Jump to content



Καθαρισμος τοιχου απο καπνα


Recommended Posts

Long story short , πηρε μικρη φωτια ευτυχως το σπιτι αλλα σιγοεκαιγε με αποτελεσμα ολοι οι τοιχοι να εχουν γινει μαυροι . 

Με ενα σφουγκαρακι [πισω μερια που ειναι σκληρη] και λιγο τριψιμο , φευγει , ομως ψαχνω μια πιο αποτελεσματικη μεθοδο , διοτι καλα οι τοιχοι αλλα στο ταβανι θα μου βγει η πιστη . 

Καμια ιδεα? σκεφτηκα με πιεστικο  το οποιο φοβαμαι μη πεταξει τους σοβαδες η καποιον ατμοκαθαριστη....αλοιφαδορο μηπως  .

IMG_20200120_130105.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Βάψιμο, τίποτα άλλο.

Πριν 5-6 χρόνια η μητέρα μου είχε βάλει φωτιά στην κουζίνα και ήλθε η πυροσβεστική και για να μη μακρηγορώ οι τοίχοι και το ταβάνι γίνανε όλα μαύρα.

Το να πλυθούν τοίχοι και ταβάνια δεν έκανε τίποτα, ακόμα θα πλέναμε.

Έφερα μάστορα και η μέθοδος που ακολούθησε ήταν.

1. Καθάρισμα με νερό-σφουγγάρια- πανιά για να φύγουν τα χοντρά.

2  Αστάρι.

3. Βάψιμο. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος p55 έγραψε:

Βάψιμο, τίποτα άλλο.

Πριν 5-6 χρόνια η μητέρα μου είχε βάλει φωτιά στην κουζίνα και ήλθε η πυροσβεστική και για να μη μακρηγορώ οι τοίχοι και το ταβάνι γίνανε όλα μαύρα.

Το να πλυθούν τοίχοι και ταβάνια δεν έκανε τίποτα, ακόμα θα πλέναμε.

Έφερα μάστορα και η μέθοδος που ακολούθησε ήταν.

1. Καθάρισμα με νερό-σφουγγάρια- πανιά για να φύγουν τα χοντρά.

2  Αστάρι.

3. Βάψιμο. 

 

Για τα χοντρα λεω και γω , ετσι και αλλιως ειχα σκοπο να το βαψω . Απλα ψαχνω την πιο γρηγορη λυση .

Καμια τετοια σκουπα παιζει να εχει αποτελεσμα ? 

03-00100312.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι προσωπική εμπειρία, μου το έχουν μεταφέρει: μετά από φωτιά στην κουζίνα που έκανε όλα τα δωμάτια μαύρα από κάπνα, το συνεργείο που μπήκε να καθαρίσει χρησιμοποίησε κάποια μηχανήματα με πίεση αλλά δεν ήταν σκέτο νερό, χρησιμοποιούσαν και κάποιο άλλο υγρό μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Πετρο δομιμασε στη σκουπα να τυλιξεις μια πετσετα. Δεσε τη πετσετα στη σκουπα.

Βαλε σε λεκανη νερο και χλωρινη. Βουτα μεσα στραγγιζε οσο μπορεις κ τριψε. 

 

Καλυψε επιφανειες που δε θες να παει η χλωρινη, εχε ανοικτες πορτες κ παραθυρα και γυαλάκια στα ματακια μην εχεις κανα σταξιμο.

 

 

Αυτο για τα πολλα. Κατα τα αλλα συμφωνω με τον @p55

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάπνα και η μαυρίλα έχει πάει και σε άλλα δωμάτια τότε είναι που έχεις δουλειά πολύ και θα σου εξηγήσω το γιατί.

Σε εμάς η μαυρίλα είχε εισχωρήσει στο εσωτερικό ΟΛΩΝ των ντουλαπιών (κουζίνα-μπάνιο-υπνοδωμάτια). 

Εκεί με το που ξεκίνησε το βάψιμο βγήκαν όλα έξω, πλύθηκαν και καθαρίστηκαν τα ντουλάπια μέσα έξω.

Φαντάσου τι μανίκι ήταν να πλυθούν όλα όλα έχουν τα ντουλάπια ενός σπιτιού. Επίσης όλα τα έπιπλα καθαρίστηκαν με πανιά, βετέξ κλπ.

Οπότε ο τοίχος ήταν το λιγότερο χρονοβόρο (στην περίπτωση μου τουλάχιστον).

Μην περιμένεις να βγάλεις την κάπνα 100% και να δεις τοίχο γιατί μπορεί να κάνεις μέρες ακόμα και για ένα δωμάτιο 10 τμ.

Απλά εκεί που θα πάρεις τα χρώματα να πεις ότι θέλεις να βάψεις πάνω σε κάπνα από φωτιά για να σου δώσουν το ανάλογο αστάρι (δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα κλπ).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σπιτι ηταν της γιαγιας οπου μας αφησε περσυ , εγω τοτε πηγα στρατο και δεν μπορουσα να ασχολιθω με το θεμα , οποτε εμεινε ακατοικητο. Οσπου μια μερα μερα με περνουν και μου λενε οτι ειχε παρει φωτια και οτι πηγε πυροσβεστικη και το εσβησε , φανταστηκα οτι θα εχει γινει πολυ μεγαλη ζημια μιας και το σπιτι ηταν γεματο απο επιπλα . 

Παρολαυτα οταν γυρισα και το ειδα , η εστια της φωτιας ηταν σε μια μικρη γωνια στην ντουλαπα , η οποια μαλιστα δεν επεκταθηκε ουτε προς το κρεβατι που ειχε αποσταση μισο μετρο απο εκεινη , αυτο το πραμα πρεπει να σιγοκαιγε για ωρες πρωτου το παρουν χαμπαρι , διοτι η μιση ντουλαπα σχεδον ειχε γινει καρβουνο .... για το πως αρχισε , αρχικα ειχα την εικασια οτι καποιος μπηκε μεσα , αλλα μου φαινεται περιεργο να ξεκινησε απο μεσα την ντουλαπα .... τελος παντων η γιαγια ειχε πολυ σαβουρα και ποτε δεν ξερεις ....  [τα ρευματα ηταν κατεβασμενα για να πεις οτι αρχισε απο ηλεκτρολογικο ] . το θεμα ειναι οτι η μαυριλα εχει επεκταθει σε ΟΛΟ το σπιτι . 

 

Κατα την επιστροφη μου , και εφοσον απολυθηκα απο τον στρατο εδω και 2 βδομαδες , εχω παει και εχει πεταξει ΟΛΑΑΑΑΑΑΑ τα πραματα , το σπιτι εχει μεσα μονο 2 καρεκλακια . Να πω την αληθεια , με εβγαλε και απο τον κοπο να κρατησω ορισμενα γιατι με επριζε ο πατερας μου οτι θελει να κρατησει σαβουρες . 

Ειχα ηδη σκοπο τα το βαψω οπως επισης να του αλλαξω καλωδια , πινακα και να τραβηξω καμια εξτρα πριζα σε σημεια που με βολευουν , πραματα που θα τα κανω μονος μου μιας και ειναι η δουλεια μου αλλα καθως και να μου βγει πιο οικονομικα εφοσον τοσους μηνες ειχα μονο εξοδα. 

Ξερω πως δεν προκειται να φυγει αυτη η μαυριλα απλα πρεπει να το καθαρισω καλα επιφανειακα , να φανει το λευκο οπως στην φωτογραφια ετσι ωστε να μπορεσει να πατησει επανω το ασταρι κατα το βαψιμο . 

 

Οποτε σκουπα , τριψιμο , και μια δευτερη οπως ειπε η αγαπη για να μαζευω το μαυρο και να μην το απλωνω ......αφου το εκανε το σφουγγαρακι , θα το κανει και η σκληρη σκουπα . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν το σπίτι δεν κατοικείται έχεις ένα μεγάλο πλεονέκτημα και αυτό είναι ο χρόνος.

Καθαρίζεις, μερεμετίζεις, βάφεις όποτε θέλεις και μπορείς.

Σε κάθε προβληματάκι έχεις περίσσιο χρόνο να βρεις λύση.

Πάντως το να κάνεις τον τοίχο τελείως άσπρο είναι λίγο υπερβολικό αλλά αν το κάνεις τότε ίσως να μη χρειαστεί αστάρι.

Το αστάρι μπαίνει για να μην ξεράσει η κάπνα στο νέο χρώμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελείως άσπρο δεν θα γίνει μόνο με καθάρισμα, χωρίς βάψιμο. Απλώς με το καθάρισμα αναλόγως του πόσο επιτυχημένο είναι θα γίνει σχεδόν άσπρο. Αν έχει πάει φωτιά σε ταβάνι είναι πιθανόν να φύγει εκεί το ταβάνι εντελώς. Με τρίψιμο, πιεστικά κλπ χωρίς να φύγει σοβάς είναι για σημεία που πήγε κάπνα αλλά όχι φωτιά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν έβαψα το παιδικό δωμάτιο που ειχε έντονα χρώματα και θα έβαζα πιο απαλά μου έδωσαν από το μαγαζί λευκό αστάρι (αντί για διαφανές), ίσως αυτό να πρέπει να χρησιμοποιήσεις και στην περίπτωση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω kpetros εάν τελικά βρήκατε τρόπο να καθαρίσετε και να βάψετε τους τοίχους.

Αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση κι εγώ στο διαμέρισμα μου. Έπιασε φωτιά στο υπνοδωμάτιο και οι καπνοί επεκτάθηκαν σε κάθε γωνία του σπιτιού.

Θέλω να ξεκινήσω το βάψιμο και θα ήθελα την συμβουλή σας για το τι κάνατε. Μου είπαν ότι είναι πολύ σημαντικό να περαστεί αστάρι σε όλους του τοίχους αφού προηγουμένως έχουν τριφτεί. Ποιο είδος αστάρι όμως δεν γνωρίζω και φυσικά μετά από κάποιο διάστημα να μην ''ξεράσουν'' οι τοίχοι την κάπνα ξανά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος new style έγραψε:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω kpetros εάν τελικά βρήκατε τρόπο να καθαρίσετε και να βάψετε τους τοίχους.

Αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση κι εγώ στο διαμέρισμα μου. Έπιασε φωτιά στο υπνοδωμάτιο και οι καπνοί επεκτάθηκαν σε κάθε γωνία του σπιτιού.

Θέλω να ξεκινήσω το βάψιμο και θα ήθελα την συμβουλή σας για το τι κάνατε. Μου είπαν ότι είναι πολύ σημαντικό να περαστεί αστάρι σε όλους του τοίχους αφού προηγουμένως έχουν τριφτεί. Ποιο είδος αστάρι όμως δεν γνωρίζω και φυσικά μετά από κάποιο διάστημα να μην ''ξεράσουν'' οι τοίχοι την κάπνα ξανά.

Καλησπερα, εφοσον προκειται για καπνα απο φωτια, προσωπικα θα εβαζα ασταρι διαλυτου, Vitex vitosin ή αντιστοιχα ενα της Vehcro.

Τιποτα λιγοτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στείλε email (ή πάρε τηλέφωνο) στα τεχνικά τμήματα των εταιρειών και ρώτα.

π.χ. της Vitex:

WWW.VITEX.GR

<p>Το τμήμα τεχνικής υποστήριξης αποτελούμενο από τεχνικούς επισκέπτες, διακοσμήτριες και τηλεφωνική εξυπηρέτηση είναι στη διάθεση του αρχιτέκτονα, του πολιτικού μηχανικού, του...

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος new style έγραψε:

Μου ειπαν οτι θελει ασταρι μεταλλου, ενω σε μαγαζι με χρωματα μου προτειναν το stain bloker aqua (ασταρι νερου)....

Ασταρι μεταλλου ειναι το Vitosin που σου προτεινα..

Να ξερεις μυριζει πολυ.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλεσα την τεχνικη υποστήριξη και η καθε εταιρεία προτεινε κάτι διαφορετικό... 

Στην vivechrom ειπαν οχι ασταρι μεταλλου αλλα ασταρι μονωτικο λεκεδων vivedu block. 

Στην kraft το metal primer 

Στην vitex οχι το απλο ασταρι μεταλλου αλλα το vitosin (ασταρι διαλυτου). 

Γνωριζετε μηπως απο τα παραπανω ποιο ειναι το καλυτερο για την περίπτωση...; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.