Jump to content



Avengers : Endgame {Spoiler zone}


raven_g20

Avengers:Endgame  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Απόψεις, σχόλια, κριτικές κτλ κτλ!! Παρακαλώ να βάζετε spoilers έστω και αν λέμε ότι είναι spoiler zone!!

 

Προσωπικά: 6/10

 

Τεράστια απογοήτευση για τελευταία ταινία. Δυστυχώς identity politics, SJW's κ σια κερδίζουν για ακόμη μια φορά και λυγίζουν οι πάντες μπροστά τους...Κρίμα να θέλουν ντε και καλά να περάσουν τόσα μηνύματα μέσα από την ταινία αντί να μας αφήσουν, απλά, να την απολαύσουμε. Όσο για την πλοκή αρκετά προβλεπέ, έχοντας δει τα τρέιλερ καταλαβαίνεις αρκετά ούτως η άλλως, και δυστυχώς, προσωπικά, με απογοήτευσε. Θα δανειστώ μια τρομερή ατάκα Deadpool που κάτι ήξερε όταν το έλεγε ακόμα και εκτός σεναρίου: "now this is just lazy writing...". Νομίζω περισσότερο ασχολήθηκαν με την προσπάθεια να περάσουν διάφορα μηνύματα (μερικά από τις 22 ταινίες, τα περισσότερα όμως "κοινωνικά") παρά με την ίδια την ταινία και την εξέλιξη της μαζί με τα αμέτρητα plot holes. Ακολουθεί αρκετά περιγραφική αποτίμηση της ταινίας με πολλά spoilers και στοιχεία. Proceed at your own risk!

 

Spoiler

Εξηγούμε για να μην παρεξηγούμε:

 

Μέρος 1ο: Δυνατό ξεκίνημα (ε ρε καημένε hawkeye, μια ταινία έλειψες και κοίτα τι έγινε) συνεχίζοντας με αρκετά χιουμουριστικό σκηνικό να παίζουν table footsie με χαρτάκια η νεμπουλα και ιρονμαν, αν και έχοντας κερδίσει ο θανούλης δεν περιμένεις να το έχουν πάρει τόσο ελαφριά το θέμα. Ανεξήγητη άφιξη της "δεν χρειάζεται κανένας πια το χω μόνη μου" (που, πως πότε γιατί ??) και τσουπ...σώθηκε ο πρώτος. Επιστροφή στην βάση και σαν να μην πέρασε μια μέρα με διάφορα δραματικά στοιχεία τα οποία είναι δικαιολογημένα, τουλάχιστον από πλευράς IronMan. Εύκολη 1η μάχη μιας και μετά από τόσο καιρό (?) ο θανούλης δεν είχε γίνει καλά απ' ότι φαίνεται. Ξενερώνεις λίγο εκεί αλλά δικαιολογημένο μιας το το IW ήταν ένα origins του θανούλη οπότε λογικό η επόμενη να αναδείξει τους εκδικητές και όχι να ασχοληθεί με τον ίδιο. Fast forward 5 χρονάκια και όλα καλά με ένα cameo του ενός ρούσο μπρο να περνάει το δικό του μήνυμα (και ο νοών νοείτω). Εμφανίζεται ξαφνικά ο μέρμηγκας (πως επέστρεψε κανείς δεν ξέρει) και δίνει την λύση του, enter Deadpool και "lazy script"...TIME TRAVEL BABY!! Εδώ ξενέρωσα κυριολεκτικά kai ήμουν έτοιμος να φύγω. Έκατσα απλά επειδή ήθελα να δω το τέλος. Αλλά νομίζω δεν χρειάζονται περαιτέρω μελλοντικές μαρβελοταινίες ή μπορούν να μειωθούν στα 30 λεπτά ή σε σειρά, μιας και υπάρχει η εύκολη λύση στο πρόβλημα...απλά μπαίνεις στην χρονοκβαντομηχανή και τα διορθώνεις όλα. Κυριολεκτικά μετά την πατάτα καπιταν μαρβελ, όπου δεν χρειάζονται πλέον οι εκδικητές και όλοι οι σουπερήρωες είναι obsolete, έρχεται και μια backup λύση που πολύ εύκολα σε λίγα λεπτά (μπορεί και δευτερόλεπτα) να διορθωθούν όλα. Κάπου εδώ κατάλαβα ότι υπέκυψαν οι μπρος και ξεκινά η κατηφόρα. Ενδιαφέρον η μεταμόρφωση θορ αλλά πιστεύω, αν και σχετικά αστείο, δεν χρειαζόταν σε τέτοιο βαθμό. Αααα επίσης μην ξεχνάμε ο Μόργκαν είναι τελικά Μοργκάνα...message received...

 

Μέρος 2ο: Έχοντας λοιπόν βρει την λύση ήρθε η ώρα να τα φτιάξουν όλα μέσα σε λίγα λεπτά τα οποία τα τραβάνε λίγο γιατί έτσι πρέπει...έχουμε flashbacks από παρελθόν με αρκετό support cast να επιστρέφει με μικρούς ρόλους. Κάπου εδώ βεβαίως η ταινία έχει γίνει προβλεπέ...π.χ. με το που ακούς ότι γερακόμάτης και μαύρη χήρα πάνε για πετράδι ψυχής ήταν φανερό πως ήγγικεν η ώρα να μας πει το αντίο η 2η δυστυχώς (πολύ underrated, δεν την χειρίστηκαν σωστά νομίζω οι μαρβελοδιευθυντες) μην έχοντας δική της ταινία ακόμα...να τα λέμε αυτά . Μερικές χιουμοριστικές στιγμές ειδικά με θορ αλλά δεν φτάνουν να αναδείξουν την ταινία σε επίπεδα IW μιας και έχει χαθεί η μπάλα. Ωραία η φάση με χαλκ και τις σκάλες...χεχεχε...Αφού τους παίρνει πρέφα ο θανούλης μέσω cloud sharing αλα νεμπουλα ξεκινά η undercover δουλειά...Επιστροφή στο σπιτάκι και μέσα σε λίγες ώρες(?),  ασχέτως αν χρειάστηκε απίστευτη κοσμική δύναμη να φτιαχτεί το 1ο, φτιάχνουν ένα γαντάκι νο2 και 3 αλλά πιο εξελιγμένο μέσα στο εργαστήριο κιόλας...Αναλαμβάνει ο ψηλός, μετά την κρίση πανικού νο10 από τον θορ, και μπουμ!!! UNSNAP v1 executed! Τόσο απλά...τόσο εύκολα...Τα timelines δεν πειράχτηκαν από τίποτα απ' ότι φαίνεται και γενικώς σαν να μην πέρασε μια μέρα παρά 5 χρόνια. Άντε να πας στην εφορία τώρα να δικαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα...και την σύνταξη πώς θα την πάρεις? Με τους μισθούς και αποζημιώσεις τι γίνετε?! ? Σιγά μην τελείωνε χωρίς μάχη σε στυλ Wakanda....Σκάει ο θανούλης μέσω χρονομηναχής και πάμε για την τελική μάχη...Αρκετά ενδιαφέρουσα με τον κάπτεν επιτέλους να σηκώνει το Mjolnir αλλά να μην είναι αρκετό μέχρι που...Οn your left cap...Σκάνε μύτη όλοι από Wakanda (πως βρέθηκαν όλοι εκεί?) και ξεκινάνε τα cgi wars στα οποία χάνεις την μπάλα...εκτός από τα one on one με τον θανούλη κατά τ' άλλα επικρατεί χάος και δεν ξέρεις τι γίνεται...Σκάει μύτη και girlpower (πόσο εύκολα χειρίζεται την πανοπλία η γυναίκα ιρονμαν είναι λίγο ...?????.....), γουστάρω να βλέπω Wanda να φορτώνει μιας και πιστεύω ότι είναι πολύ underrated χαρακτήρας όπως και το one shot kill της Οkoye στον κόρβους και πάνω που αλλάζει η ροή της μάχης αρχίζει βρέχει φωτιά και λάβρα από το sanctuary έως ότου σκάσει η αχώνευτη και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα διαλύει τα πάντα έτσι απλά...Εν το μεταξύ βλέπουμε ένα ραγκμπι στυλ παιχνιδιού με το γάντι που έχει πάνω τα πετράδια...κατά την διάρκεια περιμένω να δω ποιος εκ των ιρον ή κάπτεν θα μας πει αντίο μιας και ήταν φανερό πως η πλάστιγγα γέρνει προς τον 1ο...αφού το γαντάκι πάει στα χέρια του κακού χώνεται ο τόνι, κλέβει τα πετράδια πάνω από το γάντι του (εεε?????)  και τελειώνει η 10ετία όπως ξεκίνησε: "I AM IRON MAN!" Αυτός ήταν και ο μόνος λόγος για τον οποίο τελικά άξιζε να μείνω μέχρι τέλους...Massive κηδεία με όλους τους κεντρικούς ηθοποιούς παρόν και για να μην ξεχνιόμαστε ήρθε η ώρα να πει το αντίο και ο κάπτεν...μισό λεπτό να πεταχτώ στο παρελθόν να αφήσω τα πετράδια και έρχομαι...και ξαφνικά γέρος ο κάπτεν έχοντας ζήσει την ζωή του (MEGA PLOT HOLE) μην έχοντας πάρει χαμπάρι κανένας τίποτα?!...πως αλλάζει έτσι εύκολα το timeline? Να μου πεις τι ψάχνεις τώρα....ααααα και για να μην ξεχνιόμαστε...BLACKAMERICA!!!! Σιγά που θα άφηναν ένα από τα πιο πετυχημένα κόμικ (χειμερινός στρατιώτης = καινούργιος κάπτεν) έτσι χωρίς να τα κάνουν αχταρμά...ΤΕΛΟΣ!! (?)

 

Δυστυχώς δεν περίμενα να υποκύψουν οι ρουσο μπρος τόσο εύκολα, μιας και όλες οι μαρβελοταινίες τους ήταν τρομερές (ειδικά Winter Soldier και Infinity War), στους LBQJQTW (η όπως λέγονται), SJW's, στα παιδάκια--αν και εδώ δικαιολογούνται--(happy ending, frontnite ή όπως λέγεται κτλ) και φυσικά identity politics aka BlackΑmerica (ε ρε και πως περίμενα να πιάσει την ασπίδα ο χειμερινός στρατιώτης ειδικά αφού έπιασε το σφυρί ο καπιταν). Συγχαρητήρια στους μπρος που περιγέλασαν τα επί 10ετίας σερί ταινιών μέσα σε 3 ώρες. Να μου πεις είχαν καλό δάσκαλο....Πάλι καλά έφυγε ο σταν πριν τα δει αυτά. Μόνη μας ελπίδα (εδώ γελάμε) ο Darkseid και το DCEU, enter Deadpool paraphrasing "so dark the DC universe", μιας και δεν νομίζω να τον ξεφορτωθούν έτσι εύκολα ΑΝ έρθει ποτέ...Τελικά οι ατάκες του Deadpool πιάνουν τόπο παντού...μέγα φιλόσοφος ο (b)ryan...

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να βλέπεις γυναίκες, gay και μαύρους και να πιστεύεις οτι υπάρχουν κρυφά μηνύματα και identity politics, είσαι true gamer βλέπω, ελπίζω να μη σε πειράζει που θα ποστάρω το κείμενο σου αυτούσιο στο r/GamersRiseUp

BTW ελπίζω να μην αυτοκτονήσεις άμα μάθεις οτι ο αγαπημένος σου deadpool δεν είναι straight, και οτι ο μέγας φιλόσοφος (b)ryan είπε το παρακάτω Ryan Reynolds Wants to Explore Deadpool’s Bisexuality in Future Films

 

 

Worthy Captain America

δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο

main-qimg-89d997a0bf5153636eaedd236fcad8

 

(θα γράψω και ποιο σοβαρό κείμενο αργότερα)

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου να βλέπεις γυναίκες, gay και μαύρους και να πιστεύεις οτι υπάρχουν κρυφά μηνύματα και identity politics, είσαι true gamer βλέπω, ελπίζω να μη σε πειράζει που θα ποστάρω το κείμενο σου αυτούσιο στο r/GamersRiseUp
BTW ελπίζω να μην αυτοκτονήσεις άμα μάθεις οτι ο αγαπημένος σου deadpool δεν είναι straight, και οτι ο μέγας φιλόσοφος (b)ryan είπε το παρακάτω Ryan Reynolds Wants to Explore Deadpool’s Bisexuality in Future Films
 
 
Worthy Captain America
δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα άλλο
spacer.png
 
(θα γράψω και ποιο σοβαρό κείμενο αργότερα)
Triggered... Enjoy buddy.

Sent from my PRO 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι πασιφανές ότι δεν θες να καταλάβεις ότι μιλάμε για την ταινία η οποία βασίζεται στα κόμικ (όπως οι περισσότερες, εν μέρει τουλάχιστον, εξού και η κριτική όπως και οι απόψεις) και επίσης είναι φανερό ότι θες να το πας αλλού το θέμα και μάλιστα επί προσωπικού αγνοώντας ότι γράφω ως κριτική είτε για αυτήν είτε για άλλες (σαν να μου θυμίζει μια κάποια ιδεολογία...χμμμ) δεν θα ασχοληθώ μαζί σου. Απλά σου εύχομαι ότι καλύτερο. Φιλική συμβουλή: απέβαλε το μίσος που έχεις μέσα σου γιατί θα σε φάει στο τέλος. Μάθε να ακούς απόψεις ακόμα και αν διαφωνείς και μην παρασύρεσαι από όποιες ιδεολογίες. Think for yourself buddy! Αν θες γράψε και την άποψη/κριτική σου για την ταινία και ας το συζητήσουμε. Να σαι καλά. 

 

FYI: Μακάρι να ήμουν φίλος με τον ραιαν..φαίνεται γ*μότα άτομα!! Ειδικά από εποχές "Two guys and a pizza" !

Έγινε επεξεργασία από raven_g20
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, raven_g20 said:

Επειδή είναι πασιφανές ότι δεν θες να καταλάβεις ότι μιλάμε για την ταινία η οποία βασίζεται στα κόμικ (όπως οι περισσότερες, εν μέρει τουλάχιστον, εξού και η κριτική όπως και οι απόψεις) και επίσης είναι φανερό ότι θες να το πας αλλού το θέμα και μάλιστα επί προσωπικού αγνοώντας ότι γράφω ως κριτική είτε για αυτήν είτε για άλλες (σαν να μου θυμίζει μια κάποια ιδεολογία...χμμμ) δεν θα ασχοληθώ μαζί σου. Απλά σου εύχομαι ότι καλύτερο. Φιλική συμβουλή: απέβαλε το μίσος που έχεις μέσα σου γιατί θα σε φάει στο τέλος. Μάθε να ακούς απόψεις ακόμα και αν συμφωνείς και μην παρασύρεσαι από όποιες ιδεολογίες. Think for yourself buddy! Αν θες γράψε και την άποψη/κριτική σου για την ταινία και ας το συζητήσουμε. Να σαι καλά. 

  

FYI: Μακάρι να ήμουν φίλος με τον ραιαν..φαίνεται γ*μότα άτομα!! Ειδικά από εποχές "Two guys and a pizza" !

 

wtf αυτό είναι το μεγαλύτερο projecting που έχω δει ποτέ.

Δεν το πηγαίνω επί προσωπικού μιας και δεν σε ξέρω προσωπικά ούτε και εσύ εμένα, σχολιασμό πάνω σε αυτά που γράφεις κάνω.

Σίγουρα δεν έχω κάποιο συσσωρευόμενο μίσος μέσα μου, αυτό θα έλεγα για εσένα είναι η αλήθεια.

Οποιοσδήποτε χαρακτήρας δεν ήταν λευκός straight άντρας σε ενοχλεί, σε ενοχλεί ακόμα και το cameo του Russo που αναφέρει οτι βγήκε ραντεβού με άντρα!!! "περνάει το δικό του μήνυμα (και ο νοών νοείτω)" Προσπαθούν να μας περάσουν κάποια κρυφή gay agenda? θα γίνουμε όλοι gay μετά την προβολή της ταινίας; btw και τα 2 αδέρφια είναι παντρεμένοι straight άμα σε ενδιαφέρει αυτό.

Σε ενοχλεί οτι δεν έγινε ο bucky captain america ενώ στα comic υπάρχει εδώ και χρόνια o falcon σαν captain.

Κατηγορείς εμένα οτι έχω ατζέντα ενώ η δικιά σου είναι ξεκάθαρη, δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση.

 

Η δικιά μου είναι μια, inclusion και representation.

Σε αυτές τις ταινίες θα έχουμε ποικιλομορφία, gay,straight, λευκούς,μαύρους,ασιάτες κτλ

Άμα νομίζεις οτι οι τωρινές ταινίες δεν εκφράζουν τις απόψεις και το όραμα του stan lee προφανώς δεν γνωρίζεις την άποψη του, δεν έχεις διαβάσεις xmen και απλά προσπαθείς να περάσεις τις απόψεις σου μέσω αυτού μιας και έχει πεθάνει τώρα και είναι πιο ρομαντικό να τον κάνεις reference, επίσης άμα δεν υπήρχαν άτομα σαν τον Steve Ditko τον Jack Kirby και πολλούς ακόμα δεν θα υπήρχε η marvel

Όποιος πιστεύει οτι με το που εμφανίζεται χαρακτήρας ο οποίος δεν είναι straight λευκός fit άντρας στην οθόνη αυτόματα είναι ΝΤΠ,illuminati,sjw,ελοχιμ και άλλα πολλά μπορεί απλά να σταματήσει να τις βλέπει εφόσον δεν τον εκφράζουν. Η να έχει κάποιο έτοιμο κείμενο και να μην κουράζεται με το να γράφει τα ίδια και τα ίδια κάθε φορά.
 

Link to comment
Share on other sites

Είχε πολύ καλά στοιχεία η ταινία, αν και θα την περίμενα/ήθελα λίγο καλύτερη και σίγουρα δεν πλησίασε το IW κατ' εμέ.

 

Μερικά στοιχεία που με χάλασαν ήταν η υπερβολή στην γελιοποίηση και απομυθοποίηση του Thor με σκοπό να βγάλει με γέλιο με το ζόρι και να σε κάνει να ανυπομονείς (μάταια) όλο και περισσότερο το πότε θα σοβαρευτεί, το μαλί της Danvers, η άστοχη διανομή των 3 ωρών ανάμεσα σε κλάψα, πλοκή και μάχες και κάποια εντελώς ρηχά και ουρανοκατέβατα πολιτικά μηνύματα μοντερνοαυνανισμού τα οποία σου έδιναν την εντύπωση ότι κάποιος που διάβασε την κάθε σκηνή έκανε λογοκρισία του τύπου "ΟΚ, στην σκηνή με το group therapy κάνε το χαρακτήρα gay, την captain marvel κούρεψε τη μην τυχόν και διαρεύσει καθόλου τοξική θηλυκότητα, την ασπίδα του captain δώστη καλύτερα στον Sam και όχι στο Μπάκυ κ.ο.κ." Πάλι καλά που δεν έκαναν την pepper shemale, τον spiderman gay και τον captain america κρυφοhydra ξέρω γω.

 

Κατά τ' άλλα πέρασα ένα ωραίο τρίωρο διάλειμμα από την καθημερινότητα και θα ήθελα να την ξαναδώ.

 

Επίσης να πω ότι ενώ πολλοί κράζουν τη λύση της χρονομηχανής, η τελική της υλοποίηση στην ταινία είχε μια σημαντική διαφορά από όλες τις ταινίες του είδους, που τουλάχιστον έδωσε μια εντύπωση ότι δεν είναι μια από τα ίδια ότι γυρίσαμε τον χρόνο πίσω και τα διορθώσαμε όλα ανώδυνα, αλλά ότι το κάναμε με τρόπο λίγο λιγότερο αναμενόμενο ας πούμε. Βέβαια και αυτό το στοιχείο το βίασε στο τέλος με τον captain america αλλά δε βαριέσαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίζει πολύ με το συναίσθημα, κάποια send off με το ζόρι, έχω άλλη γνώμη για τη φράση " φόρος τιμής"

κ είναι αλήθεια , ο φεμινισμός σε πολλές σκηνές ήταν έντονος. Αυτή όμως είναι κ η άποψη των συντελεστών , οπότε ok.

 

Ένα μεγάλο project 500M $ παρόλαυτα, με πολλές ενδιαφέρουσες στιγμές , πολλές μικρές ιστορίες να τρέχουν παράλληλα.

Μόνο η συμμετοχή τόσων πολλών ηθοποιών σε τόσους ρόλους, είναι θαυμαστό γεγονός.

 

Λέω να μην ασχοληθώ με τα technicalities, τα πολλά φαντάζομαι άρθρα στο net θα έχουν αναλύσει τα πάντα, απλά

σε μερικά σημεία ξενερώνει κάποιος γιατί κάνει εύλογες συγκρίσεις που στο 3ωρο φυσικά στο κινηματογράφο ,

αυτά περνούν γρήγορα.

 

All in all, πολύ θέαμα με θετικά κ αρνητικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με ξενέρωσε η φάση με το time travel....

 

στο κατω κατω, αφου πήρανε το πετράδι του χρόνου ας το κάνανε τουλάχιστον έτσι:

Πετραδι--> γυρνάμε χρόνο πίσω--> thor goes fot the head --> αυτό θα ήταν επικ ending! 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ταινία μου άρεσε. Πολύ δύσκολο να συνδέσεις λεπτομέρειες από 20+ διαφορετικές ταινίες. Μου άρεσε το ύφος της που ήταν πιο ανθρώπινο και πιο ευγενές από άλλες φορές. Συνειδητοποιημένοι πια, οι υπερ-ήρωες έχουν περισσότερη εμπειρία και περισσότερο μυαλό. Άλλοι βρίσκουν το δρόμο τους, άλλοι φτιάχνουν ένα νέο δρόμο.

 

Οκ, έχω πολλές απορίες όπως "Αν τα πετράδια επιστραφούν στην ίδια χρονική στιγμή που τα πήραν επιστρέφοντας από το μέλλον, δεν θα τα ξανα-έβρισκε ο Thanos;" ή πιο απλές απορίες όπως "Πως βρήκε η Captain Marvel το διαστημόπλοιο του Tony" ή "Ο ποντικός που πάτησε το πλήκτρο κατά λάθος στην αποθήκη,  έσωσε τον κόσμο;" αλλά και "Αφού ο Tony ήξερε ήδη τον τρόπο του time-travel, περίμενε τον Scott για να το πραγματοποιήσει σαν ιδέα και το ανακάλυψε έτσι τυχαία;".

 

Και η super ερώτηση. Λένε πως αν αλλάξεις το Παρελθόν τότε το Μέλλον που θα γυρίσεις δεν θα είναι το ίδιο. Ωραία ως εδώ. Αλλά κάνουν αυτό ακριβώς χωρίς να αλλάξει το μέλλον τους, προτού ο Captain America επιστρέψει τα πετράδια στο τέλος. WTF; Βασικά έχω κι άλλες πολλές, αλλά ας μην το κουράσω.

 

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως είναι over-hyped και απίστευτα over-rated. Μου άρεσε που είναι σχετικά πιο αργή (μου αρέσουν οι αργές ταινίες) αλλά η αλήθεια είναι ότι πέρα από τη συνέχεια που ήθελα να δω, σαν ταινία νομίζω δεν κέρδισα κάτι επιπλέον. Ωραία σκηνικά, ωραίες μάχες, το sci-fi πλέον έχει πάει σε άλλο επίπεδο και τίποτα δεν είναι ικανό να μας ξαφνιάσει. Το ευτυχές γεγονός ότι οι ταινίες αυτές βλέπονται σαν να διαβάζεις ένα κομικ. Δεν σε κουράζουν και εν μέρη σε ανταμοίβουν. Έφυγα από το σινεμά γεμάτος από "ταινία".

 

Μετά από 2 ημέρες όμως, δεν μου έλειψε. Και ο τρόπος που τελείωσε δεν με άφησε σε αναμένα κάρβουνα. Well-done Marvel σε κάθε περίπτωση, πέρασα ένα ωραίο τρίωρο. Με συγχωρείς όμως, πάω παρακάτω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολλα υποσχωμενο εδειχνε αλλα απογοητευτηκα.

Δε λεω οτι δεν ηταν καλη ταινια και δε θα την ξανα δω, αλλα οχι αυτο που περιμενα.
Το Infinity war ηταν πολυ καλυτερο με διαφορα. 
Στο endgame, οκ ειχε εξυπνους διαλογους (μας συνηθιζει η Marvel σε αυτα) αλλα δεν υπηρχε καποιο δυνατο come back για μια δυνατη μαχη. Η μοναδικη δυνατη σκηνη ειναι η επιστροφη της Captain Marvel στην τελευταια μαχη και αυτη καπως μιζερη.

Επισης στο infinity War βλεπαμε εναν thor με την δυναμη που ειχε, να καταστρεφει μισο στρατο και να τραυματιζει τον Thanos (που ειχε και τα 6 πετραδια) 
Στο Endgame, μας παρουσιασανε τον thor σαν εναν απλο μαχητη χωρις καμμια δυναμη και να ιδρωνει να δωσει 2-3 φαπες στον Θανος (και αδυναμος χωρις τα πετραδια)
Ναι οκ δε πιστευω η μπυροκοιλια να ηταν η αιτια..(Αλλο και τουτο....)
Αυτος ο Hulk μας βγηκε σοφο αγιο τερας απο εκει που ηταν ο φοβος και τρομος ολων; 
Επισης καταστρεφετε ο μισος πλανητης και δε παθαινουν τπτ..Και η Νατασα επεσε απο εναν γκρεμο στον πλανητη Βιρμορ - Βορμιρ πως λεγεται και σκοτωθηκε.
Επισης, το μπερδεμα με το ταξιδι στο χρονο, γενικα ειναι σεναριο που τις περισσοτερες φορες μπερδευει τον θεατη. 
Γενικα μας παρουσιασανε τελειως διαφορετικους χαρακτηρες απο οτι περιμεναμε που σαν τελευταια ταινια (λογικα) δε θα επρεπε κατα τη γνωμη μου.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Meh η ταινια. 

Snowflakes, snowflakes everywhere.

Η υπαρξη της captain marvel χαλαει την οποια μαγεια υπαρχει. Με κανει να αναρωτιεμαι γιατι εγιναν ολα εξαρχης απο τη στιγμη που μπορουσε απλα να τα διαλυσει ολα μονη της. Sjw υπερβολες. Η καλυτερη σκηνη ηταν που εφαγε την μπουνια απο τον thanos και δεν χρειαστηκε να την ξαναδουμε.

 

Θελω ταινια μις ποτς αλλα iron man.

Τι θα την κανει ο BP την ασπιδα του CA?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οπότε όπως φαίνεται οι περισσότεροι συμφωνούμε πως δεν έλεγε και πολλά η ταινία. Το Infinity War ήταν σαφέστατα καλύτερο. Δεν βλέπω πάντως να ξεπερνάει (ούτε καν θα φτάσει) τα $2.8δισ του Avatar. Τόσα plot holes σε μαρβελοταινία δεν είχα ξαναδεί. Δυστυχώς τελείωσε με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Εμένα η ταινία μου άρεσε. Πολύ δύσκολο να συνδέσεις λεπτομέρειες από 20+ διαφορετικές ταινίες. Μου άρεσε το ύφος της που ήταν πιο ανθρώπινο και πιο ευγενές από άλλες φορές. Συνειδητοποιημένοι πια, οι υπερ-ήρωες έχουν περισσότερη εμπειρία και περισσότερο μυαλό. Άλλοι βρίσκουν το δρόμο τους, άλλοι φτιάχνουν ένα νέο δρόμο.

 

Οκ, έχω πολλές απορίες όπως "Αν τα πετράδια επιστραφούν στην ίδια χρονική στιγμή που τα πήραν επιστρέφοντας από το μέλλον, δεν θα τα ξανα-έβρισκε ο Thanos;" ή πιο απλές απορίες όπως "Πως βρήκε η Captain Marvel το διαστημόπλοιο του Tony" ή "Ο ποντικός που πάτησε το πλήκτρο κατά λάθος στην αποθήκη,  έσωσε τον κόσμο;" αλλά και "Αφού ο Tony ήξερε ήδη τον τρόπο του time-travel, περίμενε τον Scott για να το πραγματοποιήσει σαν ιδέα και το ανακάλυψε έτσι τυχαία;".

 

Και η super ερώτηση. Λένε πως αν αλλάξεις το Παρελθόν τότε το Μέλλον που θα γυρίσεις δεν θα είναι το ίδιο. Ωραία ως εδώ. Αλλά κάνουν αυτό ακριβώς χωρίς να αλλάξει το μέλλον τους, προτού ο Captain America επιστρέψει τα πετράδια στο τέλος. WTF; Βασικά έχω κι άλλες πολλές, αλλά ας μην το κουράσω.

 

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως είναι over-hyped και απίστευτα over-rated. Μου άρεσε που είναι σχετικά πιο αργή (μου αρέσουν οι αργές ταινίες) αλλά η αλήθεια είναι ότι πέρα από τη συνέχεια που ήθελα να δω, σαν ταινία νομίζω δεν κέρδισα κάτι επιπλέον. Ωραία σκηνικά, ωραίες μάχες, το sci-fi πλέον έχει πάει σε άλλο επίπεδο και τίποτα δεν είναι ικανό να μας ξαφνιάσει. Το ευτυχές γεγονός ότι οι ταινίες αυτές βλέπονται σαν να διαβάζεις ένα κομικ. Δεν σε κουράζουν και εν μέρη σε ανταμοίβουν. Έφυγα από το σινεμά γεμάτος από "ταινία".

 

Μετά από 2 ημέρες όμως, δεν μου έλειψε. Και ο τρόπος που τελείωσε δεν με άφησε σε αναμένα κάρβουνα. Well-done Marvel σε κάθε περίπτωση, πέρασα ένα ωραίο τρίωρο. Με συγχωρείς όμως, πάω παρακάτω.

Για αυτη την ερωτηση, οποιος φοραει το γαντι, μπορει να υλοποιησει οτι σκεφτει εκεινη τη στιγμη. Πχ ο Θανος στο πρωτο, σκεφτηκε οτι θελει να αφανισει 50% του συμπαντος και το εκανε.

Ο Τονι σκεφτηκε οτι θελει να αφανισει τον Θανος και τον στρατό του λογικα, κατι τετοιο. 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δικιά μου γνώμη, που δεν έχει φυσικά καμιά σημασία, αλλά να περνάει η ώρα..... Να σημειώσω πρώτα , οτι πλέον βλέπω γενικά μόνο το πρώτο trailer κάθε ταινίας, που συνήθως δείχνουν ελάχιστα πράγματα (όσο άφορα τουλαχιστον τις Μarvel ταινίες). Έτσι όταν βλέπω την ταινία, την απολαμβάνω περισσότερο λόγο λιγότερων spoiler.

 

Its just a movie..... δεν μπορεί να αρέσει σε όλους 100%.

Δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε για τα Plot holes. Έκτος αν είχαν γράψει όλα τα σενάρια από τότε που βγήκε το IronMan 1 και ήξεραν από την αρχή που θα το πάνε. Και σίγουρα έχουμε δει χειρότερα σε άλλες σειρές.

Time Travel. Οκ ήταν ψιλοαναμενο πως θα ήταν αναπόφευκτο και έχουμε δει άπειρες ταινίες για το πως το διαχειριζεται ο καθένας. Όποτε ας καταπιούμε αυτό που μας σερβιραν σαν την δική τους εκδοχή.

Για το αρουρι που έβγαλε τον Antman έξω, την captain Marvel που βρήκε τον Stark , και γενικά για όλα τα γεγονότα που βολικά συνετέλεσαν σε αυτό το αποτέλεσμα, να υπενθυμίσω οτι απλά παρακολουθούμε την 1 στα 14 εκατομυρια εκδοχές που θα είχε το βέλτιστο αποτέλεσμα για την ανθρωπότητα. Και από την στιγμή που πρέπει να δείξουν τόσα πράγματα σε μια τρίωρη ταινία και όχι άλλες δυο δυομισαωρες ταινίες, εγώ είμαι οκ.

Και επειδή βαριέμαι να γράφω άλλο , η σκηνοθετική και σεναριακη πολυπλοκότητα του MCU πρωτοφανης για τα σημερινά δεδομένα και δεν έχει ξαναγίνει. (Δεν μιλάω σε επίπεδο ξεχωριστών ταινιών αλλά το να δέσεις τόσους χαρακτήρες μετά απο τόσα χρόνια σε ένα τελικό αποτέλεσμα). (Παράδειγμα βιασύνης το Justice League)

Σίγουρα θα γίνουν λάθη και θα υπάρχουν αστοχίες. Αλλά σε γενικές γραμμές το αποτέλεσμα ήταν αν οχι εξαιρετικό τουλάχιστον ικανοποιητικό.

 

Link to comment
Share on other sites

Λέω να μαζέψουμε τα ερωτήματα που προκύπτουν ώστε να δίνουμε την πιο πιστευτή/σωστή (σύμφωνα με τα comic) απάντηση.

 

- Ο Thanos δεν λέγεται πως είναι αθάνατος; Άρα δεν πέθανε και μπορεί να επιστρέψει.

- Πως βρήκε η Captain Marvel τον Tony Stark καθώς περιπλανιόταν στο διάστημα;

- Ο Thor τώρα που έφυγε με τους Guardians of The Galaxy θα έχουμε το Asgardians of The Galaxy;

- Ο Dr. Strange δλδ είχε προβλέψει αυτό το συγκεκριμένο μέλλον που περιελάμβανε ένα τυχαίο ποντίκι να πατήσει το κουμπί στο βαν του AntMan;

- Τι θα είχε γίνει αν ο Hulk δεν είχε κατέβει με τις σκάλες; Ο Tony θα έπαιρνε το Tesseract, δεν θα μιλούσε ποτέ με τον πατέρα του στο παρελθόν και ο Captain δεν θα έβλεπε πως η διευθύντρια τον αγαπούσε ώστε στο τέλος να γυρίσει πίσω. Ένα τόσο μικρό γεγονός τροφοδότησε 30 λεπτά ταινίας. 

- Αφού έχουν το γάντι με τα πετράδια, δεν μπορούν να επαναφέρουν τον Tony Stark απευθείας;

- Η Nebula όταν σκότωσε τον εαυτό της δεν θα έπρεπε να πεθάνει και η ίδια; Η το ταξίδι στο χρόνο λειτουργεί όπως βολεύει η κάθε σκηνή;

- Η Gamora από που προκύπτει να δώσει τα χέρια με την μελλοντική Nebula; Διαίσθηση;

- Μου φαίνεται αστείο τα πετράδια να έχουν τέτοια τεράστια θεϊκή δύναμη αλλά παρ' όλα αυτά να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις undo στο 50% του σύμπαντος αλλά όχι για να ταξιδέψεις στο παρελθόν, στο οποίο χρειάζεσαι ένα κόκκινο υγρό που έχει φτιάξει ένας θνητός.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, trib said:

Λέω να μαζέψουμε τα ερωτήματα που προκύπτουν ώστε να δίνουμε την πιο πιστευτή/σωστή (σύμφωνα με τα comic) απάντηση.

 

- Ο Thanos δεν λέγεται πως είναι αθάνατος; Άρα δεν πέθανε και μπορεί να επιστρέψει. Αλλο τα κομικ... Εδω εφαγαν τον ironman :p 

- Πως βρήκε η Captain Marvel τον Tony Stark καθώς περιπλανιόταν στο διάστημα; Πολλά γράφονται. Οτι υπηρχε tracker στο σκάφος που το εβλεπε το Ρακουν (καπετανιος γαρ) ειναι η πιο αποδεκτή άποψη. Απλα η Captain Marvel τους βρηκε ευκολα επειδη ... μαμεί και δέρνει :p  

- Ο Thor τώρα που έφυγε με τους Guardians of The Galaxy θα έχουμε το Asgardians of The Galaxy; Λογικά ναι. Ετσι και αλλιώς το Guardians 3 θα ειναι η τελευταια ταινια με αυτο το cast, οπότε βολεύει να "φυγουν" ολοι μαζί στο τέλος...

- Ο Dr. Strange δλδ είχε προβλέψει αυτό το συγκεκριμένο μέλλον που περιελάμβανε ένα τυχαίο ποντίκι να πατήσει το κουμπί στο βαν του AntMan; Θεωρητικά, ναι. Ισως οχι με καθε λεπτομέρεια (ποντίκι). Απο την αλλη ειναι ο sorcerer supreme... ;) 

- Τι θα είχε γίνει αν ο Hulk δεν είχε κατέβει με τις σκάλες; Ο Tony θα έπαιρνε το Tesseract, δεν θα μιλούσε ποτέ με τον πατέρα του στο παρελθόν και ο Captain δεν θα έβλεπε πως η διευθύντρια τον αγαπούσε ώστε στο τέλος να γυρίσει πίσω. Ένα τόσο μικρό γεγονός τροφοδότησε 30 λεπτά ταινίας. OK

- Αφού έχουν το γάντι με τα πετράδια, δεν μπορούν να επαναφέρουν τον Tony Stark απευθείας; Πως? Με την ιδια λογική και τους Vision, Widow. Ετσι και αλλιως δευτερόλεπτα πριν φυγει  ο Σταρκ ηταν ζωντανος ο Θανάσης. Δεν ειναι να παιζεις με αυτα :p 

- Η Nebula όταν σκότωσε τον εαυτό της δεν θα έπρεπε να πεθάνει και η ίδια; Η το ταξίδι στο χρόνο λειτουργεί όπως βολεύει η κάθε σκηνή; Ισχύουν και τα δύο αλλα με βολικό τροπο οπως ανέφερες. Υπάρχουν σκηνες στην ταινία οπου αναφέρεται οτι το ταξιδι "πισω" μπορει κάλλιστα να διαρκει πολύ περισσότερο ή πολύ λιγότερο απο τον χρόνο τον "δικό" μας. Πχ το ιδιο μπερδεμα προκύπτει και με το σφυρι του Θωρ. Για ποσο καιρό πχ ελειπε οταν το εκλεψε ο "τωρινος" και μεχρι να το επιστρεψει ο Cap ? Προφανώς και υπάρχουν σεναριακές ευκολίες. Το μεγαλύτερο ερωτηματικο ειναι "σε ποιο μερος εμεινε στο παρελθον ο Captain America πριν επιστρέψει γερος στο φινάλε". Αποκλείεται λογικά να ηταν στο νορμάλ γιατι θα άλλαζε το timeline. Καποια φουστιά θα έκανε σε καποιο ενναλλακτικό συμπαν. Γιαυτο και οταν τον ρωταει ο Φαλκον για την γυναικα του, αυτος του απαντάει "δεν θα σου πω"

- Η Gamora από που προκύπτει να δώσει τα χέρια με την μελλοντική Nebula; Διαίσθηση; Και εμενα με ψιλο-χάλασε. Υποτίθεται οτι φανερώνει πως η Γκαμόρα ηταν always a good person deep inside...

- Μου φαίνεται αστείο τα πετράδια να έχουν τέτοια τεράστια θεϊκή δύναμη αλλά παρ' όλα αυτά να μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις undo στο 50% του σύμπαντος αλλά όχι για να ταξιδέψεις στο παρελθόν, στο οποίο χρειάζεσαι ένα κόκκινο υγρό που έχει φτιάξει ένας θνητός. Λογικά το time stone σε παει πισω οσο θέλεις (το εκανε ο Θανασης στην τελευταια σκηνη του Infinity War πριν το παρει απο τον Vision. Εδω ο Σταρκ εφτιαξε γάντι που παιρνει ολα τα πετράδια που χρειαστηκε κοτζάμ μαγεία για να φτιαχτεί το πρωτο γάντι (του Θαναση)...

 

Δες τα κοκκινάκια στο quote...

Προφανώς και ισχύουν οι σεναριακές ευκολίες... Ταινία φαντασίας είναι, μη ψάχνουμε πολλή λογική :)

Για τα δεδομένα της ταινίας και μάλιστα με έντονο time travel, καλά τα μπάλωσαν...

 

Έγινε επεξεργασία από Vadergr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.