Jump to content



Τα Windows με μισούν (αμοιβαία τα αισθήματα)


Recommended Posts

Μετά από τα προβλήματα που αναφέρω εδώ

 

 

τελικά αγοράστηκε ένας Adata XPG 8200 pro 512GB προς αντικατάσταση του Samsung 840 evo 128GB. Χθες βρήκα χρόνο και επισκέφτηκα τον αδελφό μου για εγκατάσταση. Αφού πρώτα έγινε το απαραίτητο image του απερχόμενου Samsung 840 με χρήση του Clonezilla, ανοίχτηκε το tower, έφαγε σουτ ο 840 και εγκαταστάθηκε ο Adata. (ενα προβληματάκι με τη μινιόν βίδα της μητρικής για τον nvme λύθηκε με πατέντα, καθώς ο bro δεν διέθετε "precision" κατσαβίδια, αλλά αυτό είναι ιστορία για μια άλλη φορά). Power on λοιπόν, ο νέος nvme φαίνεται στο BIOS κανονικά και boot με clonezilla για να γίνει restore το image (GPT και UEFI boot). Όλα καλά. Εντός λίγων λεπτών ο δίσκος είναι έτοιμος και.... restart. Δεν θέλει. Αρχικά άνευ μηνύματος με πετάει στο BIOS. 2η 3η προσπάθεια και πετάει τη γνωστή boot μπλε οθόνη που λέει ότι υπάρχει πρόβλημα. Μπαίνω στα advanced options και κάνω repair boot. Μου λέει ότι το repair boot απέτυχε.... Κάνω restart ξαναμπαίνω bios προσπαθώντας να δω τι μπορώ να αλλάξω και αρχίζουν και με πιάνουν τα διαόλια μου με τη σκέψη ότι μπορεί να χρειαστεί να ξαναστήσω win. Επαναλαμβάνω διαδικάσία repair boot, πάλι μου γράφει για αποτυχία. Με τα πολλά, σχεδόν κατά λάθος κάνω restart. Πάει να φορτώσει win, τραβάει ένα restart και μετά ξαναπάει να φορτώσει και τελικά ΜΠΑΙΝΕΙ!!!! ενώ μου είχε γράψει ότι το repair είχε αποτύχει.....

 

ΟΚ είναι τελεσίδικο. Tα windows με μισούν και με τρολάρουν.... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Oric said:

 

Για ποιο λόγο ακριβώς;

γιατί το gpt είναι πιο καινούργιο
και κυρίως γιατί το mbr είναι limited σε δίσκο με μαξ 2tb

 

αν δεν θυμάμαι λάθος mbr πάει λίγο πολύ πακέτο με legacy boot (non uefi)
το gpt απαιτεί uefi (ή τουλάχιστον αν είσαι uefi win περνάς μόνο σε gpt formatted δίσκο)

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, UltraB said:

Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις το CSM.

Λογικά κάπου στη καρτέλα Boot θα βρίσκεται.

Έχει λυθεί το θέμα. Από την πρώτη φορά που φόρτωσε το OS, όλα καλά. Προφανώς κάτι θεωρήθηκε ότι ήταν πειραγμένο από την αλλαγή hardware και με το "repair boot" επιδιορθώθηκε, παρά το γεγονός ότι μου έλεγε "repair failed". Δουλεύει κομπλέ τώρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικα εχω την τακτικη, πριν μπουταρω το συστημα μετα απο restore απο image για πρωτη φορα, να μπαινω safe mode ετσι για το καλο και μετα κανονικα. Με εχει σωσει απειρες φορες. Καντε το συνηθεια.. τι να πω..

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα Windows δεν σε μισούν. Τα restart που έκαναν, αν κρίνω από τα λεγόμενα σου ήταν απαραίτητα μέχρι να γίνει η εγκατάσταση του NVMe driver. Είχες SATA drive και μετέφερες το λειτουργικό σε NVMe drive. To ότι δούλεψαν ήταν απλά θαύμα. Μάλλον χάρη σου έκαναν και δεν ξαναέστησες το λειτουργικό.

  • Like 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, jax7480 said:

Βασικά τα Windows δεν σε μισούν. Τα restart που έκαναν, αν κρίνω από τα λεγόμενα σου ήταν απαραίτητα μέχρι να γίνει η εγκατάσταση του NVMe driver. Είχες SATA drive και μετέφερες το λειτουργικό σε NVMe drive. To ότι δούλεψαν ήταν απλά θαύμα. Μάλλον χάρη σου έκαναν και δεν ξαναέστησες το λειτουργικό.

Δεν είχα διαβάσει σε τόσα threads που γίνεται clone από sata ssd σε nvme ότι τίθεται τέτοιο θέμα. Η διαδικασία που θα έπρεπε να ακολουθήσω δηλαδή ποια είναι; Τα win ήταν fully updated και υποθέτω ότι οι nvme είναι mainstream καιρό τώρα. Ουδεμία προειδοποίηση είχα για "missing drivers". Δεν θα έπρεπε έστω να μπει σε κάποιο "safe mode" ώστε να εγκατασταθούν drivers?

 

Μάλλον έχω κακομάθει με το Linux που είναι όλα στον kernel και δεν ασχολούμαι με driver issues εδώ και χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν πήγα από 860 sata σε 970 nvme η κλωνοποίηση με acronis ήταν παταγώδης αποτυχία λόγω της αλλαγής από sata σε nvme.

 

Μιας και βαριόμουν να το ψάξω, την ξαναέκανα με το migration tool της samsung και δούλεψε ρολόι με τη μία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, GriGaS said:

Εμένα όταν πήγα από 860 sata σε 970 nvme η κλωνοποίηση με acronis ήταν παταγώδης αποτυχία λόγω της αλλαγής από sata σε nvme.

 

Μιας και βαριόμουν να το ψάξω, την ξαναέκανα με το migration tool της samsung και δούλεψε ρολόι με τη μία.

Ίσως η διαφορά ήταν ότι είχαν προλάβει τα win να εγκαταστήσουν ό,τι drivers χρειάζονταν για τον nvme (αφού προφανώς τον είχες στο σύστημα) και στη δεύτερη απόπειρα έπαιξαν σωστά? Ή μήπως παίζει και το clone tool ρόλο?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω. Στην πρώτη απόπειρα με bootable acronis κάνω image από sata -> nvme. Πάω να κάνω boot με τον nvme @@.

 

Ξαναβάζω τον sata κάνω boot από εκεί τρέχω το migration tool, όλα καλά στο επόμενο boot με τον φρέσκο nvme.

 

Και οι δύο κλωνοποιήσεις έγιναν με το ίδιο ακριβώς source, άρα θεωρώ ότι κάτι παραπάνω ήξερε να κάνει το tool της samsung.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.