Jump to content



κάρτα γραφικών για ταινίες/σειρές σερφάρισμα σε 4K σε συνδυασμό με ενισχυτή Yamaha rx-v377


Recommended Posts

@Κόκκινη αντμίνα: πάντως αν θες να είσαι απολύτως future-proof  για όταν εμφανιστεί το 8Κ -ή όπως αλλιώς το πουν- που ετοιμάζουν θα πρέπει να σκεφτείς την αλλαγή τοίχου. Νοικιάζουμε ένα δωμάτιο προς Versailles αν το σπιτάκι σου δεν φτάνει. 8Κ, μην το προσπερνάς, μπορείς και κατά Ιαπωνία μεριά, θα χρειαστείς και το 10G, εκεί όμως είσαι μόνη σου, δεν πουλάμε στο αυτοκρατορικό ανάκτορο προς το παρόν.
Μεγειά τις αγορές.

Πλάκα πλάκα ο πράσινος μπιλ μόλις έδειξε παραπάνω το σημείο και τον λόγο που μάλλον θα σταματήσουν οι διαρκείς αυξήσεις των αναλύσεων. Τουλάχιστον για θέαση κλασσικού τύπου, να κάθεσαι και να βλέπεις σε μια οθόνη/πανί. Παραπάνω βρίσκουν κυριολεκτικά τοίχο. Αν πάνε σε εμφύτευση τσιπ στον ανθρώπινο εγκέφαλο μπορεί και να συνεχίσουν. Μην αλλάξεις θέση στον καναπέ αν κι έχει δίκιο, ούτε εγώ θα άλλαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η tv θα ειναι samsung; Αν ναι, τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν παιζει dts ηχο. Οπερ σημαινει, οτι αν βαλεις τις πηγες στην tv και απο εκει με οπτικη στον ενισχυτη, οτιδηποτε εχει dts ηχο δεν θα ακουγεται. Καλυτερα να βγαλεις ενα hdmi απο το pc προς την τηλεοραση για να περναει εικονα, και μια οπτικη απο το pc στον ενισχυτη για να δινει τον ηχο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, billpeppas said:

Έχεις ήδη κάνει τη μισή δουλειά ( εντάξει, θα σε ψήσω να αναβαθμιστείς έστω σε Elite Screens και σε κάτι λίγο πιο... μεγάλο :D ).

 

Έχει πολύ πράγμα στο παζάρι, ξέρεις, το δίπλα "τεχνολογικό" forum ;)

Με όλα αυτά που λες έβαλες και εμένα στην πρίζα και τώρα χαζεύω πανιά και προτζέκτορες στο παζάρι...χαχα

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

προτζέκτορες

πρόσεχε αν μιλάς για μεταχειρισμένα. Παίζουν ρόλο οι ώρες λειτουργίας που έχουν στην καμπούρα τους. Στο τέλος της διαδρομής ψάχνεις κι εσύ για τοίχο. :p Αν δεν αγοράσει τις Βερσαλλίες η Κάρμεν, μπορείς κι εσύ, υπάρχουν κάτι μεγάλα δωμάτια εκεί πέρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ο τοίχος που έχω παίζει να προσφέρεται και για 300 ίντσες :p 

Αλλά είναι Αργυρούπολη γαμώτο όχι Βερσαλλίες, άρα δεν θα αποδίδει καλά :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, giorgos2187 said:

Η tv θα ειναι samsung; Αν ναι, τοτε κατα πασα πιθανοτητα δεν παιζει dts ηχο. Οπερ σημαινει, οτι αν βαλεις τις πηγες στην tv και απο εκει με οπτικη στον ενισχυτη, οτιδηποτε εχει dts ηχο δεν θα ακουγεται. Καλυτερα να βγαλεις ενα hdmi απο το pc προς την τηλεοραση για να περναει εικονα, και μια οπτικη απο το pc στον ενισχυτη για να δινει τον ηχο.

 

Προτιμώτερη λύση το Source ( PC / Blu-ray / etc ) =(HDMI)=> AV Receiver =(HDMI)=> TV/Projector
Δεν υπάρχει λόγος να πάει με οπτική από το PC στον ενισχυτή ( χάνεις πολλά, Dolby TrueHD & DTS HDMA/HR πάνε στράφι, don't work, και πάλι παίζεις με την φλόγα του lipsync ).

 

Last resort είναι αυτά, τα οποία κανονικά δεν θα έπρεπε να τίθονται καν υπό συζήτηση εν έτει 2020.

 

1 hour ago, Gregorypeg1000 said:

Με όλα αυτά που λες έβαλες και εμένα στην πρίζα και τώρα χαζεύω πανιά και προτζέκτορες στο παζάρι...χαχα

 

Η χαρά των 100++ ιντσών δεν συγκρίνεται με καμμία TV!

 

1 hour ago, salde said:

πρόσεχε αν μιλάς για μεταχειρισμένα. Παίζουν ρόλο οι ώρες λειτουργίας που έχουν στην καμπούρα τους. Στο τέλος της διαδρομής ψάχνεις κι εσύ για τοίχο. :p Αν δεν αγοράσει τις Βερσαλλίες η Κάρμεν, μπορείς κι εσύ, υπάρχουν κάτι μεγάλα δωμάτια εκεί πέρα.

 

Αν μιλάμε για μηχάνημα σχετικά σύγχρονο, δηλαδή να είναι μοντέλο του 2012+ δεν έχεις θέμα.
Οι λάμπες αλλάζονται πλέον οικονομικότατα.
Το μηχάνημα αν είναι LCD καλό είναι να δείς τις ώρες που έχει παίξει γιατί τα panels τους φθείρονται με τον χρόνο, μπορεί να υπάρξει και σοβαρό θέμα σύγκλισης που θα μας χαλάσει την ευκρίνεια μέχρι και να γίνει μη λειτουργικό το προβόλι.
Πλέον έχει αξιοπρεπέστατα μηχανήματα και σε αρκετά κάτω από το 1000αρικο, οπότε για μεταχειρισμένα αξίζει μόνο κάτι πολύ τρελλό ή κάποιος JVC D-ILA.
Ακόμα και ο BenQ W2000+ που πρέπει να παίζει γύρω στα 850€ as we speak, είναι ένα πολύ καλό μηχάνημα που ανοίγει άνετα και 150" έχοντας μάλιστα ένα από τα καλύτερα ansi contrast της DLP κατηγορίας, έρχεται από μαμάς αρκετά καλά calibrated ειδικά όσον αφορά τα χρώματα, και βγάζεις και 3000 ώρες άνετα με μια αυθεντική λάμπα στο Eco mode ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Προτιμώτερη λύση το Source ( PC / Blu-ray / etc ) =(HDMI)=> AV Receiver =(HDMI)=> TV/Projector
Δεν υπάρχει λόγος να πάει με οπτική από το PC στον ενισχυτή ( χάνεις πολλά, Dolby TrueHD & DTS HDMA/HR πάνε στράφι, don't work, και πάλι παίζεις με την φλόγα του lipsync ).

 

 

προτιμοτερη ειναι, αλλα οταν τα μηχανηματα πληρουν τις προδιαγραφες. Τωρα 4Κ αναλυση με 30 Hz σε επιφανεια ερασιας.... δεν ξερω πως θα φαινεται. Και δεν ειδα να περναει και 4:4:4 chroma ο yamaha. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

 

 

προτιμοτερη ειναι, αλλα οταν τα μηχανηματα πληρουν τις προδιαγραφες. Τωρα 4Κ αναλυση με 30 Hz σε επιφανεια ερασιας.... δεν ξερω πως θα φαινεται. Και δεν ειδα να περναει και 4:4:4 chroma ο yamaha. 

 

Από την στιγμή που το θέλει περισσότερο για ταινίες/σειρές, το πως θα φαίνεται το desktop με 4:2:0 ποσώς την ενδιαφέρει.
Στο browsing δε, αν θέλει το ρίχνει σε 1080p το desktop και κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλού κακού θα βάλω και μία οπτική ίνα στο καλάθι και θα δω τι θα παίξει με δοκιμές

Η πρώτη σύνδεση πάντως θα είναι και αυτή που έχω τώρα, μιας και θα είναι plug and play

 

source->yamaha->TV

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συνδεσεις το PC 2 φορές με την τηλεόραση. Μία μέσω ενισχυτή για ταινίες και μία απευθείας για browsing. Έτσι θα έχεις και τον ήχο όταν θα βλέπεις ταινίες και τα χερτζ όταν σερφάρεις. Ένα Windows-P είναι η εναλλαγή μονιτορ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Too complicated νομίζω... 

Ας κάνει μια δοκιμή δια της ευκολότερα οδού (όλα στον yamaha και αυτός να στέλνει εικόνα στην τιβι) και αν δεν την πελεψουν με την επιφάνεια εργασίας τότε το ξαναβλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ οπότε μπορεί να πω και βλακεια. 

 

Αν συνδεθεί το PC απευθείας στην τηλεόραση και ο ενισχυτής με την τηλεόραση σε θύρα ARC δε θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα; 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, GriGaS said:

Αν και έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ οπότε μπορεί να πω και βλακεια. 

 

Αν συνδεθεί το PC απευθείας στην τηλεόραση και ο ενισχυτής με την τηλεόραση σε θύρα ARC δε θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα; 

 

Θες eARC και στην TV και στον ενισχυτή για τα HD formats ήχου.
Με το απλό ARC ( που πάλι θέλει υποστήριξη και στις 2 άκρες ) παίρνεις πάλι τα lossy formats μόνο.

 

p.s. @karmen1983 ποιά ηχεία έχεις, και μέχρι που μπορεί στο μέλλον να το πας ( θα παίξει Atmos/DTS X ? ) ? για ανάλογη πρόταση ενισχυτή :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο ερωτήσεις γιατί τα μισά καταλαβαίνω απο αυτά που λέτε.

Ποιά τηλεόραση πήρες

Και στήνεις όλο αυτό το σεταπ για να βλέπεις ταινίες απο νετφλιξ;;;

Που ούτε καλο ήχο έχει ούτε ποιότητα εικόνας;

Link to comment
Share on other sites

Tα ηχεία όπως και το κεντρικό που είχα παραγγείλει τότε μετά από συζητήσεις φαίνονται εδώ

 

 

 

Τα ηχεία μπορεί να είναι παλιά, αλλά δεν έχω σκοπό να αλλάξω το σετάπ ήχου. Κατά κύριο λόγο τα ηχεία τα οδηγεί ο sansui τις περισσότερες ώρες της μέρας για μουσική από βινύλια και το βράδυ ο Yamaha για κάνα 2ωρο άντε 3ωρο όσο αντέξω για καμια σειρά.

 

Η τηλεόραση είναι αυτή και την είδα από κοντά σε σχέση  με άλλες

 

https://www.skroutz.gr/s/19093253/LG-86UM7600.html

 

Και Ιάσονα δεν το στήνω όλο αυτό για το newtflix αλλά ΚΑΙ για το Netflix.

Αναφέρω και πάλι ότι.

 

Μας ενδιαφέρει

 

Ταινίες/σειρές από τη βιβλιοθήκη

Ταινίες σειρές από netflix

Ποδόσφαιρο για τα παλικάρια μέσω OTE TV και NOVA

Λίγο browsing έως καθόλου

ΔΕΝ παίζω παιχνίδια και ΔΕΝ παίζει να παίξω.

 

Αυτή την στιγμή στον χώρο υπάρχει μία 55αρα Sammy full HD σε απόστααη 3.9μέτρων. Θέλουμε μεγαλύτερη, πάμε σε μεγαλύτερη και το θέμα είναι πόσο θα στοιχίσει πέρα από την αγορά της τηλεόρασης. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε δε νομιζω οτι χρειαζεται να μπεις σε περισσοτερες σκεψεις και αγορες. Θα παιξεις λιγο με δοκιμες ωστε να εχεις το καλυτερο επιθυμητο αποτελεσμα απο τα υπαρχοντα μηχανηματα και το θεμα ληγει. 

Αν το browsing ειναι ελαχιστο τοτε νομιζω πως το μειονεκτημα του yamaha στο passthrough της εικονας, δεν θα κανει εμφανη την παρουσια του ποτε. 

 

Τα αλλα μονοπατια απαιτουν χωρο, χρημα και υποχρεωτικές συνθηκες. Αν δεν εχεις σκοπο να της ικανοποιησεις ολες, τοτε το μονο που κανεις ειναι πεταμα χρηματωνε... Μεινε οπως εισαι, αληθεια....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκεί θέλω να καταλήξουμε την κουβέντα :p

Οπότε παίρνω την TV

Παίρνω την καρτούλα που είπαμε

Κάνω δοκιμές με 2 setup

 

Ενα με source -> yamaha ->tv

Ενα με source -> TV -> yamaha οπτικη

 

Οποιο κάθεται καλύτερα καταλήγω

 

Και στις 2 περιπτώσεις αν έχω καταλάβει καλά θέλω 2 hdmi Καλώδια 2.0 για το pc και TV

Nova και OTE δεν μας νοιαζει αν θα είναι hdmi 2.0 το καλώδιο

 

Τα έχω καταλάβει καλά; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Εκεί θέλω να καταλήξουμε την κουβέντα :p

Οπότε παίρνω την TV

Παίρνω την καρτούλα που είπαμε

Κάνω δοκιμές με 2 setup

 

Ενα με source -> yamaha ->tv

Ενα με source -> TV -> yamaha οπτικη

 

Οποιο κάθεται καλύτερα καταλήγω

 

Και στις 2 περιπτώσεις αν έχω καταλάβει καλά θέλω 2 hdmi Καλώδια 2.0 για το pc και TV

Nova και OTE δεν μας νοιαζει αν θα είναι hdmi 2.0 το καλώδιο

 

Τα έχω καταλάβει καλά; 

 

1) Ναι, θες 2 HDMI 2.0 cables για τα ( PC -> AV ) & ( AV -> TV ).
Προσοχή στο AV -> TV connection, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τις θύρες που υποστηρίζουν ARC σε ενισχυτή και TV ( είναι είτε σημειωμένο πάνω στα μηχανήματα με την λέξη ARC δίπλα στην θύρα, αλλιώς στα user manuals ).

 

2) Για τον OTE & Nova δεν σε νοιάζει, ένα απλό καλώδιο HDMI είναι αρκετό μιας και είναι 1080i οι μεταδόσεις.

 

3) Σιγά σιγά θα φέρνεις λίγο πιο μπροστά τον καναπέ, 5 εκατοστά κάθε εβδομάδα, δεν θα καταλάβεις την διαφορά έτσι, αλλά θα την δείς :D
Σκέψου ότι εγω σε 135" έβλεπα από τα 4.8μ και ίσως έπαιρνε να είχα πάει και ένα τσικ πιο κοντά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.