Jump to content



Αναβάθμιση οικιακού δικτύου.


GriGaS

Recommended Posts

πριν 37 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Πάντως η αλήθεια είναι ότι τα 5 ghz είναι φτιαγμένα για περισσότερο bandwidth σε μικρές αποστάσεις, και όχι για τη δουλειά που το θες.

 

για μέγιστη απόσταση 7 μέτρα συζητάω με το πολύ δύο τοίχους.

Διαμέρισμα-Model.jpg

 

Στη θέση 1 βρίσκεται αυτή τη στιγμή το W8970 τοποθετημένο κάτω από το γραφείο. Το 5Ghz σκέφτομαι να το βάλω στη θέση 2.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το AC lite στο max που με αφήνει (20 dBm, γράφει ο controller).

Σε απόσταση περίπου 7 μέτρα και με ένα τοίχο να παρεμβάλλεται, το nexus 5x πιάνει -53 dBm, σκέτο καλά δηλαδή.

Δεν έχω κάποιο λάπτοπ με 5ghz δυστηχώς να δοκιμάσω, ίσως το nexus να μην έχει τόσο ισχυρή κεραία.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GriGaS said:

Νομίζω πως μέχρι να φτάσει να μου είναι χρήσιμο το af θα έχει έρθει ώρα για αλλαγή router/ap.

 

Βλέπω πως τα περισσότερα που μου προτείνετε είναι χωρίς εξωτερικές κεραίες. Δυνατότητα για τοποθέτηση περισσότερης της μίας συσκευής δεν υπάρχει. ουτως ή άλλως 109 τετραγωνικά είναι το σπίτι και η θέση τοποθέτησης είναι αρκετά κεντρικά. Μήπως κάποιο με 3-4 κεραίες θα ήταν καλύτερο από άποψη ποιότητας σήματος; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταχύτητες εκεί που υπάρχει οπτική επαφή, όσο το δυνατότερο σημά εκεί που δεν υπάρχει οπτική επαφή.

Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση της κεραίας του AC-LR, το οποίο εξάλλου έχει 2x2 MIMO, αλλά σε αυτό πρέπει να προσέξεις τον προσανατολισμό της τοποθέτησης. Πάντως το Xiaomi είναι αρκετά τίμιο, και δεν νομίζω να σε δυσαρεστήσει. Οι εξωτερικές κεραίες πάντα βοηθάνε σε μικρορυθμίσεις...

Νομίζω ότι για το μέγεθος του χώρου σου (ακόμη και για 5GHz), οποιοδήποτε απ' όσα συζητάμε θα σε καλύψει, πιθανά ακόμη και το φτηνό hap ac2.

Στη θέση σου μάλλον θα διάλεγα με πιο πεζές παραμέτρους: Ποιό περιβάλλον διαχείρισης προτιμώ και ποιό form factor με βολεύει να εγκαταστήσω στο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Γιατί όχι ένα για να κάνει τη δουλειά και των 2 συχνοτητων;

 

Γιατί η θέση που πρέπει να τοποθετηθεί αυτό που στέλνει στο ισόγειο (κάτω από το γραφείο με τις κεραίες να κοιτάνε προς το πάτωμα υπό κλίση) δεν βολεύει για το υπόλοιπο σπίτι.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Δοκίμασα το AC lite στο max που με αφήνει (20 dBm, γράφει ο controller).

Σε απόσταση περίπου 7 μέτρα και με ένα τοίχο να παρεμβάλλεται, το nexus 5x πιάνει -53 dBm, σκέτο καλά δηλαδή.

Δεν έχω κάποιο λάπτοπ με 5ghz δυστηχώς να δοκιμάσω, ίσως το nexus να μην έχει τόσο ισχυρή κεραία.

 

Σε ευχαριστώ για τη δοκιμή.

 

πριν 12 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Στη θέση σου μάλλον θα διάλεγα με πιο πεζές παραμέτρους: Ποιό περιβάλλον διαχείρισης προτιμώ και ποιό form factor με βολεύει να εγκαταστήσω στο χώρο.

 

Έχοντας 3 TP Link συσκευές, νομίζω πως είναι αυτονόητο...

 

πριν 11 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Το Ubiquiti είναι όμορφο και όπου και να το τοποθετήσεις (νταξει, σχεδόν όπου) δε θα γκρινιάξει η γυναίκα 

 

Θα μπει επάνω σε 2μετρη βιβλιοθήκη, οπότε δε θα φαίνεται.

 

Το xiaomi λίγο που διάβασα reviews πάσχει σε ταχύτητες στα 5Ghz ακόμα και όταν είναι δίπλα η συσκευή οπότε το ξεχνάμε. Θα κάνω έρευνα αγοράς, θα διαβάσω reviews και θα επανέλθω δημήτριος. ?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις το AC LR στο ταβάνι; Και θα έχεις σήμα σε όλο το σπίτι και θα βαράει προς τα κάτω για να πάρει και το ισόγειο ίντερνετ. Θεωρητικά μιλώντας πάντα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Arkan έγραψε:

Και θα έχεις σήμα σε όλο το σπίτι και θα βαράει προς τα κάτω για να πάρει και το ισόγειο ίντερνετ.

Η κεραία των AC δεν είναι κατευθυντική, εκπέμπει παντού. Έχω βάλει το ένα στον τοίχο (όχι ταβάνι), στη χαμηλότερη ρύθμιση εκπομπής και στο δωμάτιο πίσω του οι συσκευές συνδέονται κανονικά με σήμα καμπάνα.

@GriGaS

Με τη διαρύθμιση πάντως που έχει το σπίτι δε θα έχεις θέμα με το σήμα στα 5G ακόμα και με χαμηλή ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, trendy said:

Η κεραία των AC δεν είναι κατευθυντική, εκπέμπει παντού. Έχω βάλει το ένα στον τοίχο (όχι ταβάνι), στη χαμηλότερη ρύθμιση εκπομπής και στο δωμάτιο πίσω του οι συσκευές συνδέονται κανονικά με σήμα καμπάνα.

Με πρόλαβες!

Είπα να αυτοδιορθωθώ μιας και είχα βάλει το LR μου σε παρόμοια κατάσταση για λίγο καιρό και όντως είχα παντού και το είχα ξεχάσει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, GriGaS said:

Μήπως κάποιο με 3-4 κεραίες θα ήταν καλύτερο από άποψη ποιότητας σήματος; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταχύτητες εκεί που υπάρχει οπτική επαφή, όσο το δυνατότερο σημά εκεί που δεν υπάρχει οπτική επαφή.

 

Υπαρχει ενα diversity gain απο το ΜΙΜΟ (οταν ειναι οντως ΜΙΜΟ), αλλα ο κυριος λογος ειναι η αυξηση των ταχυτητων.

 

Για να παιξει καλα θελει μεγαλες κεραιες (ναι, ειναι θεμα μεγεθους), καταλληλου τυπου κεραιες, καλο τσιπακι και "μαγκα" driver. Για ολα αυτα θα πηγαινα σε ubi.

 

20 hours ago, GriGaS said:

Μήπως κάποιο με 3-4 κεραίες θα ήταν καλύτερο από άποψη ποιότητας σήματος; Δε με ενδιαφέρουν τόσο οι ταχύτητες εκεί που υπάρχει οπτική επαφή, όσο το δυνατότερο σημά εκεί που δεν υπάρχει οπτική επαφή.

 

Υπαρχει ενα diversity gain απο το ΜΙΜΟ (οταν ειναι οντως ΜΙΜΟ), αλλα ο κυριος λογος ειναι η αυξηση των ταχυτητων.

 

Για να παιξει καλα θελει μεγαλες κεραιες (ναι, ειναι θεμα μεγεθους), καταλληλου τυπου κεραιες, καλο τσιπακι και "μαγκα" driver. Για ολα αυτα θα πηγαινα σε ubi.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.