχές 2011-12 τα οποία από το 14 μέχρι και σήμερα μου ζητάνε να βάλουν τα mining systems τους σπίτι μου γιατι δεν χωράνε άλλα στο δικό τους και να μου πληρώνουν και το ρέυμα για τα δικά μου πράγματα! άρα μάλλον βγαίνει τρελό χρήμα! Επίσης είναι αυτό που λέει ο @billpeppas η μετατροπή ή η αγορά σε πολύ μικρό νόμισμα πολλά υποσχόμενο μπορεί να φέρει τεράστια κέρδη φάνταστήτε η μετατροπη ενός π.χ bitcoin σε νόμισμα που κάνει 0.005$ λέμε τώρα να φτάσεις το 1$ (αρκέι) ή ακόμα και το 0.01$.

Link to comment
Share on other sites

On topic: το φορτιο εχει φτασει ΕΕ. Ηταν Ολλανδια και τωρα Γερμανια :p

Δυνατα και ας χασουμε (οχι λεφτα, γενικα μιλαω LOL)

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, def said:

Λεφτά βγάζουν μόνο αυτοί που έχουν φάρμες mining. Ρωσία, Αμερική, Ασία, για εδώ στην Ελλάδα δεν έχω δει η ακούσει ότι υπάρχει φάρμα mining. 

Τώρα αν κάποιοι εδώ στην Ελλάδα βγάζουν χρήματα καλά κάνουν, αλλά μόνο αν έχουν φωτοβολταϊκά και ανεμονενιτριες:p

Είσαι και ισχυρογνώμων... Εν τω μεταξύ ο άλλος linkάρει δήθεν ψαγμένο site με μπούφο που μιλάει για bitcoin mining... ?

 

Μπορείτε να πείτε απλά ότι δεν γουστάρετε ή δεν μπορείτε να καταλάβετε ( ο άλλος νομίζει πως δεν υπάρχει κερδοφόρο νόμισμα και πως το ρεύμα που καις κοστίζει περισσότερο από τα έσοδα σου ? )

 

Μην είστε ξεροκέφαλοι και ισχυρογνώμονες τόσο πολύ επειδή απλά δεν γουστάρετε που λόγω αυτού έχουν αυξηθεί οι τιμές των καρτών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

On topic: το φορτιο εχει φτασει ΕΕ. Ηταν Ολλανδια και τωρα Γερμανια :p

Δυνατα και ας χασουμε (οχι λεφτα, γενικα μιλαω LOL)

Είμαστε 2 μέχρι τώρα (ο γράφων και ο @idonthave -mention, no 6,:p-). Βλέπω να ψήνεται και ο @tommybertsen.

Βάλτε τώρα που γυρίζει. Οι κάρτες είναι Γερμανία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχ ειστε ωραιοι :p Απλα λογικα επειδη δεν θα μας στειλει τοσες καρτες χωρις down payment, λεω να ζητησω μια για μενα πρωτα να δουμε αν ειναι ΟΚ και μετα σας κανω μπιζνα αμα λαχει...

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Λεφτά απευθείας στον αγοραστή δεν δίνω. Ακριβώς γιατί σε σένα μπορεί να είναι σωστός, ώστε να πιάσει και τους υπόλοιπους μετά, αλλά εμάς να μας κοροιδέψει.

Να τα βάλω σε δικό σου λογαριασμό, να σου δώσει την κάρτα, να την ελέγξεις (αν δεν σου κάνει κόπο), να τον πληρώσεις και να μου τη στείλεις (εννοείται με δικά μου έξοδα), ναι.

Υ.Γ. @billpeppas Ρε συ, δεν αφήνεις τίποτα να πέσει κάτω. Let it go;). Μια γνώμη εξέφρασαν τα παιδιά.

Υ.Γ.1. 'Ασε τον @ARMAGEDDON. Αυτός πάει για navi (στο μεταξύ ακόμα ψάχνει για vega και τον βλέπω να καταλήγει με 2nd hand 390x:p:hehe:).

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα δεν ειπα να του δωσουμε λεφτα. Απλα υπεθεσα οτι τοσες καρτες χωρις να πληρωθει για καμμια δεν θα εστελνε. (Εγω τουλαχιστον αν ημουν στη θεση του δεν θα εστελνα)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, icy20 said:

Δεν σου δινουμε εσενα. Δεν δινουμε hardware σε miners :p Που ειναι ο @ARMAGEDDON με το ωραιο signature?

Θα σου δίνω ποσοστά από το κέρδος μου εεε συγγνώμη την χασούρα εννοούσα ?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.