Jump to content



Κόλλημα σόλας σε παπούτσι


Recommended Posts

Πάμε και ένα τεχνολογικό θέμα.

 

Παλιά μποτάκια που το μόνο τους πρόβλημα, λόγω παλαιότητας ήταν ότι μάλλον πέρασε ας πούμε η ημερομηνία λήξης της κόλλας που κράταγε την σόλα κολλημένη. Έτσι μια ωραία μέρα απλά ξεκόλλησαν. Το δερμάτινο κομμάτι εδώ, η σόλα παραπέρα.

 

Πως την ξανά κολλάμε; Σκέφτηκα εποξική, αλλά είναι σκληρή. Σκέφτηκα Logo, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα κρατήσει. Μου είχαν προτείνει μια κόλλα που την εφαρμόζεις και στις δύο επιφάνειες, περιμένεις λίγη ώρα και μετά τις κολλάς(δεν έχω το χαρτόκουτο, αλλά στο σωληνάριο αναφέρει "based on neoprene rubber"). Δεν ξέρω αν έπρεπε να απλώσω με το μυστρί, αλλά την επομένη μέρα που πήγα να δω το αποτέλεσμα ήταν σαν να είχα δοκιμάσει UHU. Απλά ξεκόλλησε χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια. Ειδικά στην σόλα δεν είχε κολλήσει καθόλου.

 

Lumberjack.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

βενζινοκολα / δερματοκολα , επαλειψη και στις δυο επιφανειες , αφηνεις χρονο να στεγνωση (πρεπει στην επαφη με το δαχτυλο ισα που να κολαει) και μετα με προσοχη ενωση τον 2 μερων. προσοχη μονο γιατι δεν εχει περιθωρια λαθους μετα την συγκοληση

 

edit> ενας τσαγκαρης της γειτονιας θα κανει καλη δουλεια κι επισης εχει καταλληλα εργαλεια για να ασκησει πιεση μετα στα υποδηματα (απειλες και αλλα!!  :hehe:)

Έγινε επεξεργασία από makio
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

στο praktiker που ειχα ρωτησει για τετοιο θεμα, ενα παιδι μου ειχε πει βενζινοκολλα. παντως εχω παρει και τουτη αλλά δεν την εχω χρησιμοποιησει ακομα

https://e-metallon.gr/kolles/11219-kolla-poliourethaniki-gia-derma-bostik-leather-repair-20ml.html?search_query=κολλα&results=33

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ότι και όπως τα λέει ο makio από πάνω 

Απλώς πρέπει να καθαρίσεις τα υπολείμματα από την παλιά κόλα με γυαλόχαρτο και μετά αφού τα κολλήσεις να βάλεις κάποιο βάρος επάνω για να κολλήσει καλά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πας σε έναν τσαγκάρη να στα κολλήσει σίγουρα.

Έχω δει ότι χρησιμοποιούν πολλές διαφορετικές κόλλες και όχι μόνο βενζινόκολα.

Αν περπατάς μόνο στην πόλη δεν διακινδυνεύεις τίποτα, αλλά αν πηγαίνεις σε βουνά μην το ρισκάρεις.

Έχω πληρώσει 3 ευρώ για κάθε παπούτσι γι αυτή την δουλειά.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πάει κάτι αθλητικά σε τσαγκάρη να μου κολλήσει τη σόλα. Κράτησε για...50 μέτρα...

'Ε καλά πόσο ήθελες να κρατήσει δηλαδή;' η απάντηση του...μάστορα...

Και μάλιστα μεγάλης ηλικίας μάστορας που έχει το μαγαζί για πολλά χρόνια :ph34r: όχι κάνας χτεσινός...

 

Άρα το να το πας σε έναν τσαγκάρη δεν αρκεί, πρέπει να το πας στον σωστό τσαγκάρη.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις τσαγκαρη σαν ξεχωριστο μαγαζακι, συνηθως σε μεγαλα σουπερμαρκετ εχουν (πχ Σκλαβενιτης στην Γλυφαδα-Βουλιαγμενης)

 

 

Πηγα εγω με ΙΔΙΟ προβλημα πριν 2 χρονια, δεν εχει ξεκολησει τπτ. Επισης εχω παει allstar που ξεκολησε το λαστιχο γυρω-γυρω και παλι το εφτιαξε τελειο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να πάει σε ένα τσαγκάρη που κάνει και αλλαγές σόλας σε ορειβατικά παπούτσια.

Θα του κάνει κόλλημα καλύτερο από αυτό που είχε από το εργοστάσιο παραγωγής.

 

Εδώ σχετικά νήματα που γράφουν γι αυτά τα μαγαζιά:

http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=37&t=721

http://www.hellaspath.gr/forum/viewtopic.php?f=41&t=869

http://www.routes.gr/Community/viewtopic.php?f=3&t=1033

 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.