Jump to content



Αργό λάπτοπ λόγω δίσκου?


Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα.

Σε παλιό λάπτοπ με sandisk ssd 64gb παρατηρώ καθυστερήσεις. Μόνο για browsing χρησιμοποιείται. Είναι ψιλογεμάτος ο δίσκος αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Χρειάζεται αλλαγή ο ssd σε κάτι νεότερο/καλύτερο ή να ψάξω αλλού το πρόβλημα?

Βάζω και εικόνες από hdtune (που υπάρχει πρόχειρο) και crystaldiskmark συγκριτικά με samsung 860 evo από το htpc.

crystal.png

hdtune.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

συγκρινεις όμως μια πλατφόρμα 10ετίας με μια ολόφρεσκη για επιδόσεις, η μεγάλη (πολύ εντυπωσιακά νούμερα νομίζω ο 860) διαφορά μου φαίνεται φυσιολογική @Simon

 

απο κει και πέρα η μνήμη που ειπώθηκε και σε τι ταχύτητα/mode

μήπως οι εφαρμογές που χρησιμοποιείς είναι πολύ απαιτητικές σε Ι/Ο δίσκου

οι ελεγκτές δουλεύουν σε Enhanced mode

ρυθμίσεις bios 

 

δουλεύω και εγώ έναν 850 Evo σε ένα Fujitsu i5 520m , 8GB μνήμη πρόσφατα αναβαθμισμένο και γενικά η ταχύτητα του είναι ικανοποιητική για τη δουλειά που

του κάνω αλλά απέχει πολύ απο το desktop μου

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει η απόδοση του λάπτοπ και είμαι ανάμεσα σε λειτουργικό και δίσκο. Η ram είναι dual channel 2133 mhz. Bios κλπ όλα εντάξει, από εφαρμογές η πιο βαριά είναι vlc player.

Ίσως φταίνε τα windows, είχα κάνει αναβάθμιση από τα 7 στα 10 και έχουν περάσει και αρκετά χρόνια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Simon said:

Είναι ψιλογεμάτος ο δίσκος αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Πολύ πιθανό. Ήταν ψιλογεμάτος από την εποχή που θυμάσαι να αποκρινόταν ταχύτερα ή γέμισε στην πορεία; Αν έχεις κάνα εξωτερικό μέσο πρόχειρο να τον ξεφορτώσεις λίγο μπορείς να δεις αν βελτιώνεται η αίσθηση πριν σπρώξεις χρήμα για αλλαγ΄hardware.

Επ'ισης μιας κι είναι από τους επεξεργαστές που επηρρεάζονται από spectre meltdown μπορεί κι αυτό να παίζει ρόλο αν η σύγκριση που κάνεις είναι με το μακρινό παρελθόν

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Πολύ πιθανό. Ήταν ψιλογεμάτος από την εποχή που θυμάσαι να αποκρινόταν ταχύτερα ή γέμισε στην πορεία; Αν έχεις κάνα εξωτερικό μέσο πρόχειρο να τον ξεφορτώσεις λίγο μπορείς να δεις αν βελτιώνεται η αίσθηση πριν σπρώξεις χρήμα για αλλαγ΄hardware.

Στην πορεία γέμισε, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Ίσως έχει φάει τα ψωμιά του λόγω εγγραφών.

Link to comment
Share on other sites

https://www.howtogeek.com/165542/why-solid-state-drives-slow-down-as-you-fill-them-up/

αν και παλιό άρθρο: 

They found that “minimum performance improves substantially once you hit 25% spare area for these [consumer] drives.” Their final recommendation was that you should “plan on using only about 75% of [your drive’s] capacity if you want a good balance between performance consistency and capacity.”

If you have a solid-state drive, you should try to avoid using more than 75% of its capacity. Buy a larger drive with more storage than you need and you’ll ensure that you always have consistent write performance. Luckily, SSDs are gradually becoming much cheaper, so this isn’t as expensive as it once was.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο high performance είναι ρυθμισμένο. Θα βγάλω μερικά GB να δω αν αλλάξει κάτι. Το να αλλάξω δίσκο είναι απευφκταιο διότι είναι μπελάς να ανοίξει το λάπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

 

Ίσως φταίνε τα windows, είχα κάνει αναβάθμιση από τα 7 στα 10 και έχουν περάσει και αρκετά χρόνια.

 

εγώ χρησιμοποιούσα σε δεύτερο desktop , έναν Q6600 , 4 GB μνήμη 800mhz (3 έβλεπε, Win 7 32bit γαρ) και έναν Crucial ssd

 

προφανώς δεν έβαζε φωτιά αλλά δούλευε οκ

 

με το που έγινε η αλλαγή σε Win 10 64bit , το μηχάνημα πλέον σέρνεται ξεκάθαρα ενώ για πρώτη φορά παρατήρησα cuts στον ήχο (π.χ σε stream ήχου ακούγονται chk , διακοπούλες)

 

το μηχάνημα πλέον είναι ακατάλληλο για τη δουλειά που το θέλω , έχω παίξει πολύ με διάφορες ρυθμίσεις αλλά ήρθε απλά η ώρα του (μετά απο 12 χρόνια , κ πολύ άργησε)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τον Δεκέμβριο έκανα αναβάθμιση σε φίλους και συγγενείς σε Win 10 σε 3 λαπτοπ και ένα σταθερό  και κανένα δεν μου έδειξε ότι πήγαινε πιο αργά από πριν.

Μόνο το ένα λάπτοπ είχε μηχανικό δίσκο, τα υπόλοιπα 2 είχαν ssd SSDNow V300 και το σταθερό έναν intel ssd sata 2.

Όλα είχαν 3 GB RAM και επεξεργαστές σειράς core 2 duo, δυστυχώς μόνο του σταθερού θυμάμαι ότι ο επεξεργαστής ήταν E7200 τα λαπτοπ δεν θυμάμαι τι cpu είχαν.

Τα μηχανήματα τα ξέρω γιατί ανήκουν σε ανίψια και στον κουμπάρο μου και τους ssd και τα φορματ στο παρελθόν τα είχα κάνει ξανά εγώ.

Παρόλο που τα windows βρίσκουν μόνα τους drivers εγώ σε όλα έτρεξα και το 3DP Chip.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 10 δουλεύουν άψογα στο λάπτοπ εδώ και χρόνια, αλλά σαν να το πιάνει λόξιγκας τελευταία. Υποψιάζομαι το δίσκο επειδή είναι low budget και έχει χρησιμοποιηθεί αρκετά. 10 tbw έχει αυτή τη στιγμή.

 

ssdlife.png

Link to comment
Share on other sites

10 TBW δεν είναι πολλά πάντως.

Για αρχή πάντως εγώ 1ον  θα τον άδειαζα κάπως τον δίσκο, 2ον θα έκανα μια εκκαθάριση δίσκου

και 3ο θα έκανα αυτό που λέει ο @Oric πιο πάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια είναι άδικο και άνισο να συγκρίνεις τον sandisk με τον Samsung.

Σαν ύστατη λύση με 20€ παίρνεις 120 GB και με περίπου 30€ 240 GB (crucial, Adata)

 

O παλιός μου Samsung έχει μετακομίσει σε άλλο μηχάνημα και δουλεύει από το 2012  αδιάλειπτα αλλά όπως είπα οι συγκρίσεις είναι άνισες.

SSDLife.thumb.png.27c395a4e33edd695d3e4c4a01e7cc80.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σε ένα caddy στη θέση του optical έναν team L3, έβγαλε ακριβώς τα ίδια νούμερα με τον sandisk. Μετά έβαλα έναν 860 evo και έβγαλε τα νούμερα που φαίνονται στις εικόνες. Υποψιάζομαι ότι είναι τα όρια της πλατφόρμας οπότε φταίνε τα windows που νιώθω πεσμένη την απόδοση. Χάνω κάτι;

crystal2.png

hdtune2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2020 at 7:35 PM, Simon said:

Χαιρετώ την παρέα.

Σε παλιό λάπτοπ με sandisk ssd 64gb παρατηρώ καθυστερήσεις. Μόνο για browsing χρησιμοποιείται. Είναι ψιλογεμάτος ο δίσκος αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Χρειάζεται αλλαγή ο ssd σε κάτι νεότερο/καλύτερο ή να ψάξω αλλού το πρόβλημα?

Βάζω και εικόνες από hdtune (που υπάρχει πρόχειρο) και crystaldiskmark συγκριτικά με samsung 860 evo από το htpc.

crystal.png

hdtune.png

 

Οι ταχύτητες που βλέπεις στον 860 είναι εξωπραγματικές διότι προφανώς έχεις ενεργοποιήσει caching στην RAM και το CrystalDiskMark που είναι overrated διαβάζει αυτές τις ταχύτητες. Στην πραγματικότητα ο SSD σου είναι πολύ πιο αργός

 

2 hours ago, Simon said:

Έβαλα σε ένα caddy στη θέση του optical έναν team L3, έβγαλε ακριβώς τα ίδια νούμερα με τον sandisk. Μετά έβαλα έναν 860 evo και έβγαλε τα νούμερα που φαίνονται στις εικόνες. Υποψιάζομαι ότι είναι τα όρια της πλατφόρμας οπότε φταίνε τα windows που νιώθω πεσμένη την απόδοση. Χάνω κάτι;

crystal2.png

hdtune2.png

 

Είναι τα όρια του SATA του laptop σου που προφανώς είναι SATA 2 (με θεωρητικό ταβάνι 300MB/s)

 

Τα Windows φημίζονται για τη... βραδύτητά τους όσο περνάει ο καιρός. Αν είναι παλιά και "ταλαιπωρημένη" η εγκατάσταση, ίσως ένα format και επανεγκατάσταση βοηθήσει. Αν όχι, δοκίμασε linux. Αν δεν σου κάνει ούτε αυτό, τότε ετοίμασε το πορτοφόλι σου για καινούργιο laptop.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι τα όρια του SATA του laptop σου που προφανώς είναι SATA 2 (με θεωρητικό ταβάνι 300MB/s)

 

Τα Windows φημίζονται για τη... βραδύτητά τους όσο περνάει ο καιρός. Αν είναι παλιά και "ταλαιπωρημένη" η εγκατάσταση, ίσως ένα format και επανεγκατάσταση βοηθήσει. Αν όχι, δοκίμασε linux. Αν δεν σου κάνει ούτε αυτό, τότε ετοίμασε το πορτοφόλι σου για καινούργιο laptop.

 

Ναι, είναι sata 2. Μετά το τελευταίο major update νομίζω, βλέπω καθυστέρηση. Μάλλον προς νέα εγκατάσταση 10 πάω, δούλευαν τέλεια και σφαιρατα μέχρι πρότινος.

Linux ευχαριστώ δε θα πάρω, δεν είμαι μαζοχας :p 

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2020 at 2:43 PM, salde said:

Επ'ισης μιας κι είναι από τους επεξεργαστές που επηρρεάζονται από spectre meltdown μπορεί κι αυτό να παίζει ρόλο αν η σύγκριση που κάνεις είναι με το μακρινό παρελθόν


Δεν είναι αποκλειστικά τα windows αν και σχεδόν κάθε πρόγραμμα επιβραδύνει με την πάροδο χρόνου. Προσωπικά θα δοκίμαζα πρώτα να τον αδειάσω ώστε να ελαφρύνει λίγο. Θα κοιτούσα κιόλας μπας και μπορεί κάτι να αφαιρεθεί από τα services ή το startup. Δεύτερον θα έκανα νέα εγκατάσταση. Αν ούτε αυτό δεν βοηθούσε θα δοκίμαζα αλλαγή SSD. Μετά θα σκεφτόμουν αλλαγή laptop.

Για το linux, έχεις προγράμματα που είτε δεν λειτουργούν εκεί είτε δεν θες να τα ξαναμάθεις; Αν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στην χρήση σου κι αν η δαπάνη για αγορά άλλου δεν σου είναι εύκολη μάλλον κακώς το απορρίπτεις τόσο γρήγορα ως εναλλακτική πριν την αγορά άλλου. Θα μου πεις ούτε εγώ τα δοκιμάζω και σου λέω να το σκεφτείς; Δίκιο θα έχεις για την ασυνέπεια λόγων/'εργων μου αλλά άδικο αν απαντήσεις έτσι για το δικό σου καλό. (οκ το έγραψα άθλια και βαριέμαι να το ξαναδιατυπώσω ελπίζω να είναι κατανοητό τι εννοώ)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.