Jump to content



Recommended Posts

1 hour ago, Rusty_Cookie said:

 

Toν καιρό εκείνο είχα Athlon X2 6000+

 

Κι εγώ. Μέχρι 4800+ έφτασα, τον οποίο έχω ακόμα στο δίπλα δωμάτιο με την TV να βλέπω Top Gear.

32 minutes ago, salde said:

Μην σε κλονίσουν. Δεν είχα ποτέ Athlon. Ήσουν στη σωστή πλευρά της ιστορίας Πέτα. Άνοιξε θέμα, σοβαρά τώρα, δεν είναι δυνατόν να διστάζεις αν θες να ρωτήσεις κάτι.

 

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πάντα ATHLON είχα. Ακόμα και η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή με windows, με 486 της AMD ήταν.

Έτυχε και έχω INTEL τώρα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πάντα ATHLON είχα. Ακόμα και η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή με windows, με 486 της AMD ήταν.

 

Eτσι. Αντε μη βγάλω τον μονταρισμένο 1800αρη απ το ντουλάπι.

 

Μια ζωη εμεις στην ΑΜΔ βαναμε μόνο 10

Κι αν τώρα έχουμε σαπιο-ιντέλες τα φταίει μια γυναίκα.

  • Like 5
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, PetrosD said:

Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά πάντα ATHLON είχα. Ακόμα και η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή με windows, με 486 της AMD ήταν.

486 κάτσε να θυμηθώ, νομίζω δεν είχες. Είχες 486SX. 386SX είχα κι εγώ. Αυτός ήταν η αιτία να πούμε nie wieder. Αργότερα μέχρι και μητρικές intel ήθελα. Εσύ ήθελες γκάζια και υπερχρονισμούς, μαζί με το ατίθασο νιάτο τον Κούκις.
Μόλις παντρεύονται βάζουν μυαλό. Πάνω που έβαλε του πέταξε η ιντέλα τα meltdown και τα spectrum. Παράτησε και τις consumer μητρικές, ρουφάμε τώρα.
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να ήταν ο πρώτος κι ο τελευταίος ΑΜΔ. Σκεφτόμουν να μην πατήσω τον όρκο αλλά σκοράρουν καλά στο CIV οι ryzen.

Τουλάχιστον ο όρκος άντεξε περισσότερο από τον άλλον για σαντουιτσάκια Στεργίου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε Φωτεινές, Φώτηδες. 

Στον γενναίο 'Ηρωα του Λαμπ, αγωνιστή της Ορθοδοξίας, ανυπότακτο αγρίμι των ΚΥΑ, βουτηχτή του Σταυρού. Μας εκπροσωπείς όλους σήμερα Ήρωα, καλή επιτυχία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Δραττομαι της ευκαιριας απο τα παραπανω να μοστραρω λιγο τον Q6600 μου οποτε...

Θα με κάνετε να ζηλέψω και να βάλω βάλω σαν main pc το (υποτιθέμενο) htpc με τον Phenom 8450!

Αν με πιάσει η νοσταλγία θα ανεβάσω από την αποθήκη τον Athlon XP 1800+ με την Thermaltake Volcano (την ηλεκτρική σκούπα, όπως την έλεγα γιατί δούλευε πάντα full speed)!!! :p

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, salde said:

486 κάτσε να θυμηθώ, νομίζω δεν είχες. Είχες 486SX. 386SX είχα κι εγώ. Αυτός ήταν η αιτία να πούμε nie wieder. Αργότερα μέχρι και μητρικές intel ήθελα. Εσύ ήθελες γκάζια και υπερχρονισμούς, μαζί με το ατίθασο νιάτο τον Κούκις.
Μόλις παντρεύονται βάζουν μυαλό. Πάνω που έβαλε του πέταξε η ιντέλα τα meltdown και τα spectrum. Παράτησε και τις consumer μητρικές, ρουφάμε τώρα.
Είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να ήταν ο πρώτος κι ο τελευταίος ΑΜΔ. Σκεφτόμουν να μην πατήσω τον όρκο αλλά σκοράρουν καλά στο CIV οι ryzen.

Τουλάχιστον ο όρκος άντεξε περισσότερο από τον άλλον για σαντουιτσάκια Στεργίου.

 

Olivetti 80286

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Seek & Find έγραψε:

Καλημερα γιατι ετσι και χρονια πολλα γιατι ετσι χ2

Δραττομαι της ευκαιριας απο τα παραπανω να μοστραρω λιγο τον Q6600 μου οποτε...

in your face!

 

giphy.gif

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, schumifer said:

Olivetti 80286


Καλύτερες αρχαιολογίες από την Τσέχα αυτά :p

από λεωφόρο Συγγρού; Ποια χρονιά; Τρομερό πληκτρολόγιο. Δεν είχα ποτέ αλλά ήταν το πρώτο μου ενδιαφέρον με pc κι η πρώτη απόπειρα να αγοράσω. Λογικά όχι ο 286 (αργότερα πρέπει να βγήκε ο 286, δεν θυμάμαι), μάλλον ήταν ο 8088. Μας είχε έρθει ένας τύπος στο Λύκειο για επίδειξη. Δεν θυμάμαι αν κουβάλησαν στην αίθουσα όλο το Λύκειο ή μόνο την τάξη. Εντυπωσιαστήκαμε, χρονιά πρέπει να ήταν το 1983 ίσως το 1984. Άφησε καρτούλες στο τέλος. Αρχίσαμε μερικοί να συζητάμε, να πηγαίναμε στα γραφεία τους, είχαμε νομίσει ότι θα μας έδιναν ειδική τιμή. Από όλους της τάξης τελικά ενδιαφέρον να πάμε είχαμε μόνο 4-5 παιδιά (στους 100 περίπου σύνολο). Προτείναμε σε πολλούς να έλθουν, το 99% παντελώς αδιάφοροι. Πήγαμε. Ακούσαμε τιμούλα. Ευχαριστήσαμε, φύγαμε. Τελικά το μόνο που αγόρασα εκείνη τη χρονιά ήταν ένα βιβλίο BASIC από ένα πατάρι στα Εξάρχεια (πρέπει να ήταν το αρχικό αρχικό του Παπασωτηρίου για υπολογιστές, δεν ήταν η Στουρνάρη, ήταν κάπου κοντά στον Ηράκλειτο, λογικά στην Γραβιάς).

Μας είχαν κάνει επίδειξη κι από την Bull αλλά εκεί δεν θυμάμαι καν αν ήταν pc.

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, salde said:

 8088.

 

Η πρώτη μου επαφή με υπολογιστή. Τον έφεραν με έγχρωμη οθόνη στο μαγαζί του πατέρα μου για επισκευή και τον παράτησαν, κατά το 1995-1996. Τον πήρα σπίτι και άρχισα να μαθαίνω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, PetrosD said:

κατά το 1995-1996.


(κατά τα άλλα οι σιτεμένες σαραντάρες σε πείραξαν). Πέρα από πλάκα ήταν πολύ καλό αυτό που έκανες, νομίζω βοηθά να καταλάβει κάποιος καλύτερα πώς λειτουργεί ο υπολογιστής. το πι-σι τέλος πάντων. Δεν είναι η πιο ευχάριστη εμπειρία όταν δίπλα σου κυκλοφορούν pentium, mac, γραφικά περιβάλλοντα ούτε πιάνει απολύτως τον ενθουσιασμό των εποχών που πρωτοεμφανίστηκε αλλά βοηθά την αντίληψη imho.

Δεν θα κάνεις ας πούμε ΕΣΥ ΠΟΤΕ το ΝΙΟΥΜΠΙΚΟ ΛΑΘΟΣ να μας δείξεις κρέας στα κάρβουνα χωρίς να μας πεις για ΠΟΣΟΥΣ. Θέλει παράμετρο η εντολή για να εκτελεστεί σωστά κυρ-Χόντα αλλιώς δεν...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, salde said:


(κατά τα άλλα οι σιτεμένες σαραντάρες σε πείραξαν)

 

Σσσσσσσσσσ!!!! Κρύβε λόγια.

 

3 hours ago, salde said:

βοηθά να καταλάβει κάποιος καλύτερα πώς λειτουργεί ο υπολογιστής

 

Εννοείται. Γραμμή εντολών, προγραμματισμός, λειτουργία των πάντων. Μέχρι να μάθω και για τους registers της cpu είχα φτάσει.

 

3 hours ago, salde said:

να μας δείξεις κρέας στα κάρβουνα χωρίς να μας πεις για ΠΟΣΟΥΣ. Θέλει παράμετρο η εντολή για να εκτελεστεί σωστά κυρ-Χόντα αλλιώς δεν...

 

Μα είναι δυνατόν αλλιώς; Να δείχνεις ένα κιλό κρέατα και να μη λες για πόσα άτομα είναι; Πάω να κοιτάξω στο θέμα με τα φαγιά τώρα να δω τί έκανε ο μπαρμπα-Χόντας μας.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα και είδα. Δύο τα ατοπήματα.

Το πρώτο όπως πολύ σωστά είπες είναι ότι δεν ανέφερε τον αριθμό των ατόμων που θα θρέψουν (!) αυτά τα 2 κομμάτια κρέατος.

Το δεύτερο είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο αντικείμενο αναφοράς για να αξιολογηθεί το μέγεθος και της ψησταριάς, αλλά και των κρεάτων.

Διπλό φάουλ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, salde said:


Καλύτερες αρχαιολογίες από την Τσέχα αυτά :p

από λεωφόρο Συγγρού; Ποια χρονιά;
 

 

Δεν ξέρω από πού... Πρώτο πισί στο σπίτι. λογικά αρχές δεκαετίας 90. 20 μέγα σκληρός και τα μυαλά στα κάγκελα. ΜΣντος 3.1 ...

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.