Jump to content



Πάγκος νεροχύτης κοριαν


Recommended Posts

Στη δουλειά (εργαστήριο νοσοκομείου) έχουμε στο παρασκευαστήριο πάγκο κ νεροχύτη από κοριαν. Ο νεροχύτης έχει σπάσει με κάθετη τομή στο πάτο του με αποτέλεσμα τα νερά να περνάνε κ να πέφτουν στο ντουλάπι. 

IMG_20190507_022826.thumb.jpg.6b6c95d42122ffb9344cb9d186606b69.jpg

IMG_20190507_022808.thumb.jpg.210a4647e72e02769822534f7fd33ad7.jpg

 

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο υλικό κ είμαι σίγουρος πως θέλει εξειδικευμένο μάστορα για να το επιδιορθώσει κ ακόμη καλύτερα την εταιρεία που το έβαλε. Το πρόβλημα είναι ότι μέχρι να κινηθούν οι διαδικασίες για να φτιαχτεί θα έχει περάσει κανένα τρίμηνο ενώ για μένα κ τους συναδέλφους που δουλεύουμε εκεί με βιολογικά υγρά είναι ζωτικής σημασίας. Γνωρίζει κανείς τρόπο για προσωρινή έστω αποκατάσταση μέχρι να φτιαχτεί; 

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να σφραγίσει, κάτι προσωρινό θα κάνεις. Η εταιρία λέει οτι: Το CORIAN® της DuPont USA, είναι ένα συμπαγές μη πορώδες υλικό με ομογενή σύσταση: 25% ακρυλική ρητίνη (μεθακρυλικό πολυμεθύλιο ή PMA) και 75% φυσικά ορυκτά μεταλλεύματα με κύριο συστατικό τον υδρίτη του αργιλίου (ΑΤΗ), που προέρχεται από τον βωξίτη, ένα ορυκτό από το οποίο παρασκευάζεται το αλουμίνιο.

Ισως μια καλή εποξική θα έκανε δουλειά. Η Bison έχει μεγάλη ποικιλία, ψάξε την. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

δυσκολη η προσωρινη λυση

κατ αρχην θελει 2 τρυπες μικρες στο τελειωμα των ρωγμων (προς τις πλευρες του νεροχυτη ,οχι το κεντρο τρυπα) για να  μην συνεχιση το δρομο της η ρηγματωση

μετα 'σκαψιμο' με ντρεμελ ενα αυλακι 2-3 χιλ πλ Χ 2-2.5 βθ (αφου εχουν βγει σιφωνια κλπ απο κατω φυσικα) και γεμισμα με καταλληλη κολλα-ρητινη οπως προτεινει και ο Lakisss

επιπλεον εχω την εντυπωση οτι χρειαζεται υποστηριξη απο κατω η "γουρνα" του νεροχυτη γιατι μαλλον δεχεται βαρος(?) και απο καποιο αδυνατο σημειο της τρυπας ξεκινησε το κακο..αν κανεις ολη αυτη την εργασια χωρις υποστηριξη ,δεν νομιζω ν αντεξει και πολυ η κολλα

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δουλέψει το υλικό απλά όλα τα μπάνια των σκαφών είναι με αυτό και  αυτά που ξέρω είναι από τα συνεργεία που βλέπω.

Αρχικά το υλικό είναι της πλάκας, το ράγισμα έγινε από θερμοκρασία, που δεν αντέχει.

Κολλάει με κόλλα πολυουρεθάνης αλλά από κάτω θέλει μια επιπλέον χλαπάτσα κατά μήκος της ρωγμής  για να μην ξεκολλήσει  

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις (λόγω εφημερίας τώρα τις διάβασα).

Με βάλατε σε ένα δρόμο, θα το ψάξω με τις κόλλες που λέτε, σίγουρα με υποστήριξη από κάτω από εβδομάδα κ θα ποστάρω τα αποτελέσματα. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ginosvougas έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις (λόγω εφημερίας τώρα τις διάβασα).

Με βάλατε σε ένα δρόμο, θα το ψάξω με τις κόλλες που λέτε, σίγουρα με υποστήριξη από κάτω από εβδομάδα κ θα ποστάρω τα αποτελέσματα. 

 

Για αρπα κολα δουλεια, απλα στρωσε σα φιλμ κολλα ,πανω κ αποκατω....

Για ποιο σωστη δουλεια ,ακολουθησε τον τροπο που προτεινει ο ΜΑΚΙΟ ,ποιο πριν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Αρχικά το υλικό είναι της πλάκας

πριν χρόνια είχα ψάξει αρκετά για πάγκους κουζίνας. Δεν έχω γνώσεις από υλικά αλλά το συμπέρασμα που είχα καταλήξει ήταν ότι το Corian  ήταν η χειρότερη ή η δεύτερη χειρότερη (μετά τη φορμάικα) επιλογή. Το μοναδικό του πλεονέκτημα πέραν του κόστους ήταν ότι έβγαινε σε πολλά χρώματα. Είναι εντυπωσιακό ότι το έχουν χρησιμοποιήσει σε νοσοκομείο, λογικά εκεί δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν ανοξείδωτο;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

πριν χρόνια είχα ψάξει αρκετά για πάγκους κουζίνας. Δεν έχω γνώσεις από υλικά αλλά το συμπέρασμα που είχα καταλήξει ήταν ότι το Corian  ήταν η χειρότερη ή η δεύτερη χειρότερη (μετά τη φορμάικα) επιλογή. Το μοναδικό του πλεονέκτημα πέραν του κόστους ήταν ότι έβγαινε σε πολλά χρώματα. Είναι εντυπωσιακό ότι το έχουν χρησιμοποιήσει σε νοσοκομείο, λογικά εκεί δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιήσουν ανοξείδωτο;

Θα μπορούσα να γράφω σελίδες με ευτράπελα και  "ποιοτικές" λύσεις, θα γράψω μόνο ότι έτσι όπως λειτουργεί η κατάσταση αν είναι φτηνό δεν τους νοιάζει τίποτα άλλο κ αν πεις κάτι βρίσκεις το μπελά σου οπότε συνηθίζεις να μη σε νοιάζει.

Τέλος πάντων εγώ έχω συνηθίσει να βρίσκω το μπελά μου οπότε δε με νοιάζει. (Πάει κ ανάποδα :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιουν ανοξείδωτο αλλα και corian χρονια. Το corian εχει πολλα αρνητικα αλλα εχει αντιμικροβιακη συνθεση και ειναι αδρανες χημικα. Δεν ειναι καθολου φθηνο υλικο. Το ειχα ψαξει παρα πολυ οταν ηταν να κανω κουζινα.

Εχει πολλα θετικα λοιπον, αλλα εχει και αρνητικα. Χαραζει ευκολα και καιγεται αν αφησεις πχ ζεστη κατσαρολα επανω. 

Ομως διαμορφωνεται ευκολα, κοβεται, επιδιορθωνεται και επεξεργαζεται επισης ευκολα. Η σωστη επιδιορθωση εχει αναφερθει πιο πανω. Απο εκει και περα οποια αλλη επεμβαση γινει, να προσεχετε μην κανετε μεγαλυτερο κακο για το οταν ερθει ο υπευθυνος να δει τι πρεπει να διορθωσει.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Το corian εχει πολλα αρνητικα αλλα εχει αντιμικροβιακη συνθεση και ειναι αδρανες χημικα. Δεν ειναι καθολου φθηνο υλικο. Το ειχα ψαξει παρα πολυ οταν ηταν να κανω κουζινα.


αντιμικροβιακή νομίζω έχει καλύτερη το ανοξείδωτο (σε σχέση με το κόστος πάντα) για αυτό το λόγο χρησιμοποιείται κατά κόρον σε επαγγελματικές κουζίνες. Το οποίο επίσης χαράζει αλλά κάπως δυσκολότερα, απολυμαίνεται όμως ευκολότερα. Νομίζω δεν χρησιμοποιούν ποτέ corian σε επαγγελματική κουζίνα.

φθηνό (για οικιακή κουζίνα) σε σχέση με καλής ποιότητας μάρμαρα (που έχουν μεταξύ άλλων το θέμα ότι δεν αντιδρούν καλά με όξινα) και διαφόρων ειδών και ποιοτήτων γρανίτες κλπ (κλπ = κατασκευασμένους με διάφορες μεθόδους «γρανίτες/πέτρες»), τα οποία είναι ακριβότερα. Αν μάλιστα επιδιώξει κάποιος να κυνηγήσει και το θέμα design , προσπαθώντας να ξεφύγει από πιο περιορισμένες -αρκετές πάντως ειδικά σε ότι αφορά τεχνητούς γρανίτες- επιλογές τους, το κόστος και η δυσκολία τοποθέτησης αυξάνεται ενώ το Corian είναι ευκολότερο σε αυτό το σκέλος.

αν έχω δει καλά από φωτογραφίες που βάζεις, έχεις αγοράσει FRANKE, τα οποία από όσο θυμάμαι χρησιμοποιούσαν τεχνητούς γρανίτες και ανοξείδωτα. Το γράφω με επιφύλαξη, νομίζω διαφήμιζαν κιόλας ότι τα έχουν ενισχύσει (με σωματίδια αργύρου που θεωρείται καλό αντιμικροβιακό).

 

 

1 hour ago, karmen1983 said:

Ομως διαμορφωνεται ευκολα, κοβεται, επιδιορθωνεται και επεξεργαζεται επισης ευκολα.

αυτά -πλην της επιδιόρθωσης, η οποία δεν γίνεται πρακτικά αν έχει χαραχθεί πολύ- αφορούν την ευκολία (δλδ και το κόστος) εγκατάστασης, άπαξ και τοποθετηθούν δεν σε πολυενδιαφέρουν. Αυτό που είχα καταλάβει ως κύριο selling point του Corian ήταν η μεγάλη ευχέρεια να «σχεδιάσεις» υποτιθέμενες designάτες λύσεις, κάτι που σε τέτοια αντικείμενα (δλδ πράγματα που έχουν σημαντική λειτουργική χρήση) είναι δευτερεύον imho σε σχέση με τη λειτουργία. Functionality before form.

Εδώ, επειδή πρόκειται περί εργαστηρίου σε νοσοκομείο φαντάζομαι το design δεν έπαιξε καν ρόλο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

με 2 λεξεις > κοριαν vs ανοξειδωτο δεν βγαινει ευκολα συμπερασμα αν δεν βαλουμε στην εξισωση και αλλες 2....δλδ +κοστος +απατεωνια

το κοριαν εχει καποια καλα χαρακτηριστικα αλλα αυτα πανε περιπατο αν καποιος δινει την χαμηλοτερη τιμη για την "καλυτερη" ποιοτητα

το ιδιο ισχυει φυσικα και για το ανοξειδωτο γιατι δεν υπαρχει μια κατηγορια/ποιοτητα μονο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και σε γρανίτες κλπ ισχύει αυτό. Δεν είναι ασυνήθιστο να εμφανίζουν φθηνές τιμές αλλά το πάχος να είναι απαράδεκτο. Πάντως στο σκέλος της καταπόνησης από χημικές αντιδράσεις -δεν μοιάζει να είναι η περίπτωση εδώ αν και δε γνωρίζω- δε νομίζω corian από corian  να έχει διαφορά. Τα μηχανικά είναι άλλη ιστορία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω αν ειναι δυνατη η αλλοιωση της χημικης συστασης του κοριαν οποτε υποθετω κι εγω οτι ειναι ολα ιδια  - αναφερομαι στην ποσοτητα του υλικου δλδ παχος που φυσικα και θα επηρεαζει τις μηχανικες αντοχες του

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιήστε αυτό περνώντας το δύο χέρια, αλλ' ακολουθώντας τις οδηγίες περί καθαρισμού της περιοχής, του τρόπου εφαρμογής και στεγνώματος. Είναι λεπτόρρευστο, κι αν επιτύχετε να "στάξει" από κάτω στο ντουλάπι, θα είναι ό,τι καλύτερο. Αν τοποθετείτε στο νεροχύτη βαριά αντικείμενα, το πρόβλημα θα επανεμφανισθεί. Σε τέτοια περίπτωση, ο νεροχύτης χρειάζεται υποστήριξη από κάτω. 

Έγινε επεξεργασία από Oric
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ξεθαβω το θέμα για να πω την εμπειρία μου προς βοήθεια μελλοντικών υποψηφίων χρηστών των εν λόγω υλικών (Corian ,staron etc).

Η καλύτερη επιλογή που έκανα στο σπίτι μου κατά τη διάρκεια κατασκευής του τη διετία 2004-2005 ήταν η επιλογή τοποθέτησης Staron στον πάγκο της κουζίνας,νεροχύτη,πλάτη του πάγκου μέχρι το ύψος των ντουλαπιών κλπ...σε σημείο που να βρίζω τον εαυτό μου που δεν το επέλεξα και για το μπάνιο (νιπτηρες,ντουζιέρα κλπ). Καθαρίζει αμέσως, δεν έχει πουθενά σημείο για διαρροή προς τα ντουλάπια κλπ,ξέρετε εκεί ακριβώς πίσω από το νεροχύτη στη βάση της βρύσης που σαπίζει πρώτα πρώτα...δείχνει όμορφο και το βασικότερο επισκευάζεται αμέσως..και δε φαίνεται καν η επισκευή, την οποία έκανα μόνος μου μια φορά που χρειάστηκε με οδηγίες που μου έδωσε ο εγκαταστάτης μιας και είχα κρατήσει τα ρεταλια που είχαν περισσέψει κατά την εγκατάσταση. Πιστεύω ότι για οικιακή χρήση είναι η καλύτερη επιλογή..Ναι έχει υψηλότερο κόστος σε σχέση με τον βακελίτη τα πλακάκια και τον ανοξείδωτο νεροχύτη (σε σχέση με γρανίτενιους πάγκους και μάρμαρα είναι μια η άλλη περίπου)..Ναι θέλει προσοχή να μην αφήσεις επανω τη χύτρα καυτή μόλις τη βγάλεις από τη φωτιά αλλά κάπου  εκεί σταματάνε τα όποια μειονεκτήματα... Στην ανακαίνιση που θα κάνω θα βάλω και στα μπάνια... Τόσο ευχαριστημένος είμαι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

αν είστε θεσσαλονίκη έχω και θέλω να στο φτιάξω έχω φτιάξει εκατοντάδες νεροχύτες με το ίδιο πρόβλημα αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να μου στείλετε e-mail μπορώ να σας δείξω και φωτογραφίες αποτέλεσμα της δουλειάς μου το e-mail μου είναι grinias.pap@gmail.com

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.