Jump to content



Battlefield 3/4 σε Linux ;


adpanos

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό διήμερο.

Επειδή πλέον δεν παίζω παιχνίδια καθημερινά αλλά μια στο τόσο ... μόνο για τον χαβαλέ και έχοντας μεταπηδήσει σε Linux διανομές σε όλα τα συστήματα που κατέχω, μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω τα παιχνίδια που έχω και συνεχίζουν να με ενδιαφέρουν σε Linux λειτουργικό.

 

Διάβασα λίγο για Lutris, playonlinux, DXVK κ.λ.π. και ξεκίνησα να εγκαθιστώ το BF3.

Είδα και βιντεάκια στο youtube από άτομα που το έχουν πετύχει.

 

Μετά από τρεις τέσσερις προσπάθειες και ενώ κάθε φορά μου τερμάτιζε η εγκατάσταση λόγω απρόσμενου σφάλματος, έχω φτάσει εδώ.

 

Το παιχνίδι εκκινεί σε campaign, αλλά μετά γ

κρασάρει. 

Αυτό που παρατηρώ είναι πως αν στις ρυθμίσεις ενεργοποιήσω το DXVK και σώσω, δεν το κρατά ενεργοποιημένο.  Πρέπει να εγκαταστήσω κάτι άλλο;

 

Αν έχει κανείς δοκομάσει Lutris και DXVK σε Linux θα ήθελα να μάθω αν κατάφερε κάτι, αν αξίζει γενικά η προσπάθεια ή αν όλο αυτό θα μου φάει ώρες χωρίς να πετύχω τίποτα ιδιαίτερο.

 

Υ.Γ. Εγκατέστησα και το αρχαίο COD 2 για δοκιμή , το οποίο πλέον παίζει κανονικά.

 

 

 

 

 

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-03-01_10-06-46.png

Στιγμιότυπο οθόνης_2020-03-01_10-25-21.png

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο, φαίνεται ότι είναι από τις δύσκολες περιπτώσεις... Πάντως κάποιοι το έχουν καταφέρει...

 

https://lutris.net/games/battlefield-3/

https://lutris.net/games/battlefield-4/

 

Γενικά (χωρίς να έχω ασχοληθεί βέβαια) έχω την αίσθηση ότι με παιχνίδια μέσω Steam και Proton θα έχεις πιο καλή εμπειρία.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Με λίγο ψάξιμο, φαίνεται ότι είναι από τις δύσκολες περιπτώσεις... Πάντως κάποιοι το έχουν καταφέρει...

 

https://lutris.net/games/battlefield-3/

https://lutris.net/games/battlefield-4/

 

Γενικά (χωρίς να έχω ασχοληθεί βέβαια) έχω την αίσθηση ότι με παιχνίδια μέσω Steam και Proton θα έχεις πιο καλή εμπειρία.

 

Το πρώτο δεν παίζει με τίποτα.

Το δεύτερο τουλάχιστον ανοίγει το παιχνίδι αλλά μετά κολλάει.

Υποψιάζομαι πως κάτι γίνεται με το DXVK .

 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να αναζητήσεις βοήθεια σε πιο εξειδικευμένα forums. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος χρήστης στο thelab.gr που παίζει παιχνίδια σε Linux... 

 

Επίσης, μια που όπως αναφέρεις παίζεις παιχνίδια μια στο τόσο, εξέτασε την ιδέα μήπως περάσεις windows 10 σε κάποιον παραπεταμένο 128/256 SSD για να μπουτάρεις εκεί όταν θες να παίξεις. Εναλλακτικά, μέσω Steam υπάρχουν κυριολεκτικά χιλιάδες τίτλοι και εκατοντάδες ΑΑΑ που παίζουν απροβλημάτιστα στο Linux με ένα κλικ.

 

Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω, καθώς παιχνίδια δεν παίζω εδώ και αρκετά χρόνια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 11:13 AM, gdp77 said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος χρήστης στο thelab.gr που παίζει παιχνίδια σε Linux...

 

Έπαιζα Starcraft 2 με DXVK (μέσω Lutris). Ε...μετά από 2-3 updates kernel/nvidia drivers ...μαμήθηκαν όλα

Όπως είπε και ο gpd77, για παιχνίδια κάνε dual boot με windows 10. Δεν αξίζει η μανούρα

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2020 at 12:13 PM, gdp77 said:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος χρήστης στο thelab.gr που παίζει παιχνίδια σε Linux... 

Εχμμμ...

Σε Lutris, offline installation μέχρι στιγμής Fallout 3 & 3 NV, DOOM και  Wolfenstein.

Έχω βέβαια και τα 10 dual boot για το Metro Exodus (λόγω Epic) και κάνα άλλο δύστροπο.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ το lutris, αλλά το ότι απενεργοποιείται το dxvk μάλλον δείχνει ότι κατι λείπει απ' το σύστημα. Για να λειτουργήσει το dxvk χρειάζονται οδηγοί για την κάρτα γραφικών με 3D acceleration(για NVIDIA κάρτες ο κλειστός οδηγός της NVIDIA, για AMD λειτουργεί μια χαρά ο ανοιχτός mesa), και εγκατάσταση του vulkan. Επίσης, αν το παιχνίδι είναι 32bit χρειάζονται και τα αντίστοιχα 32bit πακέτα.

Το lutris κάπου πρέπει να έχει log απ' όπου μπορείς να δεις τι έχει πάει στραβά και αν λείπει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια εναλλκατική σε αυτό που είπα παραπάνω και καθώς για κάποιο καιρό έπαιζε μπόμπα το σύστημα* είναι ....να μην κάνεις updates σε πυρήνα/GPU drivers/lutris/dxvk (αν υπάρχει κάτι έξτρα) . Αν σε ένα εξάμηνο πχ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ τα νέα updates, δοκιμάζεις κάπου αλλού αν είναι όλα stable και μετά αναβαθμίζεις και στο μηχάνημα σου.

 

 

*εννοείται όχι όσο μπόμπα όσο στα windows. Kαι από performance και από bugs. Πχ έκανες alt-tab και κάποιες φορές, όταν επέστρεφες στο παιχνίδι δεν δούλευε το πληκτρολόγιο ?

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2020 at 10:22 ΠΜ, το μέλος dancaer69 έγραψε:

Δε χρησιμοποιώ το lutris, αλλά το ότι απενεργοποιείται το dxvk μάλλον δείχνει ότι κατι λείπει απ' το σύστημα. Για να λειτουργήσει το dxvk χρειάζονται οδηγοί για την κάρτα γραφικών με 3D acceleration(για NVIDIA κάρτες ο κλειστός οδηγός της NVIDIA, για AMD λειτουργεί μια χαρά ο ανοιχτός mesa), και εγκατάσταση του vulkan. Επίσης, αν το παιχνίδι είναι 32bit χρειάζονται και τα αντίστοιχα 32bit πακέτα.

Το lutris κάπου πρέπει να έχει log απ' όπου μπορείς να δεις τι έχει πάει στραβά και αν λείπει κάτι.

 

AMD είναι η κάρτα, Vulcan έχει περαστεί. 

Εχουν τοποθεστηθεί και τα αντίστοιχα 32bit και 64bit πακέτα.

 

Σε offline mode το παιχνίδι εκκινεί, βάζεις campaign ξεκινά το βινεάκι (BF3) στο τραίνο με το που μπαίνεις στο βαγόνι και παίρνεις τον έλεγχο του παιχνιδιού τα πάντα κολλάνε.

Θέλει επανεκκίνηση για να δουλεψει μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎1‎/‎3‎/‎2020 at 10:13 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος χρήστης στο thelab.gr που παίζει παιχνίδια σε Linux... 

Παίζω σε Steam αλλά κυρίως factorio. Το πιο πρόσφατο είναι το Shadow of the Tomp Raider.

Εγώ θα πρότεινα VM και pass-through discreet GPU ενώ χρησιμοποιείς την integrated GPU (iGPU) για το Linux.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.