Jump to content



PC Gaming (Συζήτηση)


DEADLAZARUS

Recommended Posts

On 27/4/2024 at 9:34 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
INSIDER-GAMING.COM

Manor Lords is enjoying a popular launch period following a wishlist phase that saw it hit 3 million lists...

 

το λέω ενημερωτικά μιας και το πήρα το παιχνίδι , είναι βαρύτερο από τα specification που γράφει στη steam . λέει για 1060 , εγώ με 3060 σε 1440 p 60 frames και η κάρτα τερματίζει . Έχω 92 /100 usage me dlss on . 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

το λέω ενημερωτικά μιας και το πήρα το παιχνίδι , είναι βαρύτερο από τα specification που γράφει στη steam . λέει για 1060 , εγώ με 3060 σε 1440 p 60 frames και η κάρτα τερματίζει . Έχω 92 /100 usage me dlss on . 

100 επρεπε να εχεις σχετα απο το μοντελο της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

το λέω ενημερωτικά μιας και το πήρα το παιχνίδι , είναι βαρύτερο από τα specification που γράφει στη steam . λέει για 1060 , εγώ με 3060 σε 1440 p 60 frames και η κάρτα τερματίζει . Έχω 92 /100 usage me dlss on . 

Τι σημαίνει "η κάρτα τερματίζει" ; Η κάρτα, πρέπει να είναι στο 99%. Ειδικά στην ανάλυσή σου. Το DLSS δίνει ένα παραπάνω strain στον επεξεργαστή, γιατί ρίχνει την εσωτερική ανάλυση και κάνει output στα 1440p, ωστόσο και πάλι, η 3060 δεν είναι 1440p κάρτα αλλά 1080p (native), οτιδήποτε λιγότερο δείχνει θέματα optimization (από πλευράς παιχνιδιού) ή bottleneck (το CPU σου δεν μπορεί να ακολουθήσει).

 

Τώρα, για το παραπάνω παιχνίδι, έχω μερικούς ενδοιασμούς. Το παιχνίδι είναι city builder. Πολλά npc and stuff, αυτά είναι CPU Intensive. Ποιο CPU έχεις, έχει σημασία για το τι "feedback" παίρνει η κάρτα σου και τούμπαλιν, σε cpu intensive σενάρια.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι σημαίνει "η κάρτα τερματίζει" ; Η κάρτα, πρέπει να είναι στο 99%. Ειδικά στην ανάλυσή σου. Το DLSS δίνει ένα παραπάνω strain στον επεξεργαστή, γιατί ρίχνει την εσωτερική ανάλυση και κάνει output στα 1440p, ωστόσο και πάλι, η 3060 δεν είναι 1440p κάρτα αλλά 1080p (native), οτιδήποτε λιγότερο δείχνει θέματα optimization (από πλευράς παιχνιδιού) ή bottleneck (το CPU σου δεν μπορεί να ακολουθήσει).

 

Τώρα, για το παραπάνω παιχνίδι, έχω μερικούς ενδοιασμούς. Το παιχνίδι είναι city builder. Πολλά npc and stuff, αυτά είναι CPU Intensive. Ποιο CPU έχεις, έχει σημασία για το τι "feedback" παίρνει η κάρτα σου και τούμπαλιν, σε cpu intensive σενάρια.

παίζω πάντα με v sync . Η κάρτα δεν χτυπάει πάντα 100 / 100 usage σε όλα τα παιχνίδια. Στο τελευταίο call of duty με dlss παίζω με 60 τις εκατό usage . Επεξεργαστή έχω τον 7950Χ . Το πρακτικό του usage λόγω εμπειρίας με v sync είναι ότι εαν χτυπήσει 100 /100 , μάλλον στο επόμενο παιχνίδι ή έκδοση θα θες άλλη κάρτα . 

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, γιατί παίζεις με vsync? 
Δεύτερον, η κάρτα είτε έχεις 3060 είτε 4090 πρέπει να είναι στο 99%. Αν δεν είναι εκεί η έχει θέμα το παιχνίδι η σε κόβει το pc η γενικά η κάρτα σου δεν χρησιμοποιείται σωστά.

Το συμπέρασμα ότι η κάρτα δουλεύει στο 60 και όταν πάει στο 100 θέλει άλλαγη δεν ισχύει. Πιο πιθανό είναι να θέλει άλλαγη κάτι άλλο στο pc σου.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος iseeklife έγραψε:

Έχω απλή οθόνη , χωρίς g sync  και χωρίς v sync κάνει tearing . Είναι παλιό φαινόμενο . Η οθόνη έχει 60 HZ output . 

H 4090 έαν χτυπάει 100 gpu usage και βγάζει 30 frames  δεν θέλει αλλαγή ? 

Άρα πρέπει να αλλάξεις οθόνη. Τι τον θες τον 7950x και την 3060 με 60hz οθόνη;


Μπερδεύεσαι. Θα θέλει αλλαγή όταν φτάσει να βγάζει 30 fps. Το usage πρέπει να είναι 99 ΑΣΧΕΤΑ από τα fps αλλιώς κάτι δεν δουλεύει σωστά από πλευράς hardware η software.


Άλλαξε την οθόνη σου. Δίνεις λεφτά σε hardware που δεν εκμεταλλεύεσαι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε ότι η οθόνη δεν συμβαδίζει με τα υπόλοιπα μέρη, εφόσον μιλάμε για gaming.
Όμως είναι απολύτως δόκιμο να μην αναβαθμίζει κάποιος όλα τα εξαρτήματα ταυτόχρονα, και επίσης να βάζει όριο fps εφόσον η οθόνη δεν μπορεί να πιάσει παραπάνω (είτε αυτό είναι 60, είτε 120, είτε ακόμη περισσότερο). Σε αυτή την περίπτωση, η GPU δεν έχει λόγο να είναι 100%...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Συμφωνούμε ότι η οθόνη δεν συμβαδίζει με τα υπόλοιπα μέρη, εφόσον μιλάμε για gaming.
Όμως είναι απολύτως δόκιμο να μην αναβαθμίζει κάποιος όλα τα εξαρτήματα ταυτόχρονα, και επίσης να βάζει όριο fps εφόσον η οθόνη δεν μπορεί να πιάσει παραπάνω (είτε αυτό είναι 60, είτε 120, είτε ακόμη περισσότερο). Σε αυτή την περίπτωση, η GPU δεν έχει λόγο να είναι 100%...

Ναι αλλά όπως φαίνεται έχει καταλάβει και λάθος το πως δουλεύει. 
 

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ένα παιχνίδι το gray zone warfare ,me ue5 και οι καινούργιες κάρτες της nvidia ,είδα τις 4060 και 4080 super δεν τραβάνε . Η 4080 σουπερ σε 4Κ χτυπούσε 45 frames χωρίς dlss και frame generation . Το παίζει ο shroud στο twitch. Για το ρεβιού - benchmark δείτε τον swormz gaming . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.DSOGAMING.COM

It appears that the next Tomb Raider game will be open-world, featuring vast sceneries, and free use of...

 

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.