Jump to content



Περιφραξη με WPC


Recommended Posts

Ελπίζω να μην ειμαι offtopic αλλά σκέφτομαι να βάλω περιφραξη με WPC. Εχει κάνει κανεις κάτι παρόμοιο DIY; Υπάρχουν διαφοροι τροποι να τα βιδώσεις σε κολωνάκια έχω δει. Βεβαια αν θες να κάνεις πορτα κτλ θες ηλεκτροκόληση βλέπω. Σε σχέση με κάγκελα ισως ειναι παρόμοια τιμή αλλα δε θέλουν βάψιμο και μπορείς να τα βαλεις με τροπο ωστε να  μη φαίνεται μέσα.

Απο εργαλεία όπως το βλέπω αν εχεις πολλά μετρα μαλλον χρειάζεται ενα φαλτσοπριονο η κατι αντιστοιχο για να κόψεις τις σανιδες.

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει σαν υλικο οταν εψαχνα πριν κανα χρονο κ βαλε. Ειναι συνθετικο κ θα σου ελεγα να δεις το θεμα συντήρησης με τη παροδο του χρονου. Δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει στον ηλιο.

Υπαρχει παντως κ αλουμινιο με οψη WPC που μπαινει κ το ξεχνας. Εχεις επιλογες χρωματος κ στις ταβλες και στις κολονες και η τιμη καθοριζεται απο τα μετρα, το χρωμα στις κολωνες, αν ειναι ευθεια ή κανει γωνιες ο φρακτης κλπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, karmen1983 said:

Το ειχα δει σαν υλικο οταν εψαχνα πριν κανα χρονο κ βαλε. Ειναι συνθετικο κ θα σου ελεγα να δεις το θεμα συντήρησης με τη παροδο του χρονου. Δεν ξερω πως θα συμπεριφερθει στον ηλιο.

Υπαρχει παντως κ αλουμινιο με οψη WPC που μπαινει κ το ξεχνας. Εχεις επιλογες χρωματος κ στις ταβλες και στις κολονες και η τιμη καθοριζεται απο τα μετρα, το χρωμα στις κολωνες, αν ειναι ευθεια ή κανει γωνιες ο φρακτης κλπ.

Τελικά το απέρριψες; Θεωρητικά ισως ανοιξει λιγο λενε. Απο την αλλη για βάψιμο σε πολλά μετρα 80 πχ κάγκελο θα ειναι μανίκι αν μπουν σιδερενια. Με αλουμινιο λογικα θα ειναι πολυ ακριβο

Link to comment
Share on other sites

Και το wpc θελει συντηρηση , συνηθως βεβαια μετα τα  7 χρονια ( οι κατασκευαστες λενε 10) . Εχει και ετοιμα inox κολωνακια με ραγα τοποθετησης αλλα ειναι σχετικα ακριβα.Εαν τα κολωνακια μπουν σωστα θες ενα κατσαβιδι και την κανεις την δουλεια και με πριονι χειρος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Parhs said:

Ελπίζω να μην ειμαι offtopic αλλά σκέφτομαι να βάλω περιφραξη με WPC. Εχει κάνει κανεις κάτι παρόμοιο DIY; Υπάρχουν διαφοροι τροποι να τα βιδώσεις σε κολωνάκια έχω δει. Βεβαια αν θες να κάνεις πορτα κτλ θες ηλεκτροκόληση βλέπω. Σε σχέση με κάγκελα ισως ειναι παρόμοια τιμή αλλα δε θέλουν βάψιμο και μπορείς να τα βαλεις με τροπο ωστε να  μη φαίνεται μέσα.

Απο εργαλεία όπως το βλέπω αν εχεις πολλά μετρα μαλλον χρειάζεται ενα φαλτσοπριονο η κατι αντιστοιχο για να κόψεις τις σανιδες.

 

 

 

Καλημέρα

Έχω κάνει μέρος της περίφραξης στο σπίτι μου (~30 μέτρα + συρόμενη πόρτα) με απλό εμποτισμένο deck. Φτηνότερο απο το wpc, θέλει (προτιμάει δλδ) λινέλαιο κάθε 1 - 2 χρόνια (πιο συχνά - πιο καλά), και τουλάχιστον στα 11 χρόνια που το έχω, δεν έχει χρειαστεί να αντικαταστήσω τίποτα απο φθορά / σπάσιμο

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, colt3003 said:

 

Καλημέρα

Έχω κάνει μέρος της περίφραξης στο σπίτι μου (~30 μέτρα + συρόμενη πόρτα) με απλό εμποτισμένο deck. Φτηνότερο απο το wpc, θέλει (προτιμάει δλδ) λινέλαιο κάθε 1 - 2 χρόνια (πιο συχνά - πιο καλά), και τουλάχιστον στα 11 χρόνια που το έχω, δεν έχει χρειαστεί να αντικαταστήσω τίποτα απο φθορά / σπάσιμο

Με πιο τροπο τα στηριξες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Parhs said:

Με πιο τροπο τα στηριξες; 

 

Κατασκεύασα κολονάκια :

1. βάση 10 χ 10 εκατοστά λαμαρίνα 4 χιλ. για να πατήσει στο τοιχίο 

2. τετράγωνη διατομή στράτζα 40 χ 40 χιλ και ύψος 70 εκ.

3. στις 2 ακτικρυστές πλευρές της στράτζας βίδωσα με αυτοδιάτρητες μια διατομή '' Π '' απο λαμαρίνα 1,5 χιλ με διαστάσεις 2 χ 2 χ 2 εκατοστά ( την φτιάχνουν τα μαγαζιά που κάνουν κατεργασία λαμαρινών) 

4. πέρασα τις τάβλες μέσα στην διατομή ''Π'' και τις βίδωσα με αυτοδιάτρητες βίδες. 

τελικό αποτέλεσμα (από 1 που μου περίσσεψε ...) 

zoQVglMwNDF0NDRy0ocmJGAbI1yPucF0LWx01VA6DvpwoRCVurpYsxMNMsq1GdMHBGL2F0CBCY6CRse_udJ3eUAY9GwPtpkE-XbJDNbjzhGZda2xVbm6yd2UhBBAxphilji1LA9PlUXEVPj4DUNaARfnt2caR0ms8j0ci_ZjCLv2m2Fdl98m4bVZ6SvTymtzmBSUGi-VLZhygaboyxKr90kQZ2U5C6tS2gkGZcWnwSABLvqURQ7dD6MOdktSlY9PbKaA3_CnrcYsjhPxAzyVGRjRss_mpNVL4uVGF04eyP5z2IeUYgOMHA_E0IUum-jG3QfxQBnJbph3tWv4XBFH_oObcRVRdI9EY-rVzcyVdFHyKouq8-nJKNLa3IOI2mGqqwVtiUZ7hQYbKbKVnB8PvrrYuNMeiD3VN0AEQTN7Sto_wvfyKkqoysFB8zLkCWsOW7MJ4RddCRCSAGYOHZSv_oaVZmzbea-Q5QAfGFXs6PDkI1rt-YtJ39C_1LXdyc3rT6AVDNL-sxD_h-nUQCy1mQXpKMsGZnkPDBCnmi2tT729QPT76qjspZE2g4H35W6Q_Xj_mDzSvSznXaGvwWxc9JgIRv2YLc0sSS67TS-zpkohAdd30AGztanbhFxyAfAdiH2hYV6qdlJ5XEyE-h8A8rdG3XDgo_Yxjkts4ldsh6OZbn-KHeH0Sw=w678-h903-no

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Parhs έγραψε:

spacer.png

 

Αυτή στην φωτο είναι η φθηνότερη, απλούστερη και χειρότερη σε εμφανίσει λύση, από μέσα θα βλέπεις τις ενώσεις στις σανίδες.

 

Το σωστό είναι κάθε κολονάκι να έχει δύο U πηχάκια (δεξιά-αριστερά) και οι σανίδες μπαίνουν μέσα και δεν φαίνεται το κομμένο σόκορο.

Στην ακριβότερη τέτοια λύση όλο το κολονάκι είναι αλουμινένιο μαζί με την σχετική βάση.

Στην φτηνότερη τέτοια λύση το έχει φτιάξει από γαλβανισμένα σίδερα ο σιδεράς σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιώργος 1 said:

 

Αυτή στην φωτο είναι η φθηνότερη, απλούστερη και χειρότερη σε εμφανίσει λύση, από μέσα θα βλέπεις τις ενώσεις στις σανίδες.

 

Το σωστό είναι κάθε κολονάκι να έχει δύο U πηχάκια (δεξιά-αριστερά) και οι σανίδες μπαίνουν μέσα και δεν φαίνεται το κομμένο σόκορο.

Στην ακριβότερη τέτοια λύση όλο το κολονάκι είναι αλουμινένιο μαζί με την σχετική βάση.

Στην φτηνότερη τέτοια λύση το έχει φτιάξει από γαλβανισμένα σίδερα ο σιδεράς σου.

 

 

Μεσα στο υ τα βιδωσες με καποιο τροπο; Η φωτο ηταν τυχαια. Βεβαια σε αυτο που λες με υ θα θελει αλλα για τις γωνιες. Εισαι ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα;

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, colt3003 said:

 

Κατασκεύασα κολονάκια :

1. βάση 10 χ 10 εκατοστά λαμαρίνα 4 χιλ. για να πατήσει στο τοιχίο 

2. τετράγωνη διατομή στράτζα 40 χ 40 χιλ και ύψος 70 εκ.

3. στις 2 ακτικρυστές πλευρές της στράτζας βίδωσα με αυτοδιάτρητες μια διατομή '' Π '' απο λαμαρίνα 1,5 χιλ με διαστάσεις 2 χ 2 χ 2 εκατοστά ( την φτιάχνουν τα μαγαζιά που κάνουν κατεργασία λαμαρινών) 

4. πέρασα τις τάβλες μέσα στην διατομή ''Π'' και τις βίδωσα με αυτοδιάτρητες βίδες. 

τελικό αποτέλεσμα (από 1 που μου περίσσεψε ...) 

zoQVglMwNDF0NDRy0ocmJGAbI1yPucF0LWx01VA6DvpwoRCVurpYsxMNMsq1GdMHBGL2F0CBCY6CRse_udJ3eUAY9GwPtpkE-XbJDNbjzhGZda2xVbm6yd2UhBBAxphilji1LA9PlUXEVPj4DUNaARfnt2caR0ms8j0ci_ZjCLv2m2Fdl98m4bVZ6SvTymtzmBSUGi-VLZhygaboyxKr90kQZ2U5C6tS2gkGZcWnwSABLvqURQ7dD6MOdktSlY9PbKaA3_CnrcYsjhPxAzyVGRjRss_mpNVL4uVGF04eyP5z2IeUYgOMHA_E0IUum-jG3QfxQBnJbph3tWv4XBFH_oObcRVRdI9EY-rVzcyVdFHyKouq8-nJKNLa3IOI2mGqqwVtiUZ7hQYbKbKVnB8PvrrYuNMeiD3VN0AEQTN7Sto_wvfyKkqoysFB8zLkCWsOW7MJ4RddCRCSAGYOHZSv_oaVZmzbea-Q5QAfGFXs6PDkI1rt-YtJ39C_1LXdyc3rT6AVDNL-sxD_h-nUQCy1mQXpKMsGZnkPDBCnmi2tT729QPT76qjspZE2g4H35W6Q_Xj_mDzSvSznXaGvwWxc9JgIRv2YLc0sSS67TS-zpkohAdd30AGztanbhFxyAfAdiH2hYV6qdlJ5XEyE-h8A8rdG3XDgo_Yxjkts4ldsh6OZbn-KHeH0Sw=w678-h903-no

Ωραια λυση βεβαια θα θες βαψιμο καθε μερικα χρονια

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει εγώ στην αυλή με ξύλο αλλά τα κολωνάκια τα έχω όλα από μέσα ούτως ώστε να μην φαίνονται απ' έξω. Έχω βάλει κολωνάκια (40x40 καρέ) ανά 1.5 μέτρο περίπου το οποίο έχει τρυπηθεί για να βιδωθούν 4 ταύλες. Το αποτέλεσμα αισθητικά είναι πολύ όμορφο. Μία πρόχειρη και παλιά φωτογραφία καθώς το φτιάχναμε.

 

received_317957359080821.thumb.jpeg.91d5201840929122a1246a14ca92851b.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω φτιάξει κι εγώ περίφραξη όπως  ο trib και τα κολωνακια ο σιδεράς τα πήγε σε γαλβανιστηριο οπότε δε χρειάζονται βάψιμο.Εχω χρησιμοποιήσει ξυλεία εμποτισμενη την οποία έχω περάσει βερνίκι εμποτισμου 2 χέρια.

Έγινε επεξεργασία από stam1982
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2019 at 11:14 AM, Parhs said:

80

Είναι πολλά τα μέτρα. Σκέψου το καλά ότι και να κάνεις.

Και σκέψου επίσης και τη διάθεσή σου και τα κουράγια σου σε κάμποσα χρόνια, που θα ξαναβρείς μπροστά σου 80 μέτρα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μιας και ήρθε η ώρα της μάντρας και μιας τα μέτρα είναι πολλα 80 και δυο γκαραζοπορτες η μια 5,5 μέτρα σκέφτηκα να πάω στη λύση της εμποτισμένης ξυλείας αντι του wpc. Οι τιμες παιζουν απο 13-18€ το τετραγωνικό σε deck "πεύκο" ή τάβλα απο εμπορους που ειδα καμια 10ρια. Το μεγαλυτερο μηκος που εχω βρει νομιζω ειναι 6μέτρα αν και παιζουν συνηθως μικροτερα.

Μιας και το σπίτι ειναι μακρία και δεν εχω πολυ χρονο λογω του παιδιου τα DIY ειναι περιορισμένα ίσως κανένα βάψιμο/βερνικι.

Πήρα  μια προσφορά απο σιδερά αλλά ήταν πολυ ακριβός και χρέωνε για κολωνακια γαλβανιζε (χωρις να μου διαστασεις κτλ) με αποσταση 1,2μ (ενω εγω θελω 0,8 η 1  ανα περιπτωση) με τιμη 70€/μέτρο χωρις φπα.. Δηλαδη περιπου 5000 + ενα μικρο σιδερενιο πορτακι για ρολοι δεη 300ευρω με ξύλα δικα μέσα + τιμη για γκαραζοπορτες που δε μου ειπε. Βεβαια αυτος μου ειπε οτι εχουν ιδια τιμη τα wpc με τα ξυλα και πως "δε τα ξέρω καλα". Βεβαια ολοι οι εμποροι ξυλειας διναν διπλασια τιμη τα wpc. Εκτος αν πας σε τροπικη ξυλεία πχ ιροκο και αλλα που ξεφεύγει πολύ η τιμή.

Γενικά πάντως σε υλικά το υπολογιζω 15-16 το ξύλο + κολωνακι 1μέτρο γυρω στα 15 ευρω με φλατζα + βιδες ινοξ €+ εργασία€. Σε κάγκελα σιδερενια δε ξερω ποσο θα παει αλλα τα απλά ξεκινάνε απο 45 ως υλικο στη περιοχη ενω με ταμπλαδες νομιζω 100ευρώ ++ 

Επισης φοβάμαι και λιγο τα βυσματα στη φλατζα μην ραγισουν το σκυροδεμα της μαντρας δε ξέρω αν αξιζει μετα τη τοποθετηση να εμπενε κατι για σφραγιση,

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

^^  μήπως στα 70€ το μέτρο εννοεί κομπλέ με ξύλο / wpc ? 

η στράτζα γαλβανιζέ τα 6 μέτρα 40 χ 40 κοστίζει κάτι σε 18 € (αν θυμάμαι καλά). Έφτιαξα πρόσφατα (πάλι) περίφραξη (ίδια τεχνική) και τα σίδερα ήταν το φτηνότερο κομμάτι της υπόθεσης.... 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, colt3003 said:

^^  μήπως στα 70€ το μέτρο εννοεί κομπλέ με ξύλο / wpc ? 

η στράτζα γαλβανιζέ τα 6 μέτρα 40 χ 40 κοστίζει κάτι σε 18 € (αν θυμάμαι καλά). Έφτιαξα πρόσφατα (πάλι) περίφραξη (ίδια τεχνική) και τα σίδερα ήταν το φτηνότερο κομμάτι της υπόθεσης.... 

Νε εννοεί με ξύλα κομπλε. Αλλα πως γινεται να θελει τα ιδια χρηματα για wpc η ξυλα;

Αν μπει και βαση φλάτζα με 4 τρυπες βγαινει πιο ακριβο. πχ κοστος λαμαρινας + κοληση + καποια ταπα

Τα 70 ειναι χωρις φπα.

Πως το εφτιαξες εσυ;

Έγινε επεξεργασία από Parhs
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Parhs said:

Νε εννοεί με ξύλα κομπλε. Αλλα πως γινεται να θελει τα ιδια χρηματα για wpc η ξυλα;

Αν μπει και βαση φλάτζα με 4 τρυπες βγαινει πιο ακριβο. πχ κοστος λαμαρινας + κοληση + καποια ταπα

Τα 70 ειναι χωρις φπα.

 

Κοίτα, λείπουν κάποια στοιχεία, απο τον υπολογισμό. Πόσο ύψος θα έχει η περίφραξη π.χ. Αν σου δίνει την ίδια τιμή είτε για ξύλο είτε για wpc ....ε δε νομίζω να θέλει και συζήτηση το πράγμα, αρκεί να σου δίνει και κάτι που να σου αρέσει οπτικά. Όση έρευνα και να έκανα, δεν βρήκα πουθενά τιμή wpc κάτω απο ~40 €, ενώ το deck που τελικά χρησιμοποίησα κόστισε 17€ ,οπότε αν υπολογίσεις και τον κόπο του.... νομίζω αξίζει. Σχετικά με το στερέωμα πάνω στη μάντρα (αν κατάλαβα καλά) ζήτα να τοποθετεί αντηρίδες κάθε 3 μέτρα. Στο τέλος αυτές θα τραβάνε το μεγαλύτερο ζόρι (ειδικά στις πλευρικές πιέσεις απο αέρα) και όχι το κάρφωμά τους στη μάντρα (το οποίο ούτως ή άλλως -όσο δυνατό και να είναι δλδ) δεν πρόκειται να αντισταθεί σε πλάγια πίεση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.