Jump to content



Γνώμες - Προτάσεις για combo


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομαι να κάνω αναβάθμιση μετά από βλάβη, αρχικά είμαι ακόμα σε 775, οπότε και χωρίς βλάβη είναι καιρός για μια αναβάθμιση, χαμηλό budget μιας και δε κάνω βαριές δουλειές στο of πλέον. Σκέφτομαι για τον i3 9100f + gigabyte z390 ud + gskill ripjaws 16gb ddr4 3000 MHz. Είναι γύρω στα 250. Γνώμες? Σκέφτομαι μητρική με το πιο καινούριο τσιπσετ έτσι ώστε στο μέλλον να μπει κάποιος καλύτερος επεξεργαστής. Αλλά η συγκεκριμένη είναι η πιο entry level στο τσιπσετ.  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ζ390 μητρική δεν έχει νόημα με οποιονδήποτε i3. Ούτε μπαίνει σε οποιοδήποτε χαμηλό budget.

 

Επίσης αν σκέφτεσαι αναβάθμιση, θα πας σε AMD χωρίς δεύτερη...σκέψη. Μπορεί να πας σε 

https://www.skroutz.gr/s/14650949/AMD-Ryzen-5-2600-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/15598771/Asrock-Fatal1ty-B450-Gaming-K4.html

https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GVKB.html

~300€ και με καλό upgradability.

* δεν είμαι απόλυτα βέβαιος αλλά νομίζω ότι ο CPU παρέχει και ψύξη

** Δεν έχω καταλάβει αν υπάρχει κάρτα γραφικών , οπότε ένας Ryzen 2200/2400G ίσως να ήταν καλύτερη λύση

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον gdp77. Tomahawk και απο εμενα. Την εχω στην κατοχη μου και ειναι τρομερη μητρικη (ισως η καλυτερη Β450) . Επισης ο 2600 ερχεται με στοκ ψυξη κανονικα, και αν δεν πας με o/c φασεις δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις. Ειναι αρκετη 

Link to comment
Share on other sites

Απλά ήθελα να αποφύγω amd γιατί από πάντα είχα ιντελ κ είμαι αρκετά ευχαριστημενος , επίσης διαβάζω τα χειρότερα για θερμοκρασιες, κ επειδή παίζω κάνα game δε θέλω να μπλέξω με ψύξεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ανηκουν στο παρελθον πλεον. Αν θες να εισαι 5-10 fps παραπανω στα games θα μπορουσες να πας σε intel και πολυ απλα να πληρωσεις σχεδον τα διπλασια χρηματα για ιδιο setup. Αυτη τη στιγμη που μιλαμε ο 2600 ειναι το πιο vfm cpu στην αγορα. (Προφανως ο 3600 της καινουργιας γενιας θα γινει το πιο vfm σε λιγο καιρο μολις γινει πιο mainstream η 3η γενια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Jimaki MBG έγραψε:

Απλά ήθελα να αποφύγω amd γιατί από πάντα είχα ιντελ κ είμαι αρκετά ευχαριστημενος , επίσης διαβάζω τα χειρότερα για θερμοκρασιες, κ επειδή παίζω κάνα game δε θέλω να μπλέξω με ψύξεις κτλ.

Περίμενα ακριβώς αυτή την απάντηση.

Δες την υπογραφή μου, και δες τι προτείνω. Δεν θα μπλέξεις με τίποτα. Οι θερμοκρασίες αν παίζουν στο +/- 5 , δεν έχει καμία απολύτως σημασία. 

Μιλάμε για σούπερ vfm επεξεργαστή που κερδίζει ΠΑΝΤΟΥ τον ι3 που επιλέγεις. Μην κολλάς (και όχι μόνο εσύ) με το "ήμουν ευχαριστημένος από ίντελ". Και εγώ ήμουν και είμαι αλλά αν έπαιρνα ΣΗΜΕΡΑ PC θα πήγαινα σε Ryzen 3XXX. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ειμαι κολημμενος με ιντελ , απλά αν γενικά είμαι ευχαριστημένος δε κάνω ταρζανιες, μένω εκεί π είμαι, άρχισα να ψάχνω για amd να μη πάω μια και καλή σε Χ470? 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για συστήματα προ 12ετίας. Τότε ήταν το 775 (και πιο πριν). Και εγώ ήμουν ευχαριστημένος από την 3DFX που έβγαζε τις voodoo αλλά έκλεισε ? 

 

πριν 3 λεπτά, το μέλος Jimaki MBG έγραψε:

άρχισα να ψάχνω για amd να μη πάω μια και καλή σε Χ470? 

Αναφέρεις για budget παραπάνω, συνεπώς, δεν το προτείναμε. Ωστόσο φαίνεται ότι έχει potential και μπορείς να αναβαθμίσεις και σε 12πύρηνο (στο τσακίρ κέφι) ,αν θελήσεις, στο μέλλον :) (Ryzen 3900X)

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Jimaki MBG said:

Απλά ήθελα να αποφύγω amd γιατί από πάντα είχα ιντελ κ είμαι αρκετά ευχαριστημενος , επίσης διαβάζω τα χειρότερα για θερμοκρασιες, κ επειδή παίζω κάνα game δε θέλω να μπλέξω με ψύξεις κτλ.

Αυτά αφορούν στο μακρινό παρελθόν. Τα πράγματα έχουν αλλάξει εδώ και 2+ χρόνια που έχουν βγει ryzen και τώρα είμαστε στην τρίτη γενιά ryzen. Εγκυκλοπαιδικά αν θες διάβασε μερικές ειδήσεις από την κεντρική σελίδα του thelab για να καταλάβεις ότι δεν είναι πλέον η Intel το no1. 

 

Δικά σου είναι τα χρήματα και κάνεις ό,τι νομίζεις με αυτά. Με βάση αυτά που ρώτησες σου κάναμε τις προτάσεις μας.

 

46 minutes ago, apostonikos said:

Θα συμφωνησω με τον gdp77. Tomahawk και απο εμενα. Την εχω στην κατοχη μου και ειναι τρομερη μητρικη (ισως η καλυτερη Β450) . Επισης ο 2600 ερχεται με στοκ ψυξη κανονικα, και αν δεν πας με o/c φασεις δεν υπαρχει κανενας λογος να την αλλαξεις. Ειναι αρκετη 

Εγώ μάλιστα προτείνω την MAX που είναι η νέα σειρά με αναβαθμισμένο Bios chips (32GB) για καλύτερη υποστήριξη ryzen 3000

23 minutes ago, Jimaki MBG said:

Όχι δεν ειμαι κολημμενος με ιντελ , απλά αν γενικά είμαι ευχαριστημένος δε κάνω ταρζανιες, μένω εκεί π είμαι, άρχισα να ψάχνω για amd να μη πάω μια και καλή σε Χ470? 

Για τη χρήση που ζητάς και για το budget που αναφέρεις, δεν νομίζω ότι το χρειάζεσαι. Με την μητρική που σου πρότεινα παίζεις μέχρι και 12πύρηνο τρίτης γενιάς ryzen αν θες (3900Χ)

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Jimaki MBG έγραψε:

Έκανα ένα τσεκ, ψιλοκατεληξα σε msi b450 gaming pro carbon ac και ryzen 5 2600. Μένουν οι μνήμες που επίσης δε ξέρω πλέον, γύρω στα 85 ευρο οι 16 gb 3200 gskill.

 

Δεν σοβαρολογείς τώρα! Με 100€ παραπάνω -εκατό ευρώ ρε παιδί μου!- παίρνεις τον 3600 που είναι εφάμιλλος του 9900k. Εφάμιλλος! Χωρίς μα και μου!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@Oric τα 100€ δεν είναι στραγάλια όμως. :) 

Αυτό ήθελα να πάω 100 100 πήγαμε από τον 9100 f μέσο του 2200g  στον 2600 και μετά στον 3600. Παρεμπιπτόντως ο 9100f είναι ανώτερος του 2200g και έχουν την ίδια τιμή σχεδόν 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,αλλά ,αναβαθμισιμότητα, δεν υφίσταται σε πλατφόρμες της intel. Κάθε 1-2 χρόνια, νέο chipset και ίσως με μόντες να παίζουν οι πιο καινούριοι επεξεργαστές, σε παλαιότερες μητρικές.

Ωστόσο ο 2600 είναι πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε i3. Μιλάμε για 30-40€ διαφορά. Δεν το σκέφτεσαι καν :) 

Υπολόγιζε ότι κάρτα γραφικών ενσωματωμένη ΔΕΝ έχουν οι Ryzen παρά μόνο οι 2200/2400G. Τα ενσωματωμένα γραφικά των AMD δεν συγκρίνονται με αυτά των intel (είναι ανώτερα της AMD).

 

Ο 3600 θα ήταν εφικτός στόχος αν περίμενες να πέσει η τιμή ,αλλά από ότι καταλαβαίνω, είσαι χωρίς μηχάνημα :) 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το "για αρχή" , για κάποιον που σου λέει ότι 

πριν 5 ώρες, το μέλος Jimaki MBG έγραψε:

μιας και δε κάνω βαριές δουλειές στο of πλέον.

και μετά να πετάξει οτιδήποτε άλλο, δεν λέει, ειδικά αν είναι intel. 

Θα πετάξει κάτι καλύτερο του χρόνου στην AMD με τα ίδια χρήματα και όχι τα 3πλάσια. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Jimaki MBG said:

Αυτό ήθελα να πάω 100 100 πήγαμε από τον 9100 f μέσο του 2200g  στον 2600 και μετά στον 3600.

Δεν "πήγαμε". Προτάσεις σε σένα γίνονται. Εσύ θα επιλέξεις. Μία και μοναδική λύση δεν υπάρχει

 

17 minutes ago, Jimaki MBG said:

Παρεμπιπτόντως ο 9100f είναι ανώτερος του 2200g και έχουν την ίδια τιμή σχεδόν 

Πράγματι είναι οριακά καλύτερος στα benchmarks. Real world αμφιβάλλω αν θα καταλάβαινες τη διαφορά μεταξύ των δύο συστημάτων. Επειδή όμως ανέφερες ότι σε ενδιαφέρει η αναβαθμισημότητα, νομίζω ότι ο ryzen είναι καλύτερη επιλογή. Όπως έγραψα και πιο πάνω, εσύ πληρώνεις εσύ αποφασίζεις. Εγώ απλά γράφω την άποψή μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάντως το "για αρχή" , για κάποιον που σου λέει ότι 

και μετά να πετάξει οτιδήποτε άλλο, δεν λέει, ειδικά αν είναι intel. 

Θα πετάξει κάτι καλύτερο του χρόνου στην AMD με τα ίδια χρήματα και όχι τα 3πλάσια. 

Δεν διευκρινίζει όμως για το πόσο σχεδιάζει να το κρατήσει, οπότε δεν μπορούμε με εικασίες να ξέρουμε τις τότε διαθέσιμες επιλογές του και το πόσο θα έχουν πέσει οι τιμές των μεταχειρισμένων.

Ευτυχώς αυτή τη περίοδο ότι και να διαλέξει χαμένος δεν πρόκειται να βγει.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες για τις συμβουλές μέχρι στιγμής, αν αναλογιστεί κανείς ότι από το 2007 έχω το 775, μάλλον ότι πάρω θα μείνει για χρόνια με μερικές αναβαθμίσεις, όπως και τότε, για αυτό με ενδιαφέρει περισσότερο η μητρική έτσι ώστε να κουμπωνω νέα καλουδια πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.