Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

οι τάσεις παίζουν όπως λέει ο κατασκευαστής

το 1.4 που βλέπεις δεν πάει σε όλο τον cpu αλλά σε έναν συγκεκριμένο πυρήνα για να σηκώσει boost clock στον θεό

έτσι το έφτιαξαν και έτσι δουλεύει

 

Μα δεν λεω το αντιθετο! ναι, ετσι λεει ο κατασκευαστης και ετσι γινοταν! Απλα, αν ασχοληθεις και ρυθμισεις χειροκινητα αρκετες παραμετρους μπορεις να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα και καλυτερες συνθηκες.

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος zyx έγραψε:

38-41 avarage? και οταν λεμε idle o καθενας θα το μετρουσε αλλιως εγω πχ θεωρω idle να μην εχω τπτ ανοιχτο και οταν λεμε τπτ  εννοω τπτ εσυ μπορει να θεωρεις idle και να εχεις ανοιχτο το firefox px. δεν κολλαω απλα εχουν περασει 3 ryzen απο τα χερια μου με παρα πολλες ωρες δοκιμων σε ολα τα επιπεδα οποτε δεν τα λεω απο το κεφαλι μου η επειδη ξυπνησα στραβα

 

 

Ναι. Με τιποτα απολυτως ανοιχτο, μιας και δεν ηταν τιποτα απολυτως εγκατεστημενο στον υπολογιστη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, giorgos2187 said:

Μα δεν λεω το αντιθετο! ναι, ετσι λεει ο κατασκευαστης και ετσι γινοταν! Απλα, αν ασχοληθεις και ρυθμισεις χειροκινητα αρκετες παραμετρους μπορεις να πετυχεις καλυτερα αποτελεσματα και καλυτερες συνθηκες.

Με έναν αστερίσκο. Αυτό δεν το ξέρουμε. Το τι είναι καλύτερο. Μπορεί καλύτερο να είναι το default του κατασκευαστή. Μπορεί καλύτερο να είναι αυτό που κάνουμε εμείς με all core καρφωτο ρεύμα απλά να μην το έκανε ο κατασκευαστής γιατί δεν έχουν όλα τα τσιπ τις προδιαγραφές να παίξουν έτσι. Δεν ξέρω. Εγώ έχω μια μικρή φοβία , παρόλο που γενικά μέχρι 1.325 θεωρείται safe , μη φάω κάνα πρόωρο degradation. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

giorgos, πρόσεξε και κάτι που έβαλε κάποιο παιδί, ο τζιντί νομίζω ήταν χθες προχθές. Γράφει ένας της ΑΜΔ, από τους μηχανικούς τους κι εξηγεί ότι το έχουν σχεδιάσει να ανεβαίνει ακόμα και σε πράγματα που δεν τα πιάνει το μάτι σου. Εξηγεί γιατί:

κουνάς mouse-θεωρείται input από τον user-παίρνει μεγάλη προτεραιότητα κι έχουν σχεδιάσει έτσι ώστε ο επεξεργαστής να ανεβαίνει αμέσως εφόσον βλέπει «σημαντική» εντολή.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με έναν αστερίσκο. Αυτό δεν το ξέρουμε. Το τι είναι καλύτερο. Μπορεί καλύτερο να είναι το default του κατασκευαστή. Μπορεί καλύτερο να είναι αυτό που κάνουμε εμείς με all core καρφωτο ρεύμα απλά να μην το έκανε ο κατασκευαστής γιατί δεν έχουν όλα τα τσιπ τις προδιαγραφές να παίξουν έτσι. Δεν ξέρω. Εγώ έχω μια μικρή φοβία , παρόλο που γενικά μέχρι 1.325 θεωρείται safe , μη φάω κάνα πρόωρο degradation.

 

 

Δε νομιζω πως χρειαζεται ιδιαιτερη ανησυχια. Εκτιμησεις κανουμε βεβαια, τιποτα δεν αποδυκνειεται αλλα οκ, ας μην σκεφτομαστε μαυρα. Ποσο επικινδυνη να ειναι αυτη η ταση πια; Και ποσο πιο safe να ειναι το 1.5; Δηλαδη αν καποιος κανει μια χρηση που βαραει 1,5 volt (εστω και σε ενα core) για καμια δεκαρια ωρες τη μερα; Δεν αποκλειεται σαν σεναριο... Τι; Θα παρει τον επεξεργαστη στο χερι σε 2 χρονια; Η πως μπορει να ειναι safe αυτο το σεναριο ενω να ειναι επικινδυνο το 1.32 volt...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ δεν ανησυχώ και θα μείνω με all core 4.4 . Προσπαθώ τώρα να ρίξω ρεύμα με δοκιμές μεχρι εκεί που μπορεί το τσιπ. Απλά ανέφερα τα παραπάνω γιατι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος παρά μόνο αν κρατήσεις το τσιπ κάποια χρόνια με συγκεκριμένες ρυθμίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας εσάς και αυτά που πειράζετε, μπήκα στον πειρασμό και προσπάθησα μονός μου εντελώς-παντελώς μονάχος μου να αλλάξω κάποια πράγματα στον AMD 3700Χ  επεξεργαστή με 32Gb RAM (Gskill 3200 C16-18-18-38-56) μνήμες σε Aorus X570 elite mobo...

Φόρτωσα τελευταίο bios x570F32 *φρεσκότατο του 2021.

Πρόβλημα : Δυστυχώς δεν είχα κρατήσει backup από τα saved profiles και έπρεπε να ανατρέξω να τα αναζητήσω – ξαναβάλω τις παραμέτρους από την αρχή. Επίσης από bios σε bios αλλάζουν τα ονόματα , και θέλει ψάξιμο τι και πως.

 Πρώτο πείραγμα στο Bios:

Να δουλέψουν οι μνήμες σε XMP Profile 1 στα 3200 (1600 Uncore 1:1). Όλα τα υπόλοιπα στο auto

·       Tα αποτελέσματα :

o   Cinebench R15: 2.069

o   Cinebench R20: 4.760

o   CPUZ single core: 521

o   CPUZ multi core: 5.536.80

·       Δεύτερο πείραγμα στο Bios:

Ενεργοποίηση PBO με τα παρακάτω (μου τα έδωσαν ...δεν γνωρίζω επακριβώς αν τυχαίνουν βελτιστοποιήσεων -αλλαγών)

  • Precision Boost Overdrive

Auto => Advanced

  • PBO Limits

Auto => Manual

  • Precision Boost Overdrive Scalar

Auto => Manual

  • PPT Limit [W]

0 => 1000

  • TDC Limit [A]

0 => 105

  • EDC Limit [A]

0 => 90

  • Precision Boost Overdrive Scalar

10x

  • Max CPU Boost Clock Override

200Mhz

·       Tα αποτελέσματα :

o   Cinebench R15: 2.144

o   Cinebench R20: 4.940

o   CPUZ single core: 524

o   CPUZ multi core: 5.665,20

 

H Συχνότητα κυμαινόταν στα 4Ghz στο 1η περίπτωση και 4,15Ghz στην 2η με θερμοκρασίες έως 74βαθμούς (σε Noctua d14)

 

Έκανα μια προσπάθεια να ορίσω καρφωτά τιμή στα 4.25 και 1,34 ρεύμα ...Δούλεψε αλλά σε idle μένει εκεί  ---δεν πέφτει ουτε το core clock oυτε το ρεύμα (αν και Cstates enabled) ...Τι δεν ρύθμισα σωστά δεν ξέρω...(δεν κράτησα τα αποτελέσματα λόγω βιασύνης - έλλειψης χρόνου) 

Κάθε βοήθεια ειναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη... Πείτε μου τι να δοκιμάσω και πως, και ποια αποτελέσματα να σας δειξω...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@sstavδοκιμασε 1000/60/90 κ δοκιμασε με 200 με 125 με 100 μπορεις επισεις να παιξεις με το llc. βαλε απο το calculator στην καρτελα power subly system ολα τα best cpu ram stability στο bios σου και αλλαξε τις τασεις στα vddp vddg k soc volt τωρα δεν θυμαμαι ποσο για τους 3χχχ μαχ παντως μεχρι 1.1

Έγινε επεξεργασία από zyx
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, zyx said:

auto pbo enable ουτε curve ουτε τπτ εγκατασταση windows  1+ ετος

cpu temp.jpg

 

Δείξε μου το αντίστοιχο δικό σου. Σε κόκκινο πλαίσιο το ρεύμα που στέλνουν τα VRM στο τσιπ. Βλέπεις ότι με καρφωτά ρεύματα +0.2125 offset έχω χαμηλότερες τάσεις από μαμά (4.4 GHz). 

 

image.png

 

 

Όσο για τους ρεύμα που αναφέρει το τσιπ ότι δέχεται:

 

image.png

 

Όλα τα παραπάνω με +0.2125 offset ρεύμα 4.4 GHz καρφωτό all core, DDR4 3266, σε 1:1 με IF

 

39 minutes ago, sstav said:

Έκανα μια προσπάθεια να ορίσω καρφωτά τιμή στα 4.25 και 1,34 ρεύμα ...Δούλεψε αλλά σε idle μένει εκεί  ---δεν πέφτει ουτε το core clock oυτε το ρεύμα (αν και Cstates enabled) ...Τι δεν ρύθμισα σωστά δεν ξέρω...(δεν κράτησα τα αποτελέσματα λόγω βιασύνης - έλλειψης χρόνου) 

Κάθε βοήθεια ειναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη... Πείτε μου τι να δοκιμάσω και πως, και ποια αποτελέσματα να σας δειξω...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ εκ των προτέρων.

 

Μήπως έχεις βάλει καρφωτές τάσεις και όχι offset ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sstav κοίτα με το pbo έχεις και το maximum core clock αλλά μεγαλύτερη κατανάλωση και θερμοκρασίες (δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με το pbo και τις ρυθμίσεις του)

 

Εasy and fast O/C all core around με χαμηλότερες θερμοκρασίες - κατανάλωση,

μπορείς να πεις δεν το χρειάζομαι θέλω μικρότερη κατανάλωση και μεγαλύτερο core clock σε περισσότερους πυρήνες

bios βάζεις με offset η καρφωτά (αν θυμάμαι καλά σε asus ότι και να βάλεις το ίδιο είναι) την τάση 1.285 κάτι τέτοιο

και αλλάζεις το multiplier για 4.2 --> 4.3 -->4.4 κλπ

μπαίνεις στα windows και τρέχεις cine bench αν δεν κρασάρει ανεβάζεις συχνότητα στην ίδια τάση αν κρασάρει κατεβάζεις συχνότητα

 

Έχοντας κάνει μόνο αυτές τις ρυθμίσεις θα δεις ότι δεν χάνεις καθόλου τα idle states οπότε όταν idlarei ο cpu θα κατεβαίνουν τα ρολόγια και όταν τους βάζεις κάτι ομαδικό θα καρφώνονται εκεί που τους έχεις πει

 

το μόνο αρνητικό ότι χάνεις το maximum boost clock

 

υπάρχουν πολλοί τρόποι με τα + και τα κατά τους ο παραπάνω τρόπος είναι για έναν που θέλει μέγιστο ρολόι σε όλους τους πυρήνες όταν κάνει δουλειά

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

Μήπως έχεις βάλει καρφωτές τάσεις και όχι offset ?

 

καρφωτά τις εχω βάλει

διαβάζοντας τον οδηγό αυτό 

TweakTown.com Enlarged Image

CPU clock ratio.42.50

CPU Vcore.1.34

...αλλά δεν πέφτει το core clock σε idle ...μόνιμα στα 4.25 ... 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, sstav said:

καρφωτά τις εχω βάλει

διαβάζοντας τον οδηγό αυτό 

TweakTown.com Enlarged Image

CPU clock ratio.42.50

CPU Vcore.1.34

...αλλά δεν πέφτει το core clock σε idle ...μόνιμα στα 4.25 ... 

 

Δεν έχεις βάλει την τάση με offset στο BIOS?

 

Με οffset θέλει για να μπορούν να παίζουν οι τάσεις, νομίζω.

 

Από πού βλέπεις ότι ΔΕΝ αυξομειώνονται οι τάσεις? screenshot παρακαλώ

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

κάτσε μισό λεπτό ...

στη 1η εικόνα φαινεται στο CPUZ σταθερη συχνότητα στα 4,25 και στο hwinfo το core clock το ίδιο αλλά το effective clock μικρότερο (αυτά σε idle)

Έτρεξα και ενα Cinebench r20 όπου φαίνεται να φτάνει το effective Clock τα 4.250 σε όλους τους πηρύνες.

Επίσης το Vcore παρατηρώ ότι φαινεται διαφορετικό  στην υποκατηγορία CPU [#0] στα 1,325 και ελάχιστα διαφορετικό στη mobo 1.344 (1.34 απο bios). Kατά τη διάρκεια του cinebench έπεσε στα 1.288 λόγω vdrop. Nα υποθέσω ότι με turbo llc θα ειναι λιγότερο...και ίσως ανέβει στα 4.3 all cores?

Mε τα timmings των μνημών διαβάζω κάτι για dram calculator 1usmus κτλ , για να το δούμε σε 2η φάση...

 

 

Image 1.jpg

Image 3.jpg

Image 2.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, sstav said:

στη 1η εικόνα φαινεται στο CPUZ σταθερη συχνότητα στα 4,25

To CPU-Z το ξεχνάς για Zen 2 (δεν ξέρω για Zen 3), δείχνει ό,τι να 'ναι.

 

27 minutes ago, sstav said:

στο hwinfo το core clock το ίδιο αλλά το effective clock μικρότερο (αυτά σε idle)

Το effective clock είναι το πραγματικό ανά πάσα στιγμή. Αυτό που έχεις σε κοκκινο πλαίσιο είναι ο υπολογισμός με βάση τον πολλαπλασιαστή. Το effective clock δείχνει και το Ryzen Master. Συνεπώς τα ρολόγια σου παίζουν κανονικά από 0 (sleep) μέχρι και τη συχνότητα που έχεις καρφώσει.

 

29 minutes ago, sstav said:

ελάχιστα διαφορετικό στη mobo 1.344 (1.34 απο bios).

Αυτό είναι το ρεύμα που φεύγει από τα VRM προς τον επεξεργαστή και αυτό πρέπει να κοιτάς. Και ναι, φαίνεται κολλημένο. Δεν υπάρχει ρύθμιση να το δώσεις με offset από BIOS? Το υγιές για τον επεξεργαστή θα ήταν να αυξομειώνεται. Σε εμένα παίρνει τιμές από 0.480v μέχρι 1.33 (στο Bios είναι ρυθμισμένο 1.1 (default) + 0.2125 (offset) = 1.3125. Είμαι 4.4GHz all core. 

Εντάξει ξέχνα τη χαμηλή μου τάση και τα υψηλά ρολόγια (μάλλον έχω πέσει σε τρελό chip), αλλά πρέπει να αυξομειώνεται η όποια τάση δίνεις στο chip. Τουλάχιστον έτσι πιστεύω

 

image.png

 

 

 

29 minutes ago, sstav said:

Kατά τη διάρκεια του cinebench έπεσε στα 1.288 λόγω vdrop.

Φυσιολογικό. Κατά τη διάρκεια του full load το συνολικό ρεύμα στο chip πρέπει να πέφτει.

 

 

 

 

4 minutes ago, sstav said:

δεν έχω βρει πως ρυθμίζω στο bios to offset αλλά αν θελω να παίξω με οφσετ πώς το υπολογίζω ;  από ποια τάση ; αυτή σε φόρτο ή σε idle? με ή χωρίς llc;

 

Η default τάση είναι 1.1

 

Επομένως 1.1 + offset = η max τάση που θες να δώσεις στο chip

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, sstav said:

δεν έχω βρει πως ρυθμίζω στο bios to offset αλλά αν θελω να παίξω με οφσετ πώς το υπολογίζω ;  από ποια τάση ; αυτή σε φόρτο ή σε idle? με ή χωρίς llc;

 

Mάλλον αυτή τη ρύθμιση ψάχνεις στη μητρική σου. Αν δεν είναι αυτή δεν βλέπω πουθενά στο manual ρύθμιση όπως το offset της Asus.

 

image.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zyx said:

@gdp77 αμα ειναι αυτο δες

vrm.jpg

 

Μπράβο αυτό είναι το "πραγματικό" ρεύμα που στέλνει η μητρική στο chip (πακέτο) και από κει και πέρα νομίζω ότι το distribution γίνεται εσωτερικά από τον Ryzen. Εδώ λοιπόν φαίνεται ότι έχεις min/max/avg 0.945/1.508/1.171

Οι αντίστοιχες δικές μου τιμές είναι 0.785/1.319/1.248. 

 

Ρε φίλε παίζεις το IF 1900????? Εμένα δεν πάει πάνω από 1633.... Βασικά πάει 1666 και 1700 αλλά χτυπάει. Πάνω από αυτό δεν μπουτάρει καν. Με default SOC. Επίσης με μνήμες 3600 το IF σου θα έπρεπε να είναι 1800 για 1:1. Το 1900 πώς προκύπτει?

 

ΥΓ τώρα που το σκέφτομαι ίσως φταίει που είμαι με 4 dimms.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.