Jump to content


AMD X570/Β550 etc Motherboards (Summer 2019) συζήτηση


adpanos

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

1.png.ff321ba5c1137f4a6aca184e72dfa356.p

Οι τιμές είναι εξωφρενικές. Ήδη έχει ξεκινήσει σοβαρή συζήτηση με πληθώρα YouTube videos γύρω από το θέμα χρήσης των x470 με τους νέους ryzen, τουλάχιστον για όσους δεν καίγονται για pcie gen 4. Αναρωτιέμαι πόσο καλά το σκέφτηκαν τα τμήματα marketing των εταιρειών και ποια τα margins . Οι εταιρείες μητρικών έκαναν μια τεράστια επένδυση με το x570 (πρώτη φορά στην ιστορία επεξεργαστές της AMD έχουν τέτοιο support), αλλά η αίσθησή μου είναι ότι χύνουν το γάλα με αυτή την τιμολόγηση. Το ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν υπολογίζουν το χρήμα και θα τα σκάσουν, αλλά μην ξεχνάμε ότι τουλάχιστον στο gaming amd και Intel θα έχουν τις ίδιες επιδόσεις. Οπότε δεν υπάρχει κάποια λογική σε αναβάθμιση σε ryzen 3000 για όσους έχουν Intel 9th gen. Αν βγάλουμε τους gamers που τα σκανε αλόγιστα και οι περισσότεροι έχουν Intel τότε ποιος πρόκειται να αγοράσει με αυτές τις τιμές? 

 

Και συνεχίζω. Π.χ. η x470 strix gaming f κοστίζει 187 στην Ελλάδα και η φημολογούμενη τιμή της αντίστοιχης x570 θα είναι 300$ MSRP ήτοι 300€ στην Ελλάδα???? Wtf? Με την καμία δεν μπορεί να είναι αυτό το έξτρα κόστος για το pcie gen4 και για τα vrm. Και μην ξεχνάμε ότι όπως διαβάζω οι asus φαίνεται να έχουν τις χειρότερες υλοποιήσεις με doublers ενώ οι μικρότεροι παίκτες έχουν "true" phases. 

 

Καταλαβαίνω ένα 30, άντε 50$ premium από την προηγούμενη γενιά, αλλά εδώ προκειται για υπερχρέωση. Εχουμε το νταβατζιλικι των καρτών γραφικών (έχει φτάσει η "mainstream" κάρτα 500+ $) και τώρα παίρνουν σειρά οι μητρικές???? Είμαι πολύ απογοητευμένος... Ελπίζω το Β550 να μπορέσει να εξισορροπήσει την κατάσταση χωρίς να είναι πετσοκομμενο.... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Όαση δροσιάς οι ανωτέρω τιμές.

Μπράβο τους που σκέφτονται την τσέπη μας. Τι, όχι; Δεν είναι φιλανθρωπικά καταστήματα; Κοίτα να δεις, ρε παιδί μου....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικές εώς απίστευτες τιμές. Ενώ μέρος της αύξησης μπορεί να αποδοθεί στην AMD με τις υψηλότερες τιμές chipset, ένα άλλο μέρος στα πιο ποιοτικά υλικά και περισσότερα layers των μητρικών που απαιτούνται για το PCIe 4.0 signaling θεωρώ οτι ένα ακόμα μέρος ευθύνης έχουν και οι κατασκευαστές που πλέον θέλουν να λανσάρουν την πλατφόρμα ως premium brand, με τις ευλογίες φυσικά της AMD.

Καλώς η κακώς αυτή θα είναι και η πλατφόρμα που θα αποτελέσει το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου τους στο επόμενο διάστημα και μέχρι η Intel να παρουσιάσει όχι μόνο ανταγωνιστικό επεξεργαστή στην mainstream κατηγορία αλλά και αντίστοιχων χαρακτηριστικών πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές είναι μια χαρά. Οι πρωτιές και το gaming και οι ψύκτρες με τους ζωγραφιστούς δράκους πληρώνονται. Αδρά. Και δεν θα μου πέσει καθόλου η μύτη με μια Prime X570-P. Αυτό που με ξενερώνει είναι ο ανεμιστήρας στο chipset. Γζζζζζζζζζζζζζζζζ... Να θυμηθούμε την παλιά καλή εποχή του nForce 4 και των αλλωνώνε, τότε που όλα ήταν αγνά και άδολα. Κάτι μου λέει πως η απάντηση της μπλε δεν θα έχει ανεμιστήρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

Οι τιμές είναι μια χαρά. Οι πρωτιές και το gaming και οι ψύκτρες με τους ζωγραφιστούς δράκους πληρώνονται. Αδρά. Και δεν θα μου πέσει καθόλου η μύτη με μια Prime X570-P. Αυτό που με ξενερώνει είναι ο ανεμιστήρας στο chipset. Γζζζζζζζζζζζζζζζζ... Να θυμηθούμε την παλιά καλή εποχή του nForce 4 και των αλλωνώνε, τότε που όλα ήταν αγνά και άδολα. Κάτι μου λέει πως η απάντηση της μπλε δεν θα έχει ανεμιστήρα...

Άμα θες 5GBps και κουτί με plexiglass και άθλιο airflow και rgb , δηλαδή όλα τα κουτιά που υπάρχουν σήμερα θα το πληρώσεις με ανεμιστήρα. Δε νομίζω να δεις PCi gen 4 χωρίς ανεμιστήρα την προσεχή 3ετία. Αν το pch φτιαχτεί στα 7nm ίσως... Μέχρι τότε ανεμιστήρας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ανεμιστήρας μπορεί να ελεγχθεί  και έχει δυναμική διαχείρηση της λειτουργίας του σε συνάρτηση με το φορτίο, τότε μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

Εξάλλου το Χ570 θα λειτουργεί ελάχιστα. Οι περισσότεροι τον NVME θα τον έχουμε πάνω στα lanes του CPU  και το X570 άντε να έχουμε 3 X USB και 3X SATA . Σε τέτοια φορτία το X570 δεν θα ζεσταίνεται  οπότε ο ανεμιστήρας λογικά δεν θα δουλεύει ... ?

 

Τέλος οι τιμές είναι πολύ υψηλές στα κορυφαία μοντέλα, αλλά αν μια X570 οικονομική μπορεί να κλοκάρει μνήμες στα 3600+ και να δίνει και O/C στο CPU , δεν θα υπάρχει πρόβλημα .  Δεν θεωρω πολλά τα χρήματα (170-180€) για μητρική με PCI-E V4 την πρώτη ημέρα κυκλοφορία της .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, adpanos said:

Αν ο ανεμιστήρας μπορεί να ελεγχθεί  και έχει δυναμική διαχείρηση της λειτουργίας του σε συνάρτηση με το φορτίο, τότε μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα.

 

Εξάλλου το Χ570 θα λειτουργεί ελάχιστα. Οι περισσότεροι τον NVME θα τον έχουμε πάνω στα lanes του CPU  και το X570 άντε να έχουμε 3 X USB και 3X SATA . Σε τέτοια φορτία το X570 δεν θα ζεσταίνεται  οπότε ο ανεμιστήρας λογικά δεν θα δουλεύει ... ?

Σίγουρα θα υπάρχει δυναμική διαχείριση. Και εγώ πιστεύω ότι η μόνη περίπτωση να στροφάρει ο ανεμιστήρας αυτός θα είναι με nvme pcie gen 4 καρφωμένο πάνω. Δεν έχει λόγο να ζεσταίνεται με άλλη χρήση. Σε κουτιά όπως το δικό μου με πλαϊνό 230άρη να χτυπάει το mobo, παίζει να μην ενεργοποιηθεί και ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Υπερβολικές εώς απίστευτες τιμές. Ενώ μέρος της αύξησης μπορεί να αποδοθεί στην AMD με τις υψηλότερες τιμές chipset, ένα άλλο μέρος στα πιο ποιοτικά υλικά και περισσότερα layers των μητρικών που απαιτούνται για το PCIe 4.0 signaling θεωρώ οτι ένα ακόμα μέρος ευθύνης έχουν και οι κατασκευαστές που πλέον θέλουν να λανσάρουν την πλατφόρμα ως premium brand, με τις ευλογίες φυσικά της AMD.

Καλώς η κακώς αυτή θα είναι και η πλατφόρμα που θα αποτελέσει το μεγαλύτερο μέρος του τζίρου τους στο επόμενο διάστημα και μέχρι η Intel να παρουσιάσει όχι μόνο ανταγωνιστικό επεξεργαστή στην mainstream κατηγορία αλλά και αντίστοιχων χαρακτηριστικών πλατφόρμα.

 

Αν ίσχυε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχαν καθόλου οικονομικές μητρικές των 160 - 170€ . Από την στιγμή που υπάρχουν σημαίνει πως το chip δεν είναι πανάκριβο.

Αυτό που έκαναν οι κατασκευαστές είναι απλά να τις πουλήσουν χρυσάφι βλέποντας την δυναμική που θα έχουν τα RYZEN 3000 στην αγορά.

 

Για τους επεξεργαστές έως ΚΑΙ  RYZEN 7  3800X λογικά δεν χρειάζεται κάτι κορυφαίο. Ακόμα και οι X470 θα τους πηγαίνουν τραίνο .

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

Από την στιγμή που υπάρχουν σημαίνει πως το chip δεν είναι πανάκριβο.

Μην τρελαθούμε. Άντε να κοστίζει 10$ παραπάνω το "southbridge" σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Άντε και άλλα 10$ για τα παραπάνω layers που λένε ότι θέλουν οι μητρικές για να παίξει ηλεκτρολογικά σωστά το pcie 4. Άντε και 1$ παραπάνω το κάθε VRM (και πολλά λέω). Βάλε και 5$ το ανεμιστηράκι. Διαφορά πάνω από 50$ από αντίστοιχα mobo της προηγούμενης γενιάς δεν δικαιολογείται πέρα από την απληστία των mobo manufacturers. 

 

6 minutes ago, adpanos said:

Αυτό που έκαναν οι κατασκευαστές είναι απλά να τις πουλήσουν χρυσάφι βλέποντας την δυναμική που θα έχουν τα RYZEN 3000 στην αγορά.

Ακριβώς.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://wccftech.com/asus-tuf-x570-plus-pro-ws-x570-ace-reviews-posted-ahead-of-launch/

 

Μούφα η TUF gaming που θα είναι από τις "φτηνές" με 4+2 πραγματικά phases λόγω controller, λανσάρεται σαν 12+2. Κλασικά η asus δίνει λιγότερα για περισσότερα χρήματα....

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.