Jump to content



Περιεργα σκηνικα, πειτε γνωμη


Recommended Posts

Just now, ARMAGEDDON said:

Πάντως ετοιμάζει ASIC για mining η Samsung

Μπόινγκ... Για τι νόμισμα; το 90% πλέον είναι asic resistant για να αποφεύγεται το centralization με μεγάλες φάρμες με asic miners.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Πάντως ετοιμάζει ASIC για mining η Samsung

Βίρνα, θες να πεις ότι σκάει η φούσκα του mining:lol:;

Είπες ότι ετοιμάζει η samsung asic;

Και με το ρεύμα της Δ.Ε.Η.(ς), τι θα γίνει;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, billpeppas said:

Μπόινγκ... Για τι νόμισμα; το 90% πλέον είναι asic resistant για να αποφεύγεται το centralization με μεγάλες φάρμες με asic miners.

https://cointelegraph.com/news/samsung-asic-chips-positive-news-for-miners

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

 

p.s. Για λόγους διασκέδασης, πες μας πόσο στοιχίζει μια 1080 @ 70% load την ημέρα ( με κανονικό και βραδυνό τιμολόγιο )

Δεν ξερω bill, το site τυχαια το ειχα βρει όταν εψαχνα πληροφοριες γιαυτο.

Μολις παραλαβω την 1080Ti μου θα την βαλω να φαρμαρει και θα δω τι παιζει.

Εγω παντως στην θεση σου, με 6-8 euro την μερα καθαρο κερδος, θα ειχα στησει 4 καρτες για πλακα. :D

Έγινε επεξεργασία από KTM
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

Είσαι και ισχυρογνώμων... Εν τω μεταξύ ο άλλος linkάρει δήθεν ψαγμένο site με μπούφο που μιλάει για bitcoin mining... ?

 

Μπορείτε να πείτε απλά ότι δεν γουστάρετε ή δεν μπορείτε να καταλάβετε ( ο άλλος νομίζει πως δεν υπάρχει κερδοφόρο νόμισμα και πως το ρεύμα που καις κοστίζει περισσότερο από τα έσοδα σου ? )

 

Μην είστε ξεροκέφαλοι και ισχυρογνώμονες τόσο πολύ επειδή απλά δεν γουστάρετε που λόγω αυτού έχουν αυξηθεί οι τιμές των καρτών.

Μα εγώ δεν είπα ότι ΔΕΝ ΒΓΆΖΟΥΝ ΛΕΦΤΆ. Άλλοι κράζουν κάποιον.... Από το 2005 γιατί είναι ΑΠΌΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΠΈΡ ΣΕ ΌΛΑ :p

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Και με τεφτέρι κάνει δουλειές το μαγαζί. 

Στα μαύρα κατάστιχα:hehe:.

πριν 15 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

Και να μην έχεις λ7... μπορεί να κάνει και δόσεις.

 

BANNER-ATOKES-DOSEIS-PIRAEUS.jpg.811e65a67b82b6107ca90504db0be87c.jpg

666 άτοκες δόσεις. Σατανικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, KTM said:

Δεν ξερω bill, το site τυχαια το ειχα βρει όταν εψαχνα πληροφοριες γιαυτο.

Μολις παραλαβω την 1080Ti μου θα την βαλω να φαρμαρει και θα δω τι παιζει.

Εγω παντως στην θεση σου, με 6-8 euro την μερα καθαρο κερδος, θα ειχα στησει 4 καρτες για πλακα. :D

 

Πόσες και πόσα ? Για να μην σε παιδεύω έχω ήδη συνολικά 16 κάρτες ( 9* 1080 Ti, 4* 1070, 3* 1060 ) και βγάζω πολύ παραπάνω από 6-8€ την ημέρα.

Αν είδες πρίν έγραψα πως αν είναι αλήθεια τελικά η φάση του icy20 θέλω 10 καρτούλες Ti.

 

1 hour ago, def said:

Μα εγώ δεν είπα ότι ΔΕΝ ΒΓΆΖΟΥΝ ΛΕΦΤΆ. Άλλοι κράζουν κάποιον.... Από το 2005 γιατί είναι ΑΠΌΛΥΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΠΈΡ ΣΕ ΌΛΑ :p

Θα έλεγα τίποτα αλλά θα αρκεστώ το από κάτω quote.

1 hour ago, icy20 said:

Και εγω γιαυτο του "την ειπα" λιγο προηγουμενως. Δεν λεει κανεις οτι δεν εχει γνωσεις αλλα οταν το εμφανιζεις τοσο απολυτα χανεις το δικιο σου...

Πάμε ένα ζωντανό παράδειγμα με το 2ο καλύτερο ( σε απολαβές και προοπτικές ) νόμισμα τη παρούσα στιγμή.

 

Κωδικός νομίσματος: Billonium ( όχι, δεν γράφω δημόσια ποιό είναι το πιο κερδοφόρο νόμισμα τώρα για 1080 Ti, δεν είναι από τα γνωστά, δεν το βρίσκεις από site και calculators και έχει μια χαρά χαμηλό difficulty, δεν σκοπεύω να το ανεβάσουμε )

Αξία νομίσματος: ~4€
Πλήθος νομισμάτων που βγάζεις τον μήνα με μια 1080 Ti: ~96
Τζίρος μήνα με μια 1080 Ti running 24/7 @ optimal settings: ~384€
Κατανάλωση Ρεύματος: ~50€ ( βάζω παραπάνω από την κανονική τιμή και δεν χρησιμοποιώ στον υπολογισμό και το νυχτερινό τιμολόγιο )
Κέρδος μήνα: 334€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με λίγα λόγια λες ότι με 6 κάρτες 1080ti, βγάζεις σχεδόν 2000ευρο. Ωραία ας αγοράσουν όλοι οι Έλληνες κάρτες γραφικών να μην δουλεύουν, θα πολεμήσουμε και την ανεργία έτσι, έτσι και αλλιώς θα κάνουν απόσβεση σε 6 μήνες τις κάρτες, μιας και το mining έχει μέλλον....   

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα κάτι τέτοιο.
Σου είπα τα δεδομένα.
Το αν θα συνεχίσουν να είναι τόσα τα κέρδη, ή θα μειωθούν στο μέλλον ουδείς μπορεί να εγγυηθεί ( αν και πάντα θα βγαίνει κάποιο νέο νόμισμα που για κάποιο καιρό θα είναι πρόσφορο έδαφος για υψηλότερα κέρδη ).
Πάντως το να καταντήσει Τζίρος < running cost το βλέπω πολύ δύσκολο εώς και αδύνατον.

Link to comment
Share on other sites

Βρε βγάλτε ότι μπορείτε μέχρι να υπερφορολογιθουν

Μετά στα σκουπίδια το hardware τι νομίζετε γιατί η Nvidia προτιστως δεν βγάζει νέα κάρτα (το ότι δεν έχει ανταγωνισμό είναι η μισή αλήθεια) η άλλη μισή είναι ότι την επόμενη γενιά δεν θέλει να την χαραμισει στο mining

Ο λόγος απλός η Nvidia και η Amd πληρώνονται για κάθε τσιπακι από εκεί και πέρα ο μεταπολιτης και 1000€ να την δίνει 100€ θα παίρνει για το κάθε τσιπακι .

Από εκεί και πέρα οι miners με κάρτες γραφικών σύντομα θα φανε τα μούτρα τους , έρχονται νέα asic

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν το ειπα ειρωνικα για να μην παρεξηγηθω.Εγω πιστευω παντα (προσωπικη γνωμη) οτι ειναι φουσκα και θα σκασει .Τωρα αν καποιος προλαβε και οικονομησε μαγκια του.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.