Jump to content



Διαχείριση θερμοσίφωνα μέσω Wi-Fi


Recommended Posts

Την καλημέρα μου σε όλους,

 

Πρόσφατα μου μπήκε η ιδέα να μπορώ να διαχειριστώ το άνοιγμα και το κλείσιμο του θερμοσίφωνα μέσω wi-fi αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι που να μου έδωσε ελπίδες...!!!

Αφού δεν έβγαλα άκρη ψάχνοντας και ρωτώντας σκέφτηκα να κάνω την ερώτηση εδώ μπας και υπάρχει καμία ιδέα η οποία θα μπορούσε να υλοποιηθεί... :D:D:D

 

Έχει κάνει κανείς καμία τέτοια υλοποίηση ή έχει κανείς καμία ιδέα πως θα μπορούσα να το κάνω...???

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για τις όποιες απαντήσεις ή σχόλια σας... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχω δει αρκετές πρίζες που μπορείς να τις χειρίζεσαι μέσω wifi. Δεν λέω ότι θα είναι κομψό αλλά γδύνεις μία τέτοια, και την παρεμβάλεις στο κύκλωμα τροφοδοσίας του θερμοσίφωνα, αντί για το διακόπτη του

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έχει αξία το WiFi που λες πρέπει να βλέπεις την θερμοκρασία του νερού.

Το οποίο είναι πάρα πολύ χρήσιμο και χωρίς το WiFi. Το θεωρώ απαραίτητο για τους ηλιακούς.

Πηγαίνεις λοιπόν σε κατάστημα τύπου Καυκά και παίρνεις μια συσκευή ράγας που μπαίνει μέσα στον πίνακα και δείχνει σε οθόνη λεντ την θερμοκρασία του νερού.

Κάπου 40 ευρώ κάνουν, υπάρχουν διαφόρων εταιριών. Το πιθανότερο να υπάρχει και με WiFi, ακριβότερο βέβαια.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Γιώργος 1 said:

Για να έχει αξία το WiFi που λες πρέπει να βλέπεις την θερμοκρασία του νερού.

Το οποίο είναι πάρα πολύ χρήσιμο και χωρίς το WiFi. Το θεωρώ απαραίτητο για τους ηλιακούς.

Πηγαίνεις λοιπόν σε κατάστημα τύπου Καυκά και παίρνεις μια συσκευή ράγας που μπαίνει μέσα στον πίνακα και δείχνει σε οθόνη λεντ την θερμοκρασία του νερού.

Κάπου 40 ευρώ κάνουν, υπάρχουν διαφόρων εταιριών. Το πιθανότερο να υπάρχει και με WiFi, ακριβότερο βέβαια.

 

 

Αυτο που θα μπει στην ραγα, πως θα 'βλεπει' την θερμοκρασια του νερου?  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, schumifer said:

Νομίζω ότι έχω δει αρκετές πρίζες που μπορείς να τις χειρίζεσαι μέσω wifi. Δεν λέω ότι θα είναι κομψό αλλά γδύνεις μία τέτοια, και την παρεμβάλεις στο κύκλωμα τροφοδοσίας του θερμοσίφωνα, αντί για το διακόπτη του

Αυτή είναι και η μοναδική λύση που μου είχαν δώσει, δεν έχω πρόβλημα στο θέμα κομψότητα μιας και ο πίνακας που είναι η ασφάλεια του θερμοσίφωνα δεν είναι σε ορατό σημείο αλλά δεν με έπεισε σαν υλοποίηση και γι' αυτό ψάχνομαι για εναλλακτική υλοποίηση...

 

Ευχαριστώ παρ' όλα αυτά... :)

1 minute ago, YDinopoulos said:

 

 

Αυτο που θα μπει στην ραγα, πως θα 'βλεπει' την θερμοκρασια του νερου?  

 

Αυτή ακριβώς ήταν και η δική μου απορία, πως θα βλέπει την θερμοκρασία που έχει το νερό στον θερμοσίφωνα...???

23 minutes ago, xkandreas said:

Νομίζω ότι έχουμε τον νικητή... Μπήκα και διάβασα το manual και είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω... :happy::happy::happy:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ την πρόταση σου...

58 minutes ago, dirving69 said:

Ρίξε μια ματιά προς Crestron...

Μπαίνουμε σε δύσκολα μονοπάτια και πολύ ακριβά... :blush:

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ckbond said:

Νομίζω ότι έχουμε τον νικητή... Μπήκα και διάβασα το manual και είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω...

 

Αν χρειαστείς κάτι, οι τεχνικοί τους είναι πολύ εξυπηρετικοί, η αντιπροσωπεία είναι στην Πάτρα της εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν διάβασα καλά και ο v-timer θέλει να μπει rele, από μόνος του δεν σηκώνει το φορτίο του θερμοσίφωνα.

 

https://www.vtimer.eu/wp-content/uploads/2016/04/Οδηγίες-Εγκατάστασης.pdf

 

οπότε θα έλεγα να κοιτάξεις σε sonoff που είναι πιο φτηνός και υπάρχει και μοντέλο με αισθητήρα θερμοκρασίας.

 

https://www.banggood.com/SONOFF-TH16-DIY-16A-3500W-Smart-Home-WIFI-Wireless-Temperature-Humidity-Thermostat-Switch-p-1190015.html?rmmds=detail-left-hotproducts__4&cur_warehouse=CN

 

https://www.banggood.com/SONOFF-TH16-DIY-16A-3500W-Smart-Home-WIFI-Wireless-Temperature-Humidity-Thermostat-Switch-p-1234627.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

 

 

Έγινε επεξεργασία από Vardeos
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου που ασχολήθηκες για να βρεις πληροφορίες και εναλλακτικές...

 

Πριν δω το μήνυμα σου είχα κάνει ήδη την παραγγελία. Όσο για την τοποθέτηση, μόνος μου να επέμβω στον πίνακα με την καμία, εκτύπωσα τις οδηγίες και θα τις δώσω στον ηλεκτρολόγο που θα κάνει την εγκατάσταση και θα κρίνει εκείνος τι χρειάζεται, στην χειρότερη βάζουμε και ένα ρελέ, όπως είπες και εσύ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί και πιο πάνω η Sonoff λύση, έχω μπόλικα διάσπαρτα στο σπίτι με tasmota και σύνδεση όλα στο home assistant για έλεγχο, αυτοματισμό κλπ. Το θέμα είναι να αντέχουν να μπουν που θέλει ο καθένας. Τα 10Α στα απλά και τα 16Α στα πιο δυνατά sonoff δεν νομίζω να αντέξουν θερμοσίφωνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 

Αυτο που θα μπει στην ραγα, πως θα 'βλεπει' την θερμοκρασια του νερου?  

 

 

Μάλλον έχει κάποιο αισθητήρα που μπαίνει στο θερμοσίφωνο.

Δεν έδωσα σημασία πως δουλεύει, πήγα το αγόρασα και το έδωσα στον ηλεκτρολόγο να το εγκαταστήσει. Δεν ήξερε ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. 

Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζεται κάποιο καλώδιο για να στείλει την πληροφορία από τον θερμοσίφωνα στον πίνακα, την στέλνει μέσα από το ίδιο καλώδιο που τροφοδοτείται ο θερμοσίφωνας. Οπότε μπαίνει και σε υφιστάμενο θερμοσίφωνα, αρκεί να έχεις χώρο στον πίνακα σου.   

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο οικονομικό είναι το sonoff βέβαια τρώει κολλήματα καμιά φορά ο σερβερ τους και δεν δουλεύει καλά. Σίγουρα χρειάζεται ρελέ ισχύος 2 ανοιχτών επαφών. Για  να έχεις σωστή ένδειξη θερμοκρασίας θα πρέπει να αλλάξεις αντίσταση, αν βρεις, με κυάθιο για 2 αισθητήρια, μηχανικού θερμοστάτη και αισθητηρίου 

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

 

Μάλλον έχει κάποιο αισθητήρα που μπαίνει στο θερμοσίφωνο.

Δεν έδωσα σημασία πως δουλεύει, πήγα το αγόρασα και το έδωσα στον ηλεκτρολόγο να το εγκαταστήσει. Δεν ήξερε ότι υπάρχει τέτοιο πράγμα. 

Το βασικό είναι ότι δεν χρειάζεται κάποιο καλώδιο για να στείλει την πληροφορία από τον θερμοσίφωνα στον πίνακα, την στέλνει μέσα από το ίδιο καλώδιο που τροφοδοτείται ο θερμοσίφωνας. Οπότε μπαίνει και σε υφιστάμενο θερμοσίφωνα, αρκεί να έχεις χώρο στον πίνακα σου.   

Κάποιο link; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτόματος χρονοδιακόπτης θερμοσίφωνα WI-FI V-TIMER για σύνδεση μέσω ρούτερ αναλογικός χωρίς ρελέ

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=41694&gclid=CjwKCAjw9L_tBRBXEiwAOWVVCeAdLAtBnKySoe9PABjvtknobyQvOjZ8BhLMZF2YwCARgsEkR6bUtBoCYcEQAvD_BwE

 

Αυτόματος χρονοδιακόπτης θερμοσίφωνα χωρίς ρελέ V-timer ψηφιακός με ηχητική ειδοποίηση

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=36080&gclid=CjwKCAjw9L_tBRBXEiwAOWVVCeAdLAtBnKySoe9PABjvtknobyQvOjZ8BhLMZF2YwCARgsEkR6bUtBoCYcEQAvD_BwE

 

 

Αυτόματος χρονοδιακόπτης θερμοσίφωνα χωρίς ρελέ V-timer αναλογικός με ηχητική ειδοποίηση

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=36078&gclid=CjwKCAjw9L_tBRBXEiwAOWVVCeAdLAtBnKySoe9PABjvtknobyQvOjZ8BhLMZF2YwCARgsEkR6bUtBoCYcEQAvD_BwE

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το V-Timer αξίζει να διαβάσετε και τη σχετική συζήτηση στο hlektronika.gr: "V-timer για χειρισμό θερμοσίφωνα".

 

Η λειτουργία της συσκευής είναι απλή: χρονικό ράγας που ελέγχει ρελέ και προαιρετικά έλεγχος του ρελέ μέσω WiFi.


Το πρόβλημα με το V-Timer (όπως αναλύεται και στην συζήτηση στο άλλο forum) είναι ότι οι κατασκευαστές της συγκεκριμένης συσκευής προσπαθούν να την προωθήσουν:

  • με ψευδείς ισχυρισμούς (ίδιο θερμικό αποτέλεσμα με λιγότερη κατανάλωση ενέργειας)
  • με επικίνδυνες συμβουλές για την σύνδεση στον ηλεκτρικό πίνακα (παρακάμπτοντας υπάρχοντες διακόπτες)
  • με παραπλανητικές κλεμμένες φωτογραφίες (όπου δήθεν φαίνεται η φθορά από τα άλατα στους θερμοσίφωνες που λειτουργούν χωρίς την συσκευή)
  • χωρίς CE και δήλωση συμμόρφωσης στα αντίστοιχα πρότυπα (παρουσιάζοντας απλώς ένα άσχετο report δοκιμών ως πιστοποιητικό ασφαλείας)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.