Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Παντως πολυ σημαντικη παραμετρος ειναι αυτο που ειπε η Lisa.

100% παραπανω multithread performance o 3900χ απο τον 1800χ και ας μην ειναι διπλασιοι πυρηνες..

@gdp77 τον 3800χ τον βλεπω 2% πιο γρηγορο απο τον 9900Κ στο ιδιο price range. Τωρα αν το πετυχενει με καλυτερο multithread technology, δε μας απασχολει.
Οπως επισης αν θα ανοιξει παραπανω η διαφορα με πιο γρηγορες μνημες, δε το γνωριζω. Λογικα θα το δουμε στα πρωτα reviews.
Το pcie σου ειπα αδιαφορο γιατι πιστευω οτι στο gaming performance δε θα δουμε διαφορες. Τωρα αν κανει καλυτερο read/write ενας nvme καλο μεν, αλλα στη πραξη εχει σημασια.
Επισης μακαρι το PCIe V4 να δειξει τα δοντια του στο κομματι του computing.

Μην παθιαζομαστε γενικα. Με τοσα hypes, περιμενα λιγο καλυτερα τα πραγματα, αλλα χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι ενα μεγαλο βημα για την AMD που επηρεαζει σιγουρα και τον ανταγωνισμο. 

ο 3900χ φαινεται να ειναι πολυ καλη επιλογη για τους πιο απαιτητικους χρηστες.
Μενει να δουμε θερμοκρασιες και σε τι ρολογια θα σταθουν οι επεξεργαστες αυτοι οπως και πως θα τους διαχειρηστουνε οι παλιοτερες μητρικες.

Ξενερωσα που δεν ανακοιωνσε 16/32 γιατι οι απαιτησεις μου, χρειαζονται πυρηνες...
 

 

H AMD για εμένα φαίνεται να έχει ανακοινώσει ένα καλό προϊόν.

 

Όπως είπα και αλλού, θεωρώ πως έχει "κρατήσει" τα chipάκια της σχετικά  χαμηλά για αρκετούς λόγους.

 

α) Για να μην κανιβαλίσει τα Threadripper .

 

β) Για να μην απαξιωθούν οι RYZEN/RYZEN 2 που βρίσκονται αυτή την στιγμή στην αγορά.

 

γ) Για να κρατήσει την συμβατότητα με όλες τις παλαιές μητρικές που φτιάχνονταν για έως 105watt TDP.

 

δ) Για να έχει να σπρώξει κάτι δυνατότερο μελλοντικά αν χρειαστεί.

 

Θεωρώ πως μετά την ανανέωση των Threadripper θα δούμε και τον 16CORE/32 THREADS , ενώ θα δούμε και υψηλότερα χρονισμένους 8 πύρηνους και 12 πύρηνους.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αρχίσανε τα όργανα....

 

https://amp-tomshardware-com.cdn.ampproject.org/v/s/amp.tomshardware.com/news/corsair-force-series-mp600-pcie-4.0-ssd,39464.html?amp_js_v=a2&amp_gsa=1#referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.tomshardware.com%2Fnews%2Fcorsair-force-series-mp600-pcie-4.0-ssd%2C39464.html

 

Η AMD δεν έχει μόνο δυνητικά ανώτερο CPU, αλλά και ανώτερη πλατφόρμα που θα λειτουργήσει πολλαπλασιαστικά για τη μάχη στο desktop

 

 

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zyx said:

Τώρα κάνε με ξανά report σε moderator 

 

4 hours ago, zyx said:

σε παρακαλώ μην ξανά ασχοληθείς με την πάρτη μου 

 

Οι αναφορές σε μηνύματα που ενδεχομένως παραβαίνουν τους κανόνες είναι υποχρέωση όλων. Ακόμη κι αν υπήρχε αναφορά από κάποιον χρήστη, η απόφαση για να γίνει σύσταση ή να επιβληθεί ποινή δεν ανήκει στον αναφέροντα, αλλά στους συντονιστές.

 

Οι συστάσεις προς άλλους χρήστες απαγορεύονται από τους κανόνες. Όποιος επιθυμεί, μπορεί να "μπλοκάρει" άλλους χρήστες, ώστε να μη βλέπει τα μηνύματά τους. Μεταξύ του report και του block πρέπει να είστε απολύτως καλυμμένοι.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πάμε να περάσουμε σε κάτι ποιο ευχάριστω ποια μητρική σας άρεσε , ναι ακόμα δεν ξέρουμε πόσο θα κάνουν αλλά λέμε τώρα ποια σας αρέσει ;

https://wccftech.com/amd-x570-motherboard-roundup-aorus-asus-asrock-msi-colorful-biostar/

 

h asus απλα meh βλέπω την prime pro και είναι είναι σαν να λείπουν feautures

asus rog εκεί ξεκινάνε οι ωραίες μητρικές

γενικά copy paste Κάνανε έκατσε η AMD και σχεδίασε μια prototype μητρική και κάνανε copy paste
δηλαδή τι πείραζε να βγάλουν μια Rog χωρίς wifi και -1 ή - 2 m2 και να την πουν Prime PRO αει σιχτίρ !

 

γενικά μου την σπάει που τις έχουν φορτώσει αχρείαστα features όπως WIFI !!! τι να το κάνω για να ανεβάσετε την τιμή ?

 

 


 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Δείχνουν premium προϊόντα αλλά αυτό είναι και θετικό γιατί σημαίνει οτι πλέον παίρνουν την πλατφόρμα το ίδιο σοβαρά με την Intel.

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε για το Χ550 για πιο οικονομικές προτάσεις χωρίς έξτρα features που λίγοι χρειάζονται.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Efialtis said:

Έχεις δίκιο. Δείχνουν premium προϊόντα αλλά αυτό είναι και θετικό γιατί σημαίνει οτι πλέον παίρνουν την πλατφόρμα το ίδιο σοβαρά με την Intel.

Μάλλον πρέπει να περιμένουμε για το Χ550 για πιο οικονομικές προτάσεις χωρίς έξτρα features που λίγοι χρειάζονται.

Ή κάποια 450/470 που είναι συμβατά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2019052415263800e25784821a32f95cc7ff0d6c62797b0c_src.thumb.png.0100eab4d5bbe8bc62b8d73603f4a898.png

 

Προλαβαινω να πουλησω το νεφρο μου μεχρι να βγει :D ? Αν κατσουν (που δεν το βλεπω) γυρω στα 300-350 ευρω οι Premium με το που βγουν θα ειναι καλα. Αλλιως παμε για Β550. Ερωτηση...Γιατι σχεδον ολες οι μητρικες εχουν τεραστια συστηματα ψυξης ? Ή ειναι ιδεα μου ? 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, apostonikos said:

2019052415263800e25784821a32f95cc7ff0d6c62797b0c_src.thumb.png.0100eab4d5bbe8bc62b8d73603f4a898.png

 

Προλαβαινω να πουλησω το νεφρο μου μεχρι να βγει :D ? Αν κατσουν (που δεν το βλεπω) γυρω στα 300-350 ευρω οι Premium με το που βγουν θα ειναι καλα. Αλλιως παμε για Β550. Ερωτηση...Γιατι σχεδον ολες οι μητρικες εχουν τεραστια συστηματα ψυξης ? Ή ειναι ιδεα μου ? 

Η μέγιστη κατανάλωση ενέργειας του chipset έχει αυξηθεί, και μπορεί να ζεσταθεί αρκετά κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Μια και το ψύχουν (με ή χωρίς ανεμιστήρα) είπαν να βολέψουν και τις Μ.2, με αποτέλεσμα να γεμίζει το τεταρτημόριο της μητρικής που παλιά μπορεί να ήταν γυμνό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλες αυτές οι μητρικές με τα τεράστια armors / "συστήματα ψύξης" μου είναι εντελώς άχρηστες. Έχω πλαϊνό 230άρη ανεμιστήρα για ψύξη μητρικής/nvme/whatever και όλα αυτή η πλαστικουριά των μητρικών παίζει να χειροτερεύει την ψύξη που μπορώ να παρέχω στα συστήματα της μητρικής. Αν αναβαθμίσω θα προτιμήσω το πολύ κάποια μητρική τύπου strix, δηλαδή όσο πιο γυμνή γίνεται. Έχει αναφερθεί αν το Β550 δεν θα υποστηρίζει μόνο το "SLI" όπως στο x350/x450 ή θα του λείπουν και άλλα σε σχέση με το x570; Είναι σημαντικό να δούμε και καλές VRM λύσεις στο Β550 για να μπορέσουμε να overclock-άρουμε. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για όσους αναρωτιούνται για το 16core part

 

1.jpg.29b40ee81d6bf1da061964e57234da0b.jpg

 

2.jpg.d5518a26a9600f87ac5c8982acf98963.jpg

 

 

3.jpg.99e7cf61eefd175fc97676d89776eb4d.jpg

 

Περισσότερα: https://wccftech.com/amd-ryzen-9-16-core-zen-2-cpu-leak-overclock-benchmarks/

 

Τα νούμερα είναι απίστευτα... Τόσο η απόδοση στο cinebench r15, όσο και τα W του επεξεργαστή... Προφανώς μιλάμε για oc, αλλά δείχνει πού μπορεί να φτάσει η πλατφόρμα....

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το 16άρι το κρατάνε καβάτζα για να δουν την απάντηση της Intel. Η Intel σε μια απελπισμένη προσπάθεια να απαντήσει πιθανόν να κυκλοφορήσει κάποιο binned 10core part, οπότε η AMD θα τους απαντήσει με attitude "you are my bitch" και θα κυκλοφορήσει το 16άρι σε ό,τι ρολόγια γουστάρει.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μη το παιρνεις προσωπικα. Δεν ειπα οτι δε το ανεφερες.
Αναφερομαι στο οτι μου φαινονται πολλα τα volt ακομα και για overclocking.
Θα μαθω στο γραφειο σημερα ο 16/32 στα 4ghz ποσα volt χρειαζεται.
Απλα μου φαινονται παρα πολλα και για 7nm

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

όλα θα γίνουν στην ώρα τους !
τον πήχη με τις τιμές τον έχτισε η intel και η amd ακολουθεί για το Top προϊόν !

εγώ είμαι περίεργος αν θα βγουν όπως η πρώτη γενιά ryzen ή σαν την δεύτερη δηλαδή αν θα παίρνουν κανα 200-300Mhz πάνω ή θα είναι τέζα όπως ο 2700x

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, icy20 said:

Εγω πιστευω οτι ειναι τερματισμενα ολα... Ελπιζω να κανω λαθος

και γιατί το πιστεύεις αυτό ?

 

ξαναείπα και πριν υπάρχει περίπτωση να είναι σαν την 1η γενιά 1χχχ που παίρνανε O/C, μετά ή 1,5 γενιά ήρθε τερματισμένη 2χχχ cpus ... και η 2η γενιά 3χχχ cpu μήπως έρθει όπως την πρώτη 1γενιά με κάποια περιθώρια θα δούμε διότι στην 2,5 γενιά 4χχχ cpu ε θα βάλει λίγο ακόμα ρολογάκι παραπάνω
ο χρόνος θα δείξει !

εσύ είπαμε πάρε τον 3999x όταν έρθει

 

edit

ποιος θέλει όλα νοικοκυρεμένα με νεράκι, μόνο 998 κομμάτια

 

 
 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.