Jump to content



Recommended Posts

Η βάση εξυπηρετεί αποκλειστικά την ευκολία και τη σιγουριά ότι το έβαλες σωστά. Από άποψη ασφάλειας δεν εχω διαβάσει κάτι που να τεκμηριώνει ότι η βάση κάνει τη στήριξη του καθίσματος πιο ασφαλή.

 

Αυτό που κερδίζεις είναι το ότι σε συνδυασμό με το καρότσι που έχεις πάρει, δε θα χρειάζεσαι σε ένα συνεχές λύσε δέσε το κάθισμα. Απλά θα κουμπώνεις και θα ξεκουμπωνεις. Πράγμα ιδιαίτερα βολικό. Εσύ θα αποφασίσεις εάν αξίζει να πληρώσεις για την εξυπηρέτηση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 2:23 PM, Deus said:

Εμάς το κοριτσάκι έχει αρχίσει να έχει προτιμήσεις από νωρίς πριν βγει 
Όταν η σύζυγος τρώει κάτι και της αρέσει όταν σταματήσει μετά από λίγο αρχίζει τα σκουντήματα από την άλλη όταν δεν της αρέσει κάτι αρχίζει τα σκουντήματα μέχρι να σταματήσει να τρώει

Από την άλλη πλευρά το αγόρι δεν φαίνεται να έχει προτιμήσεις κάθεται αραχτός και σκουντάει μόνο όταν θέλει να βολευτεί σε διαφορετική θέση

 

Έχω αρχίσει να ψωνίζω πράγματα και όλα είναι x2 ή double size-double prise , έχουμε ξεπαραδιαστεί

 

Δίδυμα αγόρι-κορίτσι;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

 

Δίδυμα αγόρι-κορίτσι;

 


Δίδυμα ένα αγόρι ένα κορίτσι! αν και υπήρχε ιστορικό από το σόι της πεθεράς ούτε καν μας είχε περάσει ποτέ σαν σκέψη


 

13 hours ago, GriGaS said:

Η βάση εξυπηρετεί αποκλειστικά την ευκολία και τη σιγουριά ότι το έβαλες σωστά. Από άποψη ασφάλειας δεν εχω διαβάσει κάτι που να τεκμηριώνει ότι η βάση κάνει τη στήριξη του καθίσματος πιο ασφαλή.

 

Αυτό που κερδίζεις είναι το ότι σε συνδυασμό με το καρότσι που έχεις πάρει, δε θα χρειάζεσαι σε ένα συνεχές λύσε δέσε το κάθισμα. Απλά θα κουμπώνεις και θα ξεκουμπωνεις. Πράγμα ιδιαίτερα βολικό. Εσύ θα αποφασίσεις εάν αξίζει να πληρώσεις για την εξυπηρέτηση αυτή.


Thanks! 
Δεν το έχω διαβάσει κάπου ξεκάθαρα αν έχει κάποια διαφορά σε ότι αφορά την ασφάλεια  αλλά σαν noobas όταν άρχισα να ψάχνω χάθηκα και μπερδεύτηκα αρκετά μέχρι να βγάλω μια άκρη τι είναι όλα αυτά και τι κάνουν...
Στους δυο παραπάνω συνδέσμους στο προηγούμενο post έχει μια μικρή διαφορά στο score, το κάθισμα είναι το ίδιο στην μια αξιολόγηση είναι πακέτο με την βάση και στην άλλη σκέτο.

Με την isofix βάση σίγουρα είναι ποιο εύκολη η τοποθέτηση αλλά και με ζώνη που δοκίμασα με άδεια καθίσματα στο δοκιμαστικό κάθισμα αυτοκινήτου που έχουν στα καταστήματα δεν το βρήκα δύσκολο η περίπλοκο.
2 βάσεις θα μου κοστίσουν κάπου 360 - 400 euro ανάλογα το κατάστημα τα οποία η σκέψη είναι καλύτερα να το ξοδέψω σε άλλα πράγματα αν δε δίνει κάτι σε ότι έχει να κάνει με την ασφάλεια εκτός και αν το βάλε βγάλε x2 γίνει δύσκολο στο αυτοκίνητο  με 2 μωρά μέσα στα καθίσματα και χρειαστεί να πάρω...
 



 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, οι βάσεις βολεύουν πολύ στο σενάριο που πχ χειμώνα έχεις τα καθισματάκια σπίτι, βάζεις τα μωρά, τα δένεις τα σκεπάζεις, τα πας προστατευμένα στο αυτοκίνητο, κλακ κούμπωσες στις βάσεις και έφυγες. Οπότε το όλο θέμα ανάγεται στο πόσο συχνά θα βαζοβγάζεις τα παιδιά στο αυτοκίνητο. Εάν οι δουλειές σας και το οικογενειακό σας πρόγραμμα περιλαμβάνουν καθημερινή βόλτα των παιδιών με το αυτοκίνητο, μπορείς να το δεις σαν ένα έξοδο 40 ευρώ το μήνα που θα απλοποιήσει τη ζωή σας. Αν τώρα τα καθίσματα είναι για 2 φορές τη βδομάδα, λογικά δεν αξίζει τον κόπο.

 

Επίσης μιας και είδα ότι έχετε και συμβατό καρότσι, να ξέρεις ότι σύμφωνα με αρκετούς παιδιάτρους, τα μωρά δεν είναι καλό να μένουν δεμένα στο αυγό για μεγάλο χρονικό διάστημα (κάτι με το σβέρκο τους και την αναπνοή τους). Νομίζω ότι έχει καταγραφεί και θάνατος που συνδέεται με αυτό. Τα δικά μου μέχρι μιαμιση ώρα τα άφηνα χωρίς να βγουν να ξεπιαστούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και εγώ πρόσφατα αγόρασα καθισματάκι και να σου πω την αλήθεια κοιτούσα μόνο καθίσματα με isofix.. έστω και λίγο παραπάνω ασφάλεια να έχουνε το θεωρώ σημαντικό.

βέβαια εγώ πήρα ένα κάθισμα, αν είχα δίδυμα με κόστος x2 θα δυσκόλευαν τα πράγματα αν και πιστεύω ότι θα έκοβα από αλλού για να πάρω τις isofix βάσεις..

επίσης είναι μεγάλη ευκολία στο να βάλεις/βγάλεις το παιδί με τη βάση, παίζει και αυτό τον ρόλο του πόσο μάλλον αν πρέπει να κάνεις τη διαδικασία με τη ζώνη 2 φορές (αν και δε ξέρω πόσο χρονοβόρο/δύσκολο είναι..)

 

btw, εγώ αυτό αγόρασα τελικά: Recaro Zero.1 Elite 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Deus Μακάρι να μπορούσα να σου στείλω το καρότσι μας. Οι καλαθούνες του είναι ακόμα καινούριες (λογικό) γιατί το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα εδώ πάνω. Είχα σκοπό να το χαρίσω εδώ αλλά αν μπορούσα να στο στείλω είναι ακόμα καλύτερα.

 

Για τα παιδικά καθίσματα τώρα και επειδή έχεις δίδυμα.

Έχε στο νου σου πως ανάμεσα στα καθισματάκια για τον πρώτο καιρό θα κάθεται και η σύζυγος. Που σημαίνει πως το βάλε/βγάλε θα το κάνεις εσύ. Είναι πολύ βολική η βάση ISOFIX, κουμπώνεις/ξεκουμπώνεις και τέλος αλλά αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε το αυτοκίνητο τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα, τότε δεν αξίζει το έξοδο. Βέβαια σε βάθος ενός+ χρόνου ίσως να αξίζει γιατί στο κάθισμα που διάλεξες τα παιδιά θα κάθονται μέχρι 13 μηνών περίπου. Μετά σίγουρα θα χρειαστείς κάτι σταθερό, περιστρεφόμενο. Ειδικά στα δίδυμα το περιστρεφόμενο είναι απαραίτητο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Υπάρχει και η δυνατότητα να κάθεται το ένα μωρό συνοδηγός και το άλλο ακριβώς από πίσω ώστε ο δεύτερος ενήλικας να είναι πιο άνετα και να τα ελέγχει και τα δύο. 

 

Δεν το προτεινω γιατι οταν γινεται κατι με το μωρο μπροστα, αποσπαται η προσοχη του οδηγου ευκολα. Been there, done that.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/25/2020 at 3:27 PM, jax7480 said:

@Deus Μακάρι να μπορούσα να σου στείλω το καρότσι μας. Οι καλαθούνες του είναι ακόμα καινούριες (λογικό) γιατί το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα εδώ πάνω. Είχα σκοπό να το χαρίσω εδώ αλλά αν μπορούσα να στο στείλω είναι ακόμα καλύτερα.

 

Για τα παιδικά καθίσματα τώρα και επειδή έχεις δίδυμα.

Έχε στο νου σου πως ανάμεσα στα καθισματάκια για τον πρώτο καιρό θα κάθεται και η σύζυγος. Που σημαίνει πως το βάλε/βγάλε θα το κάνεις εσύ. Είναι πολύ βολική η βάση ISOFIX, κουμπώνεις/ξεκουμπώνεις και τέλος αλλά αν δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσετε το αυτοκίνητο τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα, τότε δεν αξίζει το έξοδο. Βέβαια σε βάθος ενός+ χρόνου ίσως να αξίζει γιατί στο κάθισμα που διάλεξες τα παιδιά θα κάθονται μέχρι 13 μηνών περίπου. Μετά σίγουρα θα χρειαστείς κάτι σταθερό, περιστρεφόμενο. Ειδικά στα δίδυμα το περιστρεφόμενο είναι απαραίτητο.


Ευχαριστώ πολύ έχω ήδη πάρει το bugaboo donkey 3 είναι το μόνο που χωράει στο golf, στο ασανσέρ όταν μαζεύει η χειρολαβή και χωράει να περάσει από εξώπορτες

Έχω και δεύτερο αυτοκίνητο στο parking ένα skoda superb που δεν κυκλοφορεί πολύ  ίσα ίσα για να μην μείνει στην ακινησία 
Στο superb χωράνε τα πάντα αλλά η μαούνα δεν χωράει να κυκλοφορεί μέσα στη πόλη δεν χωράει να στρίψει στις γωνιές στα στενά, για παρκάρισμα  ποιο εύκολα πιάνω το λαχείο... όσο μπορώ να αναβάλω την χρήση του καλά θα είναι.

Βλέποντας και κάνοντας... αν τα βρω ζόρικα με το βάλε βγάλε θα πάρω 2 βάσεις σε, 1.5 μήνα θα έρθουν τα μωρά σύμφωνα με τον γιατρό, αν δεν κάνω λάθος άλλος 1.5 μήνας μέχρι να να βγούνε έξω περίπου θα μας πιάσει φθινόπωρο και βάλε... αν αρχίσουν και τα όργανα με τον covid πάλι οι έξοδοι θα είναι περιορισμένοι...

Αυτό με τα περιστρεφόμενα δεν το γνώριζα  ότι υπάρχουν τα μόνα που έχω κοιτάξει μέχρι τώρα είναι τα  Group 0+
 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος Deus έγραψε:

Βλέποντας και κάνοντας... αν τα βρω ζόρικα με το βάλε βγάλε θα πάρω 2 βάσεις σε, 1.5 μήνα θα έρθουν τα μωρά σύμφωνα με τον γιατρό, αν δεν κάνω λάθος άλλος 1.5 μήνας μέχρι να να βγούνε έξω περίπου θα μας πιάσει φθινόπωρο και βάλε... αν αρχίσουν και τα όργανα με τον covid πάλι οι έξοδοι θα είναι περιορισμένοι...

 

Άντε με το καλό!! και εγώ έτσι πίστευα, ότι μέχρι να περάσουν 40 μέρες δε θα βγαίνουμε αλλά ο γιατρός μας είπε να ξεκινίσουμε τις βόλτες σε ανοιχτούς πάντα χώρους και λόγω καιρού που βοηθάει (τις ώρες που δεν έχει πολύ ζέστη..)

οπότε έχουμε ξεκινήσει τα πέρα δώθε σε κοντινές αποστάσεις πάντα και με προσοχή. μας βοηθάει η βάση γιατί παίρνουμε τον χρόνο μας να βολέψουμε το μωρό στο καθισματάκι μέσα στο σπίτι και να ετοιμαστούμε για έξω και μετά απλά το κουμπόνουμε και off we go ?

 

μιας και είπες για καρότσι, εμείς την ψιλοπατήσαμε γιατί τελικά αυτό που πήραμε (Maclaren techno xlr) δε χωράει στο countryman χωρίς ταρζανιές.. είναι ελαφρύ και σπαστό και δε μου πέρασε καν από το μυαλό ότι δε θα χωράει.. βέβαια σε ταξίδια ούτως ή αλλιώς παίρνουμε και το σκυλί οπότε έχω budgetαρεί και μπαγκαζιέρα αλλά still, μια ξενέρα την έφαγα :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 20/1/2021 at 5:37 ΜΜ, το μέλος tragikos έγραψε:

Είσαι σίγουρος για αυτό που πας να κάνεις; Πάνω που βλέπω ότι έχεις φρέσκο PC... :p

 

Τώρα είναι δεν είναι σίγουρος, είναι αυτό που σου λένε όταν παίρνεις στο σουβλατζίδικο να δεις που είναι η παραγγελία: "Έχει φύγει το παιδί" !!!!!!!

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θέλουμε να πάρουμε ένα ποδήλατο για τον μικρό μας (2,5 ετών). Στο κλασικό τρίκυκλο με χερούλι δεν έχει μάθει ακόμα να κάνει μόνος του. Πιστεύω ότι μάλλον σε ένα κλασικό ποδήλατο με βοηθητικά ροδάκια θα μπορεί πιο εύκολα να βάλει δύναμη (με πάτημα και βοήθεια από το βάρος του) για να καταφέρει να το κινήσει.

 

Κοιτούσα αυτό που φαίνεται γερή κατασκευή, κάλυψη σε όλη την αλυσίδα, αντιολισθητικά πετάλια και έχει και λαβή στη σέλα για όταν (με το καλό) θα μαθαίνει χωρίς βοηθητικά. Έχετε κάποια πρόταση άλλη ή κάτι που θα πρέπει να προέξω για την αγορά; Δε μπορώ να καταλάβω τι μήκος ποδιού χρειάζεται στο ελάχιστο ύψος της σέλας βέβαια μπας και δε φτάνουν ακόμα τα πόδια του στη μέγιστη απόσταση...

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα παιδικά είναι πάνω - κάτω τα ίδια όσο αφορά τα περιφερειακά.

 

Προσωπικά θα σου πρότεινα να εστιάσεις στο σκελετό. Τόσο στο υλικό κατασκευής του όσο και στην σχεδίαση του καθώς μπορεί να διαφέρει το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει η σέλα και επίσης να έχει μεγάλο αντίκτυπο στο βάρος του ποδηλάτου. Παράδειγμα:

 

Ποδήλατο Παιδικό Rookie 12'' Orient Blue 151519 - 6.5kg

Ποδήλατο Παιδικό Tiger 12'' Orient Blue 151002 - 10kg

Αν όντως είναι σωστά τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά, η διαφορά αυτή δεν είναι καθόλου αμελητέα και ειδικά εφόσον μιλάμε για παιδικό ποδήλατο.

 

Τώρα όσο αφορά το ύψος της σέλας, ο μικρός θα πρέπει καθισμένος σε αυτή να ακουμπά τη φτέρνα του στο πετάλι (με παπούτσια), όταν αυτό είναι στο κατώτερο σημείο και το γόνατο του να έχει μια ελάχιστη γωνία 5 μοιρών. Ιδανικά καλό θα ήταν να κάνετε μια βόλτα με τον μικρό στα τοπικά σας ποδηλατάδικα για δοκιμή πριν την αγορά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tragikos έγραψε:

Θέλουμε να πάρουμε ένα ποδήλατο για τον μικρό μας (2,5 ετών). Στο κλασικό τρίκυκλο με χερούλι δεν έχει μάθει ακόμα να κάνει μόνος του. Πιστεύω ότι μάλλον σε ένα κλασικό ποδήλατο με βοηθητικά ροδάκια θα μπορεί πιο εύκολα να βάλει δύναμη (με πάτημα και βοήθεια από το βάρος του) για να καταφέρει να το κινήσει.

 

Κοιτούσα αυτό που φαίνεται γερή κατασκευή, κάλυψη σε όλη την αλυσίδα, αντιολισθητικά πετάλια και έχει και λαβή στη σέλα για όταν (με το καλό) θα μαθαίνει χωρίς βοηθητικά. Έχετε κάποια πρόταση άλλη ή κάτι που θα πρέπει να προέξω για την αγορά; Δε μπορώ να καταλάβω τι μήκος ποδιού χρειάζεται στο ελάχιστο ύψος της σέλας βέβαια μπας και δε φτάνουν ακόμα τα πόδια του στη μέγιστη απόσταση...

Ένα balancer πάρε που το σπρώχνει μόνος του με τα πόδια. Θα το λατρέψει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Spirosssss έγραψε:

Ένα balancer πάρε που το σπρώχνει μόνος του με τα πόδια. Θα το λατρέψει! 

Τι είναι αυτό;

 

@UltraB υποθέτω προτιμάμε το ελαφρύτερο;

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tragikos έγραψε:

Τι είναι αυτό;

Είμαι από σαπιοτηλεφωνο που με το ζορι ανοίγει αυτήν τη σελίδα. Ψάξε για ποδήλατο ισορροπίας. Εχει πολλά σχέδια. Διαλέξτε μαζί να το δισκεδάσετε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.