Jump to content


DIY σκούπα για το εργαστήρι


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Ωραια πατεντα και τεραστια! 

 

Αλλα, αυτη η σκουπα της πλακας μετα απο τοσα μετρα σωληνωσεων ρουφαει τοσο καλα? 

Απίστευτα καλά αφού φαντάσου το ταφ που είχε η σκούπα και το χρησιμοποιώ για το τσιμεντένιο πάτωμα βεντουζαρει όταν βρει κάπως λείο τσιμέντο!

Το πλαστικό βαρέλι ακόμα και με τις παλετο - ενισχύσεις ζορίζεται όταν φραζει κάπως το σπιράλ! 

Το μοτέρ είναι 1800w υποτίθεται... 

Ο σωλήνας κόβει ελάχιστα αν κόβει ! 

Συνήθως την δουλεύω στην μέση μέχρι τα 3/4 των στροφών... 

Η έλλειψη φίλτρου κάνει όλη τη δουλειά! 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και βίντεο.... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/27/2018 at 8:22 PM, dfa19mj said:

Απίστευτα καλά αφού φαντάσου το ταφ που είχε η σκούπα και το χρησιμοποιώ για το τσιμεντένιο πάτωμα βεντουζαρει όταν βρει κάπως λείο τσιμέντο!

Το πλαστικό βαρέλι ακόμα και με τις παλετο - ενισχύσεις ζορίζεται όταν φραζει κάπως το σπιράλ! 

Το μοτέρ είναι 1800w υποτίθεται... 

Ο σωλήνας κόβει ελάχιστα αν κόβει ! 

Συνήθως την δουλεύω στην μέση μέχρι τα 3/4 των στροφών... 

Η έλλειψη φίλτρου κάνει όλη τη δουλειά! 

Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω και βίντεο.... 

 

Πολύ καλή η πατέντα σου φίλε μου! Ήθελα να φτιάξω και εγω κάτι ανάλογο στο δικό μου εργαστήριο, επειδή είναι μικρός ο χώρος και δε θέλω να έχει μέσα το μοτέρ που κάνει θόρυβο. Επίσης έχει ενα πολύ θετικό οτι η πολύ ψιλή σκόνη δεν πετάγεται μέσα στο εργαστήριο, αλλα έξω...

 

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Εγω σκέφτομαι να βάλω σωλήνες απορρόφησης πάνω στα διάφορα μηχανήματα που κάνουν σκόνη (πριονοκορδέλα, πλαγιοκόφτης κτλ) και επιπλέον να έχω ενα μεγάλο σπιράλ με το οποίο να καθαρίζω μόνος μου πάτωμα, πάγκους κτλ. Όλοι αυτοί οι σωλήνες δεν πρέπει να είναι ταπωμένοι και ο μόνος που είναι ξεταπωμένος να είναι αυτός που θέλω να δουλέψω? Αλλιώς δε θα χάνεται όλη η αναρρόφηση και δε θα ρουφάει τίποτα η σκούπα? Ισχύει αυτό που λέω ή όχι? Και αν ναι, ποιός ο τρόπος να ταπώνεις και να ξεταπώνεις εύκολα τέτοιους σωλήνες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος.  Εγώ στο βαρέλι που έχω φτιάξει με τον διαχωριστή Cyclone  από πάνω, βάζω μέσα και μία σακούλα σκουπιδιών, προκειμένου να τα πετάω όλα με μία κίνηση,  αλλά το κυριότερο είναι, για να μην σηκώνεται σύννεφο κατά το άδειασμα.

 

Μόνο που δεν γνωρίζω, αν έτσι δημιουργείται εσωτερικά ένα "κλείσιμο" της σακούλας, λόγω της υποπίεσης.  Γι αυτό και έφτιαξα 2 μικρές τάβλες πλάτους 12 cm, τις οποίες βάζω σταυρωτά , προκειμένου να  κρατάνε τα τοιχώματα της σακούλας τεντωμένα επάνω στο περίβλημα.  Είναι τα μόνα που πρέπει να βγάζω και τινάζω, πριν πετάξω τη σακούλα.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

 

Πολύ καλή η πατέντα σου φίλε μου! Ήθελα να φτιάξω και εγω κάτι ανάλογο στο δικό μου εργαστήριο, επειδή είναι μικρός ο χώρος και δε θέλω να έχει μέσα το μοτέρ που κάνει θόρυβο. Επίσης έχει ενα πολύ θετικό οτι η πολύ ψιλή σκόνη δεν πετάγεται μέσα στο εργαστήριο, αλλα έξω...

 

Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι. Εγω σκέφτομαι να βάλω σωλήνες απορρόφησης πάνω στα διάφορα μηχανήματα που κάνουν σκόνη (πριονοκορδέλα, πλαγιοκόφτης κτλ) και επιπλέον να έχω ενα μεγάλο σπιράλ με το οποίο να καθαρίζω μόνος μου πάτωμα, πάγκους κτλ. Όλοι αυτοί οι σωλήνες δεν πρέπει να είναι ταπωμένοι και ο μόνος που είναι ξεταπωμένος να είναι αυτός που θέλω να δουλέψω? Αλλιώς δε θα χάνεται όλη η αναρρόφηση και δε θα ρουφάει τίποτα η σκούπα? Ισχύει αυτό που λέω ή όχι? Και αν ναι, ποιός ο τρόπος να ταπώνεις και να ξεταπώνεις εύκολα τέτοιους σωλήνες?

Thanks! Ναι θέλει οποσδήποτε τάπες ή πόρτες (blast gates)

Screenshot_2018-10-13-19-05-52-408_com.android.chrome.thumb.png.264a175de8374dd14bca8fbc1e1df609.png

για μεγαλύτερη ευκολία! 

 

 Όλες οι σωλήνες πρέπει να είναι κλειστές εκτός από αυτήν που θέλεις να ρουφηξεις! 

Blast Gates μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, κάνε αναζήτηση στο ίντερνετ - YouTube! 

 

@Τζίμης σκεφτόμουν για σακούλα αλλά δεν δοκίμασα μιας και ρουφάει τα τοιχώματα απο το πλαστικό βαρέλι ?

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, dfa19mj said:

Thanks! Ναι θέλει οποσδήποτε τάπες ή πόρτες (blast gates)

Screenshot_2018-10-13-19-05-52-408_com.android.chrome.thumb.png.264a175de8374dd14bca8fbc1e1df609.png

για μεγαλύτερη ευκολία! 

 

 Όλες οι σωλήνες πρέπει να είναι κλειστές εκτός από αυτήν που θέλεις να ρουφηξεις! 

Blast Gates μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, κάνε αναζήτηση στο ίντερνετ - YouTube! 

 

@Τζίμης σκεφτόμουν για σακούλα αλλά δεν δοκίμασα μιας και ρουφάει τα τοιχώματα απο το πλαστικό βαρέλι ?

 

 

Κοίτα τι είδα τώρα που έψαχνα για να φτιάξω τη σκούπα... https://www.thegeekpub.com/3621/grounding-a-dust-collection-system/

Το θέμα του στατικού ηλεκτρισμού, που όντως μπορεί να γίνει σημαντικό, αφου υπάρχει τόση τριβή υλικών και αέρα μέσα στα pvc. Και λέει οτι μπορεί να γίνει σπίθα, οπότε να πιάσει φωτιά το εργαστήριο κτλ... Δεν ξέρω αν είναι υπερβολικός, αλλα νομίζω καλό είναι να γειωθεί το όλο σύστημα... ;)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.