Jump to content



Πρόβλημα με χρήση ηλεκτροσυγκόλλησης.


Recommended Posts

Καλησπέρα στο γιορτινό στέκι,

 

Τελικά δεν άκουσα τον φίλο @Τζίμης και πήρα μια ηλεκτροσυγκόληση ArcMax 140 . 

Πρόβλημα απειρίας πιστεύω διότι είναι η πρώτη φορά που πιάνω στα χέρια μου τέτοιο εργαλείο.

 

Μετά από πολλά μαθήματα στο youtube και αρκετό θάρρος την έβαλα μπροστά, αλλά μάλλον κάτι κάνω λάθος.

 

Ακολούθησα την συνδεσμολογία, η γείωση στο μαύρο και η τσιμπίδα στο κόκκινο, ηλεκτρόδια fincord 2,5mm που είναι μέσα στο επιτρεπτό όριο, γάντια μάσκα ηλεκτρονική όλα κομπλέ αλλά δεν βγαίνει σπίθα καθόλου. Δοκίμασα 5 φορές τα καλώδιο να δώ ότι έχουν κουμπώσει σωστά, δοκίμασα στα 140Α που είναι το μέγιστο αλλά τίποτα.

 

Καμία συμβουλή? ?

 

WhatsApp Image 2018-12-24 at 18.42.58.jpeg

WhatsApp Image 2018-12-24 at 18.43.01.jpeg

WhatsApp Image 2018-12-24 at 18.43.05.jpeg

WhatsApp Image 2018-12-24 at 18.43.09.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες την τσιμπίδα με το μαύρο καλώδιο στο ράφι και προσπαθείς να κολλήσεις επάνω στο τραπέζι ή στην μέγγενη??

Για να βγει σπινθήρας πρέπει να κλείνει κύκλωμα.

Πάρε ένα κομμάτι σίδερο ...κούμπωσε στην άκρη το μαύρο και σε κάποιο άλλο σημείο του σίδερου ακούμπα το ηλεκτρόδιο να δεις τι κάνει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @osa πραγματικά το θέμα του κλειστού κυκλώματος ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό.

Έτσι ναι είναι λογικό.

Αφού έχω τη γείωση στη κουπαστή και το σίδερο βρίσκεται σε ένα επίπεδο ξύλινο χωρίς να κλείνει κύκλωμα με το προς κόλληση σίδερο.... Πωωωωω και είχα σκάσει πράγματικα... Θα το δοκιμάσω αύριο ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και για να πούμε όλα . . . το σίδερο πρέπει να είναι χωρίς χρώμα και  καθαρό!

Επίσης, το ηλεκτρόδιο κανονικά με του που θα πλησιάσεις και ακουμπήσει στο σίδερο θα βγάλει φλόγα, αν όχι μην απελπίζεσαι, για χτύπα την άκρη του μερικές φορές πάνω στο σίδερο γιατί καμιά φορά το άκρο του ηλεκτροδίου είναι καλυμμένο με μια αδιόρατη στρώση από το υλικό του περιβλήματός του!

Καλό είναι τα πρώτα σου πειράματα να τα κάνεις με λίγο πιο κοντό ηλεκτρόδιο.

Υπόψη ότι τα ηλεκτρόδια δεν κόβονται και τόσο εύκολα και αν το κάνεις φρόντισε η πάστα γύρω του να μην σπάσει και διαλυθεί!

Όταν το ηλεκτρόδιο είναι ζεστό ξαναπιάνει αμέσως σωστή φλόγα, στρωτή και χωρίς αναβοσβυσίματα.

Αν θες να το ζεστάνεις κάνεις μερικά τσιμπήματα σε ένα άχρηστο σίδερο.

Καλή διασκέδαση ! :) 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

κανω λαθος ή βλεπω 2 κομματια αλουμινιο στην μεγγενη?

επειδη μαλλον δεν κανω λαθος ,απλα πεταξε τα στην ακρη και βρες 1-2 κομματια σιδερο (για αλουμινιο θα συζητησουμε οταν εχεις καποια πειρα)

επισης δεν ξερω αν εχεις ΄στοχο΄και τα τριγυρω γαλβανισμενα αντικειμενα

λαβε υπ οψιν σου οτι το γαλβανι περα απο τα προβληματα που δημιουργει κατα την συγκοληση ,βγαζει και ακρως τοξικες αναθυμιασεις

δια ροπαλου σε χωρο/παγκο  με ειδικη αναροφηση ή αλλιως στο υπαιθρο (και παλι μακρυα απο την ΄καπνα')

και κατι ακομα (!) υποπτευομε οτι ο χωρος σου ειναι παταρι - ελπιζω να εχει αρκετα παραθυρα γυρω που ν ανοιγουν για εξαερισμο...

 

αυτα μονο δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο !  :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με 'γειά, με 'γειά.

Ό,τι σε συμβούλεψαν πιό πάνω, είναι πολύ χρήσιμο.

Ζεσταίνεις το ηλεκτρόδιο με χτυπήματα σε ένα άχρηστο σίδερο που ακουμπάς κοντά στην κόλληση για να κάνει σώμα,

τρως λίγο τη μέση του ηλεκτρόδιου με λίμα (ή με τυ νύχι) και το γραπώνεις έτσι κοντύτερο από τη μέση, 

μετά αρκεί να βρει;ς την συγκρατημένη ταχύτητα περάσματος ή την διάρκεια πόντας.

 

Βρές κάτι που να σε βοηθάει να είσαι σταθερός.  Λόγου χάρη οι αγκώνες στα πλευρά, πιάσιμο με τα 2 χέρια και ο αγκώνας από το ένα χέρι στήριγμα, δοχείο από χρώματα για mini τραπέζι επάνω στο τραπέζι και διάφορα τέτοια.  Άμα βρεις ταχύτητα και σταθερότητα, τότε καθάρισες. 

 

Κάτι τελευταίο.  Πάντα σπάμε τον βόρακα πριν το επόμενο πέρασμα και τότε, αφού τρίψουμε με συρματόβουρτσα, παρατηρούμε προσεκτικά, πώς πήγε η κόλληση.

Εγώ, εκτιμώ πως είναι σπαστικό με τα χοντρά γάντια και την κάσκα, να πρέπει να αφήνω προσεκτικά το ηλεκτρόδιο και να είμαι καλός στις σφυρίες (με σωστό σημάδι).

Πήρα μία κινέζικη αυτόματη πόντα και σπάω τον βόρακα έτσι.  Ή έχω στο δράπανο μία μικρή συρμάτινη πλεξούδα - ρόδα και τα παίρνω όλα σβράρνα, χωρίς σφυριές.

 

Βρες τι σε βολεύει με το σπάσιμο τού βόρακα, επειδή αν δεν το κάνεις κάθε φορά, τότε κολλάς στα τυφλά.  

Καλή συνέχεια και καλές γιορτές.        

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ntontotis said:

........η γείωση στο μαύρο και η τσιμπίδα στο κόκκινο, ηλεκτρόδια fincord 2,5mm .........

 

 

Τα Finocrd-M θέλουν το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.

Αν διαβάσεις στο κουτί τους, θα δεις να θέλουν την τσιμπίδα στο (-) δηλαδή στο μαύρο.

 

Παρ' όλα αυτά, έχω δοκιμάσει τον συνδυασμό που εφάρμοσες, για εξαιρετικά λεπτά ελάσματα, με καλύτερη επιτυχία απ' όσο πριν.  

Τώρα σκάβεις λιγότερο και έχεις πιό πλατύ κορδόνι.  Αλλά ο κατασκευαστής δεν σού ζητάει αυτό.  Σου ζητάει παραπάνω σκάψιμο και λεπτότερο κορδόνι.

 

Αν θέλεις να μάθεις, πρέπει να έχεις την τσιμπίδα στο (-) και να εμπεδώσεις με σταθερό πάχος σίδερου, 1. πότε ψευτο-κολλάει, 2. πότε κολλάει και 3. πότε τρυπάει. 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Τζίμης said:

 

Τα Finocrd-M θέλουν το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις.

Αν διαβάσεις στο κουτί τους, θα δεις να θέλουν την τσιμπίδα στο (-) δηλαδή στο μαύρο.

 

Παρ' όλα αυτά, έχω δοκιμάσει τον συνδυασμό που εφάρμοσες, για εξαιρετικά λεπτά ελάσματα, με καλύτερη επιτυχία απ' όσο πριν. 

 

 

 για τα τονισμενα μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης?

ο Ntontotis νομιζω σωστα ειχε τοποθετησει > γειωση/μαυρο και τσιμπιδα/κοκκινο(ηλεκτροδιο)

μηπως σε μπερδεψε το ΄τσιμπιδα' ?  γιατι πολλες φορες εννοουμε τσιμπιδα την γειωση...

επισης εχεις δοκιμασει αντιστροφη γειωση/θετικο σε κολληση?

 

απ οσο γνωριζω αντιστορφη +/- κανουμε μονο σε αλουμινιο και με μηχανες ac/dc (το αλουμινιο θελει dc)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω και τους δύο πόλους σε συνδιασμό σε όλα τα μέταλλα που έχω για να δω πως συμπεριφερονται διότι η χρωματική ένδειξη είναι αυτή που είναι ενώ στο εγχειρίδιο τα δείχνει αντίστροφα. Ίσως για πληρότητα λόγο διαφορετικών υλικών που θα γίνει η κόλληση, όπως αναφέρατε και πιο πάνω. ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Ntontotis έγραψε:

Θα δοκιμάσω και τους δύο πόλους σε συνδιασμό σε όλα τα μέταλλα που έχω για να δω πως συμπεριφερονται διότι η χρωματική ένδειξη είναι αυτή που είναι ενώ στο εγχειρίδιο τα δείχνει αντίστροφα. Ίσως για πληρότητα λόγο διαφορετικών υλικών που θα γίνει η κόλληση, όπως αναφέρατε και πιο πάνω. ?

Ξεκινα απ το Α, δηλ. σιδερο με σιδερο , να βρεις ενα μπουσουλα κ μην πας κατευθειαν στο Ω....θα απογοητευτεις  αν πας ετσι, υπομονη κ μικρα βηματα καθε φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω κι επαυξανω σε οτι προανεφερε ο Στελιος

βρες 2 απλα σιδερα και κολησετα - καψε 20-30 ηλεκτροδια για να δεις κατ αρχην την συμπεριφορα τους

επισης βρες λεπτα και χοντρα σιδερα και δοκιμασε πως και γιατι ανοιγουν τρυπες τα λεπτα και γιατι δεν ...κολανε τα χοντρα!

το 2.5 μμ ειναι μια μεση λυση και καλη αρχη για δοκιμες οποτε με σταθερο ηλεκτροδιο κανε δοκιμες με τα Ampere (περ 70 - 120 ευρος θα κυμανθει)

απεφυγε χρωματα,βερνικια,γαλβανι,λαδωμενα(φρεσκα) σιδερα και φυσικα οποιο αλλο μεταλλο

αλουμινιο,μαντεμι,μπρουτζος(!) κλπ απλα δεν παιζει ...αργοτερα θα δοκιμασεις και κανενα ανοξειδωτο το οποιο θελει δικο του ηλεκτροδιο

αυτα και εδω ειμαστε και εμεις! (και το youtube φυσικα!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, makio said:

 για τα τονισμενα μπορεις να γινεις λιγο πιο σαφης?

ο Ntontotis νομιζω σωστα ειχε τοποθετησει > γειωση/μαυρο και τσιμπιδα/κοκκινο(ηλεκτροδιο)

μηπως σε μπερδεψε το ΄τσιμπιδα' ?  γιατι πολλες φορες εννοουμε τσιμπιδα την γειωση...

επισης εχεις δοκιμασει αντιστροφη γειωση/θετικο σε κολληση?

 

απ οσο γνωριζω αντιστορφη +/- κανουμε μονο σε αλουμινιο και με μηχανες ac/dc (το αλουμινιο θελει dc)

 

Έχω μιλήσει με τον τεχνικό τής Oerlikon στη Θεσσαλονίκη και είναι βέβαιο ότι το Fincord-M θέλει την τσιμπίδα στο (-).

 

Όσο για την αντιστροφή, η εταιρεία δεν το περιορίζει σε αλουμίνιο.  Ορίστε η φωτό δια του λόγου το αληθές :

136104063_FINCORD-M.jpg.48abdb133ad7f52de66ed244ce6d9378.jpg

Και πράγματι εμένα μού πέτυχε αρκετά καλά, κολλώντας σίδερο 1,5 mm από τη μία και λαμαρίνα από την άλλη.  

 

 

EDIT Ήρθα απο μερεμέτια κουραμένος και ξεχάστηκα βρε σεις.  Χρόνια πολλά με υγεία και αασφάλεια !

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα καλοι μου φιλοι ,να περνατε καλα οσο και οπως μπορειτε!

 

επανερχομαι για να διορθωσω ενα λαθος μου που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ >  το αλουμινιο θελει AC και οχι DC

οσο αφορα το θεμα τσιμπιδα - γειωση ο κανονας των μαστορων λεει 'τσιμπιδα +  και γειωση - ' αλλα μετα το ποστ του Τζιμης αρχισα να ψαχνομαι!

και οντως εχει δικιο γιατι δεν ειναι ολα τα ηλεκτροδια ιδια και φυσικα παντα εχουμε να μαθουμε κατι νεο...

και ιδιαιτερα αν σκεφτουμε οτι οι inverter ειναι dc οποτε δεν ισχυει η γειωση οπως την θεωρουμε σε πρωτη αναγνωση αλλα εδω ειναι αρνητικο/ θετικο(+ & -)

και φυσικα υπαρχουν ηλεκτροδια για σιδερα διαφορων τυπων / προδιαγραφων αλλα και για μαντεμι ...ακομα και για αλουμινιο ! ! (ειπατε αλουμινιο...?!)

 

ναι αυτο το τελευταιο μου κατεστρεψε την...αυτοπεποιθηση ! απλη stick dc inverter = no go (TIG, ευγενικα ! αερια , παλμοι κλπ :hehe:)

και για του λογου το αληθες

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ο "συνάδελφός μας", τo επιβεβαιώνει κι αυτός στο 01'.40"

Εγώ από την άλλη, κάνω αναπαλαίωση και transforming 1 παλαιό σκαμνάκι.  Αυτό :  

_1020999_crop.jpg.53701064bddbb78769051efe5fc46220.jpg

 

Ξέρεις τι σκέφτομαι

Ο μάστορας που είχε κάνει τις 4 προσθήκες χαμηλά στα πόδια, ίσως να είχε τεράστια πείρα, διότι κόλλησε σε1 χιλιοστό σκουριασμένο σωλήνα, κάποιους παχύτερους, χωρίς να έχει τρέξει από μέσα ούτε σταγόνα.  Σε κάνεναν από τους 4  νέους σωλήνες, δεν ξέφυγε το παραμικρό πάνω στην ένωση.

Αλλιώς, χρησιμοποίησε την αντιστροφή που λέγαμε.  Έβαλε με Oerlicon την τσιμπίδα στο θετικό και πάπαλα...

 

Εγώ που έβαλα 2 λάμες ακόμα περιμετρικά δίπλα στις παλιές, πήγα να το παίξω master με την τσιμπίδα στο (-) και προς το τέλος, εκεί που όλα πηγαίναναν καλά, μία φορά μπήκε η κόλληση από μέσα και μία φορά στην τελευταία πόντα, το τρύπησα.

 

Πήγα όμως στην  Σπύρου  Πάτση και επειδή εσωτερικά είναι 19άρι, αγόρασα  βίδες 18άρες, τις οποίες έκοψα στο κεφάλι και βάζω από μέσα, να αντέχει στην κόλληση ή άμα τρυπήσει, να βρει μασίφ.  Το είχα διαβάσει κάπου εδώ, όταν η Κάρμεν ήθελε να φτιάξει μία παλιά καρέκλα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.