Jump to content



Road trip στα Βαλκάνια


astrolabos

Recommended Posts

Το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω ένα γύρο των Βαλκανίων (περίπου) και έχω ακούσει διάφορα τα οποία μπορώ να πω με ανησύχησαν. "Μην πας από Σκόπια/Βουλγαρία/Αλβανία θα δουν ελληνικές πινακίδες και θα σε σταματάνε κάθε λίγο και λιγάκι", "θα σε κλέψουν", "Θα σου κάνουν, θα σου δείξουν". 

Έχετε εσείς εμπειρία από τέτοιου είδους ταξίδια; Πρέπει να αποφύγω κάποια χώρα/διαδρομή;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Το καλοκαίρι σκέφτομαι να κάνω ένα γύρο των Βαλκανίων (περίπου) και έχω ακούσει διάφορα τα οποία μπορώ να πω με ανησύχησαν. "Μην πας από Σκόπια/Βουλγαρία/Αλβανία θα δουν ελληνικές πινακίδες και θα σε σταματάνε κάθε λίγο και λιγάκι", "θα σε κλέψουν", "Θα σου κάνουν, θα σου δείξουν". 

Έχετε εσείς εμπειρία από τέτοιου είδους ταξίδια; Πρέπει να αποφύγω κάποια χώρα/διαδρομή;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Γνωστος μου που πηγε Βουλγαρια πριν λιγο καιρο δεν ξαναπαει με τιποτα φτωχεια και ερημια οσο δεν παει σκετη καταθληψη αν και δεν θυμαμαι αν περασε απο κεντρικα σημεια.

Μην περιμενεις να δεις τιποτα σπουδαιο απορω πως σου ηρθε η ιδεα.Απο Κροατια και πανω δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kuza έγραψε:

Γνωστος μου που πηγε Βουλγαρια πριν λιγο καιρο δεν ξαναπαει με τιποτα φτωχεια και ερημια οσο δεν παει σκετη καταθληψη αν και δεν θυμαμαι αν περασε απο κεντρικα σημεια.

Μην περιμενεις να δεις τιποτα σπουδαιο απορω πως σου ηρθε η ιδεα.Απο Κροατια και πανω δεν ξερω.

Κροατία θέλω να φτάσω. Κροατία - Σλοβενία λέει το πρόγραμμα. Αυτό που με απασχολεί - ή μάλλον καλύτερα με τρόμαξαν - είναι τι θα συναντήσω στο δρόμο για εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος astrolabos έγραψε:

Κροατία θέλω να φτάσω. Κροατία - Σλοβενία λέει το πρόγραμμα. Αυτό που με απασχολεί - ή μάλλον καλύτερα με τρόμαξαν - είναι τι θα συναντήσω στο δρόμο για εκεί.

Για Κροατια παντως εχω ακουσει καλα λογια.Δεν πας μεσω Ιταλιας να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος kuza έγραψε:

Για Κροατια παντως εχω ακουσει καλα λογια.Δεν πας μεσω Ιταλιας να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο...

Αυτό ρωτάω. Αν περάσω από Σκόπια ή Βουλγαρία υπάρχει λόγος να μην έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Από Ιταλία είναι πολύ. 30 ώρες καράβι και 500 € εισιτήρια και εκεί που σε βγάζει έχεις ακόμα 4.5 ώρες δρόμο :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος astrolabos έγραψε:

Αυτό ρωτάω. Αν περάσω από Σκόπια ή Βουλγαρία υπάρχει λόγος να μην έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Από Ιταλία είναι πολύ. 30 ώρες καράβι και 500 € εισιτήρια και εκεί που σε βγάζει έχεις ακόμα 4.5 ώρες δρόμο :p 

τωρα που κοιταξα τον χαρτη πολυ ψηλα ειναι η Κροατια.Προσωπικα θα πηγενα μεσω Σκοπιων-Σερβιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει από Βουλγαρία, Ρουμανία, Ουγγαρία (Σλοβακία, Τσεχία, σερί μέχρι Βερολίνο). Δεν υπήρξε κανένα θέμα.

Σκόπια και Αλβανία έχουν περάσει γνωστοί μου αλλά δε ξέρω ποια είναι η πιθανότητα να πετύχεις κάτι επικίνδυνο.

Αλλά αν το έκανα, θα περνούσα από Σκόπια, Σερβία λόγω απόστασης. Οποιαδήποτε άλλη διαδρομή απλά πολλαπλασιάζει τα χιλιόμετρα και δε ξέρω κατά πόσο είσαι διατεθειμένος να οδηγείς σε αυτές τις χώρες (από άποψη ενδιαφέροντος, όχι επικινδυνότητας).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, astrolabos said:

Αυτό ρωτάω. Αν περάσω από Σκόπια ή Βουλγαρία υπάρχει λόγος να μην έχω το κεφάλι μου ήσυχο; 

Από Ιταλία είναι πολύ. 30 ώρες καράβι και 500 € εισιτήρια και εκεί που σε βγάζει έχεις ακόμα 4.5 ώρες δρόμο :p 

 

Εγώ κάνω μόνο το δρόμο του καραβιού ως δυτικοευρωπαίος και θιασώτης της Ε.Ε.

Αν θες να υπολογίσεις σωστά το κόστος, υπολόγισε τα εξής:

1. Το καράβι είναι Πάτρα - Ανκόνα 22 ώρες. Αναγκαστικά καμπίνα. Δίκλινη θα σου πάει γύρω στα 250 ευρώ για 1 διαδρομή + 50 ευρώ το αμάξι (χοντρικά). 

Στα plus: αν έχεις φοιτητική ιδιότητα, -20%.

Στις κ(ο)μπίνες: μονόκλινη καμπίνα + απλός επιβάτης ο δεύτερος, βγαίνει πιο φτηνά (εγώ έτσι το έχω κάνει τις 2 τελευταίες φορές). Όχι πολύ, 20-30 ευρώ διαφορά.

Στα μείον: ότι αγοράσεις στο καράβι είναι σε καραβίσιες τιμές, 8 ευρώ το τζατζίκι ή κάπου εκεί.

 

2. Με το που βγεις στην Autostrada υπολόγισε 10€/100 χμ διόδια. Επίσης βενζίνη οριακά πιο ακριβή από Ελλάδα. Αυτό που συμφέρει έιναι να πας όσο πιο μακριά γίνεται με το καράβι (στην περίπτωσή σου λογικά Βενετία) και να οδηγήσεις από εκεί. Βενετία - Σλοβενία/Κροατία όμως είναι δίπλα. Λογικά 2 ώρες με το αυτοκίνητο για να πας στο portoroz. Το κόστος της καμπίνας είναι οριακά το ίδιο, και απλά θα πληρώσεις λίγο παραπάνω για  φαγητό γιατί είναι 2 μέρες το ταξίδι για Βενετία αν θυμάμαι καλά.

 

edit: Καλαμάτα - Πάτρα - Βενετία - Portoroz οριακά θα σε πάει και το 307 :p 

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι Αλβανία --> Μαυροβούνιο και έφτασες Ντουμπρόβνικ. Από Σκοπιανούς και Αλβανούς έχω ακούσει οτι ο δρόμος είναι αξιοπρεπής (με εξαίρεση μικρά τμήματα κυρίως κοντά στα σύνορα). Έχε υπόψην σου (ανεξαρτήτως διαδρομής) για βινιέτες, πράσσινες κάρτες, κάλυψη ασφάλειας κλπ κλπ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Έχε υπόψην σου (ανεξαρτήτως διαδρομής) για βινιέτες, πράσσινες κάρτες, κάλυψη ασφάλειας κλπ κλπ

Βινιέτα;

πριν 1 ώρα, το μέλος sotiris έγραψε:

edit: Καλαμάτα - Πάτρα - Βενετία - Portoroz οριακά θα σε πάει και το 307 :p 

Ποιο 307... :p 

Link to comment
Share on other sites

Βινιέτα είναι ένα ειδικό σηματάκι που πρέπει να αγοράσεις σε κάποιες χώρες μόλις εισέρχεσαι σε αυτές. Είναι για τη χρήση των αυτοκινητόδρομων και στην ουσία αντικαθιστούν τα διόδια.

Δες εδώ ποιες χώρες το θέλουν:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Vignette_(road_tax)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Έκανα πρόσφατα το ταξίδι προορισμός ήταν η Ουγγαρια. Απο Αθηνα  Σκόπια διανυκτερευση Γευγελη. Την άλλη μέρα Σερβία διανυκτερευση Βελιγράδι. Από εκεί Κροατία. Κάθε μέρα κάναμε γύρω στα 500-600 km περίπου 6 με 7 ώρες οδήγηση μαζί με τις στάσεις. Γενικά δεν αντιμετωπισαμε κανένα πρόβλημα. Στη Γευγελή στο ξενοδοχείο καζίνο στο parking τα περισσοτερα αυτοκίνητα είχαν ελληνικές πινακίδες μιλάμε για εκατό και πλέον αυτοκίνητα. Φτάσαμε 6 το απόγευμα, το πρωί που φύγαμε τα περισσότερα είχαν φύγει. Οι δρόμοι αρκετά καλοί με εξαίρεση ένα κομμάτι 2 περίπου ώρες στη Σερβία που είναι σαν δρόμος διπλής κατεύθυνσης μέσα στα βουνά και πας αρκετά σιγά λόγω κίνησης από εκεί και πέρα μπαίνεις ξανά σε κανονικό εθνικό δίκτυο. Το οποίο στη Σερβία είναι αρκετά κάλο αλλά δεν συντηρούνται συχνά. Οι δρόμοι στην Κροατία από εκεί που περάσαμε εξαιρετικοί και την εποχή που πήγαμε 9 Νοεμβρίου χωρίς κινηση. Γενικά στους ταχείας κυκλοφορίας δρόμους δεν το βλέπω να σε σταματάνε εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος. Να έχεις ψιλά πρόχειρα για τα διοδια, θα συνάντησης πολλα. Θα συνιστουσα τις διανυκτερυσεις για να είσαι ξεκούραστος, καθώς σε πολλές περιπτώσεις θα κινείσαι με υψηλες ταχύτητες. Αξίζει τον κόπο το ταξίδι. Το αυτοκίνητο που ταξιδέψαμε ήταν ένα Opel insignia 2000 cc 160 hp diesel με πινακίδες Αγγλίας. Οδηγούσε ο φίλος μου, Αγγλος λόγω μεγαλύτερης εμπειρίας. Χρησιμότατο το GPS ενα tom tom αν θυμάμαι καλά. Θα χρειαστείς κατά πάσα πιθανότητα ένα έγγραφο για διέλευση από Σερβία για Σκόπια δεν θυμάμαι να το χρειαστηκαμε. Δεν θυμάμαι τι ήτανε γιατί ο φίλος μου το έβγαλε στην Αγγλία. Αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο διαθέσιμος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκέφτομαι Καλαμάτα - Αθήνα - Λέσκοβατς Σερβίας - Ζάγκρεμπ Κροατίας. Είναι δύο 8ωρες διαδρομές και πιστεύω ότι βγαίνουν με 2 30λεπτες στάσεις η κάθε μια. Δεν έχω ξανακάνει τόσο μεγάλο ταξίδι βέβαια, το μεγαλύτερο είναι 5 ώρες, από Καλαμπάκα - Αθήνα μέσω Λάρισας, το οποίο είχε γίνει χωρίς στάσεις. GPS έχει ενσωματωμένο το αμάξι, θα έχω και το Google maps σε μεγάλο μέρος του ταξιδιού μου, νομίζω ότι θα είμαι εντάξει. 

Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με τις πρεσβειες ΠΓΔΜ, Σερβίας και Κροατίας και μπορώ να περάσω από το τελωνείο μόνο με την ταυτότητά μου, επειδή έχει λατινικούς χαρακτήρες, ακόμα και αν είναι χειρόγραφη, ενώ επίσης σκέφτομαι ότι πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ να κάνω διεθνές το δίπλωμα αυτοκινήτου και να βγάλω πράσινη κάρτα ασφάλισης, όπου εκεί πρέπει να κοιτάξω να συμπεριλαμβάνεται η ΠΓΔΜ γιατί για κάποιο λόγο δεν συμπεριλαμβάνεται από προεπιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

έχω γυρίσει αρκετά τα Βαλκάνια με μηχανάκι (και κατιτίς παραέξω), ιδιαίτερα επικίνδυνο δεν υπάρχει κάτι, πέραν ότι η συντριπτική πλειοψηφία της οδικής συμπεριφοράς των Βαλκάνιων ειναι ελληνική, δηλαδή έχει μια σχετική ελαστικότητα ως προς τους νόμους.

Λέσκοβατς δεν έχω μείνει αλλά απ' ότι βλέπω είναι κοντά στη Νις η οποία είναι αρκετά ωραία πόλη για να δεις λίγο κέντρο κλπ. στην απογευματινή βόλτα.

 

Εφόσον το κύριο πρόγραμμα του ταξιδιού σου θαναι Κροατία-Σλοβενία, Καλαμάτα-Ζάγκρεμπ με μια διανυκτέρευση στη Νις βγαίνει άνετα και με τα μηχανάκια, οπότε δεν νομίζω ότι θα έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα με αυτοκίνητο. Γενικώς για Κροατία, η στάνταρ ρουτα ειναι από ΠΓΔΜ-Σερβία.

 

Πράσινη κάρτα οπωσδήποτε. Για το δίπλωμα προσωπικά με το παλιό ελληνικό ταξιδεύω δεν χρειάστηκα ποτέ διεθνές. Ταυτότητα νέα με λατινικούς και θα σε οκ.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

Εγώ το σκέφτομαι Καλαμάτα - Αθήνα - Λέσκοβατς Σερβίας - Ζάγκρεμπ Κροατίας. Είναι δύο 8ωρες διαδρομές και πιστεύω ότι βγαίνουν με 2 30λεπτες στάσεις η κάθε μια. Δεν έχω ξανακάνει τόσο μεγάλο ταξίδι βέβαια, το μεγαλύτερο είναι 5 ώρες, από Καλαμπάκα - Αθήνα μέσω Λάρισας, το οποίο είχε γίνει χωρίς στάσεις. GPS έχει ενσωματωμένο το αμάξι, θα έχω και το Google maps σε μεγάλο μέρος του ταξιδιού μου, νομίζω ότι θα είμαι εντάξει. 

Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με τις πρεσβειες ΠΓΔΜ, Σερβίας και Κροατίας και μπορώ να περάσω από το τελωνείο μόνο με την ταυτότητά μου, επειδή έχει λατινικούς χαρακτήρες, ακόμα και αν είναι χειρόγραφη, ενώ επίσης σκέφτομαι ότι πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ να κάνω διεθνές το δίπλωμα αυτοκινήτου και να βγάλω πράσινη κάρτα ασφάλισης, όπου εκεί πρέπει να κοιτάξω να συμπεριλαμβάνεται η ΠΓΔΜ γιατί για κάποιο λόγο δεν συμπεριλαμβάνεται από προεπιλογή. 

 

Πάντως από τα Μέγαρα δεν θα σου συνιστούσα να περάσεις :gyro:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, astrolabos said:

Εγώ το σκέφτομαι Καλαμάτα - Αθήνα - Λέσκοβατς Σερβίας - Ζάγκρεμπ Κροατίας. Είναι δύο 8ωρες διαδρομές και πιστεύω ότι βγαίνουν με 2 30λεπτες στάσεις η κάθε μια. Δεν έχω ξανακάνει τόσο μεγάλο ταξίδι βέβαια, το μεγαλύτερο είναι 5 ώρες, από Καλαμπάκα - Αθήνα μέσω Λάρισας, το οποίο είχε γίνει χωρίς στάσεις. GPS έχει ενσωματωμένο το αμάξι, θα έχω και το Google maps σε μεγάλο μέρος του ταξιδιού μου, νομίζω ότι θα είμαι εντάξει. 

Έχω μιλήσει τηλεφωνικά με τις πρεσβειες ΠΓΔΜ, Σερβίας και Κροατίας και μπορώ να περάσω από το τελωνείο μόνο με την ταυτότητά μου, επειδή έχει λατινικούς χαρακτήρες, ακόμα και αν είναι χειρόγραφη, ενώ επίσης σκέφτομαι ότι πρέπει να πάω στην ΕΛΠΑ να κάνω διεθνές το δίπλωμα αυτοκινήτου και να βγάλω πράσινη κάρτα ασφάλισης, όπου εκεί πρέπει να κοιτάξω να συμπεριλαμβάνεται η ΠΓΔΜ γιατί για κάποιο λόγο δεν συμπεριλαμβάνεται από προεπιλογή. 

 

Θα είσαι μόνος για το ταξίδι ή με παρέα;

Αν είσαι μόνος να κάνεις μία ή δύο στάσεις στο 8ωρο σίγουρα. 20-25 λεπτά για ένα καδεφάκι.

Το google maps προτείνω να ΜΗΝ το χρησιμοποιήσεις. Να έχεις καλύτερα μία εφαρμογή σαν τον sygic που κάνει μόνο αυτό. Όταν κατέβαινα Ελλάδα έφαγε ένα κοκομπλόκο το GPS του αυτοκινήτου και χρησιμοποιόντας το σκατο Google Maps κατέληξα να προχωράω μέσα από κάτι χωριά αντί να είμαι στον αυτοκινητόδρομο. Τελικά απλά χρησιμοποίησα τον πατροπαράδοτο τρόπο ακολουθώντας τις ταμπέλες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόνος θα είμαι μιας και η γυναίκα δεν οδηγάει. Έχει το αμάξι ενσωματωμένο gps ευτυχώς. Το Google maps λόγω περιαγωγής δε θα μπορώ να το έχω διαθέσιμο σε FYROM, Σερβία και Αλβανία.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχουν γραφτει πολυ καλες πληροφοριες για ενα τετοιο ταξιδι αλλα να ξερεις οτι το road trip εχει και απροβλεπτες καταστασεις, δεν προγραμματιζονται ολα. Αυτο ομως ειναι και το νοημα, δεν ειναι ταξιδι με αεροπλανο :)

Να εχεις πρασινη καρτα σε ισχυ, αν εχεις δυνατοτητα ελεγχομενης σταθμευσης να το προτιμας, gps με ενημερωμενους χαρτες για ολες τις χωρες (και εννοειται να ειναι διαθεσιμοι offline), λιγα χρηματα σε ρευστο της εκαστοτε χωρας και να εισαι ξεκουραστος κατα την οδηγηση. Για ασφαλεια αλλα και για να το απολαυσεις! Και μην ανησυχεις δεν θα ζησεις τρελες (ασχημες) καταστασεις, τα πραγματα εχουν αλλαξει κατα πολυ πλεον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.