Jump to content


ΤΡΕΛΟ συστημα με Gigabyte GA-X79-UD3 και 4930k


Recommended Posts

Δυστυχώς θα μακρυγορίσω γιατί αυτά που συμβαίνουν απλά δεν μπορούν να συμβαίνουν.

Εχω φάει όλη μου τη μέρα σήμερα και είμαι έτοιμη να σκάσω.

 

Ολα ξεκίνησαν πριν 2-3 μέρες όπου σε άσχετες χρονικές στιγμές, χωρίς μπλε οθόνη, ο υπολογιστής έκλεινε. Όπως ακριβώς όταν γίνεται διακοπή ρεύματος. Επρεπε να πατήσω το Power για να ξεκινήσει και πάλι. Δεν είχα χρόνο να το ψάξω δε το έψαξα και φτάσαμε στο σήμερα.

 

Το μεσημέρι και ενώ δουλεύω κάνει πάλι shutdown. Πάω να τον ανοίξω και είναι σαν να έχει πέσει αρχικά σε bootloop. Φτάνει μέχρι το σήμα της gigabyte και πάμε από την αρχή.

Ξαφνικά μπαίνει σε recovery για τα windows αλλά δεν καταφέρνει να κάνει κάτι μιας και ξανακλείνει. Από τότε δεν ξαναέκανε τίποτα απόλύτως

Από αυτό το σημείο αρχίζει ένας Γολγοθάς

 

Το μυαλό μου πάει στο τροφοδοτικό αλλά κάνω πρώτα το πιο εύκολο. Βγάζω τις μνήμες τις καθαρίζω με οινόπνευμα, φυσάω τις υποδοχές και τις ξαναβάζω. Δεν πιάνει το κόλπο. Οπότε αφαιρώ το τροφοδοτικό και βάζω άλλο στη θέση του.

Μόλις ανοίγει με το νέο τροφοδοτικό μου αναφέρει ότι πάει για bios recovery. Εκτελεί τη διαδικασία...

20190108_161442.jpg

 

Προχωράει σε restart και κολλάει σε κάθε restart στις παρακάτω εικόνες

 

20190108_163839.jpg

20190108_164116.jpg

 

Να σημειώσω ότι τόση ώρα μπαίνει στο bios ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΩ χωρίς να κάνει shutdown.

Οπότε και αποφασίζω να κάνω bios update. Γίνεται το bios update κανονικά αλλά το πράγμα συνεχίζει.

Αφαιρώ τον toshiba ssd που έχω επάνω και κουμπώνω έναν ssd που είχα σε ένα laptop με win7. Και τι να δουν τα μάτια μου....

ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΑ WINDOWS :amen:ΑΛΛΑ ΤΡΩΩ BSOD. Φυσιολογικό το 2ο και με βάζει στο κλασικό recovery

20190108_173957.jpg

 

Λέω γ@μηθηκε το λειτουργικό κάνε το κόπο, τόσο καιρό έχεις να κάνεις φορμάτ ας πάει στα κομμάτια.

Παίρνω το φλασάκι μου μαζί με ένα καφεδάκι, ξεκινάω τη διαδικασία για να βάλω λειτουργικό και μόλις ανοίγει η εικόνα για επιλογή έκδοσης win και γλώσσας, σβήνει πληκτρολόγιο και ποντίκι και σε 2-3 λεπτά κάνει και πάλι shutdown και πάμε πάλι από την αρχή... :fie:

Οπότε κάνω και το άλλο...............

Βγάζω τα τρία από τα τέσσερα dims μνήμης και εκκινώ το pc με το ένα... Όλα λειτουργούν ρολόι... Γίνεται η εγκατάσταση του λειτουργικού...

Κλείνω το pc και ψάχνω με το ένα dim που άνοιξε ένα ένα τα Slots μην τυχόν και έχω πρόβλημα σε κάποιο slot.

Το pc λειτουργεί κανονικά με το ένα dim σε όλα τα slots.

Λέω παίξε τώρα με άλλο dimaki. Πάλι λειτουργεί κανονικά.

Λέω ε να δεις που αν βάλω 2 δε θα παίξει. Αμ δε... Παίζει...

Ε λέω μόλις βάλω και τα 4 θα την ακούσει... ΑΜ ΔΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΤΟ ΠΡΑΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πείτε μου στον Θεό του hardware και του software τι καπρίτσιο ήταν αυτό σήμερα....

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει μέσα τα πάντα από προγράμματα και δουλεύει κανονικά! ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!!!!

Είναι ο υπολογιστής όπως ακριβώς πριν το πρόβλημα χωρίς να έχει κάτι διαφορετικό από θέμα hardware!!!! Που με το ίδιο hardware που έσπασε τα νεύρα επι ένα 6ωρο και βάλε

Θα κάνω ένα Memtest έτσι για το γαμώτο, αλλά πραγματικά θα το πετάξω από το παράθυρο...

 

ΥΓ αναλυτικά το hardware

4930k

16gb ram (4x4 corsair vengeance)

gigabyte GA x79 UD3

toshiba ssd 480gb

asus gtx770

Corsair AX1200 + Coolermaster V1200 έβαλα πάνω για δοκιμές

ΥΓ2 reset to defaults έκανα και πριν και μετά το Bios update Και λούστικα και με ultrex...

 

  • Haha 2
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δυστυχώς θα μακρυγορίσω γιατί αυτά που συμβαίνουν απλά δεν μπορούν να συμβαίνουν.

....

 

 

Οι μνήμες τι specs έχουν ?

Είναι original quad channel ?

 

Το cpu είναι retail ... και όχι κανά es , qs κλπ ?

 

Μήπως μετά το bios update , είχε φορτώσει κανά περίεργο memory strap και σου έκανε αυτά τα κόλπα ?

ή φόρτωνες πάντα το spd ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος TASOS έγραψε:

Οι μνήμες τι specs έχουν ?

Είναι original quad channel ?

https://www.corsair.com/uk/en/Categories/Products/Memory/High-Performance-Memory/Vengeance®-—-16GB-Dual-Quad-Channel-DDR3-Memory-Kit/p/CMZ16GX3M4A1600C9

9-9-9-24

1600Mhz

1.5V

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

Το cpu είναι retail ... και όχι κανά es , qs κλπ ?

όχι δεν ειναι engineer sample κλπ

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

Μήπως μετά το bios update , είχε φορτώσει κανά περίεργο memory strap και σου έκανε αυτά τα κόλπα ?

Δεν έχω ιδέα Τάσο πραγματικά. Το μόνο που έκανα πάνω απο 5-6 φορές ήταν το reset to defaults. Εβγαλα και την μπαταρία κάποια στιγμή

Δεν είχα και δεν έχω πειράξει τίποτα στα timings κλπ των μνημών και γενικά του συστήματος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοίταζα ότι το bios έχει φορτωμένα τα default settings και ειδικά για τις μνήμες να έχει φορτωμένο το spd τους.

 

Επίσης αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει και από κακή επαφή των pads στο cpu socket , όπου καμμιά φορά μπορεί να στραβώσει ελαφρώς κάποιο πινάκι όταν επανατοποθετουμε το cpu.

... και ειδικά άν έχουν γίνει αρκετές αλλαγές cpu στο παρελθόν.

 

Τώρα όσον αφορά τις μνήμες , σίγουρα θέλουν ένα καλό τεστάρισμα για σιγουριά ... και καλύτερα σε dos πρίν το λειτουργικό για να μήν ρισκάρουμε τίποτε corrupt.

Link to comment
Share on other sites

Έλα και σιγά σιγά, θά πάψω να το λέω για πλάκα ότι ένα ευχέλαιο -δεν ξέρεις- μπορεί να είναι η λύση ! :wassa:

Τι να πω, χαρά στο κουράγιο σου και την αυτοσυγκράτησή σου ! :T: 

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα που επέμενα να μείνει με μία μνήμη να δει αν ανοίγει, και τελικά τρελάθηκε περισσότερο όταν άνοιξε (και αποτρελάθηκε όταν άνοιξε και με τις 4 :hehe: )

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος TASOS έγραψε:

Επίσης αυτό που περιγράφεις μπορεί να γίνει και από κακή επαφή των pads στο cpu socket , όπου καμμιά φορά μπορεί να στραβώσει ελαφρώς κάποιο πινάκι όταν επανατοποθετουμε το cpu.

... και ειδικά άν έχουν γίνει αρκετές αλλαγές cpu στο παρελθόν.

Αυτό σαν σενάριο δεν παίζει μιας και από τότε που μπήκε στην μητρική δεν έχει αφαιρεθεί. Εγινε αλλαγή πάστας πριν κανα 8μηνο.

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

Εγώ θα κοίταζα ότι το bios έχει φορτωμένα τα default settings και ειδικά για τις μνήμες να έχει φορτωμένο το spd τους.

Θα το τσεκάρω και αυτό αλλά ΦΟΒΑΜΑΙ τώρα να μπω Bios Μην ξανα αρχίσει τα κουλά!!!! Τώρα που δουλεύει δεν τον πειράζω μην μου πάθει κάνα ψυχολογικό πάλι :fie:

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος TASOS έγραψε:

Τώρα όσον αφορά τις μνήμες , σίγουρα θέλουν ένα καλό τεστάρισμα για σιγουριά ... και καλύτερα σε dos πρίν το λειτουργικό για να μήν ρισκάρουμε τίποτε corrupt.

Θα το βάλω να τρέχει το βράδυ από κάνα φλασάκι και θα δω αποτελέσματα το πρωι. Να κάνει κανα 8ωρο...

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Έλα και σιγά σιγά, θά πάψω να το λέω για πλάκα ότι ένα ευχέλαιο -δεν ξέρεις- μπορεί να είναι η λύση ! :wassa:

Τι να πω, χαρά στο κουράγιο σου και την αυτοσυγκράτησή σου ! :T: 

να ήξερες πόσο κοντά ήμουν στο να φύγει από το παράθυρο..... Τον @tommybertsen να ρωτήσεις που αν δεν ήταν άρρωστος θα την είχε στήσει από κάτω να τον πιάσει :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

να πω κατι ξεκαρφωτο???????????

αν σου κανει παλι τα ιδια δωσε λιγο ρευμα στις μνημες........

δηλαδη ddr3 στα 1600 με 1.5v????????????

θυμαμαι οτι ηθελαν 1.65v(ειδα το λινκ που λεει 1.5v αλλα κατι δε μου παει καλα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κονκλουζιον που λενε και οι συγχωριανοι μου > τελικα αλλαξες τροφοδοτικο και μετα 2-3 τετακε ηρθε στα ισια του?

ετσι για να βγαλουμε καποιο χρησιμο συμπερασμα στο τελος....

 

(υγ. γι αυτο τ αγαπαμε τα ατιμα! τα βγαζεις ολα, τα βαζεις σ ενα κουβα ,δυνατο ανακατεμα και σερβιρεις με λιγο παγο και δυοσμο...ολα ρολοι μετα)

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα Psu και μπήκε σε φαση να κάνει recovery το bios

Αφού έγιναν όσα αναφέρω είναι με το παλιο psu Και όλα λειτουργούν ρολοι

Τωρα κάνω ένα Bootable usb Για να κάνω memtest όλο το βράδυ και ο Θεος βοηθός

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

θυμαμαι οτι ηθελαν 1.65v(ειδα το λινκ που λεει 1.5v αλλα κατι δε μου παει καλα)

Λάθος θυμάσαι μαν. 1.65 ήθελαν αυτές που είχα εγώ στα 2133. 1.5 έπαιζαν σταθερά στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tommybertsen said:

Λάθος θυμάσαι μαν. 1.65 ήθελαν αυτές που είχα εγώ στα 2133. 1.5 έπαιζαν σταθερά στα 1600.

https://www.aria.co.uk/Products/Components/Memory/DDR3+Dual+Channel+–+1600MHz+/+PC3-12800/Mushkin+4GB+(2x2GB)+DDR3+PC3-12800+6-8-6-24+Radioactive+-+996958+?productId=42034

μαλλον οι πιο παλιες ηθελαν 1.65v μετα τις εκαναν με 1.5v

τεσπα το θεμα να ειναι να σωθει ο ασθενης..............

Link to comment
Share on other sites

ειχα βρει τοτες τις πιο γρηγορες σε cl 1600αρες 6-8-6-24.........

μετα τις σταματησαν............

λοιπον βρηκα τι επαθε το πισι σου @karmen1983

πηγε ο γατος και κατουρησε το πισι ???

το num lock λειτουργει ή κολλησε εντελως??????

μαλλον καποιο τσιπακι μνημης την ακουσε...........λογικα παντα........

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'ολα ψυχραιμια,αραξε ανοιξε και μια κονσερβα του γατουλη και υπομονη.............

αν ξανακολλησει τοτε τσεκαρε num και caps να δεις τι κανει και μετα βαλε μια μια τις μνημες να δεις σε ποια θα λαλησει...........

λογικα ειναι καποια μνημη...........

υπομονη μην του αρχισεις τιποτα Κρητικα................???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Η gigabyte με είχε τρελάνει και εμένα με restarts και κρασαρίσματα. Πιθανόν να έφταιγε beta έκδοση bios που είχα βάλει. Η μ@λακια έγινε όμως και από ότι μου είπε τεχνικός πιθανόν από λάθος ρεύματα που έδωσε η μητρική έκαψα επεξεργαστή 3770Κ? Πήρα μετά έναν Ι3 μιας και δεν έβρισκα άλλον, γύρισα σε σταθερή έκδοση bios, φαίνεται να λειτουργεί προς το παρών. Οπότε ρίξε και έναν έλεγχο στην έκδοση που έχεις στο Bios

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.