Jump to content



Βόμβος σε τροφοδοτικό και καθυστέρηση στην Εκκίνηση


psyber

Recommended Posts

Just now, slalom said:

Βρε ναι, αλλα οι τασεις στις εξοδους του ειναι στα ιδια pins?

 

από thermaltake σε tagan που είχα κάνει μετάβαση (λόγω βλάβης) τα καλώδια δεν πήγαιναν. Μετά που πήρα το corsair, πάλι δεν ταίριαζαν, αλλά δεν είχε και νόημα πλέον.... Πού να συνδέσεις παραπανίσιο καλώδιο αφού το τροφοδοτικό παραδίδεται με τόσα καλώδια όσες και οι υποδοχές του ? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, slalom said:

Μονο που το ενα απο αυτα ειναι με molex, που δε μου χρειαζονται

 

κοίτα, αν δεν υπάρχει πρόβλημα με το να μπει το καλώδιο στο τροφοδοτικό (να είναι συμβατό το φις δηλαδή) μπορείς να το βάλεις και να τσεκάρεις ότι οι τάσεις βρίσκονται στα σωστά σημεία, με ένα πολύμετρο. 

Link to comment
Share on other sites

Και αλλοι ψαχνονται

 

bbdcd49acc4ef5c8faebe21d3a8c9d84_M.jpg
WWW.GAMERSNEXUS.NET

Mixing cables between power supplies can kill them or kill attached components. Not always, but it can -- and when the wiring crosses in exactly the wrong way, the failure will be spectacular. -

 

Meanwhile, back in the day...

 

πριν βγει το πρωτοκολο SATA

 

20200412_211137.thumb.jpg.e31950fa41ecf5b108677972778d99a5.jpg

 

Θα δοκιμασω με τα molex που μετρουνται ευκολα

 

Link to comment
Share on other sites

Συνδυασμός EVGA με κατασκευαστή Superflower (το συγκεκριμένο) και πιστοποίηση Titanium είναι πολύ δυνατός, κατά την γνώμη μου. Πόσο τραβάει το σύστημα της υπογραφής σου σε συνήθεις συνθήκες; Έχεις μετρήσει Watt; Αν κυμαίνεσαι στα 200-300W συνήθως με peak στα 500W σε φορτίο (παιχνίδια κ.λπ.), έχει νόημα η επιλογή 850W. Αν είναι πιό χαμηλά, κατέβασε το Wattage σε 650-750W. Και θα κατέβει και το κόστος ανάλογα, βέβαια. 

 

Επίσης, αναφέρθηκε όπως είδα φευγαλέα η CWT. Είναι κατασκευαστής τροφοδοτικών με χρόνια στον χώρο. Θεωρείται μέτρια εταιρεία, αλλά δεν ξέρω αν είναι δικαιολογημένη αυτή η κατάταξη. Δέχτηκε να κατασκευάσει και φθηνά τροφοδοτικά, από όσο ξέρω, οπότε σε κάποιες περιπτώσεις το αποτέλεσμα ήταν ανάλογο. Πάντως, κάποιες καλές σειρές Corsair που έχει αναλάβει πήγαν καλά, από όσο ξέρω, και με σχετικά χαμηλά failure rates. Τέλος πάντων, το αναφέρω γιατί είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να λαμβάνονται υπόψη στα θέματα ποιότητας κατασκευής των τροφοδοτικών. 

 

Α, και κάτι ακόμα. Ο JonnyGURU γνωρίζω ότι στο παρελθόν είχε συνεργαστεί με την Corsair. Ήταν υπεύθυνος για την αλλαγή νοοτροπίας σε πολλά θέματα, όπως π.χ. για την επιλογή full Jap caps στα τροφοδοτικά της εταιρίας, σε περίοδο που σε κάποια μοντέλα έμπαιναν και φτηνά υλικά για περικοπή κόστους. Δεν ξέρω αν συνεχίζεται η συνεργασία. Έχω καιρό να ενημερωθώ για το θέμα. Απλά για την ιστορία τα αναφέρω. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ανάμεσα σε Seasonic-EVGA θα πήγαινα με το Seasonic εκτός αν το άλλο πρόσφερε κάτι πολύ καλύτερο (σημαντικά μικρότερη τιμή, περισσότερα W π.χ.). Οπαδικού τύπου προτίμηση περισσότερο παρά γνώση των συγκεκριμένων μοντέλων.

Στα W, ενώ είναι σωστό ότι κάποιος πρέπει να κοιτά την χρήση του και να μην πληρώνει αχρείαστα για υπερβολικό αριθμό, ενώ είναι σωστό ότι την προηγούμενη δεκαετία οι κατασκευαστές εξαρτημάτων πρόσεξαν το θέμα της κατανάλωσης καταφέρνοντας να δώσουν υψηλές επιδόσεις χωρίς εξωφρενικές καταναλώσεις, έχω τον φόβο ότι αυτή η τάση έχει αρχίσει να αντιστρέφεται. Αν με ενδιέφερε να κρατήσω το τροφοδοτικό σε μελλοντικά builds θα προτιμούσα να έχει αρκετό περιθώριο για παν ενδεχόμενο.

Τα 200€+ είναι σίγουρα τσουχτερή τιμή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.skroutz.gr/s/20503648/Seasonic-Focus-PX-850W.html?from=drop

 

@salde σκεφτόμουν και αυτό σοβαρά αλλά δεν ξέρω αν εδώ έχω ιδιαίτερους συμβιβασμούς σε θέμα θορύβου (που ειναι βασικό για μένα να είναι μηδενικός, είτει πρόκειται για ανεμιστήρα ή θόρυβο από τα parts του τροφοδοτικού ή πιθανότητα να κάνει coil whine) καθώς και απόδοσης.

Link to comment
Share on other sites

@psyber αν ο θόρυβος είναι το πιο σημαντικό
γιατί όχι το fanless? (αν φτάνουν τα 700watt)
σίγουρα γλιτώνεις από τον ανεμιστήρα (αν και τα seasonic μεχρι 30% φορτίο δουλεύουν fanless, οπότε λογικά στο idle θα είσαι fanless)
https://www.skroutz.gr/s/22524279/Seasonic-Prime-TX-700W.html

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε γνωρίζω τα μοντέλα για να σε βοηθήσω κάπως. Η άλλη σειρά είναι σίγουρα κορυφαία, σου αδειάζει το πορτοφόλι κανονικότατα φυσικά. Ο θόρυβος έχει να κάνει και με συγκεκριμένα κομμάτια μερικές φορές.

Τα χρήματα τα ξέρεις μόνο εσύ. Γνώμη μου, αποφάσισε σε ποια κατηγορία τιμής θέλεις και μπορείς να κινηθείς και μην μπλέκεις διαφορετικές κατηγορίες για να μην πελαγώσεις. Στην κατηγορία τιμής που θα επιλέξεις, εκεί μείνε και δες τι υπάρχει. Την σύγκριση π.χ. του Prime με το EVGA, έχει νόημα να την κάνεις ή έστω το Prime με κάποιο «χαμηλότερης» κατηγορίας, αντίστοιχης τιμής, με περισσότερα W όμως (σε τέτοια σύγκριση για εμένα θα κέρδιζε το Prime μιας και τα W του δεν τα λες και λίγα). Το Prime με τα Focus όχι τόσο.

Να ξέρεις, είμαι biased υπέρ της Seasonic κι ακόμα περισσότερο είμαι biased υπέρ καταστάσεων που το προϊόν έχει το όνομα του κατασκευαστή, δεν έχω απαραιτήτως δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν συμβουλευτούμε τη δουλειά του Άρη Μπιτζιόπουλου, νομίζω μπορούμε να βρούμε και καλές gold υλοποιήσεις.

 

 

για μένα, που δίνω προτεραιότητα στο θόρυβο, φαινεται να είναι καλή περίπτωση το Corsair rm750-850x.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, psyber said:

για μένα, που δίνω προτεραιότητα στο θόρυβο, φαινεται να είναι καλή περίπτωση το Corsair rm750-850x.

 

Επίσης, ρίξε μια ματιά στα Be Quiet! σειρά Straight Power. Πολύ καλή η τιμή για τα χαρακτηριστικά τους, και από ό,τι έχω δει, πολύ ήσυχη λειτουργία. 

https://www.skroutz.gr/s/21703713/Be-Quiet-Straight-Power-11-Platinum-850W.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ένα σημείο από προηγούμενο post του @salde με το οποίο συμφωνώ απόλυτα:

 

On 2/6/2020 at 12:36 AM, salde said:

Να εξηγήσω ένα σημείο με αφορμή την αναζήτησή σου, απλώς το γράφω εδώ, δεν σε αφορά αποκλειστικά. Το κριτήριο της δεκαετούς εγγύησης είναι υπερτιμημένο και δευτερεύον. Ουσιαστικά λειτουργεί περισσότερο ως πλάγιος τρόπος να «μαντέψει» κάποιος την ποιότητα ενός μοντέλου αλλά δεν την αποδεικνύει. «Για να δίνει η εταιρεία Χ μεγάλη εγγύηση στο μοντέλο της, άρα του έχει εμπιστοσύνη, άρα είναι καλό.» Το μειονέκτημα αυτού του σκεπτικού είναι ότι παραγνωρίζει την χειραγώγηση που κατά καιρούς κάνουν διαφορες εταιρείες, χρησιμοποιώντας την μεγαλύτερη εγγύηση περισσότερο ως εργαλείο μάρκετιγκ (δόλωμα εντυπωσιασμού) παρά ως πραγματικό αντίκρυσμα της ποιότητας κατασκευής. Στο δε οικονομικό σκέλος μιας εγγύησης είναι δευτερεύον το αν πάρεις τα χρήματα μετά από 5 χρόνια ή μετά από 10. Αν ήταν αποκλειστικό κριτήριο η δωρεάν αντικατάσταση μέσω εγγύησης (σημειωτέον ότι όποιος ενδιαφέρεται για αυτό δεν πρέπει να κοιτά μονάχα το 10 αλλά και την ευκολία/προθυμία του εγγυητή να κάνει την αντικατάσταση, σχετικά έξοδα συν την εκτίμηση του αν ο εγγυητής θα υπάρχει μετά τόσα χρόνια) τότε η λογική που θα είχε οικονομικό νόημα θα ήταν να αγοράζουμε τροφοδοτικά των 20 ευρώ με διετείς εγγυήσεις κι όσο αντέξουν παρά ένα τροφοδοτικό με δεκαετή των 100-150 ευρώ.

 

Η εγγύηση είναι ένα μέγεθος σύνθετο, και όχι απόλυτα εξαρτώμενο από την ποιότητα του προϊόντος. Είναι οικονομοτεχνικό μέγεθος, και συνυπολογίζονται διάφορα δεδομένα για να μπεί η ταμπέλα "10 years warranty". Κατ΄αρχάς πληρώνεις μέρος της στην συνήθως φουσκωμένη αρχική τιμή του τροφοδοτικού. Ένας κολοσσός π.χ. σαν την Corsair έχει κάνει λεπτομερή υπολογισμό με βάση τα failure rates και την δυνατότητα αντικατάστασης για να βάλει 10 χρόνια εγγύησης. Αντέχει να το κάνει. Μια άλλη εταιρεία δεν έχει την ίδια αντοχή από οικονομοτεχνικής άποψης και βάζει λιγότερη εγγύηση ζητώντας και κάπως λιγότερα χρήματα για το προϊόν της. Αυτό δεν σημαίνει ότι δίνει χειρότερο προϊόν. 

Έτσι, θα αγοράσεις το συγκεκριμένο Be Quiet! που πρότεινα στα 150€, ενώ το πρώτο διαθέσιμο 850άρι Corsair Platinum είναι το HX850 στα 200€ περίπου. Ε, η Corsair αυτό το 50άρι € διαφορά που πληρώνεις έχει υπολογίσει ότι είναι ο αέρας που χρειάζεται για να δώσει μεγαλύτερη εγγύηση από τον ανταγωνισμό. 

 

Συνεπώς, η εγγύηση μπορεί να χρησιμοποιηθεί απλά σαν μια ένδειξη για την ποιότητα ενός προϊόντος, και όχι σαν απόδειξη. Αυτή είναι η άποψή μου. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, psyber said:

πληρωμένη απάντηση....

Μια διευκρίνιση σε παρακαλώ για το "πληρωμένη". Γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα. Καλοπροαίρετα ρωτάω.:)

Έγινε επεξεργασία από pnick
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.