Jump to content



Πλυστικό μηχάνημα για βεράντες και αυτοκίνητο


Recommended Posts

Η καραντίνα μάλλον με κάνει να θέλω να αγοράσω πράγματα, οπότε κάτι που καιρό τώρα σκεφτόμουν ήταν να πάρω ένα "πιεστικό" για να καθαρίζουμε τις βεράντες και να πλένουμε και το αμάξι. Λίγο που το κοίταξα υπάρχουν πολλές επιλογές σε διάφορες τιμές.

 

Κάτι τέτοιο θα μου ήταν άραγε αρκετό; Βλέπω συνδυάζει επιπλέον εξαρτήματα ειδικά για τις χρήσεις που το θέλω. Είναι όμως από τα φθηνά και προβληματίζομαι στο τι ελείψεις μπορεί να έχει. 

 

Αυτό θα ήταν μάλλον η επόμενη επιλογή μου. Πόση διαφορά έχουν τα 20bar πίεσης στην πράξη;

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητο εργαλείο το πιεστικό για όποιον έχει πολλές βεράντες και μεγάλες αυλές.

Δεν χρειάζεται να έχει και πολύ μεγάλη πίεση,  αλλά άμα φτιάχνεις καινούργιο σπίτι και θέλεις να καθαρίζεις τα λερώματα από τα τσιμέντα και τα ασβέστια πρέπει να πάρεις πολύ δυνατό.

 

Ένα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ που πρέπει να πάρεις εξαρχής, είναι ο σωλήνας για τον καθαρισμό των αποχετεύσεων και των υδρορροών.

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, tragikos said:

Η καραντίνα μάλλον με κάνει να θέλω να αγοράσω πράγματα, οπότε κάτι που καιρό τώρα σκεφτόμουν ήταν να πάρω ένα "πιεστικό" για να καθαρίζουμε τις βεράντες και να πλένουμε και το αμάξι. Λίγο που το κοίταξα υπάρχουν πολλές επιλογές σε διάφορες τιμές.

 

Κάτι τέτοιο θα μου ήταν άραγε αρκετό; Βλέπω συνδυάζει επιπλέον εξαρτήματα ειδικά για τις χρήσεις που το θέλω. Είναι όμως από τα φθηνά και προβληματίζομαι στο τι ελείψεις μπορεί να έχει. 

 

Αυτό θα ήταν μάλλον η επόμενη επιλογή μου. Πόση διαφορά έχουν τα 20bar πίεσης στην πράξη;

 

Δεν ξέρω τι νερό έχεις, πάντως αν έχει άλατα μην επενδύσεις και σε πολύ ακριβό πλυστικό. Πάρε δοκιμαστικά ένα φτηνό για 2-3 χρόνια και βλέπεις πώς θα πάει. 

Εγώ είχα πάρει ένα nilfisk εδώ και 6 χρόνια περίπου στα 100 ευρώ και κάνει καλή δουλειά, αλλά δεν είναι σαν αυτά των 300 ευρώ από άποψη πίεσης. 

Τα αξεσουάρ τα παίρνεις και έξτρα μετά (υπάρχουν και τρίτοι κατασκευαστές), αλλά συμφέρει σίγουρα να τα πάρεις στο αρχικό πακέτο αν θες τα ορίτζιναλ.

Εγώ το μόνο που αγόρασα ήταν μια περιστρεφόμενη βούρτσα για πλακάκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και γω στην κουβεντα της αναζητησης και να προσθεσω και το πλυσιμο χαλιων ... :p

Αν και εχω το bosch aquatak 100 το οποιο ειναι 15ετιας πλεον και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος μια φαγουρα για κατι δυνατοτερο την εχω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα εχει διαφορα να ανεβω κατα 20-30 bar απο αυτα που εχω ηδη...

Κλεινω προς το K4 της karcher αν και καπου πηρε το ματι μου τελευταια οτι βγαζουν προβληματα με τον πιεσοστατη οταν δεν γινεται τακτικη χρηση κλπ.

Βεβαια και το bosch που αναφερθηκε στο αρχικο post με μια γρηγορη ματια δεν ειναι κακο ...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 - 3 πραγματακια που ξερω απο πρωτο χερι...οποιος θελει τα παιρνει υποψην του....

Αν ειναι να παρετε ενα φτηνο ,[επιπεδο 100αρικου] ,αφηστε το...ποιο πολλη η βαβουρα του παρα το καλο του....

Σ αυτη την κατηγορια , αν εχει πιεση το δικτυο , ενα καλο πιστολι για το λαστιχο κανει την ιδια δουλεια σχεδον, χωρις τη βαβουρα του πλυστικου...[μπερδεμα καλωδια,  τσακισματα  λαστιχου, τρααβα περα δωθε μηχανημα καλωδια λαστιχο μαζι...]

Αν ειναι να παρετε , πατε στην κατηγορια 300 κ πανω....[ευρα], κ 15 κιλα κ πανω...

Τα 120 bar ενος φτηνου δεν εχουν καααααμια σχεση με τα 120 ενος ακριβου...

Κ ναι, ευκολα πλενουμε κ το αυτοκινητο , ακομα κ με 200 bar μηχανημα, αρκει να βαλουμε το σωστο ακροφυσιο, με καταλληλη ρυθμιση  κ απο σωστη αποσταση...

Τα κιτρινα ειναι υπερτιμημενα, προτιμηστε τα μπλε....

Αν καποιος μενει κοντα [Αιγαλεω] , κ ενδιαφερεται για μηχανημα , μπορει να περασει να τσεκαρει ενα nilfisk σειρα Ε που εχω σπιτι....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

να προσθεσω και το πλυσιμο χαλιων ... :p

 

Σωστός,  αλλά να ανεβάζεις τα χαλιά στην ταράτσα για να έχεις απλά και να κάνει σωστή δουλειά

 

Link to comment
Share on other sites

Δες κάποιο Nilfisk με μεταλλικη αντλία. Είχα πάρει απο το e-shop πριν 7 χρόνια ένα. Τα ποιο Χρήσιμα 75 ευρώ που έδωσα πότε. 

Προσοχή στο αμάξι απο μακριά και προσοχή ποια κεφαλή θα έχεις μπροστά.

 

Πάρε και ένα τέτοιο 

 

 

θα σε σώσει στο αμαξί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που κάνει το πλυστικό και λίγοι το ξέρουν, ξελεπίζει ψάρια.

Αν χτυπάς τα ψάρια, φεύγουν τα λέπια με τη μία.

Μόνο που πρέπει να είσαι σε ανοιχτό χώρο γιατί τα λέπια πετάγονται μερικά μέτρα τριγύρω.  :lol:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι και τα nilfisk στην λιστα μου γιατι εχω διαβασει αρκετα θετικα σχολια.

Αυτο που δεν εχω δει γενικοτερα στα specs ή δεν ξερω να το διαβασω ειναι για την μεταλλικη αντλια...

 

@Γιώργος 1 Εχω μεγαλα μπαλκονια (30+ τμ) και ας μην φαινεται :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafari έγραψε:

Μηπως να κοιταζαμε κατι και απο εδω ??

 

plistika-nerou-ilektrika.jpg
DASOPOULOS.GR

ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ. Read more

 

Τα ANNOVI  εχουν πολυ καλη φημη ...δεν τα ξερω προσωπικα ομως καθολου...

Για τα υπολοιπα που εχει δε βαζω το χερι μου στη φωτια...:)

Βασικα , κ δω ισχυει το ''οτι πληρωνεις ,παιρνεις''...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα πριν απο μερικούς μήνες το https://www.skroutz.gr/s/14483432/Nilfisk-E-150-2-9-X-TRA-EU.html μετά απο προτροπή του φίλου @Stelios13 . Το μηχάνημα είναι απίστευτα δυνατό, ειδικά με τη μύτη που ρίχνει το νερό κυκλικά υπάρχει τόση δύναμη που σε καθαρισμό βράχων, διώχνει χώμα και όλες τις σαθρές πέτρες! Βέβαια το χρησιμοποιώ για βαριές δουλειές σε οικοδομή, για καθάρισμα καλντεριμιών, καθάρισμα αρμών, ξεβούλωμα αποχετεύσεων κτλ. Θεωρώ οτι το συγκεκριμένο δεν κάνει για πλύσιμο αμαξιού γιατι μπορεί να κάνει ζημιά στη βαφή (δεν το έχω δοκιμάσει όμως).

Οπότε για βαριές εργασίες το θεωρώ τέλειο...

 

Για πιο ελαφριές εργασίες, μου αρέσει η προσφορά που έβαλε το e-shop και μας έδειξε ο φίλος @Lakisss . Δεν το έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο, αλλα έχοντας δοκιμάσει ενα karcher παρόμοιων προδιαγραφών, μπορώ να πω οτι για πλύσιμο αυτοκινήτου, βεραντών κτλ ήταν άψογο. Και επειδή έχει και όλα τα εξτρά (ειδικά το εξάρτημα για τις αποχετεύσεις), πιστεύω θα ικανοποιήσει τους περισσότερους σε αυτή την τιμή...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2020 at 1:01 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ταβανι τιμης;

Χρονος συνεχης χρησης;

 

Θα έλεγα τα 250€ (αλλά αν κάνω τη δουλειά μου και με τα 150€ δε θα πω όχι). Οι βεράντες και πλακοστρωμένη αυλή είναι αθροιστικά γύρω στα 60τμ. Οπότε αν εννοείς πόση ώρα θα το έχω συνεχώς αναμένο δε γνωρίζω :p

 

On 18/4/2020 at 8:18 ΠΜ, το μέλος Γιώργος 1 έγραψε:

Δεν χρειάζεται να έχει και πολύ μεγάλη πίεση,  αλλά άμα φτιάχνεις καινούργιο σπίτι και θέλεις να καθαρίζεις τα λερώματα από τα τσιμέντα και τα ασβέστια πρέπει να πάρεις πολύ δυνατό.

 

Ένα πολύ χρήσιμο αξεσουάρ που πρέπει να πάρεις εξαρχής, είναι ο σωλήνας για τον καθαρισμό των αποχετεύσεων και των υδρορροών.

Δε με ενδιαφέρει να βγάζω τσιμέντα και ασβέστια, μόνο να καθαρίζω τις βεράντες (σκαλιά, κάγκελα) και το αυτοκίνητο εύκολα και γρήγορα από σκόνες και βρωμιές.

 

On 18/4/2020 at 9:01 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Δεν ξέρω τι νερό έχεις, πάντως αν έχει άλατα μην επενδύσεις και σε πολύ ακριβό πλυστικό. Πάρε δοκιμαστικά ένα φτηνό για 2-3 χρόνια και βλέπεις πώς θα πάει. 

Εγώ είχα πάρει ένα nilfisk εδώ και 6 χρόνια περίπου στα 100 ευρώ και κάνει καλή δουλειά, αλλά δεν είναι σαν αυτά των 300 ευρώ από άποψη πίεσης. 

Τα αξεσουάρ τα παίρνεις και έξτρα μετά (υπάρχουν και τρίτοι κατασκευαστές), αλλά συμφέρει σίγουρα να τα πάρεις στο αρχικό πακέτο αν θες τα ορίτζιναλ.

Εγώ το μόνο που αγόρασα ήταν μια περιστρεφόμενη βούρτσα για πλακάκια.

Στη γενική παροχή έχω συνδέσει αφαλατωτή, οπότε δεν υπάρχει θέμα αλάτων. Έχεις μήπως link για να καταλάβω τι εννοείς περιστρεφόμενη βούρτσα;

 

On 18/4/2020 at 9:50 ΠΜ, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Όποιος βαράει με το πιεστικό και το υπόλοιπο αμάξι εκτός από τις ζάντες θα το μετανιώσει...εκτός αν έχει πρεσβυωπία οπότε όλα καλά

Με οποιοδήποτε εξάρτημα, ακόμα και από αυτά που "προορίζονται" για αμάξι;

 

On 18/4/2020 at 10:13 ΠΜ, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Σ αυτη την κατηγορια , αν εχει πιεση το δικτυο , ενα καλο πιστολι για το λαστιχο κανει την ιδια δουλεια σχεδον, χωρις τη βαβουρα του πλυστικου...

[...]

Τα κιτρινα ειναι υπερτιμημενα, προτιμηστε τα μπλε....

Δυστυχώς δεν έχει αρκετή πίεση στην περιοχή μου (Καλλιθέα Ρεθύμνου). Έχει σημασία το χρώμα στο πιεστικό;

 

πριν 5 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Από 165 στον σκρουτζ.  

TLS.120203.jpg
WWW.E-SHOP.GR

Η Nilfisk είναι κατασκευάστρια επαγγελματικών μηχανημάτων...

 

Καλή περίπτωση φαίνεται αυτό όσον αφορά τα εξαρτήματα. Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά αξίζει (ναι για τα λεφτά του φάινεται να αξίζει, αλλά αξίζει γενικά);

 

Link to comment
Share on other sites

Τα 60 τετραγωνικά (καθαρά και όχι με τσιμέντα κλπ που αναφέρθηκαν) είναι οκ για οποιοδήποτε πιεστικό. 

Χρώμα εννοεί ο Στέλιος κίτρινο->karcher Μπλέ->nilfisk

Τα 250 τα θεωρώ πολλά για τη χρήση που λες ότι θα κάνεις και τις απαιτήσεις σου. Το μπλεδάκι που πρότεινε ο @Lakisss είναι υπερκομπλέ με μπόλικα εξαρτήματα και έχει και αυτό για τις υδρορροές/αποχετεύσεις που είναι must 

 

Η βούρτσα πατώματος είναι αυτό εδώ το εξάρτημα Που νομίζω το έχει στο πακέτο του το μπλε.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tragikos έγραψε:

Με οποιοδήποτε εξάρτημα, ακόμα και από αυτά που "προορίζονται" για αμάξι;

Ανάλογα...αν έχει τρέξει Παρίσι Ντακάρ υπο  καταρρακτώδη βροχή,  με την πίεση της ΕΥΔΑΠ δεν θα φεύγουν εύκολα οι λάσπες Για όλα τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω το λόγο

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο παρείγγηλα με αντικαταβολή, παραλαβή από το κατάστημα αυτό που πρότεινε ο @Lakisss να το καβατζώσω και βλέπουμε αν θα μου αλλάξει κάποιος άποψη μέχρι να φτάσει :p

πριν 4 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα 60 τετραγωνικά (καθαρά και όχι με τσιμέντα κλπ που αναφέρθηκαν) είναι οκ για οποιοδήποτε πιεστικό. 

Χρώμα εννοεί ο Στέλιος κίτρινο->karcher Μπλέ->nilfisk

Τα 250 τα θεωρώ πολλά για τη χρήση που λες ότι θα κάνεις και τις απαιτήσεις σου. Το μπλεδάκι που πρότεινε ο @Lakisss είναι υπερκομπλέ με μπόλικα εξαρτήματα και έχει και αυτό για τις υδρορροές/αποχετεύσεις που είναι must 

 

Η βούρτσα πατώματος είναι αυτό εδώ το εξάρτημα Που νομίζω το έχει στο πακέτο του το μπλε.

 

 

 

Με κάλυψες, ευχαριστώ!

πριν 1 λεπτό, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Ανάλογα...αν έχει τρέξει Παρίσι Ντακάρ υπο  καταρρακτώδη βροχή,  με την πίεση της ΕΥΔΑΠ δεν θα φεύγουν εύκολα οι λάσπες Για όλα τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω το λόγο

Θεωρητικά με το πιεστικό δεν έχεις μικρότερη κατανάλωση νερού; Επίσης για ένα γρήγορο πλύσιμο χωρίς σφουγγάρια και τρίψιμο δεν θα είχες καλύτερο αποτέλεσμα από το να ρίξεις απλά με το λάστιχο;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.