Jump to content



Κακές επιδόσεις HDD σε multitasking


Recommended Posts

Καλημέρα, έχω ένα θέμα με τον HDD μου. Κάποια στιγμή μετά από ενημερώσεις των windows 10, παρατήρησα ότι o υπολογιστής μου έχει γίνει πολύ αργός και στο άνοιγμα των windows και στο loading εφαρμογών-παιχνιδιών. Παρατήρησα αρχικά ότι στον task manager η χρήση δίσκου ήταν συνέχεια 100%. Μετά από ψάξιμο απενεργοποίησα το windows search και το Superfetch και έστρωσαν λίγο τα πράγματα, μετά το άνοιγμα μετά από λίγη ώρα πλέον η χρήση του δίσκου πέφτει σε νορμάλ επίπεδα. Όμως παραμένει το πρόβλημα να μην μπορώ να κάνω παραπάνω από 2 εργασίες ταυτόχρονα. Π.χ. αν ένα παιχνίδι στο steam κάνει ενημέρωση ή αν αντιγράφω ένα αρχείο, ο υπολογιστής σέρνεται. Έχετε να προτείνετε κάποια λύση? Μέχρι τώρα έχω κάνει τα εξής:

-Επιβεβαίωσα ότι ο δίσκος είναι σε AHCI mode.

-Scan με malwarbytes και bitdefender για viruses/trojans

-Απενεργοποίηση windows search, superfetch, hibernation, fast sartup

 

Δεν έχω κάποιο SSD, αυτός ο HDD είναι ο μόνος στο σύστημά μου.

Έγινε επεξεργασία από gchristod
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γενικά ο απλός σκληρός (Call me HDD) δεν είναι για ταυτόχρονες λειτουργίες.
Παλιά έκανες τα ίδια και πήγαινε σφαίρα; 
Δεν έχω απαιτήσεις από τον HDD μου, αλλά να σέρνεται το σύστημα όταν κάνει update μια εφαρμογή είναι υπερβολή, ειδικά όταν πριν μερικούς μήνες δεν ήταν έτσι. Εγκατεστησα κάποιους drivers που μάλλον κάπου χάθηκαν στις ενημερώσεις και επίσης το intel RST και φαίνεται να έστρωσε το πραγμα.
Link to comment
Share on other sites

Αν και ένα defrag δεν θα σώσει την κατάσταση, μάλλον αλλού είναι το πρόβλημα, μπορείς να δοκιμάσεις και το UltimateDefrag 5 της DiskTrix. Είναι trial έκδοση αλλά υποτίθεται δουλεύει με όλες τις λειτουργίες ενεργές για 30 μέρες. Έχει το καλό ότι σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις τα δεδομένα που διαβάζονται και γράφονται διαρκώς στο γρήγορο κομμάτι του μηχανικού δίσκου. Έχει ένα ιδιαίτερα αναλυτικό manual που τα περιγράφει αυτά(pdf).

 

Τώρα βέβαια οι επιδόσεις εξαρτώνται και από τον ίδιο το δίσκο. Αν έχεις κάποιον αργό δίσκο, λογικό να είναι αργός. Αν έχεις έναν δίσκο που είναι και αργός και μεγάλης χωρητικότητας και έχεις μόνο ένα μεγάλο partition σε αυτόν και τα windows έχουν πάει και έχουν γράψει συχνά προσπελάσιμα αρχεία στο αργό κομμάτι αυτού(πολλές υποθέσεις εδώ), επίσης παίζει ρόλο αυτό.

 

Μπορεί πάλι ο δίσκος σου να εμφάνισε weak/bad sectors και κάπου εκεί να βρίσκεται το swap αρχείο. καλό θα ήταν να το ελέγξεις και αυτό.

 

Αν έχεις μπόλικη μνήμη μπορείς να απενεργοποιήσεις και το swap πλήρως.

 

 

 

 

Εν συντομία, τι θα έκανα.

 

Κόψιμο του swap αν είχα μπόλικη μνήμη.

 

Θα έτρεχα κάποιο πρόγραμμα να τσεκάρω ότι η θερμοκρασία του σκληρού μου είναι κάτω από 50 βαθμούς, π.χ. HWMonitor.

 

Θα έτρεχα ένα CrystalDiskMark να δω πως πάει από επιδόσεις ο δίσκος. Μετά θα σύγκρινα με επιδόσεις αντίστοιχων μοντέλων στο διαδίκτυο (απλά ψάξε για εικόνες π.χ. crystaldiskmark hdd 500gb)

 

Θα κατέβαζα το HDD Sentinel και θα έτρεχα το εργαλείο ελέγχου της επιφάνειας του δίσκου. Οπουδήποτε μου έβγαζε κουτάκι με πιο σκούρα απόχρωση του πράσινου θα υπήρχε πιθανό πρόβλημα.

 

Θα έτρεχα το UltimateDefrag έχοντας πρώτα διαβάσει τις οδηγίες ώστε να ξέρω ποιους φακέλους θα ορίσω "High Performance" και ποιους "Archive" ώστε τα δεδομένα που είναι συχνά προσπελάσιμα να είναι στο γρήγορο κομμάτι του δίσκου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να μπλεξει με trial προγράμματα , το MyDefragGUI είναι free και κανει παπαδες.

Αν και αφου όπως ειπες κανεις συχνα defrag, αν ο δισκος εγινε ξαφνικα αργος μαλλον σε προειδοποιει πως...πεθαινει.

Το πρωτο που πρεπει να κανεις είναι backup ότι σημαντικο εχεις μεσα, και μετα τα test που ειπε ο Γιαννης.

Έγινε επεξεργασία από KTM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2 για τις προτάσεις. Κι εγώ σκέφτηκα ότι ο δίσκος μπορεί να έχει bad sectors και να πεθαίνει , και του έκανα ενα σκαν με ένα εργαλείο της wd αλλά μου τον έβγαλε ότι είναι οκ. Θα τα δοκιμάσω αυτά που μου είπατε όταν γυρίσω Αθήνα γιατί τώρα είμαι Κρήτη για διακοπές :)

Πάντως σύντομα θα του βάλω έναν nvme για να δώσω λίγη ζωή στο σύστημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω.

On 7/30/2018 at 10:16 AM, gchristod said:

Καλημέρα, έχω ένα θέμα με τον HDD μου. Κάποια στιγμή μετά από ενημερώσεις των windows 10, παρατήρησα ότι o υπολογιστής μου έχει γίνει πολύ αργός και στο άνοιγμα των windows και στο loading εφαρμογών-παιχνιδιών

Αν δεν είσαι καινούριος στο άθλημα θα ξέρεις ότι αυτή είναι απολύτως φυσιολογική συμπεριφορά για τα windows λειτουργικά για πάνω από 20 χρόνια...

Εφόσον δεν υπάρχει κάποιο hardware πρόβλημα, αντί να ψάχνεις να βρει ψήλους στα άχυρα που θα σου φάει απίστευτο χρόνο, κάνε μια καθαρή επανεγκατάσταση να ξεμπερδεύεις (όπως κάνει ο κόσμος εδώ και 20 χρόνια).

 

On 8/9/2018 at 2:43 AM, l2phile said:

Γενικά ο απλός σκληρός (Call me HDD) δεν είναι για ταυτόχρονες λειτουργίες.

Εντάξει δεν είναι SSD, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας ότι δεν κάνει για ταυτόχρονες λειτουργίες.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με iops που κυμαινονται απο 30 εως 70 (μεσος συγχρονος δισκος και αναλογα το μεγεθος που τεσταρουμε -μεγαλυτερο μεγεθος αρχειου λιγοτερα iops-) φυσικα και λογικο να σερνεται το συμπαν οταν καποια εφαρμογη χρησιμοποει το δισκο τοσο εντονα οπως η αντιγραφη αρχειων και η εγκατασταση/ενημερωση προγραμματων. Eνας μεσος ssd σαν τον παλιο 840evo για το ιδιο ευρος εχει 1000-20000+. Η διαφορα ειναι χαοδης και ειναι αυτο που κανει τους ssd να δινουν σπιρταδα στο συστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/30/2018 at 10:16 AM, gchristod said:

-Απενεργοποίηση windows search, superfetch, hibernation, fast sartup

 

Κάνε κάτι ακόμα, αν δεν το έχεις κάνει.

 

Απενεργοποίησε την επιλογή να υπάρχει ευρετήριο στον δίσκο. Παρακάτω η εικόνα είναι ολίγον από όλα. Win7 αγγλικά και Win10 Ελληνικά. Αυτό που θέλεις είναι το τελευταίο κουτάκι να ΜΗΝ είναι επιλεγμένο. Έχω περάσει τα Win10 προσωρινά σε έναν αρχαίο SSD 32GB με JMicron controller(τον γνωστό τραγικό controller) και ήταν μόνιμα στο 95-100% usage μέχρι που πριν λίγο του έκοψα το index/ευρετήριο και ηρέμησε. 

 

index.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι πάνω των 16, ζήσαμε κι εποχές με αργούς hdd και μια χαρά κάναμε Multitasking, δεν μπορεί ξαφνικά να πέφτει η απόδοση του σκληρού. Αν το σκανάρισμα και το SMART σου βγαίνουν καλά τότε το φορμάτ είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Για όσους είναι πάνω των 16, ζήσαμε κι εποχές με αργούς hdd και μια χαρά κάναμε Multitasking, δεν μπορεί ξαφνικά να πέφτει η απόδοση του σκληρού. Αν το σκανάρισμα και το SMART σου βγαίνουν καλά τότε το φορμάτ είναι μονόδρομος
Έκανα "multitasking" σε celeron 633mhz με 20αρι hdd οπότε ο πήχης είναι αρκετά χαμηλά [emoji14]
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.