Jump to content



Αναβάθμιση οικιακού δικτύου.


GriGaS

Recommended Posts

Η κατάσταση στο σπίτι έχει ως εξής.

 

Modem : Linksys WAG200G δεν το αλλάζω με τίποτα μέχρι να καεί

Router - Wireless Access Point : TP-Link W8970

Switch : TP-Link TL-SG2008

 

Το σπίτι βρίσκεται στον 3ο όροφο. Στο ισόγειο που είναι το γραφείο έχω ένα TP-Link WR841N το οποίο παίρνει ασύρματο από το σπίτι και δίνει Ethernet στους εδώ υπολογιστές. Έχω ταχύτητες της τάξης των 3-4 Mb/sec που μου είναι αρκετές.

 

Το W8970 βρίσκεται σε θέση που είναι ιδανική για τη βέλτιστη ζεύξη σπιτιού γραφείου, αλλά όχι για τη σωστή κάλυψη του σπιτιού. Έχω αναγκαστεί να το έχω στα 20MHz με αποτέλεσμα η μέγιστη ταχύτητα να είναι 144mbps και στην πράξη το κινητό μου και οι συσκευές να σύνδέονται στα 72.

 

Μιας και σιγά σιγά έχω αποκτήσει συσκευές που υποστηρίζουν είτε τα 5Ghz είτε και AC πρωτόκολλο, σκέφτομαι να διαχωρίσω τα WiFi κρατώντας το W8970 στα 2.4Ghz για το γραφείο και βάζοντας ένα δεύτερο router/ap για το σπίτι το οποίο θα δουλεύει στα 5Ghz και θα δίνει στις εντός σπιτιού συσκυεύες.

 

1. Είδα το Xiaomi Router. Έχεις κανείς άποψη;

 

2. Θα έχω παρεμβολές; Οι δύο συσκευές (υπάρχουσα και νέα) θα είναι αρκετά κοντά.

 

Έχετε γενικώς άλλες προτάσεις;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω άποψη για το Xiaomi, εδώ καλά καλά δεν ήξερα ότι βγάζουν και router εκτός από κινητά.

2. Είναι πολύ κοντά οι 2 συσκευές και να περιμένεις να έχεις παρεμβολές. Όχι ανάμεσα στους 2,4 του W8970 και τους 5 του Xiaomi, αλλά στους 2,4 των δύο.

Μία πρόταση που φαντάζομαι θα έχεις σκεφτεί είναι το καλώδιο μέχρι το γραφείο. Αλλιώς κατευθυντική κεραία από το W8970 προς το ισόγειο για να μην διαχέεται πολύ μέσα στο σπίτι. Και το Xiaomi όσο πιο μακριά γίνεται από το W8970.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Μία πρόταση που φαντάζομαι θα έχεις σκεφτεί είναι το καλώδιο μέχρι το γραφείο.

 

Δυστυχώς είναι ανέφικτο.

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος trendy έγραψε:

Όχι ανάμεσα στους 2,4 του W8970 και τους 5 του Xiaomi, αλλά στους 2,4 των δύο

 

Το σκεπτικό μου ήταν η νέα συσκευή να δουλεύει μόνο στα 5. Εκτός και εάν είναι ανέφικτο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Το σκεπτικό μου ήταν η νέα συσκευή να δουλεύει μόνο στα 5. Εκτός και εάν είναι ανέφικτο.

Σίγουρα πρέπει να γίνεται. Αν δε γίνεται γύρνα το πίσω. Έτσι σίγουρα δε θα έχεις πρόβλημα με παρεμβολές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρε ειτε ενα Mikrotik hAP ac2, ειτε ενα  Ubiquiti AP AC Lite

 

Και τα 2 εξαιρετικα. Το στησιμο του πρωτου θελει λιγο διαβασμα (ελεω RouterOS), αλλα ειναι ευκολο. Το δευτερο ειναι πιο απλο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν Single Band AP αλλά δεν αξίζει. Καλύτερα το Ubiquiti που προτάθηκε παραπάνω.

 

Με την ακτινοβολία όμως τι γίνεται εφόσον θα είναι εντός σπιτιού; Ρωτάω διότι είχα μια ανάλογη κουβέντα με φίλο και μου έθεσε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε το  Ubiquiti AP AC Lite, μωρε που σου λεω.   Θα με ευχαριστεις μετα.

 Σκεψου εχω στησει 4 μεσα στο σπιτι, σε συγκεκριμενα σημεια, εχω ρυθμισει το σημα στα χαμηλα και εχω κυριολεκτικα παντου. 
(Α, και εαν βαλεις καπου 2ο, υποστηριζουν AP Roaming)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Παρε το  Ubiquiti AP AC Lite, μωρε που σου λεω.   Θα με ευχαριστεις μετα.

 Σκεψου εχω στησει 4 μεσα στο σπιτι, σε συγκεκριμενα σημεια, εχω ρυθμισει το σημα στα χαμηλα και εχω κυριολεκτικα παντου. 
(Α, και εαν βαλεις καπου 2ο, υποστηριζουν AP Roaming)

Μία από τα ίδια, έχω 2 AC-Lite. Λίγο ασυνήθιστο το στήσιμό τους με τον controller, αλλά για απλά πράγματα μπορεί να γίνει μέσω εφαρμογής στο κινητό.

Πάντως είχα θέμα με το roaming παρότι ήταν σε διαφορετικό όροφο. Χρειάστηκε να παίξω αρκετά με το tx power, minimum RSSI και cell size tuning για να συνδέονται οι συσκευές στο σωστό ap και να γίνεται το roaming.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, YDinopoulos said:

Παρε ειτε ενα Mikrotik hAP ac2, ειτε ενα  Ubiquiti AP AC Lite

 

Και τα 2 εξαιρετικα. Το στησιμο του πρωτου θελει λιγο διαβασμα (ελεω RouterOS), αλλα ειναι ευκολο. Το δευτερο ειναι πιο απλο.

 

τα εχεις δοκιμασει? Ολα τα ΗΑΡ που εχουν βρεθει στα χερια μου -ειδικα το RBD52G-5HacD2HnD-TC που δοκιμασα τελευταια- ειναι σαπια στο θεμα σηματος. Μικρο range (πχ σε σχεση με τα 951), δε μετραει καν noise floor σε freq usage, κτλ

 

Πολυ καλυτερα τα 951 για εσωτερικο χωρο και τα ubi νομιζω ακομη καλυτερα που αναφερουν και τα παιδια

Έγινε επεξεργασία από gaig
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

και υποστηρίζει και 802.3af.

 

Έχει βγει revision και για το Lite με 802.3af.

 

Quote

This reflects a hardware revision that has been made to make newer UAP-AC-LITEs and UAP-AC-LRs 802.3af compatible in addition to supporting 24V passive. Any device produced with datecode 1638 (September 2016) and up contains this revision and can be powered by any 802.3af power source like the UniFi Switch.

 

https://community.ubnt.com/t5/UniFi-Wireless/Updating-PoE-Standards-on-the-UniFi-Product-line/m-p/1999465#M239370

 

Το δικό που το είχα πάρει από Ελληνικό μαγαζί πριν ένα χρόνο ήταν το καινούριο revision.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μέχρι να φτάσει να μου είναι χρήσιμο το af θα έχει έρθει ώρα για αλλαγή router/ap.

 

Βλέπω πως τα περισσότερα που μου προτείνετε είναι χωρίς εξωτερικές κεραίες. Δυνατότητα για τοποθέτηση περισσότερης της μίας συσκευής δεν υπάρχει. ουτως ή άλλως 109 τετραγωνικά είναι το σπίτι και η θέση τοποθέτησης είναι αρκετά κεντρικά. Μήπως κάποιο με 3-4 κεραίες θα ήταν καλύτερο από άποψη ποιότητας σήματος; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταχύτητες εκεί που υπάρχει οπτική επαφή, όσο το δυνατότερο σημά εκεί που δεν υπάρχει οπτική επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα 5 ghz είναι φτιαγμένα για περισσότερο bandwidth σε μικρές αποστάσεις, και όχι για τη δουλειά που το θες.

Αν είναι να πάρεις μόνο ένα AC lite, μπορεί να μη σε καλύπτει.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.