Jump to content



Η πονηριά στις Αγγελειες


def

Recommended Posts

Κοιτάζοντας σε διάφορα φόρουμ, βλέπω μερικούς που ΜΆΛΛΟΝ κάποιους τους περνάνε για μ@λ@κες...

Πουλάει κάποιος έναν cpu μεγάλης  αξίας σε τιμή 50-60-70 ευρό και λέει ότι τον δίνει τόσο γιατί μια μέρα σταμάτησε να δίνει εικόνα ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΉ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΘΈΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΨΆΞΕΙ το δίνει τόσο. Δηλαδή θέλει να μας πει ότι αυτός ΔΕΝ ΤΟ ΈΨΑΞΕ και είναι τοσοοοοοο γεμάτο το πρόγραμμα του που ένας επεξεργαστής  των 1000+ ευρό δεν τον νοιάζει να το φτιάξει. Και αν μπορεί να τον πάρει κάποιος και μπορέσει να τον φτιάξει χαλάλι του....Και ο άλλος δεν θα καταλάβει ότι ο επεξεργαστής τραβηξε το μαρτύριο του αιώνα.... 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκαιο...αλλά άμα σε ενημερώνει ο πωλητής τότε....its up to you.... μπορεί και κάποιον να τον επισκευάσει...που ξέρεις...και ας του ζήσει λιγό..

Έχω πάρει μερικές VGA που ήτανε πεθαμένες και τις ανέστησα....προσωρινά έστω...ήξερα τι παίζει...αλλά και εγώ βγήκα κερδισμένος και ο άλλος στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ....

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, f117 said:

έχεις δίκαιο...αλλά άμα σε ενημερώνει ο πωλητής τότε....its up to you.... μπορεί και κάποιον να τον επισκευάσει...που ξέρεις...και ας του ζήσει λιγό..

Έχω πάρει μερικές VGA που ήτανε πεθαμένες και τις ανέστησα....προσωρινά έστω...ήξερα τι παίζει...αλλά και εγώ βγήκα κερδισμένος και ο άλλος στην συγκεκριμένη περίπτωση πχ....

 

Και δεν το έγραψα ειρωνικά, αλλά εγώ αν είχα ένα επεξεργαστή 1000+ευρο θα το έψαχνα.Και αν ήθελα να το πουλήσω δεν θα έλεγα ότι εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΈΨΑΞΑ. 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, αν ο άλλος ενημερώνει τότε είναι ευθύνη και επιλογή του αγοραστή.

 

Εγώ προσωπικά 2 φορές έχω δώσει "broken parts", αλλά τα χάρισα και δεν ζήτησα χρήματα (μια 24" ιντσών samsung και μια gpu που έπαιζε με artifacts). Σκέφτηκα ότι από το να πάνε ανακύκλωση, κάποιος που πιάνουν τα χέρια του και έχει γνώσεις θα μπορούσε να τα χρησιμοποιήσει ή έστω να τα κάνει ανταλλακτικά. 

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να χρεώσει για κάτι τέτοιο είναι δικό του θέμα, όπως και επιλογή του αγοραστή να δώσει χρήματα ή όχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στις καρτες μπορει να εχει μια καποια αξια και το συστημα ψυξης. Ο επεξεργαστης τωρα.... Να το πω αλλιως, αν σταματησει να δινει σημα το pc, δεν λες με την μια " ο επεξεργαστης των 1000€ θα ειναι, ουτε μνημες, ουτε μητρικη, ουτε τιποτα, ας τον δωσω 20€". Παντως εδω οι τυποι ψαχνουν οχι μονο αυτους που νομιζουν οτι μπορουν να φτιαξουν επεξεργαστη, αλλα και αυτους που νομιζουν οτι οι επεξεργαστες φτιαχνονται, επειδη ουτε γνωριζουν ουτε ρωτανε.

 

 

Προσωπικα εχω μεγαλυτερο θεμα με αγγελιες τυπου "4850 στα 50€"...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Kαλά δεν είναι μόνο αυτό. Υπάρχει και άλλη μια κάστα έξυπνων, τυπου που παιρνω ebay κατι με 100 και το πουλάω 300. Αλλά τεσπα.

Αυτο γτ ειναι κακο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Αμα εχεις δωσει τα 300 ναι... :hehe:

 

Δε τα δωσα, αλλα αλλος θα τα δώσει.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αυτο γτ ειναι κακο;

 

Γιατι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Δε τα δωσα, αλλα αλλος θα τα δώσει.

 

Δεν του βαζει κανεις το μαχαιρι στον λαιμο και του λεει θα το παρεις.

Ναι ειναι αισχρο αλλα....

 

btw LOL

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

 

Δεν του βαζει κανεις το μαχαιρι στον λαιμο και του λεει θα το παρεις.

Ναι ειναι αισχρο αλλα....

 

btw LOL

 

Koιτα, υποτιθεται πως οι αγγελίες εδω είναι για την εξυπηρετηση των μελών όχι για τέτοια πραγματα. Νομιζω δεν είμαστε insomnia για να έχουμε τέτοια. Ισως και να είμαι πολύ ρομαντικός βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Rusty_Cookie έγραψε:

Γιατι δεν είναι; 

Αν αυτο που πουλαει εχει 300 ευρω στην αγορα και αυτος το βρηκε 100 στο ebay και το πουλαει 300, μιλαω για σφραγισμενο παντα, δεν βλεπω κατι το κακο εμποριο λεγεται.

Αν εννοεις οτι κανει υπερτιμηση και το πουλαει πανω απο την τιμη που υπαρχει στην αγορα οκ τοτε δεν θα το παρει κανεις ετσι και αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει μεινει ο αδμιν μας στο δρομο με την αυτοκινηταρα του περιμενοντας την ΕΛΠΑ γι αυτο δεν εχει φυγει κανενα αστροπελεκι ?

Περα απο την πλακα εδω μεσα ειναι απαραδεκτο και για μενα, θα περιμενα μαλιστα μεταξυ μας και ευκολιες αν καπου υπηρχε θεμα...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Περα απο την πλακα εδω μεσα ειναι απαραδεκτο και για μενα, θα περιμενα μαλιστα μεταξυ μας και ευκολιες αν καπου υπηρχε θεμα...

 

E, αυτο λεω! Αμήν.   Αλληλούηα. ? 

Έγινε επεξεργασία από Rusty_Cookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είδατε εδώ τέτοια αγγελία; Αλλά και να βλέπατε, τι έγινε; Ο κύριος υπεύθυνος για τέτοια αγορά είναι...μαντέψτε ποιος

Spoiler

 

Να το κάνω τάλαρα γιατί κάποιος μπορεί να μπερδευτεί. 

Υπάρχουν κανονισμοί για τις αγγελίες. Read them. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν απαγορεύεται να βάλει κάποιος τιμή "50€" στο προϊόν του το οποίο κάποτε κόστιζε Χ ευρώ και τώρα ισχυρίζεται ότι χάλασε, δεν μπορεί να το φτιάξει κλπ κλπ. Τώρα αν είναι scam, είναι κάτι το οποίο δεν μπορείς να το ξέρεις, συνεπώς... Ο αγοραστής δρα υπ'ευθύνη του, ξεκάθαρα.

Spoiler

Btw , η αγγελία βρίσκεται παραδίπλα :p 

 

 

  • Haha 1
  • Confused 2
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα με το ebay ή σε περιπτώσεις που κάποιος βρήκε κάτι με 80% έκπτωση ή κέρδισε κάτι στον διαγωνισμό, προφανώς και δεν χρωστάει σε κανέναν κάτι να το δώσει σε τιμή ebay, με 80% έκπτωση ή δώρο. Αν κάτι των 500 ευρώ, το τσιμπήσει στα 100 και το βγάλει στα 300, έχει και αυτός κέρδος και ο αγοραστής. Αν κάτι στο ebay στα 100 ευρώ πουλιέται εδώ 300 και το βγάλει στα 300, δύσκολα θα βρει αγοραστή. Αν το βρήκε στα 100, εδώ πουλιέται 300 και το βγάλει στα 200, ισχύει ότι παραπάνω. κερδίζει και αυτός και ο αγοραστής.

 

Το λάθος που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ότι ο υποψήφιος αγοραστής θεωρεί ότι έχει ο πωλητής υποχρέωση να πουλήσει το προϊόν σε αυτόν και στην τιμή που αυτός επιθυμεί. Προφανώς και δεν ισχύει αυτό. 

 

Αν κάτι πωλείται στο ebay 100 ευρώ και κάποιος εδώ το πουλάει 300, αγοράστε το από το ebay.

 

Είναι εντελώς διαφορετική περίπτωση να πωλείται κάτι πολύ ψηλότερα από την αξία του, από ότι να πωλείται σε λογική ή χαμηλή τιμή, με τον πωλητή να έτυχε να ευτυχίσει να του κάτσει μια καλή αγορά και να μπορεί να βγάλει ένα κάποιο επιπλέον κέρδος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.