Jump to content



Τηλεοραση LG infinia 42LE8500 με καμμένες θύρες HDMI. Αναζήτηση λύσης


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Από όσο είδα smart δεν ειναι η TV του τίτλου. Οπότε τα φιλαράκια θέλουν να μπορούν να δουν Netflix στην TV

Απουσία HDMI δεν μπορεί να μπει ένα chromecast πχ και να ξεμπερδευουν.

Την επισκευάσανε ήδη μία φορά, κόστισε 150 από όσο μου είπαν και επειδή δεν παίζουν φράγκα για άλλη TV, αλλά και επίσης δεν λέει να ξαναδώσουν 150 αναζητώ λύση.

Σκέφτηκα αντάπτορα RCA σε HDMI

 

Θα κάνει δουλειά ο παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/7755122/HDMI-Female-in-3xRCA-Female-out-HDMI2AV.html

 

Υπάρχει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα; 

Παραθέτω και φωτο από το πίσω μέρος της TV

 

20191108_183649.jpg

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει το ανάποδο(VGA2HDMI), έχω δώσει το παρακάτω(HDMI2VGA) σε φίλο όπου του δούλεψε μια χαρά. Μάλιστα βλέπω έχουν ρίξει πολύ την τιμή του. Όταν το είχα πάρει νομίζω είχε πάνω από 4,5 ευρώ.

 

HD 1080P MINI HDMI to VGA Converter With Audio HDMI2VGA Video Box Adapter GT

 

s-l1600.jpg

 

Και χρήση προφανώς της VGA αντί κάποιας από τις HDMI. Υποθέτω η VGA δουλεύει.

πριν 13 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Θα κάνει δουλειά ο παρακάτω;

https://www.skroutz.gr/s/7755122/HDMI-Female-in-3xRCA-Female-out-HDMI2AV.html

 

 

Θα κάνει αλλά δεν νομίζω να δώσει την ποιότητα που θα πάρεις από την VGA.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος shattered έγραψε:

@yanni

δουλεύει και σε "streaming" υπηρεσίες?
γιατί το hdcp ίσως είναι θέμα

 

 

Βασικά έχω μαύρα μεσάνυχτα από NetFlix και γενικά streaming, αλλά αν χρησιμοποιηθεί άλλη συσκευή για την λήψη και αναμετάδοση της εικόνας, παίζει ρόλο; Είπα, έχω μαύρα μεσάνυχτα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα καλα κ αναρωρηθηκες Γιαννη. Δεν εχω τσεκαρει για τις αλλες θυρες εισοδου αν ειναι οκ. Βεβαια ο τεχνικος ειπε για τις hdmi αλλα καλο θα ειναι να το τσεκαρω πριν οτιδηποτε.

 

Οποτε αυτο που προτίνεις ειναι με το κλασικο vga για εικονα κ jack για ηχο. Το κραταω κ αυτο. Thanks!

Link to comment
Share on other sites

και εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα σχετικός με τόσο "περίεργους" αντάπτορες
αλλά το hdcp κάνει την επαλήθευση ότι το "περιεγχόμενο" παίζεται σε "νόμιμη" συσκευή
και σίγουρα οποιαδήποτε streaming υπηρεσία το χρησιμοποιεί
για αυτό δεν ξέρω αν θα δουλέψει

αν μπορεί να δοκιμάσει ο φίλος σου που έχει το hdmi->vga θα βοηθούσε

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από κάνα 2 που έχω ανοίξει τα πράγματα είναι πολυ modular μέσα και εύκολα να τα αλλάξεις. Γνώμη μου να ρίξεις μια ματια ebay για ίδια πλακέτα βάσει part number και να κάνεις την απόπειρα, δεν παίζει να σου κοστίσει πάνω από 20-40 ευρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Shadow KnighT με μία πρώτη αναζήτηση δε βρίσκω κάτι

 

@Vagouridis θα το δοκιμάσω αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις περίεργες. Αν όντως κάνει δουλειά θεωρώ ότι θα φτιάχνει για κάποιο διάστημα και μετά θα χαλάει και θα θέλει πάλι και για όσο αντέξει σωστά; 

Η Tv φτιάχτηκε όπως ανέφερα και σε 6? μήνες ξαναχάλασαν οι θύρες..............................................

Αν κάνω λάθος πλζ διόρθωσε με. Θα το δοκιμάσω όμως δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα

 

edit: Το λέει και ο ίδιος άρα είναι προσωρινή λύση.

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

@Shadow KnighT με μία πρώτη αναζήτηση δε βρίσκω κάτι

 

@Vagouridis θα το δοκιμάσω αλλά τώρα με έβαλες σε σκέψεις περίεργες. Αν όντως κάνει δουλειά θεωρώ ότι θα φτιάχνει για κάποιο διάστημα και μετά θα χαλάει και θα θέλει πάλι και για όσο αντέξει σωστά; 

Η Tv φτιάχτηκε όπως ανέφερα και σε 6? μήνες ξαναχάλασαν οι θύρες..............................................

Αν κάνω λάθος πλζ διόρθωσε με. Θα το δοκιμάσω όμως δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα

 

edit: Το λέει και ο ίδιος άρα είναι προσωρινή λύση.

Κοιτα , το να παιζει η τηλεοραση και να μην παιζουν οι hdmi  σημαινει οτι ειτε καποια  θυρα hdmi βραχυκυκλωσε ( και βγαινουν ολες off)  ειτε το γνωστο προβλημα με της lg και το reflow. Το να την "ζεστανεις" το κανεις για διαγνωστικους λογους περισσοτερο και δεν ειναι επισκευη.Το ιδιο ειναι και το reflow που κανουμε στα laptop, ειναι διαγνωστικο και οχι επισκευη.Εαν εχει επιτυχια οταν το κανεις τοτε ο μαστορας την εκανε την λαδια του ( αφου χαλασε σε 6 μηνες).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9/11/2019 at 7:57 ΠΜ, το μέλος Vagouridis έγραψε:

Ειναι ευκολο να δοκιμασετε το παρακατω

 ?

Ενα εχω να σου πω

Δουλευει like new :hehe:

 

τους εδειξα τι και πως κ την επομενη φορα θα το κανουν μονοι τους καθως ειναι καπως μακρια μου κ δυσκολο το πηγαινε ελα.

 

Να εισαι καλα και σε ευχαριστω πολυ

 

20200122_195154.jpg

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση μετά απο πτώση κεραυνού, κάηκαν (αυτό είναι δική μου ερμηνεία) οι 3 απο τις 4 θύρες HDMI της LG τηλεόρασης μου. Στην μία και μοναδική που απέμεινε έβαλα ενα hdmi switch για να κανω τη δουλειά μου. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, dirving69 said:

Σε παρόμοια περίπτωση μετά απο πτώση κεραυνού, κάηκαν (αυτό είναι δική μου ερμηνεία) οι 3 απο τις 4 θύρες HDMI της LG τηλεόρασης μου. Στην μία και μοναδική που απέμεινε έβαλα ενα hdmi switch για να κανω τη δουλειά μου. 

 

Τυχερος ησουν....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.