Jump to content



Επιλογή ξεκλείδωτου ADSL modem-router για σύνδεση NOVA


Recommended Posts

Το modem του γραφείου μάλλον έχει πρόβλημα καθώς χάνει τη σύνδεση κάθε 5'-10', είναι και της HOL, ενώ η σύνδεση είναι πλέον της NOVA. Είναι συνδεδεμένοι δύο υπολογιστές και δύο POS, καθώς συστεγάζονται δύο ελ. επαγγελματίες. Εξυπακούεται ότι με τέτοια ποιότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο δε γίνεται σωστή δουλειά. Ψάχνω ένα καλό και οικονομικό modem router, μη κλειδωμένο, καθώς ενδέχεται να παίζει ρόλο το γεγονός ότι το υπάρχον είναι άλλου παρόχου. Έχω πολύ καλή εμπειρία με τις Netgear, καθώς το modem της ΟΤΕΝΕΤ για φοιτητές που είχα κάποτε σταμάτησε να λειτουργεί σωστά και αναγκάστηκα να αγοράσω ένα καλό ξεκλείδωτο. Βρήκα αυτό εδώ με καλές κριτικές και τιμή:

 

https://www.e-shop.gr/netgear-wnr2000-wireless-n-router-p-PER.613214

 

Δεν ξέρω ποια πρωτόκολλα κτλ χρησιμοποιούν οι πάροχοι. Δε δίνουν πληροφορίες, καθώς με έμμεσο τρόπο σε πιέζουν να αγοράσεις το δικό τους εξοπλισμό. Και προτιμώ να αγοράσω ένα μηχάνημα που θα με καλύπτει και σε περίπτωση αλλαγής παρόχου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος ΣτοΠαραΠεντε έγραψε:

Το modem του γραφείου μάλλον έχει πρόβλημα καθώς χάνει τη σύνδεση κάθε 5'-10', είναι και της HOL, ενώ η σύνδεση είναι πλέον της NOVA. Είναι συνδεδεμένοι δύο υπολογιστές και δύο POS, καθώς συστεγάζονται δύο ελ. επαγγελματίες. Εξυπακούεται ότι με τέτοια ποιότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο δε γίνεται σωστή δουλειά. Ψάχνω ένα καλό και οικονομικό modem router, μη κλειδωμένο, καθώς ενδέχεται να παίζει ρόλο το γεγονός ότι το υπάρχον είναι άλλου παρόχου. Έχω πολύ καλή εμπειρία με τις Netgear, καθώς το modem της ΟΤΕΝΕΤ για φοιτητές που είχα κάποτε σταμάτησε να λειτουργεί σωστά και αναγκάστηκα να αγοράσω ένα καλό ξεκλείδωτο. Βρήκα αυτό εδώ με καλές κριτικές και τιμή:

 

https://www.e-shop.gr/netgear-wnr2000-wireless-n-router-p-PER.613214

 

Δεν ξέρω ποια πρωτόκολλα κτλ χρησιμοποιούν οι πάροχοι. Δε δίνουν πληροφορίες, καθώς με έμμεσο τρόπο σε πιέζουν να αγοράσεις το δικό τους εξοπλισμό. Και προτιμώ να αγοράσω ένα μηχάνημα που θα με καλύπτει και σε περίπτωση αλλαγής παρόχου.

Το συγκεκριμένο που χεις βαλει είναι μονο  ρουτερ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα το πρόσεξα! Να πω την αλήθεια, έχω να ασχοληθώ με αγορά μόντεμ πάνω από 10 χρόνια. Πάντα έπαιρνα του παρόχου, καθώς τότε δινόταν δωρεάν. Για την ακρίβεια, καιτ ης Netgear μού το πρότεινε ειδικός... Πάντως, στο e-shop δε βρίσκω modem-router για adsl.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, ΣτοΠαραΠεντε said:

Πάντως, στο e-shop δε βρίσκω modem-router για adsl.

εδώ είσαι για το e-shop
https://www.e-shop.gr/ypologistes-dsl-modems-routers-dsl-modem-dsl-router-dsl-wireless-router-list?table=PER&category=DSL&filter-756=1&filter-757=1&filter-758=1

 

τώρα πιθανά να υπάρχουν καλύτερα ή/και φθηνότερα μοντέλα στο skroutz
αλλά σου δίνει μια ιδέα τι υπάρχει στην αγορά

 

ps. νομίζω όλα τα vsdl routers υποστηρίζουν και adsl

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...
Μία ώρα πριν, το μέλος Bonito έγραψε:

Για να μην ανοίγων καινούργιο θέμα.

Σε καινούργια σύνδεση nova 100mbps ξέρετε αν είναι αναγκαστικό το modem τους;

 

Αν όχι τι προτείνετε;

Εαν δεν εχεις voip ή/και 35b profile τοτε οποιοδηποτε αγαπαει η καρδια σου και αντεχει η τσεπη σου :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


δεν είναι αναγκαστικό το voip σε 100άρα σύνδεση;

Σε καμια υπηρεσια (x)dsl δεν ειναι αναγκαστικο το voip.

Ειδικα για τη forthnet αλλου δινει voip αλλου οχι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, panoc said:

Εαν δεν εχεις voip ή/και 35b profile τοτε οποιοδηποτε αγαπαει η καρδια σου και αντεχει η τσεπη σου :D

 

 

Δεν έχω ιδέα αν είναι voip. Παλεύουν να με συνδέδουν εδώ και 3 βδομάδες. Είχε προσφορά το 100-αρι 30 ευρώ και δεν βιαζόμουν οπότε οκ.

 

Αν έχει voip και βάλω άλλο router απλά χάνω το σταθερό;

 

6 hours ago, salde said:


δεν είναι αναγκαστικό το voip σε 100άρα σύνδεση;

 

Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους αύριο αλλά γενικά δεν ξέρουν και πολλά.

 

5 hours ago, panoc said:

Σε καμια υπηρεσια (x)dsl δεν ειναι αναγκαστικο το voip.

Ειδικα για τη forthnet αλλου δινει voip αλλου οχι.

 

Μπορώ να το ακυρώσω κιόλλας αν υπάρχει; Γενικά το σταθερό είναι τηλέφωνο ανάγκης πλέον. Δεν μου βγάζει νόημα να το έχω voip.


Έχουν κλειδωμένα τα voip γιαυτό να φανταστώ υπάρχει το θέμα

 

* Εφόσον δεν έχω voip αξίζει κάποιο modem router σε σχέση με το 20-άρικο που θέλουν για το δικό τους;

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

τα περνάνε σιγά σιγά όλα τα σταθερά σε Voip, δεν θα το αποφύγεις στο τέλος υποψιάζομαι.
 

Ναι, στο Voip χρειάζονται να συμπληρωθούν κάποια στοιχεία της γραμμής. Αυτά τα στοιχεία είναι που δεν σου λένε για οικιακές συνδέσεις, με αποτέλεσμα να μην μπορείς να τα συμπληρώσεις μόνος σου σε άλλο modem της επιλογής σου.
Καποιος πάροχος τα λέει και για οικιακές συνδέσεις μετά απο ενόχληση, ξεχνάω ποιος είναι.

Θα σου έλεγα να μην ακυρώσεις με αποκλειστικό θέμα το voip. Αν δεν βαριέσαι τηλεφώνησε στο τεχνικό τους τμήμα, πες τους ότι θες να βάλεις δική σου συσκευή, μπας και φιλοτιμηθούν να στα δώσουν. Αλλιώς, όσο μπορείς χωρίς πέναλντυ, απείλησέ τους ότι θα ακυρώσεις το συμβόλαιο.

Πάντως οι περισσότερες συμβουλές είναι να κρατιέται το μόντεμ του παρόχου και για πρακτικούς λόγους (όποτε χρειαστείς τεχνική υποστήριξη θα δυσκολεύεσαι στις συνεννοήσεις μόλις βλέπουν ότι δεν έχεις το μόντεμ τους. Και πίσω από αυτό, όποιος επιθυμεί να αλλάζει το ρούτερ με δικής του επιλογής για το σκέλος ρούτερ-υπολογιστής.
 

κατσε να σου απαντήσουν κι άλλοι εδώ, τα γνωρίζουν καλύτερα από εμένα

an επέστρεψες μονίμως Ελλάδα, ρίξε μια ματιά και στο επιδοτούμενο για kanonik;o fiber αν σε ενδιαφέρει

SFBB.GR

Superfast Broadband

 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχετε δίκιο. Η Cosmote δίνει κωδικούς VOIP. Κανένας άλλος, ή τουλάχιστον δεν έχω ακούσει για κάποιον άλλο. Η Cosmote στα δίνει και με ένα τηλέφωνο στην Τεχνική. Δεν έχω προσωπική εμπειρία, έτσι έχω διαβάσει από αρκετούς άλλους.

 

Τώρα από εκεί και πέρα, υπάρχει η δυνατότητα του bridge (να χρησιμοποιήσεις το δικό τους + ένα δικό σου για το διαμοιρασμό) ή να βάλεις απευθείας το δικό σου και να μην έχεις σταθερό τηλέφωνο. Για το VOIP πάντως μπορείς να παίξεις το χαρτί του Συναγερμού (αν πέσει το Internet πώς θα με πάρει ο συναγερμός τηλέφωνο;).

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Bonito έγραψε:

Δεν έχω ιδέα αν είναι voip. Παλεύουν να με συνδέδουν εδώ και 3 βδομάδες. Είχε προσφορά το 100-αρι 30 ευρώ και δεν βιαζόμουν οπότε οκ.

 

Αν έχει voip και βάλω άλλο router απλά χάνω το σταθερό;

 

 

Θα καταλαβεις εαν εχεις voip γιατι οταν σε συνδεσουν με το voip θα πρεπει το σταθερο να ειναι συνδεδεμενο απευθειας στο ρουτερ.

Δεν υποστηριζουν ολα τα ρουτερ voip, αυτα που το υποστηριζουν ειναι ιδιαιτερα ακριβα. Αλλά ο ακομα και εαν αγορασεις ενα τετοιο ο μονος παροχος που θα σου δωσει τους κωδικους τηλεφωνιας ειναι ο ΟΤΕ, ολοι οι αλλοι δε δινουν κωδικους (με ελαχιστες εξαιρεσεις σε καποιους που εχουν αναφερει οτι τους δοθηκαν). Οποτε δεν εχει νοημα η αγορα τετοιου εξοπλισμου.

Ακομα και να μην εχεις voip τωρα σε καποιο οχι και τοσο μακρινο διαστημα θα εχεις, αναγκαστικα. Ακομα και εαν κανονικα ειναι να εχεις voip και ζητησεις εξαιρεση για να μεινεεις σε pstn οταν η καμπινα/κεντρο γυρισει σε voip τοτε θες δε θες θα γυρισεις και εσυ.

 

Συνεχιζοντας.

Εαν δεν εχεις voip τοτε τα πραγματα ειναι απλα και αναλογα με τον εξοπλισμο που εχεις απο το παροχο

1. αγοραζεις οποιοδηποτε modem/router θες με προτιμηση να υποστηριζει 35b profile και κανεις τη δουλεια σου

2. αγοραζεις οποιοδηποτε router θες (σκετο router οχι modem/router) και το το συνδεεις στο ρουτερ του παροχου ειτε με double nat, ειτε με dmz ειτε με passthrough

 

Eαν εχεις voip και αναλογα τον εξοπλισμο του παροχου και εφοσον δε μπορεις να παρεις κωδικους τηλεφωνιας ωστε να βαλεις δικο σου voip modem/router

1. αγοραζεις οποιοδηποτε modem/router θες ή σκετο router (οχι modem/router) και το το συνδεεις πισω ρουτερ του παροχου ειτε με double nat, ειτε με dmz ειτε με passthrough

2. αγοραζεις οποιοδηποτε modem/router θες και πισω του αναλογα συνδεεις το ρουτερ του παροχου ειτε με double nat, ειτε με dmz ειτε με passthrough αναλογα με τις δυνατοητες του τελευταιου.

 

Ολα τα παραπανω για τη περιπτωση που θες οντως κατι παραπανω απο ενα ρουτερ του παροχου. (πχ θες bandwidth management ανα device ή/και aplication, θες adaptive qos, κλπ κλπ)

 

Εαν απλα θες να συνδεονται 5-6-10 συσκευες επανω και να παιζεις τα vdsl modem/router των παροχων ειναι αρκετα για τη αυτη τη δουλεια, δεν εχουν σχεση με τα παλια modem router των adsl συνδεσεων, ειναι απο τη φυση τους πολυ πιο δυνατα μηχανακια.

Εαν οι απαιτησεις σου ειναι μονο για ασυρματη καλυψη τοτε αναλογα εαν εχεις δοδημενη καλωδιωση μπορεις να παιξεις με καποιο AP εαν θες να το εχεις σε ενα κεντρικο σημειο ή με καποιο mesh οπως πχ τα tp-link deco (e4, m4, κλπ) τα οποια προσφερουν πολυ καλη καλυψη εαν τα τοποθετησεις σωστα και αριστες ταχυτητες ειδικα εαν συνδεθουν με καλωδιο μεταξυ τους.

 

Η γνωμη μου ειναι να περιμενεις να ολοκληρωθει η αναβαθμιση, να δεις πως παει η γραμμη, μπορει να χρειαστει αλλαγη της εσωτερικης εγκαταστασης (ειδικα εαν το σπιτι ειναι παλαιο, με τα κλασσικα κοκκινα-μπλε καλωδιακια και εχει πολλες τηλεφωνικες πριζες), και αν ολα πανε καλα και πλεον δε σε καλυπτει το μηχανημα του παροχου, εδω ειμαστε να το το συζητησουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.