Jump to content



Περιεργα σκηνικα, πειτε γνωμη


Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Μα το θεμα ειναι πως να με ξεγελασει αν δεν δωσω λεφτα αν δεν ελεγξω? Αυτο δεν μπορω να καταλαβω.

 

Μπορεί να μη σε ξεγελάσει και όντως να πάρεις σωστή κάρτα σε καλή τιμή.. και απλά να ποντάρει στο να του συστήσεις μετά 5-6 ακόμα και να δαγκώσει αυτούς :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Nameless1 έγραψε:

 

Μπορεί να μη σε ξεγελάσει και όντως να πάρεις σωστή κάρτα σε καλή τιμή.. και απλά να ποντάρει στο να του συστήσεις μετά 5-6 ακόμα και να δαγκώσει αυτούς :p 

Μπα. Πρώτον, δεν έχει κανένα λόγο να μπει σ' αυτή τη διαδικασία και να ρισκάρει. Δεύτερον, τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν υπάρχουν 5-6-10 ενδιαφερόμενοι δεν θ' απαιτήσουν ν' ακολουθηθεί η ίδια διαδικασία; Δηλαδή, έλεγχος, καταχώρηση, πληρωμή. Αν δέχεται, έχει καλώς. Αν όχι, στο καλό και με τη νίκη.

Link to comment
Share on other sites

Δύο περιπτώσεις...

 

α) Σου δίνει το bait ( δηλαδή παίρνεις κάρτα στο χέρι πρίν πληρώσεις ), ελπίζωντας να τσιμπήσεις ώστε να γίνει και άλλη συναλλαγή, μετά να σκεφτείς "ας πάρω πολλές να πουλήσω να βγάλω περισσότερα" και σε αυτή τη φάση σου λέει προπληρωμή ή πληρωμή σε 2 δόσεις, και τρώς τα @@ σου μετά )

 

β) Δεν θα γίνει τίποτα, θα βρεθεί δικαιολογία του κώλου για να μην πάρεις τελικά καμμία κάρτα από αυτόν... ( αν υπήρχε πραγματικά αυτή η ποσότητα καρτών και οι τιμές αυτές, γιατί δεν τις πουλάει ο ίδιος σε ακριβότερη τιμή ? ούφο είναι ? )

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

 

1) Αρα που καταληγουμε? Οτι ακομα και αν εσυ δεν εχεις το παραστατικο στα χερια σου και ερθεις στο καταστημα εγω μπορω μια χαρα να βρω αν το εχεις αγορασει απο εμενα, να βρω το παραστατικο και να παρεις την εγγυηση σου κανονικα. Αν δεν το κανω ειμαι μ@λ@κ@ς και με καλυπτει και ο νομος που ειναι υπερ μου.

 

2)Διαβασε παλι το No1.

 

 

 

Καταλήγουμε πως τα:

 

On 1/23/2018 at 1:48 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Την εγγυηση την δινει η εταιρια οχι ο dealer. Και στον δρομο να την βρεις καλυπτεσαι.

 

On 1/23/2018 at 3:03 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Μονο το σειριακο θελει.

Αν εγω σου κανω δωρο η την κερδισεις απο καπου δεν εχεις εγγυηση?

Μην ξαναπαρεις msi τοτε.

1

 

On 1/23/2018 at 6:23 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Ας το ειχε στοκαρει και 5. Η εγγυηση σου μετραει απο τοτε που εκανες το register.

 

Ήταν δημοσίως επικίνδυνες δηλώσεις. Όχι απλά έγραψες ανοησίες, ισχυρίστηκες πως ξέρεις και καλύτερα από τον νόμο. Και τώρα με "κι αν" προσπαθείς να τα μαζέψεις. Κι "αν μου την φέρουν κοιτάζω σειριακό", κι "αν την πάρεις από το Πλαίσιο", κι αν "την πάρεις από μεγαλοκατάστημα στο εξωτερικό", κι αν, κι αν, κι αν. Πάντα στα "κι αν" όμως να ξέρεις από που την πήρες και να γίνεται επανεκτύπωση παραστατικού.

 

Κι αν την πάρεις από τον δρόμο, όπως είπες, η εταιρία θα σου ρίξει άκυρο ακόμη και στο registration (που δεν μετράει από τότε η εγγύηση καν, από το παραστατικό μετράει πάντα). Πόσο μάλλον αν της ζητήσεις RMA.

 

Επίσης, όχι, ο νόμος επιβάλλει την εταιρία ή τον νόμιμο αντιπρόσωπο να ξέρει την προέλευση του προϊόντος. Για εσένα δεν νοιάζεται κανείς. Εσύ ούτε είσαι υποχρεωμένος να παρέχεις υπηρεσίες service, μπορείς να τον στείλεις στον αντιπρόσωπο κατ'ευθείαν αν θες, τιμή σου και καμάρι σου που το κάνεις. Εσένα δεν σου ζητάει ο αντιπρόσωπος τα έγγραφα γιατί είναι δικές σου κάρτες και τα έχει ήδη. Αν ο πελάτης έχει χάσει την απόδειξη αλλά ξέρει πως έχει πάρει κάτι από εσένα, δεν υποχρεούσαι να παρέχεις υπηρεσίες service (άλλο που αν δεν το κάνεις, δεν θα έχεις πελάτες για πολύ), αλλά υποχρεούσαι να του δώσεις νέο αντίγραφο του παραστατικού. Αν δεν του δώσεις, σου κάνει καταγγελία και το παίρνει με το έτσι θέλω. Οπότε σου ζητάει επανεκτύπωση παραστατικού, εσύ ως σωστός επαγγελματίας το τυπώνεις, και τσουπ! έχει εγγύηση, όπως και σε κάθε άλλο κατάστημα. Πράγμα πολύ διαφορετικό από "το βρήκα στο δρόμο".

Έγινε επεξεργασία από E.F.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

icy20 και μόνο η εμπλοκή σε τέτοιες συζητήσεις είναι απώλεια. Στην καλύτερη περίπτωση έχεις χάσει χρόνο. Αυξάνεις τις πιθανότητες να σε κοροϊδέψουν ή να μπλέξεις αλλιώς (να σου πασάρω κλεμμένο πχ). Το κλειδί είναι αν πιστεύεις ότι κάποια συναλλαγή που σου προτείνεται είναι μούφα ή όχι. Εφόσον κρίνεις ότι είναι μούφα δεν έχει νόημα ούτε να συνεχίζεις προσπαθώντας να «την φέρεις» στον απατεώνα ούτε να ψάχνεις τα πιθανά κίνητρα, μπορεί να είναι διάφορα. Επίσης, επειδή το ανέφερες (εμμέσως) κάμποσες φορές, δεν έχει μεγάλη σημασία το ότι θεωρείς τον εαυτό σου έξυπνο. Θέλω να πω μη νομίζεις ότι τα άτομα που την πατάνε σε παρόμοιες περιπτώσεις είναι υποχρεωτικά «χαζοί». Ίσα ίσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δύο περιπτώσεις...

 

α) Σου δίνει το bait ( δηλαδή παίρνεις κάρτα στο χέρι πρίν πληρώσεις ), ελπίζωντας να τσιμπήσεις ώστε να γίνει και άλλη συναλλαγή, μετά να σκεφτείς "ας πάρω πολλές να πουλήσω να βγάλω περισσότερα" και σε αυτή τη φάση σου λέει προπληρωμή ή πληρωμή σε 2 δόσεις, και τρώς τα @@ σου μετά )

 

β) Δεν θα γίνει τίποτα, θα βρεθεί δικαιολογία του κώλου για να μην πάρεις τελικά καμμία κάρτα από αυτόν... ( αν υπήρχε πραγματικά αυτή η ποσότητα καρτών και οι τιμές αυτές, γιατί δεν τις πουλάει ο ίδιος σε ακριβότερη τιμή ? ούφο είναι ? )

 

Συμφωνώ. Αν θέλει @icy20 να σου δώσει κάρτα σε αυτή την τιμή πριν πληρωθεί (τόσο πολύ σε εμπιστεύεται; ), κάτι βρωμάει εξαιρετικά. Το πιο πιθανό είναι το β) θεωρώ, αλλά και το α) το έχω δει να συμβαίνει (ένας πούλησε ένα πράγμα καλό, μετά του ζήτησαν 10, πλήρωσαν αλλά...πουφ, καπνός).

 

Και, το πιο απλό, γιατί δεν τις πετάει στο eBay να κονομήσει αφού είναι όλα νόμιμα; Ο πόνος τον έπιασε; Άνετα θα χτυπούσε πολύ υψηλότερες τιμές.

Έγινε επεξεργασία από E.F.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, γιατί συνεχίζετε την αντιπαράθεσή σας; Ο καθένας εξέφρασε τις απόψεις του, ειπώθηκαν χρήσιμα πράγματα και για μας τους υπόλοιπους (ώστε να ξέρουμε τι γίνεται), ας σταματήσει εδώ το ''είπες και είπα''. 

@salde: αν μπορεί ο @icy20 να πάρει ti στα 600 (ακόμα και με ''χαριστικό'' τρόπο, διότι ο πωλητής θα περιμένει μετά να τσιμπήσει από εκείνον και άλλους πελάτες), ας την αγοράσει. Αν χρησιμοποιήσει αστεία επιχειρήματα, ώστε να μη του δώσει την κάρτα, πάλι κερδισμένος θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

1) 2 γαιδαροι μαλωνανε σε ξενο αχυρωνα................γιατι μαλωνετε ρε μαγκες??????????τοσο παρανοια για καρτες που δεν υπαρχουν???????????

εχω βαλει σε 2 σημεια για αγορα απο alibaba στις 3 καρτες η μια δωρο.......................δεν σχολιασε κανενας............αυτο δε σας βρωμαει???????????

 

2) αν υπηρχαν καρτες σε αυτες τις τιμες θα τις ειχαν παρει οι miners................ξερω ατομα που βαζουν ταληρα για mining....................

οποτε δεν θα υπηρχαν καρτες οπως γινεται και στα μαγαζια........................

 

3) οπως ειπαν και ποιο πανω λαλακας ειναι να μην πουλησει ποιο ακριβα????

αλλα εκει ειναι η φακα..............

 

οχι σκουπιδια,οχι ναρκωτικα εεεεεεεεε λαθος............................

Link to comment
Share on other sites

Σου ξανα λεω για τελευταια φορα, ο σειριακος αρκει για να βρεθουν ολα.

Το αν εμπορακια κρυβονται πισω απο το νομο για να σου αρνηθουν την εγγυηση ας κρινει ο καθενας πως πρεπει να συμπεριφερθει σε αυτους.

 

Εχω τοποθετηθει για ολα, δεν θα γραφω συνεχεια τα ιδια δεν εχει νοημα.

 

Στο θεμα μας τωρα. @icy20

Στην αγγελια που λες οτι εχει βαλει για να πουλησει την msi εχει βαλει και την αποδειξη? Αν ναι βρες το ΑΦΜ δουμε τι θα βγαλει.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ερμ δεν νομιζω οτι η αποδειξη απο ξενο καταστημα θα γραφει το ΑΦΜ ρε παιδια. Μιλησα με το παιδι και μου ειπε πως εχουν τα πραγματα. Απλα μου βαλατε τοσες ιδεες που στο τελος και εγω ημουν δυσπιστος για το αν υπηρξαν καρτες η απλα μας ειπε οτι την πηρε για να μην γινει και καλα ρομπα οτι τον κοροιδεψανε. Γιατι εγινε ολοκληρη παρεξηγηση απο το πουθενα...

Link to comment
Share on other sites

Άστον τώρα. Μπορεί να μαχαιρώνει κανένα θύμα. Όσο πάει, γίνεται και πιο ενδιαφέρον το θέμα.

Μας βλέπω σε άρθρα γνωστών sites του εξωτερικού με τίτλο "Έσπασαν τα στεγανά του mining. Οι μόνοι που πήραν 1080ti στα 600".

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icy20 said:

Ερμ δεν νομιζω οτι η αποδειξη απο ξενο καταστημα θα γραφει το ΑΦΜ ρε παιδια. Μιλησα με το παιδι και μου ειπε πως εχουν τα πραγματα. Απλα μου βαλατε τοσες ιδεες που στο τελος και εγω ημουν δυσπιστος για το αν υπηρξαν καρτες η απλα μας ειπε οτι την πηρε για να μην γινει και καλα ρομπα οτι τον κοροιδεψανε. Γιατι εγινε ολοκληρη παρεξηγηση απο το πουθενα...

Γιατί να μην έχει ΑΦΜ; Λογικά θα το έχει στα στοιχεία της εταιρείας πάνω στην απόδειξη, όπως οι δικιές μας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Γιατί να μην έχει ΑΦΜ; Λογικά θα το έχει στα στοιχεία της εταιρείας πάνω στην απόδειξη, όπως οι δικιές μας.

Δεν ειμαι σιγουρος για το αν μπορεις να κανεις κατι. Πιστευα οτι ηταν ο ιδιος εμπορος και να βλεπαμε αν το αφμ της αποδειξης παραπεμπει σε αντιστοιχο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/23/2018 at 1:44 PM, icy20 said:

Σπερες.

 

Με ενημερωσε συναδελφος οτι ειναι ενας λεει που φερνει απο Αγγλια μαλλον καρτες σφραγισμενες και λεει έχει κανει εναρξη αρα μπορει να κοψει και τιμολογιο κτλ. Το θεμα ειναι αν ειναι οκ ολα αυτα η asus ας πουμε θα με καλυψει αν γινει register στο site με αποδειξη καποιου που δεν ειναι αμεσος dealer τους? Εχει κανεις ιδεα?

 

1 hour ago, icy20 said:

Αυτο δεν μου εχει προσδιοριστει. Μαλλον ως αγοραστης. Οχι καταστημα δεν εχει.

 

δηλαδή αυτά περί έναρξης και τιμολογίου που γράφεις στο πρώτο μήνυμα δεν ισχύουν; Σου δίνει απλώς μία απόδειξη (πρωτότυπη; αντίγραφο; ) από άλλη χώρα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.