Jump to content



Ηλεκτρολογικό πρόβλημα συνδεσμολογίας.


Recommended Posts

@Γιώργος 1  Δεν ξέρω τι απόκανες, αλλά σαν βασικό κύκλωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί το ακόλουθο:

 

large.921806717__01_20200122_232632_02.jpg

 

Όπως βλέπεις έχω σημειώσει και κάποιες παρατηρήσεις, αλλά τις αποφάσεις θα τις πάρει ο κατασκευαστής.

Η βασική ιδέα είναι ότι τα δύο εντελλόμενα εξαρτήματα (φως και κυπρί/κλειδαριά) τροφοδοτούνται από σημεία που παίρνουν τάση μόνο όταν ένα από το δύο σημεία κάνει τις κατάλληλες ενέργειες:

1. Πατήσει το -σταθερό- διακόπτη των φώτων και

2. Μετά πατήσει τον -αυτοεπαναφερόμενο-  διακόπτη της κλειδαριάς

 

Για 'όση  ώρα είναι ενεργή μια εντολή (αναμμένα φώτα)  από το ένα σημείο, δεν γίνονται αποδεκτές εντολές από το άλλο σημείο (φώτα ή και κλειδαριά) .

Είναι ακριβώς αυτό που ζήτησες, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα ενδεχομένως σοβαρό:

Αν το ένα σπίτι έχει αναμμένα τα φώτα της εισόδου, τότε το άλλο δεν θα μπορεί να ανοίξει την πόρτα!

 

Αυτό το πρόβλημα μπορεί να ξεπεραστεί χωρίς την προσθήκη άλλων υλικών με δύο μόνο συνδέσεις, αλλά πλέον θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι η φάση του ενός σπιτιού που χρησιμοποιείται για τις εντολές  συμπίπτει με τη φάση του άλλου σπιτιού που χρησιμοποιείται για τον ίδιο λόγο!!!

 

large.1286832156__01_20200122_232632_03.jpg

 

Στη δεύτερη αυτή περίπτωση το πράγμα έχει ώς εξής:

Αν τα φώτα έχουν μείνει αναμμένα από το σημείο Α , τότε από το σημείο Β δεν θα έχει νόημα να ανάψεις τα φώτα.

Και φυσικά αφού δεν θα μπορείς μέσω του διακόπτη των φώτων να διεγείρεις το ρελέ που αντιστοιχεί στο σημείο Β, δεν θα μπορείς ούτε και την κλειδαριά να ανοίξεις.

Βάζοντας όμως αυτές τις δύο συνδέσεις μπορείς πλέον να ανοίξεις την κλειδαριά από το σημείο Β πατώντας για λίγο τον διακόπτη των φώτων του σημείου Β.

 

Έτσι αν ο Β διαπιστώσει ότι το κουμπί του κλειδιού δεν ανοίγει την πόρτα, μπορεί να την ανοίξει χειριζόμενος "στιγμιαία" το κουμπί των φώτων. 

Φυσικά το ίδιο ισχύει και ανάστροφα!

 

Οι Ασφάλειες έχουν προβλεφθεί για την περίπτωση που οι φάσεις των δύο σημείων δεν συμπίπτουν, και κάποιο ρελέ "κολλήσει", ή στην περίπτωση προανέφερα!

Φυσικά με περισσότερα υλικά διορθώνεται το θέμα!

Αυτά είναι μια ιδέα, μέ τους περιορισμούς της και τις κατασκευαστικές απαιτήσεις της μέσα στις οποίες η καλή στεγανότητα και "στεγνότητα" του κουτιού δεν είναι η πιο ασήμαντη , αντίθετα στην πορεία του χρόνου μπορεί να αποδειχθεί η πιο σημαντική !

Αλλά εκεί θα πρέπει να υπάρξει μια σύμβαση μεταξύ των δύο σπιτιών για τον επιμερισμό της δαπάνης της διαρκούς θέρμανσης του κουτιού για την αποφυγή των συμπυκνωμάτων υγρασίας, το οποίο για τους λόγους αυτούς καλό είναι να διαθέτει κάποια θερμική μόνωση!

 

Καλό όλα αυτά να τα χειριστεί  και κατασκευάσει ένας επαγγελματίας ηλεκτρολόγος γιατί οι λεπτομέρειες της κατασκευής και τα "μικρά" μυστικά της, ξεφεύγουν από τα πλαίσια του DIY !

 

EDIT:   Για να φαίνεται ότι το πράγμα μπορεί να δυσκολεύει όταν προσπαθείς να μειώσεις το υλικά!  :p

Στην δεύτερη περίπτωση, αν τα δυο σπίτια διαθέτουν -όπως είναι και το λογικό- ρελέ διαφυγής και  τηλεχειρισμός αυτός βρίσκεται εντός της ζώνης προστασίας του κάθε ρελέ διαφυγής, αν πατηθεί το κουμπί των φώτων από το Β για να ανοίξει η κλειδαριά, τότε είναι πολύ πιθανόν να σβήσουν και τα δύο σπίτια (τουλάχιστον το ένα) από αντίστοιχες πτώσεις των ρελέ διαφυγής !   :p

Το πράγμα θέλει ακόμα λίγη σκέψη για να τα κάνει όλα και να συμφέρει !  :)

Θα επανέλθω . . . 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco :  Παρατηρώ το σχέδιο, και βλέπω ότι θα χρειαστεί έξτρα καλωδίωση. Άμα είναι να γίνει έτσι, μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει χρήση 4 ρελέ (2 για το κυπρί και 2 για τα φώτα) αλλά στα ρελέ των φωτιστικών να λαμβάνει εντολή (και αυτά) με push button και το ρελέ να δίνει εντολή σε ένα flip flop ? (νομίζω και ρελέ καστάνιας μπορεί να κάνει.) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πυροτεχνήματα εδώ !   :)

Τελικά η πιο δόκιμη λύση έρχεται με την ανεξαρτητοποίηση που φέρνουν δυο ρελέ επιπλέον !

@colt3003 Μια χαρά το είπες!  Τώρα για το ρελέ καστάνιας, οκ γίνεται , αλλά μιας και αυτός που θα ξεχάσει τα φώτα αναμμένα είναι και αυτός που θα πληρώσει το ρεύμα, θα έχει κίνητρο για να τα σβήνει κιόλας!

Διαφορετικά μπορεί να "τσακωθούν" γιατί ο ένας σβήνει τα φώτα που άλλος θέλει να μένουν ανοιχτά με το παρά του ! ! !   :) 

 

Το βασικό σχέδιο παραμένει το ίδιο αλλά είς διπλούν!

 

large.955233050_-1_04_20200123_164641.jpg

 

Εδώ κερδίσαμε μια επαφή οπότε το πράγμα μπορεί  να γίνει με ρελέ μικρά (τύπου οκταλ, αλλά με ένδεκα άκρα) από ότι είδα οι ποιοτικές επιλογές σε αυτά (p.x. FEME) έχουν γύρω στα 9€ ανά ρελέ (ρελέ και βάση μαζί !).

Οπότε με το κουτί και κάποια ψιλοϋλικά το πράγμα δεν ξεφεύγει από κόστος όσον αφορά καθαρά στον αυτοματισμό.

Σε περίπτωση που κάποιο ρελέ χαλάσει η επαφή του και παρά το ότι αυτό είναι σε θέση ηρεμίας η ΝΟ του  δεν έχει ανοίξει, για την αποφυγή παρατράγουδων σε περίπτωση που η φάση δεν είναι ίδια και από τα δύο σπίτια, θα παρέμβουν οι τηκτές ασφάλειες και όλα καλά!  :)  

Εδώ επίσης δεν υπάρχει θέμα λειτουργίας του ρελέ διαφυγής οπότε όλα . . . καλύτερα!   :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ευρηματικότητά σας είναι αξιέπαινη και έχω ενθουσιαστεί που ένα φαινομενικά απλό πρόβλημα έχει εξελιχθεί σε πολύ ενδιαφέρουσα άσκηση επί χάρτου!

 

Όμως, ως φανατικός φίλος του ξυραφιού του Όκαμ, εξακολουθώ να αναρωτιέμαι αν δεν είναι προτιμότερη τεχνικά και οικονομικά αυτή η λύση (έμαθα και το "κυπρί" και το αλλάζω από "γλωσσίδι" που έλεγα παραπάνω):

 

image.png

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα σπιράλ εξωτερικού χώρου από το κάθε σπίτι και καλύπτουμε όλες τις αρχικές απαιτήσεις, έστω και χωρίς την έξυπνη διαχείριση που περιγράφετε παραπάνω. Επίσης, απλώς βάζοντας τον διπλό διακόπτη του κάθε σπιτιού σε χωριστή ασφάλεια πάνω στον πίνακα έχουμε και πολύ εύκολη απομόνωση των εξωτερικών καλωδίων για την πραγματοποίηση εργασιών και για την αποφυγή ρευματοκλοπής σε περίπτωση παρατεταμένης απουσίας -και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να κατεβάσεις γενικό.

 

(Σχωρνάτε με που το κυπρί το σχεδίασα αντίσταση, βαριόμουν να ψάξω)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το πιο απλό!

Και εγώ μαζί σου !  :)

Βέβαια το θέμα της κλειδαριάς μπορεί να λυθεί με ένα κυπρί που έχει δυο πηνία ελέγχου και όχι με δυο κυπριά, (δεν ξέρω αν , αλλά μπορεί να υπάρχει σαν λύση), γιατί έτσι όπως το έχεις σχεδιάσει, ναι μεν θα ανοίγεις την δική σου κλειδαριά, αλλά η πόρτα θα μένει κλειστή από την άλλη κλειδαριά!

Για το φωτισμό, σίγουρα κάποια λύση θα βρεθεί -αν υπάρχει πρόβλημα καθόλου- για να μπουν δυο φώτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Seafalco said:

Βέβαια το θέμα της κλειδαριάς μπορεί να λυθεί με ένα κυπρί που έχει δυο πηνία ελέγχου και όχι με δυο κυπριά, (δεν ξέρω αν , αλλά μπορεί να υπάρχει σαν λύση), γιατί έτσι όπως το έχεις σχεδιάσει, ναι μεν θα ανοίγεις την δική σου κλειδαριά, αλλά η πόρτα θα μένει κλειστή από την άλλη κλειδαριά!

 

Η λύση που περιγράφω πιο πίσω -αλλά δε φαίνεται στο σκαρίφημα των ηλεκτρικών συνδέσεων- είναι ένα κυπρί στο ανοιγόμενο φύλο της πόρτας και ένα (το συμπληρωματικό του) στο σταθερό στέλεχος. Το ένα ελέγχεται από το πρώτο σπίτι, το άλλο από το δεύτερο. Όταν είναι ενεργό οποιοδήποτε από τα δύο, η πόρτα ανοίγει.

 

Αυτή τη λύση την έχω δει πολλές φορές σε σημεία όπου συνυπάρχουν δύο εναλλακτικά συστήματα ελέγχου πρόσβασης. Το μεν απασφαλίζει τη μία μεριά, το δε την άλλη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Seafalco said:

Δεν έχει πυροτεχνήματα εδώ !   :)

Τελικά η πιο δόκιμη λύση έρχεται με την ανεξαρτητοποίηση που φέρνουν δυο ρελέ επιπλέον !

@colt3003 Μια χαρά το είπες!  Τώρα για το ρελέ καστάνιας, οκ γίνεται , αλλά μιας και αυτός που θα ξεχάσει τα φώτα αναμμένα είναι και αυτός που θα πληρώσει το ρεύμα, θα έχει κίνητρο για να τα σβήνει κιόλας!

Διαφορετικά μπορεί να "τσακωθούν" γιατί ο ένας σβήνει τα φώτα που άλλος θέλει να μένουν ανοιχτά με το παρά του ! ! !   :) 

 

Το βασικό σχέδιο παραμένει το ίδιο αλλά είς διπλούν!

 

large.955233050_-1_04_20200123_164641.jpg

 

Εδώ κερδίσαμε μια επαφή οπότε το πράγμα μπορεί  να γίνει με ρελέ μικρά (τύπου οκταλ, αλλά με ένδεκα άκρα) από ότι είδα οι ποιοτικές επιλογές σε αυτά (p.x. FEME) έχουν γύρω στα 9€ ανά ρελέ (ρελέ και βάση μαζί !).

Οπότε με το κουτί και κάποια ψιλοϋλικά το πράγμα δεν ξεφεύγει από κόστος όσον αφορά καθαρά στον αυτοματισμό.

Σε περίπτωση που κάποιο ρελέ χαλάσει η επαφή του και παρά το ότι αυτό είναι σε θέση ηρεμίας η ΝΟ του  δεν έχει ανοίξει, για την αποφυγή παρατράγουδων σε περίπτωση που η φάση δεν είναι ίδια και από τα δύο σπίτια, θα παρέμβουν οι τηκτές ασφάλειες και όλα καλά!  :)  

Εδώ επίσης δεν υπάρχει θέμα λειτουργίας του ρελέ διαφυγής οπότε όλα . . . καλύτερα!   :p

 

 

 

Σχετικά με τα φώτα, το καλύτερο, και που δεν ξεφεύγει τόσο οικονομικά, είναι να κάνει χρήση φωτοκύτταρου, ώστε να αποφεύγεται η άσκοπη ή ακούσια χρήση, πέραν των ωρών που αυτά χρειάζονται (το βράδυ δηλαδή). 

 

......κινδυνεύοντας δε, να γίνω κουραστικός, θα έλεγα πως όλο αυτό το πρόβλημα, λύνεται ευκολότερα με τη χρήση μικροελεγκτή, και μάλιστα με ασύρματες εντολές ή/και μέσω wifi 

(τώρα που βρήκαμε το πιπέρι, να βάλουμε και στα λάχανα, που λεν και στο χωριό μου....) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, acct said:

Αυτή τη λύση την έχω δει πολλές φορές σε σημεία όπου συνυπάρχουν δύο εναλλακτικά συστήματα ελέγχου πρόσβασης

Δεν την έχω δει και είναι ενδιαφέρουσα και φυσικά -αν το κόστος των διπλών εξαρτημάτων είναι λογικό- είναι η πιο απλή λύση που δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Τώρα αν συντρέχουν λόγοι που δεν το επιτρέπουν στη συγκεκριμένη εφαρμογή, δεν το ξέρω!

Πάντως αν έχεις πρόχειρο κάνα link , φωτογραφία βάλε να το δούμε το σύστημα πως δουλεύει!

 

5 minutes ago, colt3003 said:

θα έλεγα πως όλο αυτό το πρόβλημα, λύνεται ευκολότερα με τη χρήση μικροελεγκτή, και μάλιστα με ασύρματες εντολές ή/και μέσω wifi 

(τώρα που βρήκαμε το πιπέρι, να βάλουμε και στα λάχανα, που λεν και στο χωριό μου....) 

 

LOL! ! !  Βρε μόνο στα λάχανα . . . παντού θα βάλουμε !  :hehe:

Η αλήθεια είναι ότι η απάντησή μου είχε να  κάνει μόνο στο επίπεδο του κλασικού αυτοματισμού με τα παραδοσιακά μέσα της εποχής μου . . . γκουχ!  γκουχ! !!  :p

Σίγουρα μια σύγχρονη λύση θα είναι πολύ πιο κομψή ! :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Seafalco said:

LOL! ! !  Βρε μόνο στα λάχανα . . . παντού θα βάλουμε !  :hehe:

Η αλήθεια είναι ότι η απάντησή μου είχε να  κάνει μόνο στο επίπεδο του κλασικού αυτοματισμού με τα παραδοσιακά μέσα της εποχής μου . . . γκουχ!  γκουχ! !!  :p

Σίγουρα μια σύγχρονη λύση θα είναι πολύ πιο κομψή ! :T:

 

Αμ δεν είναι τόσο το ''παραδοσιακόν'' ζήτημα. Μια κατασκευή απο τόσο απλά εξαρτήματα, όπως ρελέδες, δεν έχει σχεδόν καμία ανάγκη, όυτε απο υπερτάσεις / βυθίσεις / διακοπές, όυτε απο ηλεκτροστατικές εκφορτίσεις, και είναι σαφώς ευκολότερη στη συντήρηση / επισκευή (αρκεί να έχουν κρατηθεί σημειώσεις ;) ) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, colt3003 said:

αρκεί να έχουν κρατηθεί σημειώσεις

 

Σε παρακαλώ μην ξύνεις πληγές  ! ! !   :wall: 

Να έχω πάει -μια φορά!- να συντηρήσω κάτι που δεν ήταν στην δική μου ευθύνη και να βρω ρε παιδί μου, όχι σημειώσεις, έστω ένα απλό σκαρίφημα!

Αυτό το έρμο το documentation ήταν μια άπιαστη, αόριστη και νεφελώδης ιδέα, σε κεφάλια που ήταν σίγουρα ότι θα θυμούνται εσαεί και με απόλυτη ακρίβεια τι έκαναν όποτε !

Το πόσες φορές έχω αναγκαστεί  να "ανακαλύψω και πάλι την φωτιά" δεν το θυμάμαι πια!  :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Seafalco said:

Πάντως αν έχεις πρόχειρο κάνα link , φωτογραφία βάλε να το δούμε το σύστημα πως δουλεύει!

 

Δεν έχω κάτι εύκαιρο, αλλά το έχω συναντήσει όπου απαιτείται έλεγχος πρόσβασης με συνθήκες fail-closed. Ένα AC (από το δίκτυο) και ένα DC (μπαταρίας, ως εφεδρεία). Φαντάζομαι ότι οποιοσδήποτε τα εμπορεύεται ή τα εγκαθιστά θα έχει ανάλογη εμπειρία. Στη δική μας περίπτωση απλώς βάζει δύο AC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί η μια γραμμή πρέπει να διακόπτει την άλλη; Γιατί όχι ο κάθε ένας να οπλίζει ενα ρελεδάκι με την φαση του και ας γεφυρώνονται αν πατάνε και οι δυο μαζί.

Από ξεχωριστές γεννήτριες παίρνουν ρεύμα; : P

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

Γιατί η μια γραμμή πρέπει να διακόπτει την άλλη; Γιατί όχι ο κάθε ένας να οπλίζει ενα ρελεδάκι με την φαση του και ας γεφυρώνονται αν πατάνε και οι δυο μαζί.

Από ξεχωριστές γεννήτριες παίρνουν ρεύμα; : P

Αυτό γίνεται για λόγους προφύλαξης.

Τα ενδεχόμενα είναι δύο:

Αν υποθέσουμε ότι και τα δύο σπίτια έχουν τριφασική παροχή (R, S, T,  N) από το δίκτυο της ΔΕΗ.

Τότε θα πρέπει να γίνει συνεννόηση και διαπίστωση ότι και τα δύο σπίτια θα χρησιμοποιήσουν την ίδια φάση π.χ. την R.

Έτσι αν παραλληλιστούν οι δύο παροχές δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικού μεταξύ τους, άρα δεν θα αναπτυχθεί βραχυκύκλωμα!

Ακόμα όμως και η ίδια φάση να είναι, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η δυο αυτές ίδιες φάσεις θα έχουν ακριβώς την ίδια τάση.

Μπορεί -από ιδιαιτερότητες και διαφορές στις δυο εγκαταστάσεις και στα φορτία που τροφοδοτούν αυτές- οι δυο αυτές τάσεις να διαφέρουν αρκετά Vac.

Οπότε ο παραλληλισμός τους θα δημιουργήσει υψηλό ρεύμα από αυτήν με την μεγαλύτερη τάση προς αυτήν με την χαμηλότερη και το πράγμα θα εξισορροπηθεί όταν η τάση τους γίνει ίδια καθώς η παροχή με τα μικρότερα φορτία θα αναλάβει κάποια φορτία της άλλης παροχής.

Αυτό μπορεί να μην φαίνεται κακό, αλλά εφόσον υπάρχουν ρελέ διαφυγής στις εγκαταστάσεις, σημαίνει ακαριαία πτώση του ρελέ στο ένα σπίτι , ή και στα δύο σπίτια!

 

Γι αυτό η λύση είναι η πλήρης απομόνωση των τάσεων με αλληλένδεση αποκλειστικής διαχείρισης, έτσι όποιος προλάβει και για όσο θέλει, θα έχει τον πλήρη έλεγχο τος πόρτας και του φωτισμού της.

Έτσι η πρόταση του @acct αποκτά ιδιαίτερη σημασία, καθώς διατηρεί πλήρη απομόνωση, χωρίς κανένα αλληλοαποκλεισμό χειρισμού, και αυτό το πετυχαίνει διαχωρίζοντας μηχανικά το κρίσιμο πρόβλημα της κλειδαριάς.

 

Βέβαια λύσεις υπάρχουν που δεν έχουν αυτά τα προβλήματα, αλλά γι' αυτές χρειάζονται μετασχηματιστές απομόνωσης και το πράγμα μπλέκει πολύ, αν και -να το πούμε και αυτό- γίνεται πολύ ασφαλέστερο, ιδιαίτερα αν αυτοί οι μετασχηματιστές έχουν τάση δευτερεύοντος χαμηλή (π.χ. 24Vac και ο όλος εξοπλισμός δουλεύει σε αυτήν τη τάση!

Συνεπώς εφόσον το κόστος των διπλών φωτιστικών και κυπριών παραμένει λογικά χαμηλό, και δεν συντρέχει αισθητικό ή άλλο εμπόδιο, η λύση αυτή είναι η πιο απλή και αξιόπιστη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Αυτό γίνεται για λόγους προφύλαξης.

Τα ενδεχόμενα είναι δύο:

Αν υποθέσουμε ότι και τα δύο σπίτια έχουν τριφασική παροχή (R, S, T,  N) από το δίκτυο της ΔΕΗ.

Τότε θα πρέπει να γίνει συνεννόηση και διαπίστωση ότι και τα δύο σπίτια θα χρησιμοποιήσουν την ίδια φάση π.χ. την R.

Έτσι αν παραλληλιστούν οι δύο παροχές δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικού μεταξύ τους, άρα δεν θα αναπτυχθεί βραχυκύκλωμα!

Ακόμα όμως και η ίδια φάση να είναι, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι η δυο αυτές ίδιες φάσεις θα έχουν ακριβώς την ίδια τάση.

Μπορεί -από ιδιαιτερότητες και διαφορές στις δυο εγκαταστάσεις και στα φορτία που τροφοδοτούν αυτές- οι δυο αυτές τάσεις να διαφέρουν αρκετά Vac.

Οπότε ο παραλληλισμός τους θα δημιουργήσει υψηλό ρεύμα από αυτήν με την μεγαλύτερη τάση προς αυτήν με την χαμηλότερη και το πράγμα θα εξισορροπηθεί όταν η τάση τους γίνει ίδια καθώς η παροχή με τα μικρότερα φορτία θα αναλάβει κάποια φορτία της άλλης παροχής.

Αυτό μπορεί να μην φαίνεται κακό, αλλά εφόσον υπάρχουν ρελέ διαφυγής στις εγκαταστάσεις, σημαίνει ακαριαία πτώση του ρελέ στο ένα σπίτι , ή και στα δύο σπίτια!

 

Γι αυτό η λύση είναι η πλήρης απομόνωση των τάσεων με αλληλένδεση αποκλειστικής διαχείρισης, έτσι όποιος προλάβει και για όσο θέλει, θα έχει τον πλήρη έλεγχο τος πόρτας και του φωτισμού της.

Έτσι η πρόταση του @acct αποκτά ιδιαίτερη σημασία, καθώς διατηρεί πλήρη απομόνωση, χωρίς κανένα αλληλοαποκλεισμό χειρισμού, και αυτό το πετυχαίνει διαχωρίζοντας μηχανικά το κρίσιμο πρόβλημα της κλειδαριάς.

 

Βέβαια λύσεις υπάρχουν που δεν έχουν αυτά τα προβλήματα, αλλά γι' αυτές χρειάζονται μετασχηματιστές απομόνωσης και το πράγμα μπλέκει πολύ, αν και -να το πούμε και αυτό- γίνεται πολύ ασφαλέστερο, ιδιαίτερα αν αυτοί οι μετασχηματιστές έχουν τάση δευτερεύοντος χαμηλή (π.χ. 24Vac και ο όλος εξοπλισμός δουλεύει σε αυτήν τη τάση!

Συνεπώς εφόσον το κόστος των διπλών φωτιστικών και κυπριών παραμένει λογικά χαμηλό, και δεν συντρέχει αισθητικό ή άλλο εμπόδιο, η λύση αυτή είναι η πιο απλή και αξιόπιστη!

Ο λόγος που έγραψα από γεννήτριες αυτός είναι αλλά ακόμα και αν έχουν δεν δα τόσο δύσκολο να βρούνε τις φάσεις .

Όσο για την διαφορά τάσης και πτώση του ρελε διαφυγής αυτό θα συμβαίνει μόνο όταν μπροστά στη πόρτα πατάνε και οι δύο τα τηλεχειριστήρια...ε μια φορά θα το κάνουν : P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Όσο για την διαφορά τάσης και πτώση του ρελε διαφυγής αυτό θα συμβαίνει μόνο όταν μπροστά στη πόρτα πατάνε και οι δύο τα τηλεχειριστήρια...ε μια φορά θα το κάνουν : P

 

Πολύ συνηθισμένο κάποιος να χτυπάει και τα δυό κουδούνια και να του ανοίξουν και οι δυο την πόρτα.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν υπάρχουν θυροτηλέφωνα, μόνο σκέτα κουδούνια.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.