Jump to content



Hiss noise κατα τη διαρκεια παιχνιδιου


Recommended Posts

Επειδή κάρτα γραφικών χλωμό να αλλάξεις με τις σημερινές τιμές, το μόνο που σου μένει είναι να δοκιμάσεις με USB ηχεία/ακουστικά αν έχεις, ή με εξωτερική κάρτα ήχου που πιθανόν λόγω καλύτερης θωράκισης να είναι περισσότερο προστατευμένη από τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που προκαλούνται από τη GPU σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Θα σου πω κατι ελεινο. Βαλε μια ακυροκαρτα και βαλε να παιξει furmark και βαλε μουσικη απο πισω να δεις τι κανει...

Δεν έχω καμία spare δυστυχως

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επειδή κάρτα γραφικών χλωμό να αλλάξεις με τις σημερινές τιμές, το μόνο που σου μένει είναι να δοκιμάσεις με USB ηχεία/ακουστικά αν έχεις, ή με εξωτερική κάρτα ήχου που πιθανόν λόγω καλύτερης θωράκισης να είναι περισσότερο προστατευμένη από τις ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές που προκαλούνται από τη GPU σου.

 

Ούτε κάτι τέτοιο έχω... Αν και αυτό ίσως να λειτουργούσε σαν φιξ προσωρινο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν έχω καμία spare δυστυχως

 

 

Ούτε κάτι τέτοιο έχω... Αν και αυτό ίσως να λειτουργούσε σαν φιξ προσωρινο..

παρε μια usb καρτα ηχου της πλακας να δοκιμασεις, εχω 3-4 τετοιες και παιζουν μια χαρα :p

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

παρε μια usb καρτα ηχου της πλακας να δοκιμασεις, εχω 3-4 τετοιες και παιζουν μια χαρα :p

 

 

 

Μωρέ ναι, νταξει το έχω σκεφτεί και αυτό. Αλλά, ουτε 100% σίγουρη λύση είναι, αλλά ούτε καν λύση του προβλήματος. Απλά θα σκεπάσει το πρόβλημα. Ενώ εγώ ψάχνω κάποιο τρόπο να επισκευαστεί η τωρινή κάρτα η αλλιώς να κάνω κι άλλη υπομονή και μόλις βρεθεί στοκ και προλάβω, να πάω να πάρω μια άλλη..

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, giorgos2187 said:

Μωρέ ναι, νταξει το έχω σκεφτεί και αυτό. Αλλά, ουτε 100% σίγουρη λύση είναι, αλλά ούτε καν λύση του προβλήματος. Απλά θα σκεπάσει το πρόβλημα. Ενώ εγώ ψάχνω κάποιο τρόπο να επισκευαστεί η τωρινή κάρτα η αλλιώς να κάνω κι άλλη υπομονή και μόλις βρεθεί στοκ και προλάβω, να πάω να πάρω μια άλλη..


δοκίμασε αυτό που σου δείχνει ο panoc. Ναι δεν είναι λύση για εσένα που σου αρέσει ο ήχος αλλά είναι χαμηλής τιμής. Επειδή θυμάμαι που είχες ανοίξει θέμα με την κάρτα, τελικά θα αγοράσεις κάρτα, όμως έτσι όπως είναι οι τιμές τώρα δεν παλεύεται με τίποτα. Δεν μοιάζει να πέφτουν σε ανθρώπινα επίπεδα οι τιμές τα καπέλα πριν το καλοκαίρι π.χ. Μην ταλαιπωρείσαι για μήνες αν μπορεί να λυθεί έστω προσωρινά με πεντάευρα-δεκάευρα (όχι παραπάνω πολύ γιατί εκεί πληρώνεις καπέλο από την πίσω πόρτα, μιας και κάρτα θα αγοραστεί κάποτε)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να πείσω τον εαυτό μου να το υπομεινω... Ο ήχος ακούγεται μόνο κατά το gaming και ΔΕΝ ακολουθεί τις αυξομειωσεις της έντασης του ήχου. Άρα άμα το βάλεις λίγο πιο δυνατά το παιχνίδι δεν τον ακούς... Γι αυτό ρώτησα κυρίως για το αν υπάρχει τρόπος επισκευής. Το να το κουκουλωσω απλά, το καταφέρνω και τώρα όπως κάνω εδώ και καιρό... Απλώς φοβάμαι μην κάνει και κανένα ολοκληρωτικό μπραφ καμία ώρα και μείνω χωρίς pc μέχρι να βρω άλλη.. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, giorgos2187 said:

Απλώς φοβάμαι μην κάνει και κανένα ολοκληρωτικό μπραφ καμία ώρα και μείνω χωρίς pc μέχρι να βρω άλλη.


σε τέτοια περίπτωση κι αν δεν βρεις αξιοπρεπή κάρτα χωρίς υπερβολικό καπέλο ίσως αξίζει να έχεις σταμπάρει καμιά σάπια κάτω των 100€ να σε βγάλει μερικούς μήνες. Να κοιτάς για κάρτα αφού είσαι αποφασισμένος ότι θα αλλάξεις, απλά προσπάθησε να μην φύγεις πολύ από τα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να δώσεις. IMHO

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


σε τέτοια περίπτωση κι αν δεν βρεις αξιοπρεπή κάρτα χωρίς υπερβολικό καπέλο ίσως αξίζει να έχεις σταμπάρει καμιά σάπια κάτω των 100€ να σε βγάλει μερικούς μήνες. Να κοιτάς για κάρτα αφού είσαι αποφασισμένος ότι θα αλλάξεις, απλά προσπάθησε να μην φύγεις πολύ από τα λεφτά που είσαι διατεθειμένος να δώσεις. IMHO

 

 

Κοίτα... Δεν θα πετάξω ένα 100αρικο για να πάρω μια ότι να 'ναι "για να με βγαλει" 

Αφού θα πάρω κάρτα κάποια στιγμή έτσι κι αλλιώς, ε θα την πάρω μια και καλή. Ποιο το νόημα να δώσω ένα 100αρικο ώστε να περιμένω να πέσει κάνα 100αρικο η τιμή της 3060ti ας πούμε; Τα ίδια θα έχω δωσει παλι. 

Η μόνη περίπτωση να τσεκάρω την αγορά καινούριας, είναι η επισκευή της υπάρχουσας. Που απ ότι καταλαβαίνω, μάλλον δε γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι πως από 3070 κι επάνω (μαζί με τις αντίστοιχες AMD) δεν έχουν μόνο κατοστάρικο καπέλο αυτή την στιγμή. Το κατοστάρικο είναι στις παρακάτω κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

Το κακό είναι πως από 3070 κι επάνω (μαζί με τις αντίστοιχες AMD) δεν έχουν μόνο κατοστάρικο καπέλο αυτή την στιγμή. Το κατοστάρικο είναι στις παρακάτω κατηγορίες.

 

 

Εκει ψηλα δεν κοιταω καν. 3060ti μαξιμουμ. Πες εχει 400 msrp. Απο το site της evga η icx3 βγαινει νομιζω τελικη στα 540 μαζι με το φπα. Ελλαδα ερχονται καποιες υλοποιησεις της gigabyte γυρω στα 600. Ας πουμε οτι μεχρι εκει, με πολυ βαρυα καρδια ισως τα δωσω. Βεβαια δεν αποκλειεται να δεις και καποια πριμιουμ υλοποιηση που να πλησιαζει το 800αρι. Αυτα δεν τα κοιταω καν. Κοιταω και μτχ αλλα κι εκει εχουν ξεφυγει οι τυποι. εχουν παει στα 500+ οι 1080ti....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δηλαδή αντί να πάρεις έναν usb εξωτερικό ανταπτορα ήχου, προτιμάς να πληρώσεις τρελό καπέλο στη middle range gpu της nvidia... Δεν κατανοώ τον λόγο.

 

Ο λογος ειναι οτι θελω να απαλλαχθω απο το προβλημα και οχι να το κουκουλωσω! Οπως ειπα και παραπανω, το προβλημα μπορω να το κουκουλωσω αυξανοντας λιγο την ενταση του ηχου, οπο τοτε δεν ακουγεται το παρασιτο. Αλλα:

1)Γνωριζω οτι η καρτα μου ειναι ελαττωματικη πλεον με ο,τι κινδυνους εμπεριεχει αυτο. Να θυμισω πως ο 3700Χ δεν εχει ενσωματωμενα γραφικα, αρα αν η καρτα μας χαιρετησει τοτε ουσιαστικα δεν εχουμε pc. 

2) Η καρτα γραφικων εχει ηδη "καψει" το ενα ανεμιστηρακι της ψυχτρας απο τα 3, και νομιζω πως εχει αρχισει να ακουγεται και το δευτερο......

3) το καπελο εχεις δικιο, ειναι όντως τρελο. 150 ευρω περιπου σε περιπτωση που βγαλει διαθεσιμοτητα η evga, και 200 ευρω σε καμια απλη υλοποιηση της gigabyte. Δεν συμφωνω να το πληρωσει καποιος για πλακα, σε καμια περιπτωση, αλλα εγώ πλησιάζω επικίνδυνα στην φάση του "υπάρχει πρόβλημα".

Στη μια μεριά της ζυγαριας έχω το καπέλο τιμών, στην άλλη έχω το να μείνω χωρίς pc με τις τηλεκπαιδεύσεις να συνεχίζονται κανονικά και δεν χωράει ούτε δευτερόλεπτο χωρίς υπολογιστή. Νομίζω πως υπο αυτή τη συνθήκη, ίσως ειναι προτιμότερο να σκάσω το καπέλο. Και να βγει και σε μια αγγελία η 980ti, με πλήρη ειλικρίνια για τα θεματά της και ίσως αποσβεστεί κάποιο μέρος του καπέλου. Εκτός και αν υπάρχει τρόπος επισκευής, πράγμα το οποίο ρώτησα στο ποστ.... Αλλά απ ότι βλέπω δεν υπάρχει....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Ο λογος ειναι οτι θελω να απαλλαχθω απο το προβλημα και οχι να το κουκουλωσω!

 

Ναι δεν σου λέω να το κουκουλώσεις ες αεί. Προσωρινά, μέχρι να στρώσει κάποια στιγμή η κατάσταση με τις κάρτες... Αν μείνεις από κάρτα ΟΚ πάω πάσο, αλλά προς το παρόν λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Ναι δεν σου λέω να το κουκουλώσεις ες αεί. Προσωρινά, μέχρι να στρώσει κάποια στιγμή η κατάσταση με τις κάρτες... Αν μείνεις από κάρτα ΟΚ πάω πάσο, αλλά προς το παρόν λειτουργεί...

 

 

Ναι λειτουργεί και εδώ και καιρό λειτουργεί έτσι ελαττωματικά. Απλά τελευταία νομίζω ότι έχει χειροτερέψει λίγο. Και έχει προστεθεί ένα καμένο ανεμιστηρακι της ψυχτρα και το δεύτερο να γουργουρίζει...  Σκέφτηκα να πάρω ένα σετ ανεμιστήρων, αλλά και πάλι θα ειμαι με ελαττωματικό εξάρτημα..  Γι αυτό και μου έχουν μπει σκεψεις...

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναείπα αλλά παιδεύεσαι άδικα.
Πάρε ένα φιλτράκι και σώσε στην τσέπη και τα νεύρα σου.

RTX 2080Ti - Corsair HX750 - Creative AE-9 - JBL LSR305

To 1o μέρος με το φίλτρο, το 2ο χωρίς....
Κοmbastor 1440p preset και την κάρτα OCed.

 

DSC_0077.thumb.JPG.e49f5e5c015c2a92e86f4bc925241145.JPG

Έγινε επεξεργασία από Samael
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2021 at 6:08 PM, giorgos2187 said:

Ναι λειτουργεί και εδώ και καιρό λειτουργεί έτσι ελαττωματικά. Απλά τελευταία νομίζω ότι έχει χειροτερέψει λίγο. Και έχει προστεθεί ένα καμένο ανεμιστηρακι της ψυχτρα και το δεύτερο να γουργουρίζει...  Σκέφτηκα να πάρω ένα σετ ανεμιστήρων, αλλά και πάλι θα ειμαι με ελαττωματικό εξάρτημα..  Γι αυτό και μου έχουν μπει σκεψεις...

 

Ο ανεμιστήρας πιθανόν να μην είναι καμένος, αλλά να θέλει λάδωμα. Και οι δικοί μου ανεμιστήρες κουτιού γουργουρίζουν (μετά από δεκαετία βέβαια) και κατόπιν παρότρυνσης μέλους του thelab πήρα λάδι ραπτομηχανής να τους λαδώσω. Δεν το έχω πράξει ακόμα καθώς παρήγγειλα νέους 230άρηδες για αντικατάσταση. Όμως έκανα την πρώτη μου απόπειρα με ένα αερόθερμο στο σπίτι που δεν στρόφαρε καθόλου ο ανεμιστήρας. Το άνοιξα, λάδωσα τον ανεμιστήρα και όχι μόνο στροφάρει, αλλά είναι και πολύ πιο ήσυχο σε σχέση με το θόρυβο που έκανε πριν σταματήσει να γυρνάει ο ανεμιστήρας του. Η διαδικασία είναι πανεύκολη και φαίνεται εδώ:

 

 

Εφόσον γράφεις ότι ο ένας γουργουρίζει και ο άλλος δεν γυρνάει είναι πιθανόν το μόνο που χρειάζονται να είναι λίγο λαδάκι.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Λοιπον, επαναφερω για αλλη μια φορα το θεμα μιας και τεινει να γινει αλυτος γριφος. 

Χθες μπηκε ΚΑΙ καινουρια καρτα γραφικων. Οποτε εχουμε και λεμε: 

Εχουμε ενα hiss noise - παρασιτο - ηλεκτρονικο ηχο, οπως θελετε πειτε το, οταν το συστημα μου παιζει παιχνιδια. Αυτον τον ηχο τον ακουω εδω και παρα πολυ καιρο (πολλα χρονια). Απο την πρωτη του εμφανιση μεχρι και σηνερα εχουν αντικατασταθει ΟΛΑ τα parts. Οταν λέμε ολα, ολα. Cpu, mobo,ram, καρτα ηχου, τροφοδοτικο, gpu, σκληροι δισκοι. ΟΛΟ τι συστημα ειναι εντελως αλλο απο τοτε που πρωτοακουσα αυτον τον ηχο.

Εχω αλλαξει μεχρι και σπιτι!!!!!

 

Το μονο κοινο που υπαρχει σε βαθος ολων αυτων των ετων που εχω αυτη τη βαβουρα, ειναι το κουτι πλεον, καθως και οι 3 ανεμιστηρες του. Οποτε:

1) Υπαρχει περιπτωση το κουτι να ευθυνεται για παραγωγη παρασιτου;

2)Αν ναι, γιατι;

3) τι δοκιμη να κανω για να δω αν φταιει το κουτι;

4)Αν φταιει το κουτι, πως αντιμετωπιζεται;

5) Καποιοι μου ειπαν για κατι μικρες μλκιουλες που τις χωνεις μεσα στο κουτι, αναμεσα σε δυο τυχαια σημεια και λειτουργουν σαν γειωση. Τι ειναι αυτα; Που τα βρισκω; Ειναι ασφαλη;

 

 

Πραγματικα, κοντευω να τρελαθω....

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Λοιπον, επαναφερω για αλλη μια φορα το θεμα μιας και τεινει να γινει αλυτος γριφος. 

Χθες μπηκε ΚΑΙ καινουρια καρτα γραφικων. Οποτε εχουμε και λεμε: 

Εχουμε ενα hiss noise - παρασιτο - ηλεκτρονικο ηχο, οπως θελετε πειτε το, οταν το συστημα μου παιζει παιχνιδια. Αυτον τον ηχο τον ακουω εδω και παρα πολυ καιρο (πολλα χρονια). Απο την πρωτη του εμφανιση μεχρι και σηνερα εχουν αντικατασταθει ΟΛΑ τα parts. Οταν λέμε ολα, ολα. Cpu, mobo,ram, καρτα ηχου, τροφοδοτικο, gpu, σκληροι δισκοι. ΟΛΟ τι συστημα ειναι εντελως αλλο απο τοτε που πρωτοακουσα αυτον τον ηχο.

Εχω αλλαξει μεχρι και σπιτι!!!!!

 

Το μονο κοινο που υπαρχει σε βαθος ολων αυτων των ετων που εχω αυτη τη βαβουρα, ειναι το κουτι πλεον, καθως και οι 3 ανεμιστηρες του. Οποτε:

1) Υπαρχει περιπτωση το κουτι να ευθυνεται για παραγωγη παρασιτου;

2)Αν ναι, γιατι;

3) τι δοκιμη να κανω για να δω αν φταιει το κουτι;

4)Αν φταιει το κουτι, πως αντιμετωπιζεται;

5) Καποιοι μου ειπαν για κατι μικρες μλκιουλες που τις χωνεις μεσα στο κουτι, αναμεσα σε δυο τυχαια σημεια και λειτουργουν σαν γειωση. Τι ειναι αυτα; Που τα βρισκω; Ειναι ασφαλη;

 

 

Πραγματικα, κοντευω να τρελαθω....

 

1ος υπεύθυνος η εσωτερική κάρτα ήχου σου, αλλά λες έχεις αλλάξει και πάλι τα ίδια. 

 

Δεν βλέπω να έχεις αλλάξει ηχεία. Μήπως είναι θέμα των ηχείων σου?

 

Εγώ θα αγόραζα μια φτηνή εξωτερική καρτούλα usb και θα έκανα δοκιμή να παίξω με αυτήν, για να αποκλείσω οποιαδήποτε παρεμβολή στο εσωτερικό του κουτιού και να σιγουρευτώ ότι πλέον εκεί είναι το θέμα.  Υπάρχουν και με 5€ αλλά για να είναι κάτι αξιοπρεπές που να μπορείς να αξιοποιήσεις π.χ. σε ένα backup pc / laptop δοκίμασε με μια τέτοια

 

20201006131617_edifier_gs02.jpeg
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Edifier GS02 Εξωτερική USB Κάρτα Ήχου 7.1. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

ή τέτοια 

 

20170525144033_creative_sound_blaster_pl
WWW.SKROUTZ.GR

Δες τιμή, χαρακτηριστικά & πραγματικές κριτικές χρηστών για το προϊόν Creative Sound Blaster Play! 3 Εξωτερική USB Κάρτα Ήχου 2.0. Αγόρασε εύκολα μέσω Skroutz!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77

Και ηχεια εχω αλλαξει και δοκιμασει αρκετα. Και ακουστικα, πολλα σετ. Και εξοδους ηχου, και καρτες ηχου......... Το μονο κοινο ειναι το κουτι και τα 3 fans του. Οτι αλλο υπαρχει εχει αλλαχθει και εχει δοκιμαστει και σε αλλα συστηματα ενος φιλου και δεν εχουν θεμα.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.