Jump to content



VFM αναβάθμιση


Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση στον υπολογιστή που έχουν τα ανίψια μου στην Ελλάδα. 

Το τωρινό σύστημα είναι:

Core i5 4460

ASROCK Z97 Extreme 6

Asus GTX970 4GB

8GB RAM Νομίζω

1ΤΒ SSD

 

Η χρήση είναι 100% gaming.

Τι προτείνεται χωρίς να ξεφύγουμε πολύ στα λεφτα;

Εκτός από τον SSD που θα μείνει ίδιος.

 

Ευχαριστώ για τις προτάσεις και το χρονο σας.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μιλάμε για αλλαγή στα πάντα (εκτός απο τον ssd)
ή για πιο budget αναβάθμιση?(κοινώς κρατάμε ότι γίνεται)

εαν μιλάμε για μικρές αλλαγές
ίσως ένα ακόμη 1x8 ddr3 stick (ή 2χ4 ανάλογα τι έχει ήδη)
καμία gtx 1070? (υποθέτω οθόνη 1080p), αλλά η τιμή όλων των καρτων αυτή τη στιγμή είναι στον θεό(και δεν νομίζω να αξίζει αλλαγή απο 970 σε 1060/rx580)
και used 4790(k) ή ο αντίστοιχος 1150 xeon(e3 12xx v3), ότι είναι φθηνότερο(αν τον υποστηρίζει η μητρική)
cpu αλλάζεις εαν περισεύουν χρήμματα


σε νέο σύστημα
μάλλον i5 8600k
8-16 gb ddr4
κάποια μέτρια μητρική (δεν ξέρω αν τα ανίψια κάνουν o/c, οπότε η φθηνότερη z370)
και πάλι 1070

το κακό με την z370 πλατφόρμα
είναι ότι μπορεί του χρόνου να καρφώσει στην intel να την αλλάξει πάλι (καθόλου απίθανο)
αρα σε 2-3 χρόνια πάλι να ψάχνεις νέα mobo κλπ(αν πάλι κάνεις δώρο αναβάθμιση πχ)
οπότε άσχετα αν είναι 100% gaming η χρήση, μήπως να κοιτούσες και την περίπτωση του ryzen (ή ryzen refresh). Τουλάχιστον η amd έχει πει support του am4 μέχρι το 2020 (οπότε λογικά θα αντέξει και μια αναβάθμιση cpu, αν χρειαστεί)

 

αν έμπαινα στην λογική να αλλάξω και cpu μάλλον θα άλλαζα πλατφόρμα εντελώς
και θεωρώ πως το τροφοδοτικό είναι σχετικά σύγχρονο (η 1070 και η 970 έχουν ίδιο tdp άρα και χοντρικά το ίδιο ρεύμα θα τραβάνε)

ps. επειδή κατά τους καιρούς και με τις αγορές σου που βλέπουμε στο "οι αγορές μας" και με τα μερικά tb σε ssd που έχει δώσει δωρεάν εδώ μέσα, αν έχεις έξτρα hardware που για κάποιο λόγο κάθετε (πχ μια 980ti. προφανώς είναι μια αποδεκτή αναβάθμιση απο τη 970). Προσωπικά θεωρώ πως κανένα χρόνο ακόμη χαλαρά την βγάζει η 970 και θα εστίαζα ίσως σε μια καλή οθόνη ή/και ενα σετ mech keybard + mouse

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ζάχο.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον shattered από πάνω.

Σύμφωνα με αυτόν τον πίνακα η GTX 970 έχει την ίδια ισχύ πάνω-κάτω με τις GTX 1060/RX 580, οπότε η αντικατάσταση της 970 με κάποια από αυτές είναι λίγο άσκοπη.

Μόνο προσθήκη δυνατότερης κάρτας γραφικών (π.χ. GTX 1070) πολύ πιθανό να έχει bottleneck από τον i5 4460. Οπότε η "απλή" λύση είναι η αντικατάσταση του i5 4460 με κάποιον (μεταχειρισμένο) i7 4770Κ/4790Κ (δεν γνωρίζω τι παίζει με Xeon) και να γίνει κάποιο mild overclock αν υπάρχει καλή ψύκτρα. H μητρική νομίζω έχει καλές δυνατότητες για overclock.

Η πιο αντιοικονομική λύση :p είναι η μετάβαση σε νέα πλατφόρμα (επεξεργαστής-μητρική-μνήμες, εννοείται μαζί με δυνατότερη κάρτα γραφικών) όπου το πόσο θα κρατήσει εξαρτάται από την ανάλυση, τα παιχνίδια και τις απαιτήσεις του χρήστη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένας λόγος αναβάθμισης θείε Ζάχο. 

Όταν είναι θα σε πω :p 

 

Spoiler

Στο Ζ97 μπορούν να βάλουν το πολύ πολύ έναν 4790Κ που θα κάνει μία διαφορά, συν ψύκτρα για λίγο OC και αν βρεις (χλωμό) μία GTX1070/980(ti) μιας και παίζουν στα 1080p αλλά και πάλι, μόνο μετάχειρη GTX1070 να βάλεις που είναι στο θεό οι τιμές, έχεις φτάσει το 700ρι χωρίς κανένα λόγο...

 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάποια GTX980ti(δύσκολο να τη βρείς) ή GTX 1070 και ένα ζευγάρι μνήμες ακόμη αλλά και μ'αυτά μόνο είσαι κοντά στο χιλιάρικο.:mellow: Εντωμεταξύ με 1080p ανάλυση τζάμπα τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω VFM αναβάθμιση εννοώ μη μου πείτε να βάλω κανέναν 7900χ με X299 mobo.  Σε έναν 8600Κ μπορούμε να πάμε. Απλά ψάχνω δοκιμασμένες λύσεις γιατί είναι ένα σύστημα που θα το στήσω και δεν θα μπορώ να ασχοληθώ άλλο λόγω της απόστασης. Αυτό που έχουν τώρα παίζει εδώ και 3 χρόνια non stop χωρίς κανένα θέμα. VFM μητρική για τον 8600Κ. Μια καλή VGA και ένα σετακι μνήμες. Ας φτάσουμε στο χιλιάρικο αν το αξίζει ή και να το ξεπερασουμε αλλά κυρίως να ξέρω πως δεν θα έχουν θέματα.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

i5 8400  (To 8600K τι να το κάνεις ακριβώς; Θα κάνεις OC ?  και η intel δεν  έχει βγάλει το ενδιάμεσο "i5 8500" να πεις ότι θα κάνεις μία ενδιάμεση κίνηση).

Δεν υπάρχει budget mobo από ότι βλέπω. Μόνο το Ζ370 παίζει εκεί όξω. Χάθηκε ήδη το "vfm".

8GB Ram κάνα 80-90€ επειδή οι μνήμες είναι στο θεό. Στα 150-180 θα παίξεις αν πας σε 16GB, αν και είναι η πιο εύκολη αναβάθμιση η μνήμη αν χρειαστεί στη συνέχεια.

Μία μετάχειρη GTX1070 κάνα 500ρικο (αστεία πράγματα), μιας και οι τιμές τους είναι επίσης στο θεό (δεν έχει κάτι καλύτερο που να το θεωρήσεις και αναβάθμιση, η 1060 6GB είναι ήδη υπερτιμημένη, πόσο μάλλον με τις τωρινές αστείες τιμές, κάπως ανώτερη όμως, αλλά και τις 980 και 980ti δεν τις βρίσκεις σε λογικές τιμές - επίσης θα ήταν σημαντική αναβάθμιση -αν τις βρεις θα δώσουν κάποια πνοή και στο τωρινό σύστημα, το ίδιο και ένας 4790Κ και ένα κιτάκι ραμ - αυτά σε περίπτωση που δεν μπλέξεις με αναβάθμιση της πλατφόρμας).

Ένα VFM PSU στα 60-70€ (εκτός και αν έχουν ικανό και το κρατήσουν).

Πουλάς πόσο τα υπάρχοντα CPU-Mobo-Ram (και psu αν χρειαστεί) και κάπως έτσι ,κρίνεις αν αξίζει η μανούρα. :) 

 

Αλλιώς πας σε ryzen 1600

B350 mobo

Και τα υπόλοιπα τα ίδια. Κερδίζεις από τη mobo και γενικότερα η πλατφόρμα είναι λίγο φτηνότερη και ικανοποιητικότατη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος jax7480 έγραψε:

Όταν λέω VFM αναβάθμιση εννοώ μη μου πείτε να βάλω κανέναν 7900χ με X299 mobo.  Σε έναν 8600Κ μπορούμε να πάμε. Απλά ψάχνω δοκιμασμένες λύσεις γιατί είναι ένα σύστημα που θα το στήσω και δεν θα μπορώ να ασχοληθώ άλλο λόγω της απόστασης. Αυτό που έχουν τώρα παίζει εδώ και 3 χρόνια non stop χωρίς κανένα θέμα. VFM μητρική για τον 8600Κ. Μια καλή VGA και ένα σετακι μνήμες. Ας φτάσουμε στο χιλιάρικο αν το αξίζει ή και να το ξεπερασουμε αλλά κυρίως να ξέρω πως δεν θα έχουν θέματα.

 

Βάλε άλλα 8gb και πάρε μία 1070ti άμα σε τρώει η τσέπη.

Το κόστος όσων λές, είναι δυσανάλογο με την βελτίωση που θα δούν. Πού ακριβώς τους κρατάει πίσω το σύστημα σε ποιό παιχνίδι;

Για 'μένα δεν ήρθε η ώρα του ακόμα και είναι ξαναλέω η χειρότερη περίοδος για gpu.

Οθόνη έχουν; Ποιά;

Να βάλεις xeon για games είναι τουλάχιστον αστείο.

Έγινε επεξεργασία από radiohead
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να εξηγήσω λίγο το σκεπτικό μου. Επειδή τα ταξίδια μου στην Ελλάδα έχουν μειωθεί αρκετά και επειδή δεν θα έχω σύντομα την ευκαιρία για κάτι τέτοιο στο άμεσο μέλλον θέλω να κάνω τώρα την αναβάθμιση στα παιδιά ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για αλλά 3 χρόνια. Μπορώ εννοείται να το αφήσω αλλά από την άλλη όταν θα έρθει η ώρα της αναβάθμισης ίσως να μην μπορώ να την κάνω. Γι'αυτό και προτιμώ να την κάνω τώρα που υπάρχει χρόνος και χρήμα για κάτι τέτοιο.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος jax7480 έγραψε:

Να εξηγήσω λίγο το σκεπτικό μου. Επειδή τα ταξίδια μου στην Ελλάδα έχουν μειωθεί αρκετά και επειδή δεν θα έχω σύντομα την ευκαιρία για κάτι τέτοιο στο άμεσο μέλλον θέλω να κάνω τώρα την αναβάθμιση στα παιδιά σωστά να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για αλλά 3 χρόνια. Μπορώ εννοείται να το αφήσω αλλά από την άλλη όταν θα έρθει η ώρα της αναβάθμισης ίσως να μην μπορώ να την κάνω. Γι'αυτό και προτιμώ να την κάνω τώρα που υπάρχει χρόνος και χρήμα για κάτι τέτοιο.

 

Γράψε ποια οθόνη έχουν και τι θα κρατήσεις απο κουτιά τροφοδοτικά κλπ.. Αγορά απο εξωτερικό ή skroutz; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από εδώ θα τα πάρω όλα χωρίς να πληρώσω ΦΠΑ 25%.

Θα μείνει λογικά το τροφοδοτικό, ο SSD και το κουτί.

Οθόνη αν θυμάμαι καλά ειναι η U2414 της Dell.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Βάλε χρηματικό όριο Ζάχο. Ίσως να αξίζει να πάρεις μόνο μια καλύτερη κάρτα γραφικών και ένα κιτακι RAM πχ.

Το λέω γιατί η GTX 1070 που θα ήταν μια καλή αναβάθμιση παίζει περίπου 650€ από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Χρηματικό όριο να μην ξεπεράσουμε τα 1000€. Αλλά έχετε στα υπόψιν ότι αυτά θα είναι χωρίς ΦΠΑ.

Το κουτι δεν το θυμαμαι αλλα για σιγουρια ας πουμε πως ειναι ATX, όπως είναι η τωρινή μητρική.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Χρηματικό όριο να μην ξεπεράσουμε τα 1000€. Αλλά έχετε στα υπόψιν ότι αυτά θα είναι χωρίς ΦΠΑ.

Το κουτι δεν το θυμαμαι αλλα για σιγουρια ας πουμε πως ειναι ATX, όπως είναι η τωρινή μητρική.

 

Κακώς ρώτησα τώρα είδα οτι αναφέρεις υπάρχουσα μητρική στο πρώτο Post

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.