Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Κάνει ό,τι μπορεί για τις κάρτες της και ελπίζω οι Battlemage να είναι καλές και να πήρε το μάθημά της η Intel.

Το XeSS βέβαια είναι άχρηστο με NVidia και AMD Gpu. Δλδ για το 99.9% των περιπτώσεων :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα της Ιντελ ειναι το consistency κ οχι το performance. Ειναι γνωστο.

Το XeSS οσο καλο κ αν ειναι, που ειναι, δεν εχει αξια αν οι καρτες δεν εχουν σταθερη θεση στα benchmarks.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κάνει ό,τι μπορεί για τις κάρτες της και ελπίζω οι Battlemage να είναι καλές και να πήρε το μάθημά της η Intel.

Το XeSS βέβαια είναι άχρηστο με NVidia και AMD Gpu. Δλδ για το 99.9% των περιπτώσεων :p 

Προσωπικά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα υπάρξουν Battlemage.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
11 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Το επόμενο build μου θα είναι full intel. CPU/GPU.-

μακαρι να ανεβει τοσο πολυ η intel που να θελουμε ολοι το επομενο μας build να ειναι full intel

Link to comment
Share on other sites

Η μεταβαση απο 1η σε 2η γενια νομιζω ειναι παντα αυτη που προσφερει τις μεγαλυτερες βελτιωσεις . Η ιντελ κουτσα στραβα εχει κανει καλη δουλιτσα και φαινεται οτι το μοναδικο της εμποδιο ειναι τα drivers , μιας και απο hardware μια χαρα στεκονται στον ανταγωνισμο . 

 

Μην πεταξει μοναχα καμια βλακεια τυπου "συνδιαστε το με intel cpu για καλυτερα αποτελεσματα ..."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Για επεξεργαστή δεν το βλέπω, αλλά GPU φαίνεται ολοένα πιθανότερο...

εγω παλι το αντιθετο θα ελεγα. και μονο απο την μεγαλυτερη εμπειρία που εχει στους cpu. ουσιαστικα αν λυσει το προβλημα με την καταναλωση ειναι σε πολυ καλο επιπεδο

Link to comment
Share on other sites

Στις καρτες ειναι πισω στο σχεδιασμο, στους επεξεργαστες ειναι πισω στη λιθογραφια.

 

Η a770 εχει τεραστιο τσιπ. Επειδη το σκοτωνει(οσο μπορει) ειναι καπως ανταγωνιστικη, αλλα ειναι δυσκολη η κατασταση.

 

Στους επεξεργαστες απο την αλλη, πρεπει να τα βγαλει περα για 1-2 χρονια μεχρι να εχει ανταγωνιστικο node. Απο οτι λεει θελει να περασει την tsmc τα επομενα χρονια, αλλα και να μην την περασει, η apple θα ειναι λιγο μπροστα, οχι η amd.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχουμε καλύψει όλες τις περιπτώσεις 😛

Προσωπικά δεν καίγομαι να έχω πάντα best in class σε κανένα από τα δύο. Με τον επεξεργαστή μου είμαι καλυμμένος για αρκετό καιρό.

Για επιλογή GPU η βασική παράμετρος θα είναι η καλύτερη αξία - και εκεί η Intel παίζει δυνατά.

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι ήσυχος με Intel GPU πρέπει να ωριμάσει για ακόμη 1 γενιά το λιγότερο. Οι ARC έχουνε βελτιωθεί αλλά έχουνε ακόμη τόσα θέματα που μόνο την ηρεμία σου δεν θα βρεις.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.