Jump to content



Αγορά HD600 και προβληματάκια .


Recommended Posts

Είπα να καταγράψω την εμπειρία μου με τα HD 600 και τα προβληματάκια που αντιμετωπίζω στο στησιμό τους για να μην γεμίζουμε και το οι αγορές μας . 

α) Τα hd 600 θεωρούνται από την audiophile κοινότητα ως από τα καλύτερα ακουστικά των τελευταίων ετών . Υπάρχουν βέβαια από το 199χ . Διαβάστε εδώ ένα κατατοπιστικό ρεβιού: 

https://www.innerfidelity.com/content/very-important-sennheiser-hd-580-hd-600-and-hd-650  . Ένα χαρακτηριστικό τους είναι τα ομ τους που φτάνουν την τιμή των 300 . Αυτό τα κάνει να είναι δύσκολα στην οδήγηση και να μην απολαμβάνεις υψηλές τιμές έντασης . 

β) το πισι που έχω για Multimedia αποτελείται από μια παλιά αλλά καλή asus essence stx την πρώτη ( revision 1.0 ) που έχει και έξοδο coaxial . Μέσω αυτής της εξόδου πηγαίνουμε σε ένα ντακ ,το dac magic plus .Αυτό το ντακ σύμφωνα με τον κατασκευαστή οδήγεί μέχρι 600 ομ ακουστικά. 

Βάζω πρώτα τα ακουστικά στο ντακ . Το πρώτο που παρατηρώ είναι ότι δεν έχει δύναμη . Αναγκάζομαι να το δυναμώσω αρκετά . Δοκίμασα τρια προγράμματα . Spotify , itunes-apple music, foobar δικές μου ηχογραφήσεις . Στα δύο πρώτα προγράμματα ακούγονται καλά με ευκρίνεια αλλά όποτε το βάζω στο φοοβαρ, οι φωνές ακούγονται αρκετά χαμηλά . Αρχίζω να αισθάνομαι για deal breaker μιας και το ντακ κάνει αρκετά χρήματα για το μέσο όρο. Για audiophile οχι . Ευκρίνεια υπάρχεια αλλά δύναμη όχι . Κάτι δεν οδηγείται καλά . Και διάβασα σε άρθρο ότι το ντακ οδήγησε καλά ακουστικά 600 ομ . 

Σήμερα , πριν από λίγη ώρα μου ήρθε η ιδέα να κάνω την αλλάγη. Να τα βάλω απευθείας στην κάρτα ήχου , στον ενισχυτή που έχει. 

Τα έβαλα. Το πρόβλημα που είχα, εξαφανίστηκε . Έβαλα και τη σωστή ρύθμιση ομ. Τώρα οι φωνές ακούγονται κανονικά και στο foobar 2000 . Στα υπόλοιπα προγράμματα ακούγονται όλα καλά . 

Το μόνο που μειώθηκε λίγο, είναι η ευκρίνεια . Αλλά πιστεύω ότι μπορεώ να ζήσω με λίγο λιγότερη ευκρίνεια για 75/100 περισσότερη ένταση . 

 Αυτά . Καλή συνέχεια. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα ζητήματα των δυσκολ-οδήγητων ακουστικών/ηχείων.

Μαζεύεις τα φράγκα για το μεγάλο B&W, Magnepan, Elac, κλπ, και μετά καταλαβαίνεις πως θες τελικό ενισχυτή της ίδιας... οικονομικής συνομοταξίας για να πάρεις το καλό αποτέλεσμα :D

 

Στην περίπτωσή σου καλά είσαι με την Asus και τα HD600.
Υπάρχουν και πολύ πιο δύσκολα ακουστικά από τα 600αρια.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα hd660s, είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση. Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις γιατί έχουμε την ίδια κάρτα ήχου και θα ήθελα να δω τι ψάρια πιάνει με σοβαρά ακουστικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αυτά είναι τα ζητήματα των δυσκολ-οδήγητων ακουστικών/ηχείων.

Μαζεύεις τα φράγκα για το μεγάλο B&W, Magnepan, Elac, κλπ, και μετά καταλαβαίνεις πως θες τελικό ενισχυτή της ίδιας... οικονομικής συνομοταξίας για να πάρεις το καλό αποτέλεσμα :D

 

Στην περίπτωσή σου καλά είσαι με την Asus και τα HD600.
Υπάρχουν και πολύ πιο δύσκολα ακουστικά από τα 600αρια.

μου έφυγε ένα άγχος για την ένταση αλλά τώρα στενοχωρήθηκα που έχασα το ντακ . Το είχα φτιάξει κιόλας πέρσι . Θα κάνω αναβάθμιση αλλά δεν γνωρίζω εαν η nu audio της evga  θα τα σηκώνει . Η καινούργια asus essence stx ii γράφουν ότι δεν παίζει με  τα καινούργια βασικά τσιπσετ της αμδ . Γιατί θα κάνω αναβάθμιση και στον υπολογιστή .Έτσι αποκλείεται η μια καλή κάρτα που κυκλοφορεί που είναι περίπου η ίδια . 

Έχω περάσει χειρότερα με τα akg 702 που δεν μου έπαιζαν πουθενά δυνατά . Τα είχα δοκιμάσει και σε burson ενισχυτή πέρα από τον δικό μου . 

 

πριν 52 λεπτά, το μέλος psyber έγραψε:

Πλέον τα hd660s, είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση. Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις γιατί έχουμε την ίδια κάρτα ήχου και θα ήθελα να δω τι ψάρια πιάνει με σοβαρά ακουστικά.

μην τα αγοράσεις( τα hd600 ) . Τα hd600 θα στα οδηγεί αλλά θα χάσεις σε ευκρίνεια. Σε σχέση με το ντακ που έχω ,χάνω σε ευκρίνεια . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Πλέον τα hd660s, είναι πολύ εύκολα στην οδήγηση. Ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις γιατί έχουμε την ίδια κάρτα ήχου και θα ήθελα να δω τι ψάρια πιάνει με σοβαρά ακουστικά.

διάβασε αυτό .Εαν το αγοράσεις τελικά πες μας και εμάς εντυπώσεις . 

https://www.innerfidelity.com/content/sennheiser-hd-660-s-over-ear-open-headphones

 

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχεις το dac την καρτα ηχου τι την θελεις; 

Το dac = digital to analog converter, μετατρεπει το ψηφιακο σημα σε αναλογικο καθαριζοντας και τα jitters που προκυπτουν απο την μετατροπη. Δηλαδη εχει καλυτερο fidelity. Βρισκεται σε ολες της συσκευες αναπαραγωγης αλλα και ως ξεχωριστη συσκευη με ακομα καλυτερη ποιοτητα αναλογα με το μοντελο-μαρκα.

Αφου λοιπον εχεις dac, η καρτα ηχου δεν παιζει και τοσο ρολο γιατι στην ουσια δεν ακους απο το δικο της dac. Αυτο που θες ειναι ενισχυτης ακουστικων, που θα συνδεθει πανω στο dac για να εχεις την ενταση που χρειαζεται. 

Τα 270 ευρω της NU πρεπει να τα δωσεις σε headphone amp.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

To ντακ δεν οδηγεί καλά ,παρά τα ρεβιού που διάβασα ,τα hd600 .Η κάρτα που έχω τα οδηγεί καλά. Έτσι είχα το σετ απ από το 2012 που έκανα τις έρευνες . Πρώτα είχα την κάρτα ήχου . Μετά είπα να πάρω ένα ντακ για αναβάθμιση . Στο ήχο είδα διαφορά .Το ντακ έχει καλύτερο ήχο . Έχω ακούσει και για δύο ημέρες σπίτι μου το Mytek . Αυτό ήταν ακόμα καλύτερο από το δικό μου . 

Απλά τώρα ήρθαν τα hd600 και άλλαξε το σετ απ . Το ντακ δεν τα οδηγούσε καλά . Απλά λέω να αναβαθμίσω την κάρτα γιατί την έχω από το 2010--11. Δεν γνωρίζω εαν η nuaudio θα τα οδηγεί καλά . 

Έχεις και εσύ ντακ ? 

Ενισχυτή έχω αγοράσει στο παρελθόν και τώρα δεν θα ξανααγοράσω. Είχα τα akg k702 και δεν μου τα οαδηγούσε καλά . 

Έγινε επεξεργασία από iseeklife
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να καταλαβεις τι σου λεω.

Τα dac ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ. 

Μετατρεπουν ΜΟΝΟ το ψηφιακο σημα σε αναλογικο και καθαριζει τον ηχο. Μονο αυτη ειναι η δουλεια τους και τιποτα αλλο.

Για να οδηγησεις ακουστικα που εχουν πανω απο 100Ω θες ενισχυτη.

Θα συνδεσεις την πηγη πανω στο dac το dac στον headphone amp και πανω στο headphone amp θα βαλεις τα ακουστικα. 

 

62Ω ακουστικα και δεν στα οδηγουσε σωστα? Τι ενισχυτη πηρες usb?

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τον auditor της spl .Εκανε 700 ευρώ όταν τον πήρα . Ήταν το μικρό αδερφάκι του phonitor .Τώρα βλέπω ότι τους καινούργιους της spl τους πλασάρουν με τα καλά ακουστικά της φοκάλ. Πρέπει να είχε 2 βάτ ανά κανάλι ή τρία σύνολο. Δεν θυμάμαι ακριβώς . Τη διαδρομή της ηχητικής αλυσιδας την έκανα όπως την προτείνουν στα σαιτ το 2012 . Τώρα που έχω κάποια εμπειρία θα άλλαζα κάποια πράγματα .απλά πρέπει να προσέξεις τον ενισχυτή  ακουστικών που φέρει το ντακ και την αντίσταση τους . Στο μέσα πισι με τα φοκάλ προφεσιοναλ και την αε5 δεν έχω πρόβλημα . Εκεί είχα το δεύτερο ντακ και τον ενισχυτή . Με τα ντακ των 2000 ευρώ δεν υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα . Μυτεκ και benchmark dac2 . Απλά δεν φτάνω μέχρι εκεί . 

Ένα δεύτερο πρόβλημα έχω , ότι δεν ψωνίζω από άμαζον . Υπάρχουν πολύ καλά ξενόφερτα και άγνωστα ντακ με ενισχυτές πάνω , 2 σε 1 , που αξίζουν . 

Σήμερα δίαβαζα στο audiosciencereview τη σύγκριση του δικού μου ντακ μετά από 8 χρόνια με το καινούριο toping dx3 pro dac και ενισχυτής ακουστικών . 

Το τόπινκ κάνει στο άμαζον καινούργιο 200 δολάρια και ο ενισχυτής του στα 300 ομ βγάζει 120 μιλιβατ power ενώ το δικό μου 70 . Εντάξει το δικό μου συγχωρείται λόγω 8 ετίας . Στα 30 ομ είναι χειρότερα . 540 με 100 κάτι νομίζω . 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θες να καταλαβεις.

Δωσε 10.000 ευρω και παρε dac , τα ακουστικα δεν στα οδηγησει παντως.

Κανε οτι νομιζεις δεν περιγραφω αλλο οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

Εγω απλα να προτεινω για οποιον σοβαρο εχει μεινει εδω που θελει κατι αντιστοιχο να κοιταξει τα shciit magni 3 και το dac τους.

Link to comment
Share on other sites

On 9/10/2019 at 12:52 PM, iseeklife said:

β) το πισι που έχω για Multimedia αποτελείται από μια παλιά αλλά καλή asus essence stx την πρώτη ( revision 1.0 ) που έχει και έξοδο coaxial . Μέσω αυτής της εξόδου πηγαίνουμε σε ένα ντακ ,το dac magic plus .Αυτό το ντακ σύμφωνα με τον κατασκευαστή οδήγεί μέχρι 600 ομ ακουστικά. 

Βάζω πρώτα τα ακουστικά στο ντακ . Το πρώτο που παρατηρώ είναι ότι δεν έχει δύναμη . Αναγκάζομαι να το δυναμώσω αρκετά .

Τελικά ισχύει ο αρχικός ισχυρισμός σου με αυτή την συνδεσμολογία;

Αν ναι, περιμένεις ένα DAC το οποίο ΔΕΧΕΤΑΙ (κι όχι οδηγεί με την έννοια που θέλουμε) 32-600Ω ακουστικά, να οδηγήσει τα HD600 ενώ δεν είναι η δουλειά του;

Αν όχι, ο SPL Auditor είναι ο ενισχυτής που έχεις βάλει στο DAC για να οδηγήσει τα HD600;

Αν κάτι άλλο, θες να μας εξηγήσεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει συνδεδεμένο και που;

 

Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να έχουν μπει τα ακουστικά σε ενισχυτή 700€ και να μην παίζουν σωστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Arkan έγραψε:

Τελικά ισχύει ο αρχικός ισχυρισμός σου με αυτή την συνδεσμολογία;

Αν ναι, περιμένεις ένα DAC το οποίο ΔΕΧΕΤΑΙ (κι όχι οδηγεί με την έννοια που θέλουμε) 32-600Ω ακουστικά, να οδηγήσει τα HD600 ενώ δεν είναι η δουλειά του;

Αν όχι, ο SPL Auditor είναι ο ενισχυτής που έχεις βάλει στο DAC για να οδηγήσει τα HD600;

Αν κάτι άλλο, θες να μας εξηγήσεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει συνδεδεμένο και που;

 

Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να έχουν μπει τα ακουστικά σε ενισχυτή 700€ και να μην παίζουν σωστά.

Ουτε και ο ιδιος δεν ξερει τι εχει κανει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

για ενισχυτή ακουστικών το είπε.

Άκυρο είδε ότι πρότεινε και dac, ναι λογικά το modi. Βλέπω στη σελίδα τους έχουν αυξήσει και την τιμή του bifrost δυστυχώς

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Τελικά ισχύει ο αρχικός ισχυρισμός σου με αυτή την συνδεσμολογία;

Αν ναι, περιμένεις ένα DAC το οποίο ΔΕΧΕΤΑΙ (κι όχι οδηγεί με την έννοια που θέλουμε) 32-600Ω ακουστικά, να οδηγήσει τα HD600 ενώ δεν είναι η δουλειά του;

Αν όχι, ο SPL Auditor είναι ο ενισχυτής που έχεις βάλει στο DAC για να οδηγήσει τα HD600;

Αν κάτι άλλο, θες να μας εξηγήσεις ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει συνδεδεμένο και που;

 

Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό να έχουν μπει τα ακουστικά σε ενισχυτή 700€ και να μην παίζουν σωστά.

Να στα πω γιατί δεν σας στα εξήγησα καλά.

α)έχω δύο υπολογιστές . Ο ένας ο δυνατός στο μέσα δωμάτιο για gaming και εργασίες και ο δεύτερος στο σαλόνι για multimedia . 

β)ο δυνατός το 2012 που άρχισα τις έρευνες στο hifi και hi end ,είχε την εξής συνδεσμολογία 1 - τη titanium hd 2- dac magic plus -3 spl auditor .Είχα κάνει την συνδεσμολογία ακριβώς όπως την προτείνουν τα σαιτ . Είχα δοκιμάσει όμως δύο ζευγάρια ακουστικά που δεν μου ακούγονταν δυνατά, τα akg k702 kai ta akg k 550 . τα akg k 702 τα είχα δοκιμάσει και σε ένα burson ενισχυτή που είναι ο δυνατότερος της κατηγορίας . ο πωλήτής είχε συμφωνήσει ότι τα ακουστικά δεν ακούγονται δυνατά. 

γ) το πισι του σαλονιού που είναι για multimedia είχε για συνδεσμολογία την εξής 1 asus essence stx 2 dac magic plus. Σε αυτό το πισι δεν αγόρασα ενισχυτή γιατί δεν μου άρεσε η εμπερία του προηγούμενου. Για ακουστικά είχα τα focal spirit professional που ακούγονται αρκετά δυνατά . 

δ) Τώρα που αγόρασα για το σαλόνι τα  hd600 το ντακ ματζικ πλας δεν τα οδηγεί καλά και τα έβαλα απευθείας στην κάρτα στον ενισχυτή ακουστικών που έχουν . 

 

 

Ο ισχυρισμός σας δεν είναι απόλυτα σωστός . Τα σύγχρονα ντακ έχουν ενισχυτές πάνω για λογικές απαιτήσεις σε ομ .  Αρκετές φορές δεν χρειάζεται να αγοράσεις ενισχυτή. ειδικά τους φτηνούς των 100 ευρώ . Εγώ όσους ενισχυτές έχω δοκιμάσει σε σχέση με το ντακ χαλάνε την ευκρίνεια . 

Link to comment
Share on other sites

dac που σεβεται τη δουλεια που κανει δεν εχει πανω του ενισχυτη και ενισχυτης που σεβεται τη δουλεια του δεν εχει πανω του dac. Αυτα τα δυο πρεπει να ειναι χωριστα αν θες να δεις σοβαρο αποτελεσμα. Τα υπολοιπα ειναι ημιμετρα.

Οι ενισχυτες χαλανε την ευκρινεια γιατι δεν ειναι αυτη η δουλεια τους, ειναι δηλαδη αλλα μεχρι ενος σημειου, απο εκει και μετα ειναι θεμα του dac και της πηγης.

Ειναι αδυνατο ο ενισχυτης που λες να μην μπορει να οδηγησει τα κ702. Καποιο προβλημα ειχε η ο ενισχυτης η τα ακουστικα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.