Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

Τρίπολη και διαβιβάσεις δε κολλάνε. Το κέντρο εκπαίδευσης των διαβιβάσεων είναι Καλαμάτα.

Tο χαρτί μου γράφει έχει επιλεγεί για ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΥΕΑ

Υποχρεούται να καταταγεί στο ΧΧ Σπ ΤΡΙΠΟΛ την ταδε του μηνός

Link to comment
Share on other sites

Tο χαρτί μου γράφει έχει επιλεγεί για ΔΙΑΒΙΒΑΣΕΙΣ ΥΕΑ

Υποχρεούται να καταταγείσ στο ΧΧ Σπ ΤΡΙΠΟΛ την ταδε του μηνός

Διαβιβαστες έχει και στην Τριπολη και ειναι πιο χαλαρα απο την Καλαματα.

ως εδώ καλά...

Αλλά,

Το σπαστικο ειναι ότι θα εχεις διπλα σου , τους σμηνιτες.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να μεινεις ΜΑΚΡΙΑ απο τον 3ο Λοχο στην Τριπολη. Οταν πας θα με καταλαβεις. Τριπολη ειναι το ΧΙ ΣΠ, εχει διαβιβαστες, που μετα πανε ενα μηνα Καλαματα. Εγω λογω Ι3 εν. πηγα κατευθειαν στην μοναδα μου, στον απαλευτο πλεον 23 ΛΔΒ. Καλο κουραγιο αδερφια!

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πας πρώτα Τρίπολη και μετά Καλαμάτα, είτε από Τρίπολη κατευθείαν για παραμεθώριο, ανάλογα την ειδικότητα. ΥΕΑ μην επιλέξεις(στο χέρι σου είναι) εκτός και αν αντέχεις την υπερβολική αυστηρότητα είτε υπάρχει οικονομική στενότητα. Τρίπολη καλά θα περάσεις αρκεί να μη πας στο 3ο λόχο.

Καλή υπομονή για όσους πάνε εξ'αρχής Καλαμάτα, το αυστηρότερο κέντρο από όλα για νεοσύλεκτους είναι. Τα πράγματα χαλαρώνουν στην εκπαίδευση των ειδικοτήτων. Όσοι είστε υλικού πολέμου μη χαίρεστε πολύ γιατί μπορεί να φάτε μετάταξη για διαβιβαστές... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να πας πρώτα Τρίπολη και μετά Καλαμάτα, είτε από Τρίπολη κατευθείαν για παραμεθώριο, ανάλογα την ειδικότητα. ΥΕΑ μην επιλέξεις(στο χέρι σου είναι) εκτός και αν αντέχεις την υπερβολική αυστηρότητα είτε υπάρχει οικονομική στενότητα. Τρίπολη καλά θα περάσεις αρκεί να μη πας στο 3ο λόχο.

Καλή υπομονή για όσους πάνε εξ'αρχής Καλαμάτα, το αυστηρότερο κέντρο από όλα για νεοσύλεκτους είναι. Τα πράγματα χαλαρώνουν στην εκπαίδευση των ειδικοτήτων. Όσοι είστε υλικού πολέμου μη χαίρεστε πολύ γιατί μπορεί να φάτε μετάταξη για διαβιβαστές... :whistling

Ολοι μου λένε οτι έβαλα βίσμα και ότι θα είναι εύκολα, αλλά όσοι καταλαβαίνω ότι έχουν κάνει διαβιβαστές μάλλον τους φάνηκε μανίκι...

Υπάρχει δυνατότητα να διαλέξω λόχο? Πώς γίνεται να μην πάω στον 3ο?

Link to comment
Share on other sites

Καλή υπομονή για όσους πάνε εξ'αρχής Καλαμάτα, το αυστηρότερο κέντρο από όλα για νεοσύλεκτους είναι. Τα πράγματα χαλαρώνουν στην εκπαίδευση των ειδικοτήτων.

Φιλε μου χωρις παρεξηγηση αλλα για το συγκεκριμενο θεμα ρωτησα δεκα ανθρωπους και πηρα δεκα διαφορετικες απαντησεις..Το εψαξα λιγο οταν ηρθε το πρωτο χαρτι για τεθωρακισμενα Αυλωνα αλλα βαρεθηκα να ακουω ιστοριες.. Υλικου δεν ηθελα γιατι πανε ολα τα γερα βυσματα και παιζει να φας μεταταξη για οπουδηποτε..

Ξερετε καμια εγγυημενα καλη ειδικοτητα να κυνηγησω? Υποψην,ξερω και windows..

Link to comment
Share on other sites

All-time-classic, οδηγός οχημάτων. Συνήθως βγαίνει σε καλό. Επίσης οι γνώσεις υπολογιστών πλέον ειναι πολύ συνηθισμένες, οπότε αν τύχει και έρθει η σειρά σου νωρίς μπορεί και να σε πάρουν...

Edit: Καλη θητεία μάγκες σε όλους, και καλοί πολίτες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον πιστολέρο...

να κάνετε σαφές οσοι πάρουσιάζεστε οτι γνωριζετε υπολογιστές... μετράει πολυ και ποτε δεν ξέρεις που θα σε οδηγήσει... ειλικρινα πολλες βοηθάει... προσωπικα στην Αυλώνα οταν περασα μέρος της εκπαιδευσης μου μεχρι και το δικο μου tower + οθόνη + εκτυπωτη ειχα κουβαλήσει (με το αζημιώτο φυσικα :p )... και ευτυχως η καλη φημη με ακολουθησε και μετα στην Κω και αργότερα στην Κυπρο...

Επισης με βοηθησαν αρκετα γνώσεις στην Access (για τις υπηρεσίες του Λοχου/Ιλης που της κάναμε τελείως automated), το τυφλο συστημα (για δαχτυλογράφηση), Corel + Photoshop (για τους στρατιωτικους χάρτες και τις ασκήσεις στην Κυπρο), γνώσεις δικτύων (για το δικτυο της Επιλαρχίας στην Κω)

Πεζικο ειχα παρουσιαστει, μετα πηρα μετάταξη για Τεθωρακισμένα... οπως καταλάβατε βυσμα γιοκ αλλα οι H/Y με έσωσαν... ;)

Καλη θητεία guys!

Link to comment
Share on other sites

Διαβιβαστες έχει και στην Τριπολη και ειναι πιο χαλαρα απο την Καλαματα.

ως εδώ καλά...

Αλλά,

Το σπαστικο ειναι ότι θα εχεις διπλα σου , τους σμηνιτες.

χεχεχε τι μου θυμισες τωρα....:yawn:

Link to comment
Share on other sites

All-time-classic, οδηγός οχημάτων. Συνήθως βγαίνει σε καλό. Επίσης οι γνώσεις υπολογιστών πλέον ειναι πολύ συνηθισμένες, οπότε αν τύχει και έρθει η σειρά σου νωρίς μπορεί και να σε πάρουν...

Edit: Καλη θητεία μάγκες σε όλους, και καλοί πολίτες. ;)

μάλλον πήγες πριν πολλά χρόνια.....

οι οδηγοί ήταν παλιά τα βύσματα τώρα είναι τόσοι οι ΕΠΟΠ που οδηγός=αγκαριομάχος....

λάδια βαλβολίνες συντηρήσεις και κανονικά σκοπετάκια....

Γνώσεις υπολογιστών.. χμμμ...

καλές πάντα,στην πρώτη μονάδα που είχε δύναμη με καβαντζώσανε

στην δεύτερη απλά με απιβάρυνε.

γενικά καλή ειδικότητα δεν υπάρχει

καλός διοικητής είναι το θέμα ....

Μιλάω για τα συμβατικού βαθμού (μη)βύσματα. ε?

οι άλλοι δεν χρειάζονται πληροφορίες:)

καλύτερα περάνε τα Ι και τα άοπλα Ι ακόμα καλύτερα....

Σε απαλλάσουν από αγγαρείες,κουβαλήματα και σκοπετόκρυο.

Στη σειρά μου θέσεις γραφέων και καλές ειδικότητες γέμισαν με τα Ι....

και γενικά όσο πιο σκληρό το σώμα,τόσο πιο εύκολα ξεχωρίζεις (θετικά)

ο σημαντικότερος κανόνας για μένα είναι να μην τους πάρεις σοβαρά και να μην τους δώσεις εξουσία....

Link to comment
Share on other sites

Μπειτε νεοι γιατι δεν αντεχουμε αλλο..

Οσοι μπειτε ειστε 303 σειρα..

Εγω Φεβρουαριο μπηκα, Ειδικες δυναμεις μεγαλο Πευκο, μετα μεταταξη Λαμια Υλικου Πολεμου, και τωρα Σαμο, 79ΤΥΠΕΘ. ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΕΔΩ!!! Εχουμε full εμπλοκη και αυτο δεν αλλαζει...2,5εβδομαδες μεσα ημουν..

Γενικα υλικου πολεμου ειναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

-Καλές ειδικότητες στο στρατό είναι χειριστής ραντάρ και ΣΕΖΜ για διαβιβαστές και η στρατονομία.

Για να μη πας 3ο λοχο στη Τρίπολη μπες προς το τελος(μεσημέρι) κ κάνε κ το σταυρό σου.

-Η Αυλώνα πάντως ειναι πιο καλό κέντρο από τη Καλαμάτα, μπορείς να παρουσιαστείς εκεί και μετα να πας Καλαμάτα για ειδίκευση κ να γίνεις διαβιβαστής.

-Επίσης, ακόμη κι αν σου ήρθε χαρτί για διαβιβάσεις δε σημαίνει απαραίτητα ούτε ότι έχεις βύσμα ούτε οτι θα παραμείνεις κιόλας ή δε θα σου δώσουν μετάταξη.

Τέλος συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του darksaga με όσα είδα μέχρι στιγμής αυτά ισχύουν(301 είμαι).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.