Jump to content



Sapphire 5700xt Pulse και επανεκκινήσεις


Recommended Posts

Ο ξάδερφος μου έκανε αναβάθμιση τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Είχε τον ryzen 1400x και πήγε στον 2600x και από gainward 1060 πήγε σε Sapphire 5700xt Pulse. Από τη στιγμή που έκανε εγκατάσταση τους drivers της amd, ο υπολογιστής κάνει κάποιες επανεκκινήσεις πριν σταματήσει και αφήσει τον χρήστη να χρησιμοποιήσει το μηχάνημα. Από τη στιγμή που θα στρώσει παίζει κανονικά τόσο χρήση επιφάνειας εργασίας, όσο και pubg για ώρες. Το ξέραμε ότι οι κάρτες της amd έχουν θέμα με τους drivers, αλλά τόσο πολύ πια;

 

Το τροφοδοτικό είναι ένα thermatake 650 watt modular. Τι εικάζετε και τι προτείνετε;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

να ξαναπαρει nvidia................

συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα........

εγω δεν εχω εμπειρια απο καρτες amd οποτε αχρηστος σου ειμαι..............

Έγινε επεξεργασία από alexcrx
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό βλέπω ότι είναι within spec.

I summon @SpirosKGR (νομίζω ότι έχει την ίδια ακριβώς κάρτα).

Αν μπορεί, ας σου πει δυο πράγματα πριν αρχίσουμε εμείς να σε ταλαιπωρούμε με τροφοδοτικά, format, ddu και λοιπά διαβόλια και τριβόλια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, psyber said:

Το ξέραμε ότι οι κάρτες της amd έχουν θέμα με τους drivers, αλλά τόσο πολύ πια;

Αφού είσαι σίγουρος ότι φταίει η κάρτα και οι drivers της AMD, RMA.

 

Αν το έγραψες απλά για να γκρινιάξεις, τότε imo η πιο γρήγορη λύση είναι format (typical για windows) και επανεγκατάσταση. 15 λεπτά κάνει η εγκατάσταση + ό,τι λογισμικό περάσεις (παιχνίδια υποθέτω). Μέχρι να σου απαντήσει ο επόμενος, θα έχεις τελειώσει και το σύστημα θα είναι στρωμένο, καθώς πιθανολογώ ότι έχουν μείνει σκουπίδια από το προηγούμενο setup. Να στηθεί σωστά και όμορφα πάνω στο καινούργιο setup.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Seek & Find said:

Μια live λινουξ να βαλει πες του ?

Θα του έλεγα αλλά παίζει με open source drivers η live και δεν θα αποδείξουμε κάτι ?

Βλέπεις το δικό "μας" λειτουργικό δεν χρειάζεται 3rd party apps για να κάνει σωστή απεγκατάσταση ?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Βλέπεις το δικό "μας" λειτουργικό δεν χρειάζεται 3rd party apps για να κάνει σωστή απεγκατάσταση

Ωωωωωωω τι ειπε! ετσι! Το δικο μας λειτουργικο ειναι cool.. all the cool kids are using it in your face M$ yeah huh! ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα τίποτα για να γκρινιάξω και σχόλια τέτοιου τύπου περισσεύουν. Άνοιξα το θέμα για να ζητήσω βοήθεια. Τώρα τα πράγματα είναι πιο σύνθετα. Η κάρτα 5700xt στο δικό μου μηχάνημα (z270-7700k) έπαιξα εντελώς απροβληματιστα. Υπέθεσα λοιπόν ότι μπορεί να είναι τροφοδοτικό. Βγάζω λοιπόν το δικό μου, και το δοκιμάζω στο pc του ξάδερφου. Έκανε ακριβώς τα ίδια. Με το που γίνονται εγκατάσταση οι andrenalin drivers, το σύστημα κρεμάει. Βγαζουμε την 5700 και συνδέουμε το τροφοδοτικό του ξάδερφου πάλι με τη δικιά μου 1070 ti. Όλα λειτουργούν κανονικά, αλλά παρατηρούμε ένα πολύ έντονο coil whine, που μέχρι τότε δεν είχα παρατηρήσει. Ξαναβάζουμε την παλιά 1060 του ξαδέρφου και το coil whine παραμένει (εξαφανίζεται μόνο με το v-sync ενεργό). Φέρνω την κάρτα μου (1070τι) και το τροφοδοτικό μου πάλι στο δικό μου σύστημα, και το coil whine ειναι πάλι εκει, χωρίς να είναι έντονο. Νόμιζα ότι έχω δει περίεργα στο pc αλλά σήμερα νομίζω ότι τα είδα όλα! Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται ή να φωνάξω εξορκιστή;

Έγινε επεξεργασία από psyber
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, psyber said:

[...]. Φέρνω την κάρτα μου (1070τι) και το τροφοδοτικό μου πάλι στο δικό μου σύστημα, και το coil whine ειναι πάλι εκει. Νόμιζα ότι έχω δει περίεργα στο pc αλλά σήμερα νομίζω ότι τα είδα όλα! Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται ή να φωνάξω εξορκιστή;

Επειδή μπερδεύτηκα... Τώρα έχεις coil whine και στα δύο μηχανήματα, το δικό σου και του ξαδέρφου σου, ανεξαρτήτως συνδυασμού gpu-psu?

 

Πες μου pls, πόσο δύσκολο-χρονοβόρο είναι να κάνετε επανεγκατάσταση windows στο pc του ξαδέρφου με το δικό του psu και την 5700XT?

 

Ακούς το coil whine, πάνω από τους ανεμιστήρες; Πρέπει να είναι αρκετά δυνατό. Μήπως είναι placebo effect?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα του ξαδέρφου ήταν πρωτοφανές  και σίγουρο ότι ισχύει γιατί το pc βρίσκεται στο ύψος του αυτιού και ακούγεται πολύ. Στο δικό μου δίνω κάποιες πιθανότητες να μην το είχα παρατηρήσει και να το παρατήρησα τώρα. Ναι υπάρχει whine και στα δύο μηχανήματα ανεξαρτήτως συνδυασμού gpu-psu.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

Ο ξάδερφος μου έκανε αναβάθμιση τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών. Είχε τον ryzen 1400x και πήγε στον 2600x και από gainward 1060 πήγε σε Sapphire 5700xt Pulse. Από τη στιγμή που έκανε εγκατάσταση τους drivers της amd, ο υπολογιστής κάνει κάποιες επανεκκινήσεις πριν σταματήσει και αφήσει τον χρήστη να χρησιμοποιήσει το μηχάνημα. Από τη στιγμή που θα στρώσει παίζει κανονικά τόσο χρήση επιφάνειας εργασίας, όσο και pubg για ώρες. Το ξέραμε ότι οι κάρτες της amd έχουν θέμα με τους drivers, αλλά τόσο πολύ πια;

 

Το τροφοδοτικό είναι ένα thermatake 650 watt modular. Τι εικάζετε και τι προτείνετε;

Προς το παρόν επειδή θα πάω για ύπνο τώρα 

Εν τάχει

BIOS: επιλέγει PCIE 3.0

Primary Adapter: PCI expresss και όχι auto

 

Windows: High performance ή ultimate 

Drivers με DDU 

 

Η κάρτα εμένα με ταλαιπωρούσε με μαύρες οθόνες, λύθηκε προς το παρόν με ένα παλιό hdmi 10ετίας.

Εχω όμως downclocking/gpu usage σκαμπανεβάσματα σε όλα ultra στο APEX. Το έχουν κι άλλοι φυσικά.

Spoiler

 

ΓΕΝΙΚΑ τελευταία AMD GPU που αγοράζω. Τέτοια θέματα δεν ειχα σε 570/580

Το καλοκαίρι που θα βγει η 3000σειρά θα φύγει και η κάρτα και επιστροφή σε nvidia RTX 3060

Πρέπει να πέσει παραπάνω χρήμα στο drivers development team εκεί στο RTGroup.

Καλή χρυσή η κάρτα αλλά ταλαιπωρία ήταν για μένα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια σύνοψη του thread προσπαθώντας να εκλογικεύσω όσα γράφονται (χωρίς να το καταφέρνω).

 

Αλλάζει το setup ενός συστήματος (cpu+gpu από nvidia σε AMD), δεν ξέρουμε την κατάσταση των win ούτε τα σκουπίδια που έχουν μείνει, δεν δοκιμάζουμε να στήσουμε καθαρά win, άρα φταίνε οι AMD drivers. Μετά εναλλάσσουμε hardware και παρατηρείται coil whine σε δύο διαφορετικά συστήματα με διαφορετικό setup. Δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό. Και τέλος πρέπει να πέσει παραπάνω χρήμα στους drivers της AMD γιατί οι μαύρες οθόνες λύνονται με αλλαγή καλωδίου HDMI, ενώ στο APEX υπάρχουν gpu σκαμπανεβάσματα. Άρα φταίνε οι drivers....

 

Συγγνώμη παίδες, αλλά η διασύνδεση που κάνετε μεταξύ συμπτωμάτων και συμπερασμάτων είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη- τουλάχιστον προβληματική. Μπορεί οι drivers να είναι ΓΤΠ, δεν ξέρω, δεν έχω AMD κάρτα και δεν παίζω παιχνίδια, ούτε καν win χρησιμοποιώ, αλλά από αυτά που γράφετε εγώ είμαι τουλάχιστον επιφυλακτικός

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κάνω μια σύνοψη του thread προσπαθώντας να εκλογικεύσω όσα γράφονται (χωρίς να το καταφέρνω).

 

Αλλάζει το setup ενός συστήματος (cpu+gpu από nvidia σε AMD), δεν ξέρουμε την κατάσταση των win ούτε τα σκουπίδια που έχουν μείνει, δεν δοκιμάζουμε να στήσουμε καθαρά win, άρα φταίνε οι AMD drivers. Μετά εναλλάσσουμε hardware και παρατηρείται coil whine σε δύο διαφορετικά συστήματα με διαφορετικό setup. Δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγαίνει από αυτό. Και τέλος πρέπει να πέσει παραπάνω χρήμα στους drivers της AMD γιατί οι μαύρες οθόνες λύνονται με αλλαγή καλωδίου HDMI, ενώ στο APEX υπάρχουν gpu σκαμπανεβάσματα. Άρα φταίνε οι drivers....

 

Συγγνώμη παίδες, αλλά η διασύνδεση που κάνετε μεταξύ συμπτωμάτων και συμπερασμάτων είναι -κατά την ταπεινή μου γνώμη- τουλάχιστον προβληματική. Μπορεί οι drivers να είναι ΓΤΠ, δεν ξέρω, δεν έχω AMD κάρτα και δεν παίζω παιχνίδια, ούτε καν win χρησιμοποιώ, αλλά από αυτά που γράφετε εγώ είμαι τουλάχιστον επιφυλακτικός

ΕΑΝ δεν δοκίμαζα πραγματικά δεν θα μιλούσα. 

Δοκίμασα, τεσταρα, έπαιξα με ρυθμίσεις και drivers: 2 φορμάτ έκανα σε optimization ready σύστημα χωρίς σαβουρες και energy saving shits.

Το black screen θέμα υπάρχει. Μια μικρή αναζήτηση βρήκα χιλιάδες θέματα.

Επίσης το downclocking σε αρκετά παιχνίδια υπάρχει. 

Εμένα στα κυριλατα μου, δεν έχω οπαδιλικια με καμία εταιρεία. Ήταν μέσα στο όριο που δίνω για κάρτα γραφικών; 350+20 (370 κόστισε). Την αγόρασα. Εμφάνισε θέματα, δεν είναι πρόβλημα στη κάρτα γιατί γνωστός την έστειλε πίσω και πήρε τα πα στο χέρι. Έτσι δουλεύει του είπαν. 

 

Εμένα έφτιαξε με αλλαγή παλιού αλλά καλού καλωδίου. Το downclocking 1080p ultra settings. υπάρχει κάποιες φορές. Έχουν χωσει energy efficient σκατά στην αρχιτεκτονική και δε δουλεύουν σωστά μπερδεύεται η κάρτα νομίζει ότι παίζεις κάτι ελαφρύ και ρίχνει πάνω κατω ρολόγια. 

Δε προκαλεί stutter αλλά αν είσαι αρκετά ευαίσθητος, νέος ή με καλά αντανακλαστικά στο smoothness το βλέπεις. 

Ο λόγος ίσως είναι ότι πρέπει να μείνει και κρύα καθώς για ψευτο7νανομετρα είναι ζεστές κάρτες. Σε κατανάλωση είναι οκ όμως.

 

Ακόμη αν δεν έβαζαν κάτι τέτοιο θα εμφάνιζαν θερμοκρασιαρες οι reference, + δωράκι Jett plane ήχος και θα είχε γίνει χαμός από αδαείς που είναι plug and play users.*( Όπως είχε γίνει στο παρελθόν σε άλλες σειρές).

 

*

Και δε θα πάρουν χαμπάρι ούτε τι fps βγάζουν ούτε αν έχουν κλειδωμένα καρέ.

 

Τι να κάνουμε αυτό είναι το κόστος που δε πληρώνεις για ένα ανέτοιμο προϊόν.

Θα φτιάξει κάποια στιγμή. Το πότε; Άγνωστο.

 

Μια βόλτα στα σοκάκια του reddit.com/r/amd και στα known issues των οδηγών σε επίσημα change log θα πείσει και το ποιόν σκληροπυρηνικό οπαδό.

 

Έξι μήνες μετά το λανσάρισμα όλα αυτά.

 

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, SpirosKGR said:

Επίσης το downclocking σε αρκετά παιχνίδια υπάρχει. 

 

8 minutes ago, SpirosKGR said:

Έτσι δουλεύει του είπαν. 

 

Επειδή οι boost συχνότητες είναι πλέον opportunistic (και πιθανόν και στις nvidia το ίδιο να συμβαίνει), γι αυτό πλέον δίνουν base/game/boost, σε παρακαλώ να μου πεις αν ΔΕΝ πήρες τα fps που ανέμενες σύμφωνα με τα reviews. Δηλαδή εσύ ξέρεις πώς πρέπει να δουλεύει μια κάρτα; 

10 minutes ago, SpirosKGR said:

Μια μικρή αναζήτηση βρήκα χιλιάδες θέματα.

Χιλιάδες θέματα υπάρχουν και για nvidia. Αυτό δεν λέει κάτι από τον κάθε χρήστη που ξέρει ή δεν ξέρει ή από αυτούς που νομίζουν ότι ξέρουν. 

 

10 minutes ago, SpirosKGR said:

δεν έχω οπαδιλικια με καμία εταιρεία

Ούτε εγώ. Όπως βλέπεις στην υπογραφή μου με nvidia gpu είμαι και πριν τον AMD που εχω τώρα (cpu) ήμουν 7 χρόνια με Intel. Για τις AMD gpus λέω απερίφραστα ότι έπρεπε να κοστολογούνται τουλάχιστον 50€ κάτω από τις τρέχουσες τιμές, αλλά το είναι "ανέτοιμο" προϊόν δεν είναι δυνατόν να μην το στηρίζουμε με αντικειμενικά δεδομένα. Ξαναρωτάω λοιπόν, επειδή οι αλγόριθμοι για τα ρολόγια που έχουν οι μοντέρνες gpu και cpu έχουν ξεπεράσει τις λογικές που όλοι ξέραμε μέχρι πριν λίγα χρόνια, είδες σε review FPS που εσύ δεν τα πιάνεις και κατηγορείς την κάρτα για downclocking; To ότι είναι πιο ζεστές από nvidia είναι γνωστό τοις πάσι. Τα 7nm δεν είναι για να γίνουν πιο ψυχρές οι κάρτες αλλά για να βαλουν περισσότερα τρανζίστορ στον επεξεργαστή οι κατασκευαστές κρατώντας σταθερές τις θερμοκρασίες τους ανάλογα με την αρχιτεκτονική, πετυχαίνοντας έτσι καλύτερες επιδόσεις και καλύτερες οικονομίες κλίμακας. Αν οι Navi είχαν τα ίδια τρανζίστορ με την προηγούμενη γενιά, ασφαλώς θα ήταν και πιο ψυχρές.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.