Jump to content


Αναβάθμιση Intel CPU (Core2) σε μητρική LGA775


Recommended Posts

Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση στο 10ετίας+ PC (υπογραφής) που έχω.
Με καλύπτει (σχεδόν) απόλυτα στις απλές καθημερινές εργασίες που κάνω (internet, office, κλπ) - τίποτα απαιτητικό. Θα ήθελα όμως να ενδυναμώσω την επεξεργαστική ισχύ όσον αφορά το bootάρισμα, το flow γενικά του λειτουργικού, στο φόρτωμα video, photo, άνοιγμα εφαμοργών, κλπ (στα Windows 10 κυρίως, το Ubuntu πάντα είναι σούπερ, αλλά ακόμα κι εκεί ένα boost θα ήταν επιθυμητό). Έχω βρει μεταχειρισμένους τους (Core2Quad) Q9650 Q9550 Q9450 που τρέχουν στα 1333ΜΗz FSB - δεν ξέρω όμως αν αυτό μπορεί να προσαρμοστεί στη μητρική μου Asus Commando.
Στο overview αναφέρει:

"It also can support Intel® next generation 45nm Multi-Core CPU. With new Intel® Core™ microarchitecture technology and 1333 / 1066 / 800 MHz FSB".
Ουσιαστικά λέει, πως οι επεξεργαστές που μ' ενδιαφέρουν υποστηρίζονται μεν, αλλά σε beta φαση, όπως αναφέρεται και στη σχετική λίστα εδώ.
Έστειλα e-mail στην Asus, ως προς το "beta support", για να μάθω ουσιαστικά τι δε θα λειτουργεί στο σετάρισμα μιας beta supported CPU και τη μητρικής μου, αλλά δεν ήξεραν να μου δώσουν λεπτομέρειες (!) - παρόλα αυτά πίεσα για μια διερεύνηση από μεριάς τους, χωρίς να ξέρω αν και πότε θα πάρω απάντηση.
Το ψάχνω ταυτόχρονα και μόνος μου στο google, forums, κλπ αλλά δεν έχω βρει κάποια σχετική πληροφορία.
Το ερώτημά μου λοιπόν είναι: αξίζει να προχωρήσω στην αγορά ενός από τους Q9xxx (45nm, L2:12MB, 1333FSB) περίπου στα 40ευρώ ή η μητρική θα "φρενάρει" τα χαρακτηριστικά αυτά και θα τα πληρώσω τζάμπα, άρα να πάω στους full supported Q6xx (65nm, L2:4MB, 1066FSB) περίπου στα 25ευρώ; Kι αν κάνω το δεύτερο, που είναι και οικονομικότερη λύση, θα δω όντως διαφορά στο σύστημά μου; Δεν το λέω τόσο για τα χρήματα, όσο για τον κόπο και την ασχολία (αγόρασε, περίμενε, παρέλαβε, στήσε, δοκίμασε, κλπ) ;
Οποιαδήποτε πληροφορία κάποιου που γνωρίζει, να με διαφωτίσει, θα ήταν πολύτιμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια παλαιά συστήματα η πρώτη αναβάθμιση που κάνεις, αν δεν την έχεις ήδη κάνει, είναι η αντικατάσταση του δίσκου με έναν SSD. Ο SSD πιθανόν θα δουλεύει στην μισή ονομαστική του ταχύτητα (SATA II) αλλά και πάλι το σύστημα θα δίνει σημαντικά διαφορετική αίσθηση. Δεν θα επιταχυνθεί το video encoding που είναι καθαρά θέμα επεξεργαστή, αλλά το booting π.χ. θα γίνεται σαφέστατα γρηγορότερα.

Από εκεί και πέρα beta support πιθανόν σημαίνει ότι δουλεύει μια χαρά, αλλά "δεν μας ενδιαφέρει και δεν θα βοηθήσουμε αν παθαίνει λόξιγκα η μητρική σε πολύ ειδικές περιπτώσεις". Για αυτό και δεν σου έδωσαν λεπτομέρειες ως προς το τι δεν θα λειτουργεί. Επειδή πολύ απλά και να βρεθεί ότι π.χ. η τάδε PCI κάρτα δεν παίζει, δεν θα φτιάξουν νέο BIOS. Έχει τελειώσει η υποστήριξη της μητρικής.

Αν πας σε quad, φρόντισε να έχεις και την κατάλληλη ψύκτρα.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Σε τέτοια παλαιά συστήματα η πρώτη αναβάθμιση που κάνεις, αν δεν την έχεις ήδη κάνει, είναι η αντικατάσταση του δίσκου με έναν SSD. Ο SSD πιθανόν θα δουλεύει στην μισή ονομαστική του ταχύτητα (SATA II) αλλά και πάλι το σύστημα θα δίνει σημαντικά διαφορετική αίσθηση. Δεν θα επιταχυνθεί το video encoding που είναι καθαρά θέμα επεξεργαστή, αλλά το booting π.χ. θα γίνεται σαφέστατα γρηγορότερα.

Από εκεί και πέρα beta support πιθανόν σημαίνει ότι δουλεύει μια χαρά, αλλά "δεν μας ενδιαφέρει και δεν θα βοηθήσουμε αν παθαίνει λόξιγκα η μητρική σε πολύ ειδικές περιπτώσεις". Για αυτό και δεν σου έδωσαν λεπτομέρειες ως προς το τι δεν θα λειτουργεί. Επειδή πολύ απλά και να βρεθεί ότι π.χ. η τάδε PCI κάρτα δεν παίζει, δεν θα φτιάξουν νέο BIOS. Έχει τελειώσει η υποστήριξη της μητρικής.

Αν πας σε quad, φρόντισε να έχεις και την κατάλληλη ψύκτρα.

Η αλήθεια είναι πως στον Raptor έχω/τρέχω (σπανίως) τα Windows, ενώ στον 320 το Ubuntu.

Εδώ υπάρχει η σχετική λίστα της μητρικής μου με τους υποστηριζόμενους SSDs, που δεν ξέρω κάτα πόσο θα βρω κάποιον να αγοράσω. "Όπως βρήκες και τους επεξεργαστές" θα μου πεις.

Κατάλαβα τι εννοείς. Ίσως άμα καταφέρω και βρω κάποιο site/forum που να έχεις αυτό το combo με κανένα screenshop cpu-z να καταλάβω περίσσοτερο που μπορεί να εφαρμόζεται το beta support.

Όπως λέει και ο @Oric καλύτερα να μην πειραματιστώ όμως; Θα βγει και πιο οικονομικός (Q6700 στα 25ευρώ). Μόνο αυτή η αναβάθμιση (προς το παρόν) θα έχει όμως νόημα; Ψύκτρα έχω μια αρκετά καλή after market για την εποχή, τότε, που είχα αγοράσει το PC.

 

Εdit: Μόλις παρατήρησα πως δε φαίνεται η υπογραφή/το σύστημα για το οποίο γίνεται λόγος.

Το παραθέτω πρόχειρα εδώ, γιατί από τον πίνακα ελέγχου μέλους δε μου το επιτρέπεται ακόμα.

 

CPU:Intel Core2Duo E6700 Mobo:Asus Commando RAM:Corsair XMS2 DDR2 PC2-6400 2X2GB VGA:Gigabyte ΝVidia GTS250 1GB HDDs:3 x Western Digital - Raptor 74GB, AAKS 320GB & YS 250GB PSU:Enermax Infiniti 720W 

Έγινε επεξεργασία από spdrosin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βάλε modarismeno bios και πάρε έναν Xeon...λογικά είναι ποιό φθηνοί από τους Quad και είναι το ίδιο πράγμα...καλύτερη απόδοση τιμής....

Xeon E5450 ++++ 

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

άλλη μία εναλλακτική (αλλά είναι πειραματισμός)
είναι να δοκιμάσεις παλιό xeon 771
υπάρχουν αντάπτορες(αυτοκολλητάκια) και θέλει λίγη πατέντα αν δεν βρεις έτοιμο xeon modded (να λιμάρεις σε 2 σημεία για να κουμπώσει στο socket) αλλά συνήθως είναι ελαφρώς φθηνότεροι απο του κλασσικούς core 2 quad (και λίγο πιο κρύοι που βοηθά στο overclock ή απλά στο να μην έχεις τέρμα τα fan)

εαν πιστέψουμε αυτό https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/  (γενικά διάβασε λίγο στο site περί 771-775 xeon mod αν αποφασίσεις να πας σε αυτή την κατέυθυνση)

είσαι οκ ακόμη και για e5450 (που επί της ουσίας είναι q9650 ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα)

 

για το boot την μεγαλύτερη διαφορά μακράν θα κάνει ένας ssd(έστω και 120 αλλά για να είσαι άνετος τουλάχιστον 240+), μην κοιτάς τι υποστηρίζεται επίσημα
θα τρέξει δίχως πρόβλημα ως sata 2(απλά στην μισή ταχύτητα)
μετά σίγουρα ο quad θα σου δώσει παραπάνω διαθέσιμη δύναμη ειδικά σε video editing αλλά μην περιμένεις τις επιδόσεις σημερινών επεξεργαστών

 

οτιδήποτε παραπάνω δεν έχει νόημα για σύστημα με τέτοια ηλικία, πετάς τζάμπα χρήμματα

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος f117 έγραψε:

βάλε modarismeno bios και πάρε έναν Xeon...λογικά είναι ποιό φθηνοί από τους Quad και είναι το ίδιο πράγμα...καλύτερη απόδοση τιμής....

Xeon E5450 ++++ 

Βρε συ, εδώ συζητάμε τί σημαίνει για το επίσημο site στην επίσημη λίστα τι σημαίνει το beta support για κάποιους επεξεργαστές που υποστηρίζονται.

Σε μη αναφερόμενο επεξεργαστή και με μονταρισμένο bios θα πάω, να κάνω κάνω πειράματα; Μην το καις.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύοντας ένα παρόμοιo σύστημα, η δική μου πρόταση είναι να μην χάσεις πολύ χρόνο, κόπο ή χρήμα.

Εγώ αναβάθμισα διαδοχικά σε βάθος δεκαετίας 2 GB -> 8GB, και μετά Ε6750 -> Ε8400 για καλύτερο single core performance.

Για τα ίδια χρήματα, πάλι θα επέλεγα καλύτερο single core, παρά +2 πυρήνες, για τις δουλειές που κάνει το δικό μου.

 

Σε θέμα συμβατότητας εγώ ήμουν πιο τυχερός, έχοντας P35 αντί P965, αλλά στη θέση σου μάλλον δεν θα δίσταζα να δοκιμάσω 1333 MHz FSB, χωρίς όμως να πέσω σε single core. Επίσης, κι εγώ προτείνω SSD πριν από CPU.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, spdrosin said:

Εδώ υπάρχει η σχετική λίστα της μητρικής μου με τους υποστηριζόμενους SSDs, που δεν ξέρω κάτα πόσο θα βρω κάποιον να αγοράσω. "Όπως βρήκες και τους επεξεργαστές" θα μου πεις.

Όχι δεν θα σου πω αυτό. Θα σου πω ότι ΟΛΟΙ, θεωρητικά έστω, οι SSD ταιριάζουν με την μητρική σου. Και αυτό το θεωρητικά που γράφω υπερβολή είναι, απλά στους υπολογιστές έχουμε δει ΤΑ τρελά. ΟΛΟΙ δουλεύουν. Πρόσφατα πήρα για ξάδερφο τον PNY CS 900 και βγήκε πολύ ωραίος, όσον αφορά τις επιδόσεις. Σε AM2 μητρική μπήκε, δεκαετίας. Πάντως σε σύστημα σαν το δικό σου, σχεδόν όλοι παρόμοιες επιδόσεις θα έχουν. Εξαιρούνται ελάχιστα μοντέλα με σκοτωμένα IOPS και ταχύτητα εγγραφής(με βάση τα specs έστω). Οπότε αν π.χ. πας και για κανέναν Kingston A400 ή κανέναν TeamGroup L5 Lite 3D (ελαφρώς τυχαία οικονομικά μοντέλα από Skroutz), δεν θα δεις διαφορά.

Ωραίος ο Raptor, αλλά μέχρι πριν 10 χρόνια.

Τώρα, άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, οικονομικά, είναι να βρεις 4GB μνήμης DDR2, έως 20€. Και αυτό θα βοηθούσε. να πας δηλαδή στα 8GB. Εκεί υπάρχει πάντως ο κίνδυνος να κάτσει καμιά ασυμβατότητα με τα 2x2 που έχεις ήδη.

 

Ο συνδυασμός Quad core, SSD (και μνήμη), υποθέτω θα σε έφερνε κοντά στα επίπεδα ενός σύγχρονου συστήματος με Celeron επεξεργαστή, άντε Pentium. Η GTS είναι μια χαρά για Office, Internet.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος spdrosin έγραψε:

Βρε συ, εδώ συζητάμε τί σημαίνει για το επίσημο site στην επίσημη λίστα τι σημαίνει το beta support για κάποιους επεξεργαστές που υποστηρίζονται.

Σε μη αναφερόμενο επεξεργαστή και με μονταρισμένο bios θα πάω, να κάνω κάνω πειράματα; Μην το καις.

http://www.overclockers.com/forums/showthread.php/769138-LMAO-a-xeon-E5450-is-a-monster/page2

 

Διαβασε ;) εγω θα εβαζα Xeon παντως...σιγουρα θα βρεις κ εδω Ελλαδα ετοιμο μονταρισμενο Xeon που απλα κουμπωνει στο 775 κ με το bios update εισαι ζαχαρη ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος spdrosin έγραψε:

Εdit: Μόλις παρατήρησα πως δε φαίνεται η υπογραφή/το σύστημα για το οποίο γίνεται λόγος.

Το παραθέτω πρόχειρα εδώ, γιατί από τον πίνακα ελέγχου μέλους δε μου το επιτρέπεται ακόμα.

 

Για ένα τόσο παλιό σύστημα, απλώς με 4GB ram και χωρίς ssd, είναι μάταιος κόπος να σχοληθείς περαιτέρω. Ένα καινούργιο πακέτο αναβάθμισης, με ασύγκριτα ταχύτερο και πιο κρύο επεξεργαστή, θα σου κοστίσει 200€, ενώ με 8GB ram θα σου κοστίσει 250. Είναι απαγορευτικό αυτό το ποσό; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

άλλη μία εναλλακτική (αλλά είναι πειραματισμός)
είναι να δοκιμάσεις παλιό xeon 771
υπάρχουν αντάπτορες(αυτοκολλητάκια) και θέλει λίγη πατέντα αν δεν βρεις έτοιμο xeon modded (να λιμάρεις σε 2 σημεία για να κουμπώσει στο socket) αλλά συνήθως είναι ελαφρώς φθηνότεροι απο του κλασσικούς core 2 quad (και λίγο πιο κρύοι που βοηθά στο overclock ή απλά στο να μην έχεις τέρμα τα fan)

εαν πιστέψουμε αυτό https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/  (γενικά διάβασε λίγο στο site περί 771-775 xeon mod αν αποφασίσεις να πας σε αυτή την κατέυθυνση)

είσαι οκ ακόμη και για e5450 (που επί της ουσίας είναι q9650 ή κάτι τέτοιο δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα)

 

για το boot την μεγαλύτερη διαφορά μακράν θα κάνει ένας ssd(έστω και 120 αλλά για να είσαι άνετος τουλάχιστον 240+), μην κοιτάς τι υποστηρίζεται επίσημα
θα τρέξει δίχως πρόβλημα ως sata 2(απλά στην μισή ταχύτητα)
μετά σίγουρα ο quad θα σου δώσει παραπάνω διαθέσιμη δύναμη ειδικά σε video editing αλλά μην περιμένεις τις επιδόσεις σημερινών επεξεργαστών

 

οτιδήποτε παραπάνω δεν έχει νόημα για σύστημα με τέτοια ηλικία, πετάς τζάμπα χρήμματα

Συνεννοημένοι είστε; Χαχα.

Θα είμαι ειλικρινής, δεν ψήνομαι για πειραματισμούς. Είναι που είναι παλιό το θέμα όλο, ας είναι όσο το δυνατόν πιο safe και ας πούμε out of the box λύση/αναβάθμιση.

Τί πάραπάνω, δεν έμεινε και τίποτα: SSD, RAM , CPU. ?

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δουλεύοντας ένα παρόμοιo σύστημα, η δική μου πρόταση είναι να μην χάσεις πολύ χρόνο, κόπο ή χρήμα.

Εγώ αναβάθμισα διαδοχικά σε βάθος δεκαετίας 2 GB -> 8GB, και μετά Ε6750 -> Ε8400 για καλύτερο single core performance.

Για τα ίδια χρήματα, πάλι θα επέλεγα καλύτερο single core, παρά +2 πυρήνες, για τις δουλειές που κάνει το δικό μου.

 

Σε θέμα συμβατότητας εγώ ήμουν πιο τυχερός, έχοντας P35 αντί P965, αλλά στη θέση σου μάλλον δεν θα δίσταζα να δοκιμάσω 1333 MHz FSB, χωρίς όμως να πέσω σε single core. Επίσης, κι εγώ προτείνω SSD πριν από CPU.

Τί εργασίες κάνεις στο δικό σου; Εγώ όπως προανέφερα internet browsing, video/photo viewing, office (σπάνια), κλπ.

Μήπως όντως ένας 4πύρηνος δε θα δείξει αισθητή διαφορά σε αυτές τις λειτουργίες και πρέπει να στραφώ σε δυνατότερο 2πύρηνο;

πριν 5 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Όχι δεν θα σου πω αυτό. Θα σου πω ότι ΟΛΟΙ, θεωρητικά έστω, οι SSD ταιριάζουν με την μητρική σου. Και αυτό το θεωρητικά που γράφω υπερβολή είναι, απλά στους υπολογιστές έχουμε δει ΤΑ τρελά. ΟΛΟΙ δουλεύουν. Πρόσφατα πήρα για ξάδερφο τον PNY CS 900 και βγήκε πολύ ωραίος, όσον αφορά τις επιδόσεις. Σε AM2 μητρική μπήκε, δεκαετίας. Πάντως σε σύστημα σαν το δικό σου, σχεδόν όλοι παρόμοιες επιδόσεις θα έχουν. Εξαιρούνται ελάχιστα μοντέλα με σκοτωμένα IOPS και ταχύτητα εγγραφής(με βάση τα specs έστω). Οπότε αν π.χ. πας και για κανέναν Kingston A400 ή κανέναν TeamGroup L5 Lite 3D (ελαφρώς τυχαία οικονομικά μοντέλα από Skroutz), δεν θα δεις διαφορά.

Ωραίος ο Raptor, αλλά μέχρι πριν 10 χρόνια.

Τώρα, άλλο που θα μπορούσες να κάνεις, οικονομικά, είναι να βρεις 4GB μνήμης DDR2, έως 20€. Και αυτό θα βοηθούσε. να πας δηλαδή στα 8GB. Εκεί υπάρχει πάντως ο κίνδυνος να κάτσει καμιά ασυμβατότητα με τα 2x2 που έχεις ήδη.

 

Ο συνδυασμός Quad core, SSD (και μνήμη), υποθέτω θα σε έφερνε κοντά στα επίπεδα ενός σύγχρονου συστήματος με Celeron επεξεργαστή, άντε Pentium. Η GTS είναι μια χαρά για Office, Internet.

Για τις RAM τι να προσέξω εκτός από το να είναι ίδιων συχνοτήτων (πχ voltage, timings). Αν και θα προσπαθήσω να βρω Corsair σαν τις δικές μου (νομίζω έπαιζα πολύ τότε).

πριν 5 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Page 2 | LMAO a xeon E5450 is a monster | Overclockers Forums

 

Διαβασε ;) εγω θα εβαζα Xeon παντως...σιγουρα θα βρεις κ εδω Ελλαδα ετοιμο μονταρισμενο Xeon που απλα κουμπωνει στο 775 κ με το bios update εισαι ζαχαρη ;)

Θα διαβάσω για να μάθω, αλλά δε συμφωνώ σαν λύση. Θέλω 100% σίγουρα πράγματα, όχι να βρω οποιοδήποτε (από οποιονδήποτε) μονταρισμένο/πιωμένο CPU (δεν είμαι του μεταχειρισμένου γενικότερα, δε μου πάει καλά).

πριν 4 ώρες, το μέλος Oric έγραψε:

 

Για ένα τόσο παλιό σύστημα, απλώς με 4GB ram και χωρίς ssd, είναι μάταιος κόπος να σχοληθείς περαιτέρω. Ένα καινούργιο πακέτο αναβάθμισης, με ασύγκριτα ταχύτερο και πιο κρύο επεξεργαστή, θα σου κοστίσει 200€, ενώ με 8GB ram θα σου κοστίσει 250. Είναι απαγορευτικό αυτό το ποσό; 

 

Ναι ναι είναι πολλά δυστυχώς. 100ευρώ ταβάνι και προοδευτικά στο χρόνο.

 

Άρα νομίζω, πως όλοι συμφωνείτε και προτείνετε, πως αν είναι να πειράξω κάτι, να ξεκινήσω με έναν SSD (να βάλω και τα 2 λειτουργικά εκεί δηλαδή - και τον 74άρη Raptor πώς να τον λειτουργώ; ) και να προσθέσω άλλα 4GB Ram (τα Windows 10 64-bit που έχω θα τις διαβάζουν φαντάζομαι) και στη συνέχεια CPU.

 

Στο μεταξύ από την Asus μου απάντησαν:

 

"Σχετικά με τη παρακάτω περίπτωση, καθότι η μητρική κάρτα Asus Commando υποστηρίζει Front Side Bus 1066/800/533 MHz ενώ οι επεξεργαστές που μας σημειώσατε υποστηρίζουν 1333FSB, γι’ αυτό υπάρχει η ένδειξη “beta support” στη λίστα συμβατότητας".

 

Άρα, η μητρική δε θα διαβάζει το 1333FSB της CPU και θα το βλέπει σαν 1066.

Αξίζει όμως τελικά 4πύρηνος για τις εργασίες που κάνω ή ψαρώνω τζάμπα με το "4πύρηνο";

Έγινε επεξεργασία από spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Για τις δουλειές που κάνεις, αμφιβάλλω ότι θα δεις αξιόλογη διαφορά, είτε με ταχύτερο διπύρηνο, είτε με τετραπύρηνο. Ίσως τις στιγμές που τα updates των Windows 10 γονατίζουν το σύστημα :). Εγώ περισσότερο για το περιστασιακό gaming αναβάθμισα τον επεξεργαστή.

Παρεμπιπτόντως, παρατήρησα αυτή την αγγελία (με την οποία δεν έχω καμία σχέση), ίσως να σε ενδιαφέρει, βάσει αυτού που ψάχνεις. Προτεραιότητα πάντως στον SSD, θα κάνει την πιο εμφανή διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπάρχει διάφορα στο browsing από dual σε quad core. Οι σελίδες πλέον είναι βαριές, συνηθίζουμε να ανοίγουμε πολλαπλά tabs και όλοι οι browsers πλέον βλέπουν πολλαπλούς πυρήνες. Ακόμα και μέσα στα windows μια κάποια διαφορά υπάρχει μιας και οι εφαρμογές πλέον, στις νεότερες εκδόσεις τους, σχεδιάζονται για ισχυρότερα συστήματα σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούσαν στο παρελθόν.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι επεξεργαστή έχεις τώρα και τι ψύξη χρησιμοποιείς?

 

Από την εμπειρία μου οι C2D υπερχρονίζουν σαν διαόλια, εύκολα 1-1,5GHz πάνω και επειδή είχα παλιότερα τη μητρική σου (με έναν Q6600) σε διαβεβαιώνω οτι η μητρική αντέχει και κλοκάρει καλά.

 

Ενα καλό overclock κι ένας μικρός SSD θα δώσουν μεγάλη ανάσα στο σύστημα.

Αν πετύχει ψάξε και άλλα 4GB RAM και θα είσαι super.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κοιτάξεις λίγο το utilization συστήματος όταν σερφάρεις (π.χ. σε κάποιο βαρύ site) και να μας το αναφέρεις εδώ;

 

Κατά την άποψή μου, το πρώτο που που πρέπει να αναβαθμίσεις πριν από το cpu είναι SSD+RAM. Θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά από την όποια αναβάθμιση cpu. Επίσης πετάς windows και παίζεις μόνο με Linux (π.χ. linux mint mate 19 -κυκλοφορεί σε μερικές μέρες), εφόσον οι δουλειές που κάνεις είναι internet+office. Αυτό θα σου εξασφαλίσει χαμηλότερο cpu utilization (π.χ. δεν θα χρειάζεσαι av, δεν θα σου γονατίζουν το σύστημα τα windows updates), άρα θα έχεις ακόμα περισσότερη σπιρτάδα.

7 hours ago, JimmyFox said:

Τι επεξεργαστή έχεις τώρα και τι ψύξη χρησιμοποιείς?

Τα αναφέρει εδώ

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Για τις δουλειές που κάνεις, αμφιβάλλω ότι θα δεις αξιόλογη διαφορά, είτε με ταχύτερο διπύρηνο, είτε με τετραπύρηνο. Ίσως τις στιγμές που τα updates των Windows 10 γονατίζουν το σύστημα :). Εγώ περισσότερο για το περιστασιακό gaming αναβάθμισα τον επεξεργαστή.

Παρεμπιπτόντως, παρατήρησα αυτή την αγγελία (με την οποία δεν έχω καμία σχέση), ίσως να σε ενδιαφέρει, βάσει αυτού που ψάχνεις. Προτεραιότητα πάντως στον SSD, θα κάνει την πιο εμφανή διαφορά.

 

Σ' ευχαριστώ και για την απάντηση (σεβαστή η άποψή σου) και για την αγγελία (είναι μνήμες DDR3, εγώ είμαι DDR2).

πριν 13 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Μια χαρά υπάρχει διάφορα στο browsing από dual σε quad core. Οι σελίδες πλέον είναι βαριές, συνηθίζουμε να ανοίγουμε πολλαπλά tabs και όλοι οι browsers πλέον βλέπουν πολλαπλούς πυρήνες. Ακόμα και μέσα στα windows μια κάποια διαφορά υπάρχει μιας και οι εφαρμογές πλέον, στις νεότερες εκδόσεις τους, σχεδιάζονται για ισχυρότερα συστήματα σε σχέση με αυτά που κυκλοφορούσαν στο παρελθόν.

Κι εγώ συμφωνώ με αυτήν την άποψη.

πριν 12 ώρες, το μέλος JimmyFox έγραψε:

Τι επεξεργαστή έχεις τώρα και τι ψύξη χρησιμοποιείς?

 

Από την εμπειρία μου οι C2D υπερχρονίζουν σαν διαόλια, εύκολα 1-1,5GHz πάνω και επειδή είχα παλιότερα τη μητρική σου (με έναν Q6600) σε διαβεβαιώνω οτι η μητρική αντέχει και κλοκάρει καλά.

 

Ενα καλό overclock κι ένας μικρός SSD θα δώσουν μεγάλη ανάσα στο σύστημα.

Αν πετύχει ψάξε και άλλα 4GB RAM και θα είσαι super.

Το σύστημα το αναφέρω, όπως είπε και ο @gdp77. Ψύκτρα έχω μια Thermaltake Typhoon μ' έναν επίσης καλό (τότε) aftermarket ανεμιστήρα.

Γνωρίζω για τις δυνατότητες της μητρικής στο OC, άλλά δε θέλω να "μπλέξω" τόσο, λόγω χρόνου, κλπ.

πριν 5 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μπορείς να κοιτάξεις λίγο το utilization συστήματος όταν σερφάρεις (π.χ. σε κάποιο βαρύ site) και να μας το αναφέρεις εδώ;

 

Κατά την άποψή μου, το πρώτο που που πρέπει να αναβαθμίσεις πριν από το cpu είναι SSD+RAM. Θα δεις πολύ μεγαλύτερη διαφορά από την όποια αναβάθμιση cpu. Επίσης πετάς windows και παίζεις μόνο με Linux (π.χ. linux mint mate 19 -κυκλοφορεί σε μερικές μέρες), εφόσον οι δουλειές που κάνεις είναι internet+office. Αυτό θα σου εξασφαλίσει χαμηλότερο cpu utilization (π.χ. δεν θα χρειάζεσαι av, δεν θα σου γονατίζουν το σύστημα τα windows updates), άρα θα έχεις ακόμα περισσότερη σπιρτάδα.

Τα αναφέρει εδώ

 

 

Τα Windows πιο πολύ τα ανοίγω για τις ενημερώσεις πλέον (χαχα) και τα έχω για καμία ασυμβατότητα που μπορεί να προκύψει στο Ubuntu (χρήστης 10χρόνια+, δεν το αλλάζω με τίποτα) κυρίως σε κανένα αρχείο office (βολεύει της MS δυστυχώς) ή κανένα πιο εξεζητημένο προγραμματάκι που μπορεί να προκύψει (σπάνια). Δε με χαλάει να υπάρχει. Το "utililization συστήματος" τί εννοείς, τους πόρους που καταναλώνει το σύστημα (CPU, RAM, HD, κλπ) ; Αν εννοείς αυτό, το παρακολουθώ γενικά τελευταία (ένεκα της επικείμενης αναβάθμισης, ναι).

 

Όπως σχεδόν όλοι είπατε και συμφώνησα κι εγώ πιο πάνω η αναβάθμιση πρέπει να ξεκινήσει με SSD και RAM. Σύμφωνοι. Και μετά ένας 4πύρηνος CPU. Ποιον θα προτείνατε για να είμαι value4money από Core2Quad, σειρά Q9xxx (και αν κερδίσω στα 1333FSB, έχοντας και 12MB cache καλώς) ή και με Q6xxx θα είμαι υπέρκομπλε;

 

Έγινε επεξεργασία από spdrosin
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, spdrosin said:

Το "utililization συστήματος" τί εννοείς, τους πόρους που καταναλώνει το σύστημα (CPU, RAM, HD, κλπ) ; Αν εννοείς αυτό, το παρακολουθώ γενικά τελευταία (ένεκα της επικείμενης αναβάθμισης, ναι).

 

Εννοώ το ποσοστό χρήσης cpu (κυρίως) που βλέπεις την ώρα που έχεις ανοιχτά 3-4 tabs στον browser σε sites σαν το thelab ή και πιο βαριά π.χ. gazzeta.gr . Το ποσοστό χρήστης το βλέπεις στα win10 πατώντας ctrl+shift+esc οπότε θα δεις κάτι τέτοιο:

 

04.PNG.fe5512254116c146552d97980aa7c748.thumb.PNG.49492fbb0242f6ebef5b1302468def47.PNG

 

Μπορείς να μας πεις τι ποσοστά χρήσης βλέπεις;

 

(Στο ubuntu -εφόσον δεν έχεις ρυθμίσει αντίστοιχο shortcut- βλέπεις αντίστοιχα ποσοστά τρέχοντας το system monitor)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος spdrosin έγραψε:

Όπως σχεδόν όλοι είπατε και συμφώνησα κι εγώ πιο πάνω η αναβάθμιση πρέπει να ξεκινήσει με SSD και RAM. Σύμφωνοι. Και μετά ένας 4πύρηνος CPU. Ποιον θα προτείνατε για να είμαι value4money από Core2Quad, σειρά Q9xxx (και αν κερδίσω στα 1333FSB, έχοντας και 12MB cache καλώς) ή και με Q6xxx θα είμαι υπέρκομπλε;

 

 

Εγώ θα το έπαιζα safe με έναν Q6600 γιατί ακόμα κι αν παίξει ο Q9xxx κανείς δεν σου εγγυάται οτιτο FSB παίξει όντως στα 1333 και μπορεί να παίξει στα 1066 με αποτέλεσμα χαμηλότερη συχνότητα.

 

Λογικά θα παίξει στα 1333 αλλά αυτό προϋποθέτει "oveclocking" και αφού δεν θες να πειραματιστείς, ο Q6600 είναι εγγυημένη λύση.

 

Άλλωστε το performance boost με τον τετραπύρηνο είναι δεδομένο και θα δεις σημαντικά διαφορά προς το καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Εννοώ το ποσοστό χρήσης cpu (κυρίως) που βλέπεις την ώρα που έχεις ανοιχτά 3-4 tabs στον browser σε sites σαν το thelab ή και πιο βαριά π.χ. gazzeta.gr . Το ποσοστό χρήστης το βλέπεις στα win10 πατώντας ctrl+shift+esc οπότε θα δεις κάτι τέτοιο:

 

04.PNG.fe5512254116c146552d97980aa7c748.thumb.PNG.49492fbb0242f6ebef5b1302468def47.PNG

 

Μπορείς να μας πεις τι ποσοστά χρήσης βλέπεις;

 

(Στο ubuntu -εφόσον δεν έχεις ρυθμίσει αντίστοιχο shortcut- βλέπεις αντίστοιχα ποσοστά τρέχοντας το system monitor)

Ναι ναι αυτό ακριβώς κατάλαβα κι εξήγησα αν εννοείς.

Κατά το άνοιγμα κάθε έξτρα καρτέλας σε βαριές ιστοσελίδες πιάνουν peak και οι 2 πυρήνες 100% εύκολα. Aφού ανοίξουν σε idle (κι εννοείται χωρίς να έχω οτιδήποτε άλλο ανοιχτό) ~15%. Η Ram, αν έχω 4 καρτέλες βαριές ανοιχτές, φτάνει το 80-85% άνετα και μετά ξεκινάει και "βοηθάει" ο swap ελάχιστα όμως ~150MB.

πριν 18 ώρες, το μέλος JimmyFox έγραψε:

 

Εγώ θα το έπαιζα safe με έναν Q6600 γιατί ακόμα κι αν παίξει ο Q9xxx κανείς δεν σου εγγυάται οτιτο FSB παίξει όντως στα 1333 και μπορεί να παίξει στα 1066 με αποτέλεσμα χαμηλότερη συχνότητα.

 

Λογικά θα παίξει στα 1333 αλλά αυτό προϋποθέτει "oveclocking" και αφού δεν θες να πειραματιστείς, ο Q6600 είναι εγγυημένη λύση.

 

Άλλωστε το performance boost με τον τετραπύρηνο είναι δεδομένο και θα δεις σημαντικά διαφορά προς το καλύτερο.

Ό, τι θα παίξει, θα παίξει γενικά ο Q9xxx. Το FSB, όπως είπες όμως δεν είναι 100% αν θα πάει στα 1333 αυτόματα σίγουρα. Περιμένω σίγουρα μια τελική ακόμα απάντηση από Asus σχετικά, για να δούμε. 

Ψάχνω και στο google μήπως βρω κάτι/κάπου συνδυασμένη  Asus Commando + Q9xxx να δω που κλειδώνει το FSB "από μαμά", αλλά ακόμα δεν έχω βρει κάτι.

Αν έχει κάποιος κατά νου καμία σχετική πηγή, ας με διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.