Jump to content


κάρτα γραφικών για ταινίες/σειρές σερφάρισμα σε 4K σε συνδυασμό με ενισχυτή Yamaha rx-v377


Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες. Εχω χάσει εντελώς τις εξελίξεις οπότε θέλω μια μικρή βοήθεια.

Από βδομάδα θα έχω νέα τηλεόραση και η κάρτα γραφικών που φοράει το True violet είναι η XFX 6450 2gb

Εκτός αν κάνω λάθος η μέγιστη ανάλυση της συγκεκριμένης είναι   2560x1600 pixels

H νεα TV είναι 4k και θέλω αναβάθμιση λογικά

 

Ψάχνω οπωσδήποτε κάρτα που δεν παίρνει τροφοδοσία και επίσης οικονομική και κατα προτίμηση χωρίς ανεμιστήρα. Δεν κάνω κάτι σπουδαίο σε αυτό το pc πέρα από ότι αναφέρω στον τίτλο.

 

Με μία τέτοια είμαι οκ?

https://www.skroutz.gr/s/9858653/MSI-GeForce-GT710-2GB-2GD3H-H2D.html

άκυρο λάθος max res γράφουν στο σκρουτζ

https://www.skroutz.gr/s/7703749/MSI-GeForce-GT730-2GB-N730K-2GD3H-LP.html

 

Καμια πρόταση άλλη;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες στο paste...

https://www.skroutz.gr/s/11975748/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Silent-Low-Profile-GV-N1030SL-2GL.html

Πρόσφατα την έβαλα σε HTPC φίλου ακριβώς για να υποστηρίξει την 4Κ νέα του τηλεόραση.

Προσοχή στο HDMI καλώδιο να είναι ver2.0.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E κάνε και μια πρόταση βρε παλικάρι μου μη ψάχνω και έχω αφήσει το άθλημα αιώνες :p 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Tο ελάχιστο για απεικόνιση 4κ@60Hz είναι GTX750 ή R7 250X.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια GT 1030 είναι μάλλον ότι καλύτερο σήμερα. Υποστηρίζει και hardware decoding σε H265, αν δεν κάνω λάθος, οπότε για αυτό και μόνο ξεχνάς οτιδήποτε παλαιότερο. Απλά αποφεύγεις τις ελάχιστες GT 1030 του εμπορίου με DDR4 μνήμες και εξασφαλίζεις ότι αυτή που θα πάρεις θα είναι η στάνταρ έκδοση με GDDR5.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για να ρωτήσω και κάτι άλλο γιατί κάτι αναφέρθηκε για καλώδια

 

Η TV θα συνδεθεί από την θύρα ARC στον ενισχυτή Yamaha rx-v377

 https://usa.yamaha.com/products/audio_visual/av_receivers_amps/rx-v377/index.html

 

Στον ενισχυτή πάνε

 

Nova

OTE

PC

 

Πρέπει να αλλάξω τα καλώδια σε όλα;

 

Και επειδή αισθητικά (ω ναι παίζει το ρόλο του στο true violet Αυτό :p ) μου αρέσει αυτή, θα είμαι οκ?

https://www.skroutz.gr/s/11975748/Gigabyte-GeForce-GT-1030-2GB-Silent-Low-Profile-GV-N1030SL-2GL.html

 

 

 

edit: Στο manual του ενισχυτή βλέπω αυτό... ?

 

yamaha rx v377 4k resolution.PNG

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, karmen1983 said:

edit: Στο manual του ενισχυτή βλέπω αυτό... ?

 

yamaha rx v377 4k resolution.PNG

απ'ότι λένε εδώ
ναι θα έχεις πρόβλημα
https://forums.digitalspy.com/discussion/2318090/yamaha-rx-v377-no-4k-ultra-hd-display

μήπως μπορεί να γίνει το ανάποδο (δηλαδή όλα στην tv και με optical στον ενισχυτή?)

 

edit. η gigabyte φαίνεται μια χαρά

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος shattered έγραψε:

μήπως μπορεί να γίνει το ανάποδο (δηλαδή όλα στην tv και με optical στον ενισχυτή?)

Αυτό έψαχνα τώρα και καταλήγω και εγώ εκεί. Να πάω όλα τα hdmi από Nova/ote/pc στην TV και από το optical Της TV στο optical του ενισχυτή...

Λογικά το optical tv που φαίνεται στη φώτο παρακάτω

Η άλλη λύση να αλλάξω ενισχυτή :hehe: 

 

g022RXV377-b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο σερφάρισμα με τα 30Hz ίσως σου σπάσουν λίγο τα νεύρα με το lag στο ποντίκι :D

Έχεις να φανταστώ και ηχεία σε 5.1/7.1/Atmos διάταξη ?

Αν ναι, είτε αντέχεις τα 30Hz είτε αλλάζεις AV receiver.
Αν δεν παίζεις με 5.1/κλπ ήχο, τότε πας στην λύση direct to TV και έξοδος ήχου με SP/DIF από την TV στον ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 5 ηχεια στον ενισχυτη ναι κ sub που θα μπει αργότερα. 

 

Κατσε να καταλαβω ομως

 

Μου λεςνα αφησω την συνδεσμολογια ως εχει κ να μην παω απευθειας τις συσκευες με hdmi στην tv κ οπτικη απο την tv στον ενισχυτη; Αν ναι γιατι; (εξηγησε απλα γιατι δε το εχω)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, karmen1983 said:

Εχω 5 ηχεια στον ενισχυτη ναι κ sub που θα μπει αργότερα. 

 

Κατσε να καταλαβω ομως

 

Μου λεςνα αφησω την συνδεσμολογια ως εχει κ να μην παω απευθειας τις συσκευες με hdmi στην tv κ οπτικη απο την tv στον ενισχυτη; Αν ναι γιατι; (εξηγησε απλα γιατι δε το εχω)

 

Αν παίξεις με οπτική από την TV στον ενισχυτή χάνεις τα lossless audio formats ( Dolby TrueHD / Atmos & DTS HD Master Audio / DTS: X ) και παίζεις αναγκαστικά με τα lossy και πλέον ακόμα πιο υποβαθμισμένο ήχο, Dolby Digital ( AC-3 ), Dolby Digital Plus & DTS / DTS-ES.

Συν ότι υπάρχει αρκετά καλή πιθανότητα να έχεις μεγάλο audio sync ( lipsync ) θέμα ( delay ήχου - εικόνας )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξηγήστε μου κάτι και σε μένα τον άσχετο. Η @karmen1983 ποσταρε εικόνα από το manual του ενισχυτή που λέει repeater mode 4k/30Ηz. Αυτό γιατί το αναγράφει ο ενισχυτής? Μόνο για ήχο δεν είναι; Τι σχέση έχει το video? Δεν καταλαβαίνω...

EDIT: Κατάλαβα... Στέλνουμε με HDMI στον ενισχυτή για να πάρει ήχο και με HDMI out στέλνουμε στην τηλεόραση για να πάρει την εικόνα? 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εξηγήστε μου κάτι και σε μένα τον άσχετο. Η @karmen1983 ποσταρε εικόνα από το manual του ενισχυτή που λέει repeater mode 4k/30Ηz. Αυτό γιατί το αναγράφει ο ενισχυτής? Μόνο για ήχο δεν είναι; Τι σχέση έχει το video? Δεν καταλαβαίνω...

Αφού ρε συ φαίνονται οι είσοδοι AV στα αριστερά :p
Δεν είναι μόνο για ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.