Jump to content



Hiss noise κατα τη διαρκεια παιχνιδιου


Recommended Posts

Φαντάζομαι και τροφοδοτικό έχεις αλλάξει...

Έχεις εικόνα από την κατάσταση των ηλεκτρολογικών του σπιτιού; Εάν πετύχεις κάποιον ηλεκτρολόγιο με power quality meter, θα βοηθούσε να δεις την κατάσταση της τάσης σου και της γείωσης. Μπορεί να υπάρχει κάποιο υποβόσκον πρόβλημα εκεί...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Φαντάζομαι και τροφοδοτικό έχεις αλλάξει...

Ναι εχω αλλαξει

 

11 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:

Έχεις εικόνα από την κατάσταση των ηλεκτρολογικών του σπιτιού; Εάν πετύχεις κάποιον ηλεκτρολόγιο με power quality meter, θα βοηθούσε να δεις την κατάσταση της τάσης σου και της γείωσης. Μπορεί να υπάρχει κάποιο υποβόσκον πρόβλημα εκεί...

Εχω αλλαξει και σπιτι.

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, το μέλος Ignatios έγραψε:

Αφού δεν έχεις αλλάξει κουτί ίσως είναι το κουτί. Κάποια μικρή διαρροή απο κάπου.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να στήσεις εκτός κουτιού.

Αλλο κουτι δεν εχω. Λες να τα βαλω ολα πανω στο κουτι της μητρικης, χυμα πανω στο επιπλο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αλλο κουτι δεν εχω. Λες να τα βαλω ολα πανω στο κουτι της μητρικης, χυμα πανω στο επιπλο;

 

Αν σε καίει τόσο πολύ να βρεις σε ποιο part βρίσκεται το πρόβλημα, ναι πρέπει να το δοκιμάσεις.

 

Και κάτι άλλο που δεν έχεις αναφέρει: Φαντάζομαι ότι συνδέεις τα ηχεία σου ενσύρματα με την κάρτα ήχου.

 

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδια με ποιοτικότερα; Τι είδους σύνδεση έχεις; αναλογική (3.5 καρφί σε 2ιπλό RCA ή μέσω optical cable) ?

 

 

Ποια ηχεία έχεις? Συμβαίνει το ίδιο είτε με ηχεία είτε με ακουστικά; Έχεις δοκιμάσει;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Αλλο κουτι δεν εχω. Λες να τα βαλω ολα πανω στο κουτι της μητρικης, χυμα πανω στο επιπλο;

 

Ναι, χύμα στο γραφείο.

Έτσι ξεκινάει κάθε καλό στήσιμο :)

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν σε καίει τόσο πολύ να βρεις σε ποιο part βρίσκεται το πρόβλημα, ναι πρέπει να το δοκιμάσεις.

Μετα την εκρηξη της προηγουμενης καρτας, πλεον ναι, με καιει απιστευτα πολυ. Φοβαμαι μηπως αυτη η βλακεια οπου κι αν βρισκεται δημιουργει τελικα κι αλλα προβληματα και την ξαναπατησω.

37 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Και κάτι άλλο που δεν έχεις αναφέρει: Φαντάζομαι ότι συνδέεις τα ηχεία σου ενσύρματα με την κάρτα ήχου.

 

Έχεις δοκιμάσει να αλλάξεις καλώδια με ποιοτικότερα; Τι είδους σύνδεση έχεις; αναλογική (3.5 καρφί σε 2ιπλό RCA ή μέσω optical cable) ?

Συνδεση ενσυρματη φυσικα. Εχω logitech μικρα σαπακια, δε θυμαμαι μοντελο. Εχω δοκιμασει αυτα, εχω δοκιμασει ακουστικα audio technica, ακουστικα logitech, ακουστικα  creative H5. Ολα αυτα σε 3 διαφορετικες καρτες ηχου. (Παλια motherboard, νεα motherboard, creative ae5). Επισης εχω δοκιμασει usb ακουστικα με δικη τιυς καρτα ηχου. Το παρασιτο παντα εκει! 

Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Επισης εχω δοκιμασει usb ακουστικα με δικη τιυς καρτα ηχου.

 

Αυτό λογικά δεν θα έπρεπε να συμβαίνει.

 

Ακουστικά USB με δική τους καρτά ήχου (προφανώς), σημαίνει ότι το πρόβλημα δεν μπορεί να είναι στο κουτί σου. Δεν θα επηρεαζόντας εξωτερική κάρτα λογικά.

 

Να σου πω, το "παράσιτο" το ακούει και άλλος ή μόνο εσύ; (just checking - lol)

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Ολοι! 😛

 

Δοκίμασε εκτός κουτιού τότε. Στήσε το σύστημα στον "αέρα" πάνω στο κουτί της μητρικής, με τα απολύτως απαραίτητα συνδεδεμένα. Αν τυχόν δεν ακούσεις το παράσιτο, ξεκίνα να συνδέεις ένα ένα όλα τα υπόλοιπα υποσυστήματα, και έλεγξε αν εμφανίζεται πάλι. Αν τα συνδέσεις όλα και δεν ακούσεις παράσιτο, τότε υπαίτιος είναι το κουτί. 

 

ΥΓ μια τελευταία δοκιμή πριν ξεκινήσεις να "λύνεις", δεν μπουτάρεις και με ένα Linux Live μπας και το θέμα είναι κανάς περίεργος driver στα windows? Τι να πω... Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Δοκίμασες χωρίς γείωση που σου έγραψα πρόπερσι;

Οχι λογω φοβου δεκ το ειχα δοκιμασει.

 

Παμτως, ως δια μαγειας, χθες και σημερα χρησιμοποιησα ακουστικα που ειναι συνδεδεμενα κατευθειαν οανω στην καρτα ηχου και οχι στο fromt panel. Το παρασιτο υπαρχει ακομα αλλα ακουγεται στο 1% της εντασης που ακουγοταν πριν. Εχει μειωθει δραματικα.... μονο σε απολυτη ησυχια και αν κολλησεις δυνατα τ ακουστικα στ αυτια σου το ακους.......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.