Jump to content



Αγορά IPS QHD 27"


Recommended Posts

Ξέμεινα απο οθόνη οπότε έχω μπροστά μου αναγκαστική αγορά με την οποία λέω να περάσω στις 27 ιντσες και σε μεγαλύτερη ανάλυση (1440p).

Η χρήση της οθόνης θα είναι κυρίως ανάγνωση κειμένου (browsing/development) και ταινίες, σπάνια και καποιο παιχνίδι οπότε αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί.

Η κάρτα γραφικών μου είναι μια RX570 και το budget μου είναι 400 ευρώ.

Επειδή έτσι όπως τα διαβάζω όλες οι οθόνες έχουν χάλια quality control,  θα ήθελα να μου πείτε ποιες μάρκες/μοντέλα είναι καλύτερο να κοιτάξω με αυτο το budget.
Από κοντά έχω δει το Iiyama ProLite XUB2792QSU το οποίο είχε τελειο panel με 0 bleed και είναι πολύ οικονομικό. Αξίζει να κοιτάξω το Dell UltraSharp U2719D ή κάποιο άλλο, ή οι πιθανότητες να πέσω σε καλό panel είναι οι ίδιες σε αυτό το εύρος τιμής που κοιτάω?

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στην πιθανότητα να έχεις θέμα με bleeding κλπ, είναι σχεδόν τυχαίο. Όπου «σχεδόν» σημαίνει ότι ενδέχεται κάποια στη χαμηλή κατηγορία τιμών να είναι συστηματικά χρέπια στον τομέα αυτό αλλά δυστυχώς δεν ισχύει το αντίστροφο: κάποια να είναι συστηματικά χωρίς πρόβλημα.

Για το αν αξίζει να δεις κι άλλα μοντέλα: δεν θα το κάνεις ελπίζοντας να αποφύγεις την πιθανότητα bleeding αλλά μπορείς να δεις κι άλλα για διάφορους λόγους: να είναι καλύτερο κάποιο πάνελ, να έχουν δυνατότητες που σε ενδιαφέρουν, καλύτερη υποστήριξη κλπ.
Αν μιλάμε για αυτό το Iiyama οι προδιαγραφές του στα χαρτιά φαίνονται πολύ καλές. Θα αγοράσεις το συγκεκριμένο κομάτι που έχεις δει ή απλώς ίδιο μοντέλο; Αν πρόκειται να είναι το ίδιο κομάτι που περιγράφεις ως τέλειο, παρτο με κλειστά μάτια. Σε κάθε περίπτωση μοιάζει καλή αγορά. Από μάρκες αν θες να δεις κι άλλες, θα κοιτούσα και HP, Viewsonic, Eizo μήπως υπάρχει κάτι που σε ικανοποιεί καλύτερα.

Επειδή γράφεις ότι βιάζεσαι αν το ερμηνεύω ορθώς κι επειδή δίνεις συνδέσμους από σκρουτζ, πρόσεχε το σκέλος όπου πολλά γράφουν «κατόπιν παραγγελίας». Συχνά αξίζει να μην πας με κριτήριο την απολύτως χαμηλότερη τιμή αν κάποιο κατάστημα είναι πιο αξιόπιστο από το απολύτως φθηνότερο, ειδικά αν μεσολαβεί παραγγελία.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, αναφέρεις σχεδόν ότι με απασχολούσε. 

 

On 8/25/2019 at 9:40 AM, salde said:

Θα αγοράσεις το συγκεκριμένο κομάτι που έχεις δει ή απλώς ίδιο μοντέλο;

Δυστυχώς θα αγοράσω καινούριο και όχι αυτό που έχω δει.

 

On 8/25/2019 at 9:40 AM, salde said:

Επειδή γράφεις ότι βιάζεσαι αν το ερμηνεύω ορθώς κι επειδή δίνεις συνδέσμους από σκρουτζ, πρόσεχε το σκέλος όπου πολλά γράφουν «κατόπιν παραγγελίας». Συχνά αξίζει να μην πας με κριτήριο την απολύτως χαμηλότερη τιμή αν κάποιο κατάστημα είναι πιο αξιόπιστο από το απολύτως φθηνότερο, ειδικά αν μεσολαβεί παραγγελία.

Μέσα στις επόμενες 7-8 μέρες θέλω να έχω παραγγείλει. Σίγουρα θα θυσιάσω τιμή για κάποιο ταχύτερο και καλύτερο μαγαζι. Δυστυχώς απο αυτά που διαβάζω και αυτά που λες το θέμα οθόνη δεν ξέρεις πως θα σου κάτσει οπότε προτιμώ να έχω ανθρώπους που συνεννοούνται απέναντι μου.

 

On 8/25/2019 at 9:40 AM, salde said:

Από μάρκες αν θες να δεις κι άλλες, θα κοιτούσα και HP, Viewsonic, Eizo μήπως υπάρχει κάτι που σε ικανοποιεί καλύτερα.

Η Eizo σε αυτό το budget δεν έχει τίποτα, θα ρίξω μια ματιά στις άλλες δυο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως σε πολύ καλή τιμή είναι και η HP EliteDisplay E273q και είναι μάλιστα άμεση διαθέσιμη σε πολλά καταστήματα. Έχει μάλιστα και αξιολόγηση απο @tommybertsen:D

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία για κάποιο απο τα καταστήματα? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την iiyama που δείχνεις παραπάνω και την Ε273q HP θα διάλεγα την iiyama, πόσο μάλλον που έχεις δει το μοντέλο και σε ικανοποιούσε. Στα θεωρητικά χαρακτηριστικά είναι ένα κλικ παραπάνω από τις Ε της HP.


Για το κατάστημα, αν και ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται αν υπάρξει συνεχές πρόβλημα, εφόσον υπάρχει κάτι στην Msystems σε καλή τιμή κι αν σε βολεύει γεωγραφικά, είναι οκ να αγοράσεις από εκεί. Αν επιλέξεις την iiyama, αφενός κοίτα στο γκουγκλ μήπως υπάρχουν κι άλλα καταστήματα εκτός σκρουτζ κι από αυτά που φαίνονται στο σκρουτζ, σε όσα λένε παράδοση 1-3 ημέρες τηλεφώνησε προκαταβολικά να διευκρινίσεις την διαθεσιμότητα κι αν ισχύουν αυτοί οι χρόνοι και δεύτερον έχε το νου σου γιατί βλέπω την δίνουν σε μαύρη και άσπρη εκδοχή, να διαλέξεις εκείνο που θες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, konstantinakis said:

Βλέπω πως σε πολύ καλή τιμή είναι και η HP EliteDisplay E273q και είναι μάλιστα άμεση διαθέσιμη σε πολλά καταστήματα. Έχει μάλιστα και αξιολόγηση απο @tommybertsen:D

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία για κάποιο απο τα καταστήματα? 


εχω δυο απο αυτες.. 
Ειχαμε παρει 3 μαζι με τον @tommybertsen 
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος γενικα. Δε με κουραζει καθολου στα ματια και αφορα επαγγελματικη χρηση. Στο γραφειο εχουμε τις αντιστοιχες DELL. (2515H νομιζω) Για gaming χρηση ας μιλησει ο @tommybertsen

Ο λογος που προτιμησαμε αυτες ηταν νομιζω θεμα κοστους (γιατι θα επαιρνα 2 εγω)

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/24/2019 at 8:21 PM, konstantinakis said:

Ξέμεινα απο οθόνη οπότε έχω μπροστά μου αναγκαστική αγορά με την οποία λέω να περάσω στις 27 ιντσες και σε μεγαλύτερη ανάλυση (1440p).

Η χρήση της οθόνης θα είναι κυρίως ανάγνωση κειμένου (browsing/development) και ταινίες, σπάνια και καποιο παιχνίδι οπότε αυτό είναι το τελευταίο που με απασχολεί

 

Έχω κάνει σχετική έρευνα για το θέμα, αλλά τελικά δεν άλλαξα οθόνη μια που η δικιά μου Dell U2412M 1920*1200 λειτουργεί μια χαρά και είπα να συγκρατηθώ.

Και εγώ σε Iiyama είχα καταλήξει ως εξαιρετικές VFM οθόνες.

 

Για τη χρήση που την θες όμως, θα πρότεινα να προσέξεις πολύ τις διαστάσεις της οθόνης. Στις 27" 1440p το κείμενο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με 24" 1080p/1200p. Δεν ξέρω με ποια διάσταση έχεις συνηθίσει να δουλεύεις. Πάντως αν θες ίδιο μέγεθος γραμμάτων με 24" 1080p, η σωστή διάσταση να πας είναι 32" 1440p. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

Στις 27" 1440p το κείμενο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με 24" 1080p/1200p

όχι πολύ, αλλά ναι θα είναι μικρότερο. Εφόσον την έχει δει κάπου, μπορεί να δει αν τον ενοχλεί το μέγεθος στην ανάγνωση κειμένου, οι περισσότεροι με κανονική όραση δεν έχουν πρόβλημα. Σε ταινίες, φωτογραφίες κλπ το μικρότερο πίξελ είναι πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το feedback.

 

12 minutes ago, gdp77 said:

Στις 27" 1440p το κείμενο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με 24" 1080p/1200p. Δεν ξέρω με ποια διάσταση έχεις συνηθίσει να δουλεύεις. Πάντως αν θες ίδιο μέγεθος γραμμάτων με 24" 1080p, η σωστή διάσταση να πας είναι 32" 1440p

Απο 22αρα φεύγω και έχω δει πως φαίνεται η 27άρα και δεν έχω πρόβλημα. Σε μεγαλύτερη δεν θα τολμούσα να πάω αν πρώτα δεν περνούσα αρκετές ώρες μπροστά της.

 

Έχουν γενικά καλές κριτικές και οι δύο οθόνες οπότε μαλλον θα κριθεί απο το μαγαζί και την διαθεσιμότητα η απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή οθόνη η Ε273q, ωστόσο η https://www.skroutz.gr/s/10630680/Iiyama-ProLite-XUB2792QSU.html μπορεί να είναι καλύτερη για gaming :) Συνολικά όμως δεν ξέρω, μιας και δεν την έχω δει από κοντά (η διαθεσιμότητά της με προβλημάτιζε).

Δεν αντιλαμβάνομαι κάνα input lag περίεργο στην HP, δηλαδή είναι πραγματικό VFM στην κατηγορία της. Για την χρήση που την θέλεις είναι τζετ θα έλεγα. Για το περιστασιακό game, υπερτζέτ! 

 

Το πρόβλημα με την iiyama είναι η διαθεσιμότητά της (αν από αυτό κρίνεται η απόφαση πάντως, δεν υπάρχει αντίπαλος, δυστυχώς, η HP είναι άμεσα διαθέσιμη).

 

Την HP την έχει το msystems (δεν θα την έπαιρνα από αλλού για να γλιτώσω 10€ που θα δώσω στα μεταφορικά, εκτός και αν είσαι επαρχία). Στα ~300€ είναι πολύ κομπλέ οθόνη. Μικρά bezels, την βρίσκω αρκετά εμφανίσιμη επίσης (το ασημί πάει παντού πιστεύω) και δεν με κούρασε ποτέ. Το bleeding σε πολύ αποδεκτά επίπεδα, δεν ενοχλεί. IPS είναι οπότε λίγο bleeding το περιμένεις, αρκεί να μην σου κάτσει πατάτα πάνελ. Με τον Ιάσονα ψάχναμε κάτι κοντά στα ~300 και αυτή μας ήρθε "κουτί" που λέμε! Στις 3 η μία δώρο έπρεπε, αλλά τέλος πάντων :hehe: 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα.. ουτε ο Τομυ αποσο ξερω.
Παντως αυτο που θελω να πω ειναι πως η HP ενεργησε αμεσα σε ενα θεμα που  ειχα με την οθονη.
Ανηκει σε επαγγελματικη κατηγορια η οθονη αυτη και η εξυπηρετηση ηταν αμεση. 
Μεγιες!!
 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη ήρθε και μπήκε στο γραφείο. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πολύ καλές! Έχει ελάχιστο bleed πάνω δεξιά που φαίνεται σε απόλυτο μαύρο αλλά όχι τιποτα σπουδαίο.
Η βάση της είναι εντυπωσιακά καλή. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

https://www.skroutz.gr/s/14863533/HP-EliteDisplay-E273q.html 

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμη, η οθόνη στα 227€, αποτελεί NO brainer αγορά στην κατηγορία της. 

@konstantinakis, έμεινες ευχαριστημένος; :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξιζει ο @GoMaR που τις ανακάλυψε :bleh: Δεν ξέρω αν θα είχε πέσει το μάτι μου εκεί!

 

Του πήρε περίπου 3 λεπτά να με ψήσει για την συγκεκριμένη :hehe:

 

It's a good thing που σου κάθισε καλά πάντως :) Αν δεν δω κάτι συνταρακτικό, δεν με βλέπω να την αλλάζω στα κοντά. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

https://www.skroutz.gr/s/14863533/HP-EliteDisplay-E273q.html 

Για όσους ενδιαφέρονται ακόμη, η οθόνη στα 227€, αποτελεί NO brainer αγορά στην κατηγορία της. 

@konstantinakis, έμεινες ευχαριστημένος; :) 

Εγώ πάλι όταν έψαχνα οθόνη την απέρριψα γιατί είναι ασημί το πλαίσιο και η βάση :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Εγώ πάλι όταν έψαχνα οθόνη την απέρριψα γιατί είναι ασημί το πλαίσιο και η βάση :p 

Χαλάει το φενγκ σούι στο δωμάτιο; :bleh:

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Παπαπαπα σας παρακαλώ μην ποσταρετε 60αρες οθονες λερωσα με εμετους το χαλι ρε παιδια... Χαχαχαχα

Γρήγορα την σφουγγαρίστρα :D  

Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Γρήγορα την σφουγγαρίστρα :D  

Ναι εχω προβλημα. Τωρα τελευταια δεν θελω ουτε 144αρες να βλεπω...

Στο desktop οκ και 120αρα μου κανει ?

Μολις ανοιξω game τελος...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.