Jump to content



Φτιάχνω Gaming PC Build με 1000€


Recommended Posts

Χαίρεται παίδες, θέλω να φτιάξω ένα gaming pc και έχω στην διάθεση μου 1000€ και θέλω να τα αξιοποιήσω σωστά.

Μέχρι τώρα έχω καταλήξει σε αυτά τα parts και θα ήθελα feedback και suggestions.

Το PC το θέλω κυρίως για gaming στα 1080-1440p 60+ fps ίσως και 4K στα medium αργότερα.

 

 

      ~Ο γιός του Strong :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιε του Strong, γεια σου :p 

 

Για 2Κ σε high δεν ξέρω αν είναι η 2060 (ειδικά 60+ και φυσικά εξαρτάται τι games θέλεις να παίζεις), ούτε για αστείο το 4Κ. Στα medium με 30fps και πάλι, δεν νομίζω (για 4Κ)... Θέλει περισσότερο μαρούλι για να έχεις και λίγη παραπάνω αντοχή στο χρόνο. Ωστόσο όλα εξαρτώνται από τι τύπου games και τι απαιτήσεις σε γραφικά έχεις! 

 

Θα σου πω κάτι που έχω κορώνα στο κεφάλι μου:

Νέο σύστημα = νέο PSU (εκτός και αν αλλάζεις κάθε 6-9 μήνες :p ). Αυτό γιατί το τροφοδοτικό είναι ο "εγκέφαλος" ενός συστήματος, η τροφοδοσία του είναι βασικό να είναι απρόσκοπτη. Αυτό το "principal" of mine όμως, δεν σημαίνει απαραίτητα πως πρέπει ντε και καλά να αλλάξεις PSU. :)  Κάτι που είδα βέβαια, με προβλημάτισε. Αν η κάρτα που επιλέγεις έχει 6+2 pin connector και το τροφοδοτικό όπως λέει στα χαρακτηριστικά του, διαθέτει"  2 x 6-pin PCI Express Connector " (λείπει ο 6+2pin PCI E connector), θα πρέπει να βάζεις προεκτάσεις και τέτοια πράγματα που απλά δεν θα πρότεινα. Μπορεί να είναι ικανό τροφοδοτικό αυτό που έχεις, ωστόσο χάνει σε απόδοση over time :) 

 

Πας στην πλατφόρμα των Ryzen αλλά πας σε παλιότερη μητρική. Αυτό θέλει έναν παλιότερο συμβατό επεξεργαστή, ώστε να γίνει update στο bios της μητρικής και να δεχτεί τον νεότερο (τον 3600 στην προκειμένη). Εγώ MSI δεν θα πρότεινα μετά από κακή εμπειρία δική μου με την εταιρεία, αλλά και ενός παιδιού από το φόρουμ (στην ίδια πλατφόρμα του παιδιού, σε GPU εμένα, προ αμνημονεύτων ετών). Δεν είναι κάτι που θα πρότεινα. Θα χάσεις κάτι ψιλά από τις Χ570, αλλά δεν χάθηκε ο κόσμος αν μπορείς να τρέξεις απευθείας με μια Χ470. Δεν έχω να προτείνω κάτι συγκεκριμένο, ας ελπίσουμε τα παιδιά να μπορούν να προτείνουν κάτι περισσότερο! 

 

Κουτί. Μεγάλο ζήτημα :p Είναι αρκετά ενδιαφέρον αυτό που επιλέγεις. Εγώ είμαι της phanteks πιο πολύ, τους στηρίζω και τους προτείνω γιατί με έχουν αποζημιώσει. Είναι και το οπτικό του ζητήματος όμως, συνεπώς... cool here :) 

 

SSD κλπ μπορείς και nvme μιας και είναι σύγχρονο μηχανάκι αλλά it's ok και ο απλός SATA III. 

 

Με τις RAM νομίζω είμαστε κομπλέ. Σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά και το προσεγγίζεις καλά, απλά ίσως να χρειαστούν lower απαιτήσεις σε επιδόσεις από πλευράς σου, μην απογοητευτείς! 

 

Αν επιτρέπεται, ποιο είναι το τωρινό σύστημα;

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Tommy ευχαριστω για το reply σου, για 4κ δεν νομιζω να ασχοληθω κυριως με ενδιαφερει το 1080-1440p gaming και απο οτι εχω διαβασει αυτη η καρτα ειναι καλη σε αυτο, ενας αλλος λογος ειναι το ray tracing που πιστευω σε 1080p θα ειναι καλα με 50-60fps (adjustable settings), meanwhile δεν ξερω τι brand να διαλεξω MSI (Premium version) η κλασσικη Gigabyte γιατι το εψαξα λιγο και η Premium MSI εχει καλυτερο cooling,rgb,looks και ειναι πιο αθορυβη. Εσυ τι πιστευεις? 

 

Νεο PSU θα παρω αργοτερα ετσι λεω και πιστευω αυτο θα κανει την δουλεια μια χαρα για αρχη απλα θα χρειαστει να παρω ενα extra 6+2 cable δεν θπαρχει θεμα εκει ειναι και υπεραρκετα τα W πιστευω.

 

Τωρα για τον επεξεργαστη το σκευτομαι να παω x570 αλλα ειναι πιο expensive, αλλα γενικα δεν ξερω τι μητρικη να διαλεξω, θελω μια καλης ποιοτητας που να δουλευει μια χαρα με τον επεξεργαστη while being beautiful ξερω γω, εχω βαλει στο ματι κατι Gigabyte Aorus που ολοι λενε ειναι εξεραιτικες.

 

Το κουτι το αγαπησα το συγκεκριμενο αλλα ειμαι open και σε αλλα, ψαχνω που και που. Θα τσεκαρω phanteks αφου μου το προτεινεις:)

 

Τωρα για SSD ναι I agree there απλα αμα παρω nvme θα ανεβει η τιμη λιγουλακι εκτος αν βαλω 250GB αντι για 500GB 

 

Για τις RAM μου αρεσαν αρκετα αυτες που επελεξα αλλα σκευτομαι να βαλω Corsair Vengeance RGB Pro, δεν ξερω αν ειναι καλυτερες μηπως ξες εσυ? Also, θα ηταν καλυτερα αν βαλω 3600MHz αντι για 3200MHz για καλυτερες επιδοσεις τι λες?

 

Επισης το PC μου ειναι απο κατω τα specs μπορεις να τα δεις. ?

Link to comment
Share on other sites

AMD R5 3600

https://www.skroutz.gr/s/19344850/AMD-Ryzen-5-3600-Box.html?from=drop

 

MSI B450 TOMAHAWK MAX

https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html?from=autocomplete&keyphrase=msi+b450+tomahawk

Πλήρης μητρική για ένα μεσαίο σύστημα.

MSI Rx 5700XT 8GB Evoke

https://www.skroutz.gr/s/19849702/MSI-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Evoke-OC-V381-001R.html

Ταχύτερη από 2060S

CRUCIAL 16GB AT 3200MHZ

https://www.skroutz.gr/s/17501160/Crucial-Ballistix-Sport-AT-Gray-16GB-DDR4-3200MHz-BLS2K8G4D32AESTK.html

ADATA XPG 8200 Pro NVME

https://www.skroutz.gr/c/88/ssd-sklhroi-diskoi/m/753/Adata.html?from=cat-match&keyphrase=xpg+8200&o=adata+xpg+8200

Nvme δίσκος και όχι SSD, πολλαπλά ταχυτερος

CORSAIR TX 550M

https://www.skroutz.gr/s/11394987/Corsair-TX-M-Series-TX550M.html?from=drop

Μεγάλη εγγύηση, πολύ καλή ποιότητα.

CUGAR MX330-G

https://www.skroutz.gr/s/13589695/Cougar-MX330-G.html?from=autocomplete&keyphrase=cougar+mx330-g

ή

Deepcool Matrrexx 55

https://www.skroutz.gr/s/15807883/Deepcool-Matrexx-55.html

AOC Q3279VWFD8 (32", 1440p, IPS, 75Hz, Freesync)

https://www.skroutz.gr/s/15946483/AOC-Q3279VWFD8.html

Θεωρώ πως είναι ο πιο ολοκληρωμένος συνδυασμός και αυτός που δίνει το μέγιστο σε όλους τους τομείς . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@adpanos Ευχαριστω για το recommendation, φαινεται πως ειμαστε 2 τελειως διαφορετικα ατομα:) 

 

Σκευτομαι να παω 570x και να μεινω με Gigabyte για μητρικες αφου ακουσα αρκετα για την MSI, πιστευω οτι θα ειναι πιο future proof αλλα ειναι πιο ακριβες, στην τελικη θα παρω μια Gigabyte Aorus B450 που ειναι απο τις καλυτερες και λογικα εκει θα καλαληξω.

 

GPU Μεγαλο θεμα, ναι οντως ειναι η RX καλυτερη απο την 2060 που επελεξα αλλα διαβασα οτι εχει χαλια drivers, το cooling ειναι απαισιο και ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασιες.

 

Προτιμω G.Skill η Corsair και με rgb για τα looks που δεν ειναι και τσιμπιμενες τιμες.

 

Καλη επιλογη ευχαριστω λογικα θα την βαλω. 

 

Λοιπον για PSU με εχεις βαλει 500W ενω το build που εκανες θα χρειαστει 700+ με αυτην την καρτα γραφικων επισης εχω ανεφερει οτι θα χρησημοποιησω αυτην που εχω τωρα και μετα θα κανω upgrade.

 

Τα κουτια που εβαλες δεν μαρεσουν καθολου και δεν θα εχουν καλο airflow ενω το διασημο κουτι H500 της NZXT προσφερει πολυ καλο cable management και airflow, κρυμενο PSU,SSD,HDD καλη ποιοτητα ειναι future proof και ειναι πανεμορφο.

 

Οθονη τσακαλακο μου δεν θελω θα κανω upgrade αργοτερα ειμαι ικανοποιημενος με αυτην που εχω για τωρα και απλα θελω το system με τα 1000 ευρο τα περιφεριακα παντα για εμενα ερχονται μετα το build:)

@tommybertsen Ξεχασα να σε κανω tag xD

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

αλλα διαβασα οτι εχει χαλια drivers

Που ακριβώς το διάβασες; Θα έγραφα το πρωί αλλά δεν πρόλαβα γιατί έφευγα για δουλειά. 

Έχουμε και λέμε.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

1. για 4κ δεν νομιζω να ασχοληθω κυριως με ενδιαφερει το 1080-1440p gaming και απο οτι εχω διαβασει αυτη η καρτα ειναι καλη σε αυτο

2. ενας αλλος λογος ειναι το ray tracing που πιστευω σε 1080p θα ειναι καλα με 50-60fps (adjustable settings)

3. meanwhile δεν ξερω τι brand να διαλεξω MSI (Premium version) η κλασσικη Gigabyte γιατι το εψαξα λιγο και η Premium MSI εχει καλυτερο cooling,rgb,looks και ειναι πιο αθορυβη. Εσυ τι πιστευεις? 

 

 

1. Για 1440p το ξεχνάς ή παίζεις με ΠΟΛΛΕΣ (πάμπολλες) παραχωρήσεις. Έχω μια 1080ti και κάνω παραχωρήσεις (η οποία είναι ανώτερη σε επιδόσεις από την 2060). Δεν γίνεται να περιμένεις θαύματα. Μην κολλάς και κοίταξε και τις 5700X(T). Αυτά περί drivers είναι old stories. Really old. Μην μένεις στην προ 5ετίας και βάλε κατάσταση γιατί αυτή σε κάποια φάση είχε γυρίσει πάνω-κάτω (χάλια για καιρό ήταν οι drivers της nvidia).

2. Το RT είναι σε βρεφικό στάδιο. Νηπιακό στην καλύτερη. Δεν παίρνεις 2ΧΧΧ για αυτό το λόγο. Αν θες να βάλεις RT στο παιχνίδι, οι απαιτήσεις σε ισχύ μεγαλώνουν δυσανάλογα και τα 1440p που αναφέρεις, θα χρειαστούν 2080ti και 1000€ μόνο για την κάρτα για να έχεις τα αποτελέσματα που περιμένεις. Με πάσα ειλικρίνεια, σου λέω να αποφύγεις μια κάρτα για τους RT λόγους, γιατί θα απογοητευτείς. Αυτά περί θερμοκρασιών τώρα, θα το πω όσο πιο απλά και κατανοητά γίνεται. Μέχρι να "χαλάσει" η κάρτα γραφικών απο θερμοκρασίες, θα έχεις πάρει άλλες 2. Τόσο απλά, γιατί αυτό το frenzy όταν μια κάρτα έχει ~5 βαθμούς παραπάνω από μία άλλη, είναι ακατανόητο μέχρι και...insane.

3. Γράφω πιο πάνω πως τις 2 ακριβώς μάρκες που αναφέρεις ,δεν τις ακουμπώ. Έχω Aorus και δεν την ξαναπαίρνω. Δεν με νοιάζει που ανεβάζει θερμοκρασίες τόσο, όσο η πρότερη μου εμπειρία με την εταιρεία που με κάνει να την αποφεύγω, καθώς και το after sales service τους. Από την εποχή του Νώε σου βγάζουν την ψυχή οι τύποι.

Την MSI αν την χρειαστείς, την έκατσες. Αν και έχει κάνει καλά βήματα στο θέμα gpu. 

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Νεο PSU θα παρω αργοτερα ετσι λεω και πιστευω αυτο θα κανει την δουλεια μια χαρα για αρχη απλα θα χρειαστει να παρω ενα extra 6+2 cable δεν θπαρχει θεμα εκει ειναι και υπεραρκετα τα W πιστευω.

 

 

Χρειάζεσαι 6πιν σε 6+2 πιν και φορτώνεις το psu σου να κάνει κάτι το οποίο δεν υποστηρίζει by default. Η άποψή μου ήταν η παραπάνω που παρέθεσα, και θα παραμείνει η ίδια. Νέο σύστημα, χρυσοπληρωμένο, θέλει δυνατό εγκέφαλο. Simple as that. Το Wattage θαρρείς ότι μετά από χρόνια μένει το ίδιο; Δουλειά θα κάνει, αλλά στην "κακιά στιγμή " (που ελπίζουμε ποτέ να μην έρθει), θα φανεί και η διαφορά. 

Στα λέω για να μην έχεις την ψευδαίσθηση ότι το τροφοδοτικό σου παραμένει με το ίδιο Wattage μετά από τόσα χρόνια. "Φθείρεται" με τον καιρό. Το τροφοδοτικό είναι 10 ετών (εκτός και αν το πήρες πιο πρόσφατα, αλλά έχει παύσει η κυκλοφορία του εδώ και αιώνες). Δεν έχει πολλά ψωμιά και δεν είναι safe να του ρίξεις πάνω όλα αυτά που θέλεις. 

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Τωρα για τον επεξεργαστη το σκευτομαι να παω x570 αλλα ειναι πιο expensive, αλλα γενικα δεν ξερω τι μητρικη να διαλεξω, θελω μια καλης ποιοτητας που να δουλευει μια χαρα με τον επεξεργαστη while being beautiful ξερω γω, εχω βαλει στο ματι κατι Gigabyte Aorus που ολοι λενε ειναι εξεραιτικες.

 

 

Καλές οι Aorus αλλά την γνώμη μου την ξέρεις. Πλέον θεωρούνται πολύ καλές πάντως. Εγώ είμαι της Asrock που δεν με πρόδωσε ποτέ, αλλά δεν ξέρω τι κάνει στην ΑΜ4 πλατφόρμα.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Το κουτι το αγαπησα το συγκεκριμενο αλλα ειμαι open και σε αλλα, ψαχνω που και που. Θα τσεκαρω phanteks αφου μου το προτεινεις:)

 

Κοίταξε για το phanteks enthoo pro TG, αλλά μιλάμε για full tower. Δες και προς τα εδώ. Αν και κάτι μου λέει πως εφόσον "κόλλησες" στο nzxt, προς τα εκεί θα πάς :p 

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Για τις RAM μου αρεσαν αρκετα αυτες που επελεξα αλλα σκευτομαι να βαλω Corsair Vengeance RGB Pro, δεν ξερω αν ειναι καλυτερες μηπως ξες εσυ? Also, θα ηταν καλυτερα αν βαλω 3600MHz αντι για 3200MHz για καλυτερες επιδοσεις τι λες?

 

 

3200 , πιο safe, imo. G.skill all the way. 

Καλύτερες γιατί; 

Εγώ θα πρότεινα τις G.skill ripjaws V 3200 αλλά δεν έχουν φώτα. Τα φώτα τα πληρώνεις. Το ίδιο και τη διαθεσιμότητα, πλέον.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Επισης το PC μου ειναι απο κατω τα specs μπορεις να τα δεις. ?

Στο mobile theme από το οποίο απαντούσα, δεν έβλεπα όμως !

 

Η οθόνη του signature ισχύει; Είναι 1680Χ1050. Κάτι μου λέει ότι σύντομα θα χρειαστείς και οθόνη

 

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Οθονη τσακαλακο μου δεν θελω θα κανω upgrade αργοτερα ειμαι ικανοποιημενος με αυτην που εχω για τωρα και απλα θελω το system με τα 1000 ευρο τα περιφεριακα παντα για εμενα ερχονται μετα το build:)

 

 

Η οθόνη δεν είναι πληκτρολόγιο όμως :p Παίρνεις ένα φρέσκο μηχάνημα, θες να το απολαύσεις ;) Ωστόσο αν το μαρούλι δεν βγαίνει, οκ, κατανοητό. Προσωπικά αν είναι να αναβαθμίσω ένα τόσων ετών PC, ξεκινάω από οθόνη και τι ανάλυση μου χρειάζεται, ώστε να συνεχίζω να χτίζω γύρω από αυτήν, ειδικά όταν πρόκειται για gaming :) 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

GPU Μεγαλο θεμα, ναι οντως ειναι η RX καλυτερη απο την 2060 που επελεξα αλλα διαβασα οτι εχει χαλια drivers, το cooling ειναι απαισιο και ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασιες.

 

Εντάξει, θα βγούνε και after market. 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Τα κουτια που εβαλες δεν μαρεσουν καθολου και δεν θα εχουν καλο airflow ενω το διασημο κουτι H500 της NZXT προσφερει πολυ καλο cable management και airflow, κρυμενο PSU,SSD,HDD καλη ποιοτητα ειναι future proof και ειναι πανεμορφο.

 

Λίγο απόλυτο σε βρίσκω. Το ένα είναι με γυαλί παντού και οκ, συμφωνώ, αλλά το άλλο είναι με mesh μπροστά, μια χαρά airflow έχει. Το ίδιο και τα phanteks (το p350x σίγουρα πολύ κομπλέ). Από κει και ύστερα, το θέμα γούστου στα κουτιά είναι ένα κριτήριο που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε :) 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Λοιπον για PSU με εχεις βαλει 500W ενω το build που εκανες θα χρειαστει 700+ με αυτην την καρτα γραφικων επισης εχω ανεφερει οτι θα χρησημοποιησω αυτην που εχω τωρα και μετα θα κανω upgrade.

 

 

Έχεις εντελώς λανθασμένη άποψη για την κατανάλωση ενός συστήματος.

500W δεν τραβάει ούτε αν το τρέχεις όλη μέρα benchmarks κλπ. Στοίχημα ότι κοίταξες κάποιον "psu calculator" και σου έβγαλε ότι θες 700w. Κάπως πρέπει να πουλήσουν μεγάλα units.

 

Όσο περνάει ο καιρός τα υποσυστήματα ζητούν λιγότερο ρεύμα, όχι περισσότερο. Τα 700W είναι άκρως υπερβολικά. 600 max χρειάζεται για "αέρα" και τίποτα παραπάνω.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Καλη επιλογη ευχαριστω λογικα θα την βαλω. 

 

Τον nvme εννοείς; Δεν πρόλαβα να σου απαντήσω ότι δεν είναι μόνο οι samsung nvme :p Πολλαπλά οφέλη δεν υπάρχουν, είναι ταχύτερος σε κάποια πράγματα, στην καθημερινή χρήση δεν θα καταλάβεις διαφορές. Ωστόσο καλό είναι να υπάρχει! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen Πραγματικα σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας, ειμαι new στο pc building αλλα οχι στο gaming? Δεν ηξερα αρκετα πραγματα ευχαριστω που με φωτισες xD Για RT ναι ειναι οντως baby level αλλα ηθελα κατι future proof anyways, κατι παραπανω ξες απο εμενα οποτε λογικα θα διαλεξω την 5700 XT απλα δεν ειμαι fan του fan (χεχε) της αλλα η MSI εχει μοντελο με 2 φανς κανονικα αλλα με ειπες να μην παω σε MSI idk about that. Anyways τελικα θα παρω ενα καινουριο PSU γιατι οντως οτι ειπες ειναι τρου πιστευω 500-600 φτανουν. Για οθονη μου μενουν καποια χρηματα και θα αρχησω να μαζευω να παρω μια 1080 η 1440 αφου λογικα θα διαλεξω την 5700 ΧΤ που με βοηθαει καλυτερα στις απαιτησεις μου xD 

Επισης να σε κανω μια ερωτηση για motherboard τι προτεινεις με 3ης γενιας Ryzen? 

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να περιμένεις να βγουν και οι custom υλοποιήσεις των AMD καρτών, ώστε να πάρεις τα μέγιστα.

Γιατί η 5700ΧΤ είναι στα ίδια πάνω κάτω όχι με την 2060, αλλά με την 2060 Super. Γενικά για τα μέγιστα θες και τα μέγιστα φράγκα :hehe: ακριβό το άθλημα, δυστυχώς. 

 

Για mobo δεν είμαι σίγουρος να σου πω. Καλές οι Aorus όπως διάβασα. Αλλά για Χ570, δεν ξέρω, πολύ ακριβές ρε γμτ. ? Χ470 ίσως να είναι καλό, Β450 για την ισορροπία του μπάτζετ (πχ η παραπάνω πρόταση είναι καλή απλά οι διαθεσιμότητες είναι για τα μπάζα) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tommybertsen said:

Γνώμη μου είναι να περιμένεις να βγουν και οι custom υλοποιήσεις των AMD καρτών, ώστε να πάρεις τα μέγιστα.

Γιατί η 5700ΧΤ είναι στα ίδια πάνω κάτω όχι με την 2060, αλλά με την 2060 Super. Γενικά για τα μέγιστα θες και τα μέγιστα φράγκα :hehe: ακριβό το άθλημα, δυστυχώς. 

 

Για mobo δεν είμαι σίγουρος να σου πω. Καλές οι Aorus όπως διάβασα. Αλλά για Χ570, δεν ξέρω, πολύ ακριβές ρε γμτ. ? Χ470 ίσως να είναι καλό, Β450 για την ισορροπία του μπάτζετ (πχ η παραπάνω πρόταση είναι καλή απλά οι διαθεσιμότητες είναι για τα μπάζα) 

Το θεμα ειναι πρεπει να περιμενω μηνες για να βγουνε ? Προφανως οσα περισσοτερα γκαφρα εχεις περνεις και better parts αυτο παει σε ολα τα αθληματα rly xD Για την 5700 checkare αυτα τα video που βρηκα 1.εδω   2.εδω , για 570 βρηκα 2 δεν ξερω αμα ειναι worth it ομως checkare εδω και εδω εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

@adpanos Ευχαριστω για το recommendation, φαινεται πως ειμαστε 2 τελειως διαφορετικα ατομα:) 

 

Σκευτομαι να παω 570x και να μεινω με Gigabyte για μητρικες αφου ακουσα αρκετα για την MSI, πιστευω οτι θα ειναι πιο future proof αλλα ειναι πιο ακριβες, στην τελικη θα παρω μια Gigabyte Aorus B450 που ειναι απο τις καλυτερες και λογικα εκει θα καλαληξω.

 

GPU Μεγαλο θεμα, ναι οντως ειναι η RX καλυτερη απο την 2060 που επελεξα αλλα διαβασα οτι εχει χαλια drivers, το cooling ειναι απαισιο και ανεβαζει πολυ ευκολα θερμοκρασιες.

 

Προτιμω G.Skill η Corsair και με rgb για τα looks που δεν ειναι και τσιμπιμενες τιμες.

 

Καλη επιλογη ευχαριστω λογικα θα την βαλω. 

 

Λοιπον για PSU με εχεις βαλει 500W ενω το build που εκανες θα χρειαστει 700+ με αυτην την καρτα γραφικων επισης εχω ανεφερει οτι θα χρησημοποιησω αυτην που εχω τωρα και μετα θα κανω upgrade.

 

Τα κουτια που εβαλες δεν μαρεσουν καθολου και δεν θα εχουν καλο airflow ενω το διασημο κουτι H500 της NZXT προσφερει πολυ καλο cable management και airflow, κρυμενο PSU,SSD,HDD καλη ποιοτητα ειναι future proof και ειναι πανεμορφο.

 

Οθονη τσακαλακο μου δεν θελω θα κανω upgrade αργοτερα ειμαι ικανοποιημενος με αυτην που εχω για τωρα και απλα θελω το system με τα 1000 ευρο τα περιφεριακα παντα για εμενα ερχονται μετα το build:)

@tommybertsen Ξεχασα να σε κανω tag xD

 

1) Οι Χ570 μητρικές δεν έχουν κάτι παραπάνω από τις B450 πέρα από:

α) PCI-E V4.0 που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

β) Δυνατότητα SLI/Crossfire

γ) Δυνατότητα να βάλεις και δεύτερο NVME  δίσκο σε πλήρη ταχύτητα. 

 

Εσύ από ότι βλέπω δεν χρειάζεσαι SLI/Crossfire

Δεν θα βάλεις πολλαπλούς NVME.

Οπότε σου προτείνω να πας στην πιο VFM μητρική που έχει καλά VRM στην έκδοση MAX που λύνει το προβλα των MSI με τις μικρές Bios rom.  Οι ΜΑΧ είναι καινουριες, ειδικά για Ryzen 3000.

 

Πάμε στην κάρτα γραφικών.

Σου έχω προτείνει RX 5700XT με custom ψυκτρα. Αυτές κυκλοφόρησαν μέσα στην εβδομάδα που πέρασε. 

Για τις 5700 υπήρχαν παράπονα για το σύστημα ψύξης τύπου blower που είχε βάλει η AMD στις reference, αλλά πλέον κυκλοφορούν custom από όλους. 

Εκεί μπορείς να δεις και την 

powercolor RX5700XT και την Sapphire RX5700XT και την καινούρια XFX .

Με καμία δεν θα έχεις το παραμικρό θέμα από άποψη θερμοκρασιών / θορύβου.

 

Τροφοδοτικό ....

Το σύστημα που φτιαχνεις ΔΕΝ θα έχει κατανάλωση πάνω από 350Watt  σε πλήρες φορτίο των πάντων. Ίσως να λέω και πολύ !!!!

 

Κουτί βάλε οποίο θες. Εγώ σου έδειξα κουτί οικονομικό για να συμπτυξω το κόστος ώστε να βάλω και οθόνη. 

 

Αν έχεις καλή οθόνη μην κοιτάς την οθόνη που έβαλα. 

Το κουτί είναι θέμα γούστου, οπότε βάλε οποίο θες. 

 

Μνήμες κινήθηκα με βάση το VFM. Οι Crucial φοράνε Micron e-die τσιπακια που περνούν σκάλισμα και O/C και τα πηγαίνουν πολύ καλά με τα Ryzen 3000, ενώ είναι φτηνές.

 

Αν βλέπεις πως σου μένουν κάποια χρήματα, κοίταξε και προς 3700Χ , αντί για μνήμες με RGB .....

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την συνθεση του @adpanos με εξαιρεση την καρτα γραφικων (επειδη δε γνωριζω τις επιδοσεις της και οχι απο φανμποισμο)
Ποσο % καλυτερη ειναι στο gaming η 5700χτ απο την 2060S?
Αν ειναι ελαχιστη η διαφορα πχ ενα 5%, μπορει να πηγαινα σε NV για το RTX..


 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Συμφωνω απολυτα με την συνθεση του @adpanos με εξαιρεση την καρτα γραφικων (επειδη δε γνωριζω τις επιδοσεις της και οχι απο φανμποισμο)
Ποσο % καλυτερη ειναι στο gaming η 5700χτ απο την 2060S?
Αν ειναι ελαχιστη η διαφορα πχ ενα 5%, μπορει να πηγαινα σε NV για το RTX..


 

 

H XT είναι πάνω από 2070, κοντάροχτυπιέται ορισμένες φορές με την 2070S και είναι σε τιμή όσο η 2060S.

H 2060S βρίσκεται στα ίδια με την 5700 την απλή.

untitled-1.png

untitled-10.png

untitled-4.png

untitled-16.png

untitled-19.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ οπως ειπα δε γνωριζω γιατι δεν ασχολουμε με gaming οποτε αναγκαστικα τα λεφτα μου τα βλεπει η NV.
Αλλα..επειδη με εβαλε σε σκεψεις 
Συμφωνα με αυτο το βιντεο:

 

 

εννοειται θα επαιρνα 2060S και γιατι στο συνολο καιει λιγοτερο(oced) και επειδη οι RTX σηκωνουν πολυ overclocking και θα ειχα το RTX technology εστω και φορ φαν.
Εφοσον οι καρτες oced θεωρουνται ιδιες (αλλου μπροστα αλλου πισω)

Επισης η nvidia εβγαλε οδηγους που διαβασα οτι δινουν μεγαλο boost επιδοσεων σε καποια παιχνιδια.

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, GoMaR said:

Οκ οπως ειπα δε γνωριζω γιατι δεν ασχολουμε με gaming οποτε αναγκαστικα τα λεφτα μου τα βλεπει η NV.
Αλλα..επειδη με εβαλε σε σκεψεις 
Συμφωνα με αυτο το βιντεο:

 

 

εννοειται θα επαιρνα 2060S και γιατι στο συνολο καιει λιγοτερο(oced) και επειδη οι RTX σηκωνουν πολυ overclocking και θα ειχα το RTX technology εστω και φορ φαν.
Εφοσον οι καρτες oced θεωρουνται ιδιες (αλλου μπροστα αλλου πισω)

Επισης η nvidia εβγαλε οδηγους που διαβασα οτι δινουν μεγαλο boost επιδοσεων σε καποια παιχνιδια.

 

Εγω παντως εχω διαβασει οτι ολοι εχουν προβλημα με drivers δεν ξερω αν ισχυει, περα απο αυτο ναι πχ στο Fortnite οι Nvidia cards εχουν περισσοτερα fps ισως την κανουν favor

6 hours ago, adpanos said:

 

1) Οι Χ570 μητρικές δεν έχουν κάτι παραπάνω από τις B450 πέρα από:

α) PCI-E V4.0 που δεν νομίζω να σε ενδιαφέρει

β) Δυνατότητα SLI/Crossfire

γ) Δυνατότητα να βάλεις και δεύτερο NVME  δίσκο σε πλήρη ταχύτητα. 

 

Εσύ από ότι βλέπω δεν χρειάζεσαι SLI/Crossfire

Δεν θα βάλεις πολλαπλούς NVME.

Οπότε σου προτείνω να πας στην πιο VFM μητρική που έχει καλά VRM στην έκδοση MAX που λύνει το προβλα των MSI με τις μικρές Bios rom.  Οι ΜΑΧ είναι καινουριες, ειδικά για Ryzen 3000.

 

Πάμε στην κάρτα γραφικών.

Σου έχω προτείνει RX 5700XT με custom ψυκτρα. Αυτές κυκλοφόρησαν μέσα στην εβδομάδα που πέρασε. 

Για τις 5700 υπήρχαν παράπονα για το σύστημα ψύξης τύπου blower που είχε βάλει η AMD στις reference, αλλά πλέον κυκλοφορούν custom από όλους. 

Εκεί μπορείς να δεις και την 

powercolor RX5700XT και την Sapphire RX5700XT και την καινούρια XFX .

Με καμία δεν θα έχεις το παραμικρό θέμα από άποψη θερμοκρασιών / θορύβου.

 

Τροφοδοτικό ....

Το σύστημα που φτιαχνεις ΔΕΝ θα έχει κατανάλωση πάνω από 350Watt  σε πλήρες φορτίο των πάντων. Ίσως να λέω και πολύ !!!!

 

Κουτί βάλε οποίο θες. Εγώ σου έδειξα κουτί οικονομικό για να συμπτυξω το κόστος ώστε να βάλω και οθόνη. 

 

Αν έχεις καλή οθόνη μην κοιτάς την οθόνη που έβαλα. 

Το κουτί είναι θέμα γούστου, οπότε βάλε οποίο θες. 

 

Μνήμες κινήθηκα με βάση το VFM. Οι Crucial φοράνε Micron e-die τσιπακια που περνούν σκάλισμα και O/C και τα πηγαίνουν πολύ καλά με τα Ryzen 3000, ενώ είναι φτηνές.

 

Αν βλέπεις πως σου μένουν κάποια χρήματα, κοίταξε και προς 3700Χ , αντί για μνήμες με RGB .....

 

 

Θελω να ειναι και ομορφο απο οτι καταλαβες ειμαι one of those guys εχω orgasms με αυτα, anyways ευχαριστω για το information γενικα ειμαι new στο PC Building και ακομα μαθαινω, κατι που διαβαζω παντου και βλεπω σε βιντεο ειναι οτι οι drivers της καρτα ειναι χαλια και εχουν προβληματα ισχυει?

Για x570 ειναι κατι πιο future proof imo εφοσον ειναι το πρωτο μου build θελω να ειναι καλο και να μου κρατησει

 

Για mobo πραγματικα δεν ξερω MSI με τιποτα δεν περνω δεν ακουω και τα καλυτερα οπως λεει και το παιδι απο πανω, σκευτομαι να παω Aorus που ολοι λενε ειναι πολυ καλες

 

Αυτο με το τροφοδοτικο δεν το ηξερα απλα ειδα στα χαρακτηριστικα οτι ηθελε τοσα W 

 

Κουτι ειναι θεμα γουστου imo

 

"RGB = MORE FPS"

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προβλήματα σε drivers δεν θα βρεις ή μάλλον θα βρεις σε ίδια ποσότητα με οποιαδήποτε άλλη κάρτα .

Εγώ θα έπαιρνα Navi. Είναι νέα αρχιτεκτονική που θα υποστηριχτεί από την AMD για χρόνια, είναι η ίδια που θα υπάρχει στις μελλοντικές κονσόλες μαζί με Ryzen 8πυρηνο, όλα εκεί επάνω θα στήνονται, είναι VFM (απόδοση/κόστος) .

Τώρα είναι ανάλογα και το game που θα παίζεις. Αλλά πάνε καλύτερα σε AMD, αλλά πάνε καλύτερα σε Nvidia.

 

Σε ότι αφορά τις μητρικές το ίδιο futureproof είναι και οι B450 και οι X470 και οι X570. 

Οι MSI έχουν το καλό πως έχουν καλά VRM στις μητρικές μεσαίας κατηγορίας. 

Οι Giga ήταν χάλια , για Asus ήθελες πολύ χρήμα για να πάρεις καλή μητρική και οι Asrock είχαν χάλια OC στις μνήμες. 

Οι Biostar ήταν και είναι δυσεύρετες, ενώ για να τις σκαλίσεις θέλουν γνώση .

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Οκ οπως ειπα δε γνωριζω γιατι δεν ασχολουμε με gaming οποτε αναγκαστικα τα λεφτα μου τα βλεπει η NV.
Αλλα..επειδη με εβαλε σε σκεψεις 
Συμφωνα με αυτο το βιντεο:

 

 

εννοειται θα επαιρνα 2060S και γιατι στο συνολο καιει λιγοτερο(oced) και επειδη οι RTX σηκωνουν πολυ overclocking και θα ειχα το RTX technology εστω και φορ φαν.
Εφοσον οι καρτες oced θεωρουνται ιδιες (αλλου μπροστα αλλου πισω)

Επισης η nvidia εβγαλε οδηγους που διαβασα οτι δινουν μεγαλο boost επιδοσεων σε καποια παιχνιδια.

 

 

Κοιταξε, προσωπικά δεν κλοκαρω κάρτες.

Από εκεί και πέρα δεν θα έπαιρνα ποτέ Nvidia ΑΝ οι επιδόσεις δεν ήταν καθαρά μπροστά στο ίδιο κόστος. 

Αυτό γιατί μόλις βγει η νέα σειρά, η Nvidia παράτα το tweak στους drivers για την παλαιά πλέον σειρά και οι κάρτες μένουν από ισχύ. 

Δες παραδείγματα όπως 

7970 vs 680

780 vs 290

Vega 64 vs 1080

580 vs 1060

κ.λ.π.

Δεν κρατάνε οι κάρτες της. 

Για όποιον αναβαθμίζει συχνά ίσως να είναι καλές για εμένα που θέλω το fine wine της AMD όχι.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος strong έγραψε:

Για x570 ειναι κατι πιο future proof imo εφοσον ειναι το πρωτο μου build θελω να ειναι καλο και να μου κρατησει

 

 

To future proof που προσφέρει το x570 είναι στην περίπτωση που θα χρειαστείς πραγματικά επιδόσεις από δίσκο/δίσκους των 1000€+. Και στα μισά να πέσουν στην επόμενη 3-5ετια πιστεύεις πραγματικά ότι είναι κάτι που υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις? Για αισθητικούς λόγους οκ, άλλα future proof  στο 90% ενός gamers/average χρήστη δεν είναι σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dr_Nikiforos said:

 

To future proof που προσφέρει το x570 είναι στην περίπτωση που θα χρειαστείς πραγματικά επιδόσεις από δίσκο/δίσκους των 1000€+. Και στα μισά να πέσουν στην επόμενη 3-5ετια πιστεύεις πραγματικά ότι είναι κάτι που υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσεις? Για αισθητικούς λόγους οκ, άλλα future proof  στο 90% ενός gamers/average χρήστη δεν είναι σίγουρα. 

Ποιος σου είπε οτι οι pcie gen 4 nvme κοστίζουν 1000€? 240€ κοστίζει το ΤΒ και του χρόνου τέτοιο καιρό δεν νομίζω να βγαίνουν nvme gen3. Τόσο mainstream θα γίνουν.

Ας μην ξεχνάμε και τις κάρτες γραφικών που λογικά κάποια στιγμή θα εκμεταλλευθούν και αυτές το επιπλέον bandwidth 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος adpanos έγραψε:

Από εκεί και πέρα δεν θα έπαιρνα ποτέ Nvidia ΑΝ οι επιδόσεις δεν ήταν καθαρά μπροστά στο ίδιο κόστος. 

Αυτό γιατί μόλις βγει η νέα σειρά, η Nvidia παράτα το tweak στους drivers για την παλαιά πλέον σειρά και οι κάρτες μένουν από ισχύ. 

 

Παντως στα διαγραμματα που εσυ παρεθεσες η 980ti μου εξακολουθει να ειναι μπροστα απο fury/X. Αυτο που γραφεις ειναι λιγο εως πολυ παραμυθι που κυκλοφοραει στα ιντερνετς και κατι που δεν ισχυει, τουλαχιστον οσο θα ειχε ακομα νοημα. Δηλαδη, αν προκειται οι AMD να ξεπερνανε τις nvidia οταν σαν μοντελα και τα δυο σερνονται, ε ποιο το νοημα; Και οι 2 αλλαγη θα θελουνε. 

Νεα αρχιτεκτονικη; Καλυτερη υποστηριξη drivers. Τελος. Και για τις 2 εταιριες ισχυει αυτο. Φαινεται και στα διαγραμματα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Παντως στα διαγραμματα που εσυ παρεθεσες η 980ti μου εξακολουθει να ειναι μπροστα απο fury/X. Αυτο που γραφεις ειναι λιγο εως πολυ παραμυθι που κυκλοφοραει στα ιντερνετς και κατι που δεν ισχυει, τουλαχιστον οσο θα ειχε ακομα νοημα. Δηλαδη, αν προκειται οι AMD να ξεπερνανε τις nvidia οταν σαν μοντελα και τα δυο σερνονται, ε ποιο το νοημα; Και οι 2 αλλαγη θα θελουνε. 

Νεα αρχιτεκτονικη; Καλυτερη υποστηριξη drivers. Τελος. Και για τις 2 εταιριες ισχυει αυτο. Φαινεται και στα διαγραμματα.

 

Δεν είναι παραμύθι .

Δες Rx580 vs 1060

Δες Vega64 vs 1080.

Είναι γενικό φαινόμενο και επαναλαμβανόμενο. Ίσως όχι στις Fury που ξεμεναν από μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.