Jump to content



Εγκατάσταση νέου τηλεφωνικού καλωδίου και καλωδίου δικτύου


Recommended Posts

Σε συνέχεια των όσων γράφτηκαν στο θέμα για τις VDSL, αποφάσισα πως δε θα κάτσω με 42 συγχρονισμό ενώ μπορώ να έχω 100. Επιπλέον ήρθε η ώρα να σταματήσει η ασύρματη σύνδεση σπιτιού γραφείου και να περάσουμε στην εποχή του gigabit.

 

Ευτυχώς για να γίνουν τα παραπάνω θα χρειαστούν ελάχιστες τρύπες και η διάταξη τόσο του σπιτιού όσο και του γραφείου βοηθούν στο να έχουμε την ελάχιστη οπτική όχληση.

 

Η όδευση θα γίνει ως εξής Εσωτερικοί χώροι ισογείου -> Τρέξιμο δίπλα σε μια αποχέτευση στην πιλοτή -> Ανέβασμα στην ταράτσα από φωταγωγό -> Τρέξιμο στην ταράτσα -> Είσοδος στο σπίτι από σπιράλ (υπάρχει για σύνδεση του ηλιακού με ρεύμα και είναι κενό) -> Πατάρι - ντουλάπα - χώρος δικτυακών συσκευών σπίτι.

 

Η συνολική διαδρομή για το μεν τηλεφωνικό καλώδιο θα είναι της τάξης των 50 μέτρων, για το δε δικτυακό 60 μέτρα.

 

Μετά από αρκετό διάβασμα σε διπλανό φόρουμ που ασχολούνται μόνο με συνδέσεις, αποφάσισα για το μεν τηλέφωνο να χρησιμοποιήσω καλώδιο με μόνωση PET διαμέτρου 0.60mm που είναι ίδιο και με αυτό που έρχεται στον κατανεμητή μου, ενώ για το δίκτυο φυσικά θα βάλω Cat6 επίσης κατάλληλο για εξωτερικό χώρο. Στην όδευση της ταράτσας θα τοποθετηθούν εντός σπιράλ τύπου κουβίδη conflex βαρέως τύπου για προστασία από τον ήλιο ενώ τα υπόλοιπα σε γενικές γραμμές λέω να τα αφήσω χύμα (εκτός από σημεία που ενδεχομένως να είναι επίφοβα για βανδαλισμό).

 

To μεν τηλεφωνικό θα τερματίσει σε εξωτερικό πριζάκι RJ11, ενώ το Cat6 θα έχει και στις δύο πλευρές του θα τερματίζει σε πριζάκια.

 

Tα καλώδια τα οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι τα εξής :

 

Για πριζάκια μιας και δεν με ενδιαφέρει το θέμα της εμφάνισης καθότι θα είναι κρυμμένα λέω να χρησιμοποιήσω απλά επίτοιχα της central.

 

Θα ήθελα κάποιος γνώστης να μου πει τι παίζει  με το θέμα της θωράκισης όσον αφορά τον τερματισμό. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πρίζες FTP; Aν βάλω απλές UTP θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό; Ξέχασα να γράψω ότι τα δύο καλώδια θα κινούνται παράλληλα και στην ταράτσα θα βρίσκονται στον ίδιο σωλήνα.

 

Ακόμα δεν έχω αγοράσει τίποτα από υλικά και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και συζήτηση, πάντα βέβαια σε λογικά επίπεδα. Τα πράγματα καλό θα ήταν να είναι διαθέσιμα από καυκά μιας και παίζει καλή έκπτωση ηλεκτρολόγου από εκεί.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί εντός του σπιτιού γίνεται μπάχαλο όσον αφορά τα τηλεφωνικά καλώδια και ο μόνος "εύκολος" τρόπος να εχω μονοκόμματο καλώδιο από τον κατανεμητή ως το router είναι αυτός.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος GriGaS έγραψε:

Σε συνέχεια των όσων γράφτηκαν στο θέμα για τις VDSL, αποφάσισα πως δε θα κάτσω με 42 συγχρονισμό ενώ μπορώ να έχω 100. Επιπλέον ήρθε η ώρα να σταματήσει η ασύρματη σύνδεση σπιτιού γραφείου και να περάσουμε στην εποχή του gigabit.

 

Ευτυχώς για να γίνουν τα παραπάνω θα χρειαστούν ελάχιστες τρύπες και η διάταξη τόσο του σπιτιού όσο και του γραφείου βοηθούν στο να έχουμε την ελάχιστη οπτική όχληση.

 

Η όδευση θα γίνει ως εξής Εσωτερικοί χώροι ισογείου -> Τρέξιμο δίπλα σε μια αποχέτευση στην πιλοτή -> Ανέβασμα στην ταράτσα από φωταγωγό -> Τρέξιμο στην ταράτσα -> Είσοδος στο σπίτι από σπιράλ (υπάρχει για σύνδεση του ηλιακού με ρεύμα και είναι κενό) -> Πατάρι - ντουλάπα - χώρος δικτυακών συσκευών σπίτι.

 

Η συνολική διαδρομή για το μεν τηλεφωνικό καλώδιο θα είναι της τάξης των 50 μέτρων, για το δε δικτυακό 60 μέτρα.

 

Μετά από αρκετό διάβασμα σε διπλανό φόρουμ που ασχολούνται μόνο με συνδέσεις, αποφάσισα για το μεν τηλέφωνο να χρησιμοποιήσω καλώδιο με μόνωση PET διαμέτρου 0.60mm που είναι ίδιο και με αυτό που έρχεται στον κατανεμητή μου, ενώ για το δίκτυο φυσικά θα βάλω Cat6 επίσης κατάλληλο για εξωτερικό χώρο. Στην όδευση της ταράτσας θα τοποθετηθούν εντός σπιράλ τύπου κουβίδη conflex βαρέως τύπου για προστασία από τον ήλιο ενώ τα υπόλοιπα σε γενικές γραμμές λέω να τα αφήσω χύμα (εκτός από σημεία που ενδεχομένως να είναι επίφοβα για βανδαλισμό).

 

To μεν τηλεφωνικό θα τερματίσει σε εξωτερικό πριζάκι RJ11, ενώ το Cat6 θα έχει και στις δύο πλευρές του θα τερματίζει σε πριζάκια.

 

Tα καλώδια τα οποία σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω είναι τα εξής :

 

Για πριζάκια μιας και δεν με ενδιαφέρει το θέμα της εμφάνισης καθότι θα είναι κρυμμένα λέω να χρησιμοποιήσω απλά επίτοιχα της central.

 

Θα ήθελα κάποιος γνώστης να μου πει τι παίζει  με το θέμα της θωράκισης όσον αφορά τον τερματισμό. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω πρίζες FTP; Aν βάλω απλές UTP θα έχω κάνει μια τρύπα στο νερό; Ξέχασα να γράψω ότι τα δύο καλώδια θα κινούνται παράλληλα και στην ταράτσα θα βρίσκονται στον ίδιο σωλήνα.

 

Ακόμα δεν έχω αγοράσει τίποτα από υλικά και είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και συζήτηση, πάντα βέβαια σε λογικά επίπεδα. Τα πράγματα καλό θα ήταν να είναι διαθέσιμα από καυκά μιας και παίζει καλή έκπτωση ηλεκτρολόγου από εκεί.

 

 

 

Όπως είχαμε συζητήσει και στο άλλο θέμα, οι επιλογές σου είναι αρκετά καλές, αλλά δεν χρειάζεται να το παρακάνεις :).

Σε καλώδια με θωράκιση, πράγματι χρειάζεται να τερματίσεις και την θωράκιση, εάν θέλεις να το κάνεις σωστά. Διαφορετικά, μπορεί να μαζεύει περισσότερες παρεμβολές απ' ότι απλό unshielded. Στην πράξη, σπάνια είναι μετρήσιμη η διαφορά (είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο) και απλά τα θωρακισμένα είναι λίγο πιο άβολα στους χειρισμούς και ακριβότερα, τόσο αυτά όσο και τα παρελκόμενά τους.

Σε περιβάλλον με αρκετό ΗΜ θόρυβο, έχει νόημα το FTP/SFTP, με προϋπόθεση ότι τερματίζεται σωστά η θωράκιση σε αξιόπιστη γείωση.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εγώ και για το τηλεφωνικό χρησιμοποίησα Cat6 καλώδιο (ένα ζεύγος). Βέβαια το καλώδιο τρέχει εξ' ολοκλήρου μέσα στο σπίτι διότι το κουτάκι του ΟΤΕ είναι βιδωμένο στον εξωτερικό τοίχο. 

 

Παλαιότερα είχα κανονικό τηλεφωνικό καλώδιο με μία μάτιση. Η διαφορά αμελητέα. Με 100άρα είμαι και εγώ. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H όδευση των δύο καλωδίων θα γίνει μαζί και χωρίς παράλληλη διέλευση με καλώδια ρεύματος πέρα από κάπου 8 μέτρα που θα είναι σε απόσταση περίπου 30 εκατοστά από ένα καλώδιο παροχής ηλιακού θερμοσίφωνα. Ο λόγος που σκέφτηκα το θωρακισμένο καλώδιο είναι για να αποφύγω δυσλειτουργίες όταν η ατμόσφαιρα είναι ηλεκτρισμένη λόγω καταιγίδας και λοιπών καιρικών φαινομένων. Μήπως λέω βλακείες; Δημιουργεί η τηλεφωνική γραμμή παρεμβολές στο δίκτυο και το αντίστροφο;

 

Γενικώς με ενδιαφέρει να κάνω το καλύτερο δυνατό με βάση τα τωρινά δεδομένα. Το να αλλάξω καλώδιο σε 10 χρόνια για να εχω gigabit internet δεν με απασχολεί και ιδιαίτερα.

 

@trib εμένα έχει τουλάχιστον 4 ματίσεις. Ακριβώς έξω από την πόρτα στον 3ο όροφο συγχρόνισα στα 89, σε αυτή που πιστεύω ότι είναι πρώτη πρίζα στα 70 και σε αυτή που θέλω να έχω τον router 42.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

To cat6 από όσο ξέρω μπορεί μέχρι 5gbit και το cat5 μέχρι 2.5gbit. Αλλά στην παρούσα φάση μας ενδιαφέρει το είδος θωράκισης (αν τελικά χρειάζεται) και μόνωσης καλωδίου. Το τι κατηγορία καλώδιο θα μπει οσον αφορά το δίκτυο θα το δω όταν πάρω προσφορά για υλικά. Προφανώς και δεν το αποκλείω, θα εξαρτηθεί αποκλειστικά από το κόστος.

 

Και μιας και το εθιξες το θέμα του cat7, εάν τελικα επιλέξω cat6a ή cat7 μπορώ τώρα να τερματίσω σε απλές cat6 για λόγους κόστους;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί να γίνει αυτό. Αν σε κάποιο βύσμα δεν χωρούν τα σύρματα, δοκίμασε άλλο, άλλου κατασκευαστή. Ακόμη καλύτερα, δοκίμασε ένα μικρό δείγμα επί τόπου στο κατάστημα πριν αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

@GriGaS όπως τα λες ειναι αλλά δεν θα εβαζα ξεχωριστό καλώδιο για τηλέφωνο και δίκτυο...Το ίδιο SFTP Cat 6a or Cat7  για 10G

Tα ασθενή ρεύματα (συναγερμοί κτλ) όντως δεν δημιουργούν προβλήματα. Το ρεύμα της παροχής του θερμοσίφωνα (στους 30 ποντους) πιθανότατα  ναι...Αφού θα τα περάσεις από κανάλι (κουβίδη) ομως ;

cat6 ειναι για 10G ...δεν θα το δεις βέβαια στα 100μ όπως λένε οι προδιαγραφές...

Aπλά όπως αναφέρει ο minast ειναι εξίσου σημαντικό το πως θα γίνει ο τερματισμός...Δώσε βάση στα πριζάκια πχ.σε μένα τερματισμός Cat6 σε Central δεν περνούσε τα τεστ (fluke network tester) ενώ σε Panduit πριζάκια ολα οκ....

Έγινε επεξεργασία από sstav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστός ο τρόπος που σκέφτεσαι. Αν καταλήξεις σε χαλκό θα δεις στο τέλος αναλόγως της τιμής. Το σημείο που κατά τη γνώμη μου πρεπει να έχεις σκεφτεί πριν αρχίσεις είναι το θέμα της διαδρομής. Κανονικά σε κάποιο χρονικό διάστημα θα θέλεις να περάσεις σε οπτική. Οικονομικά τώρα δεν αξίζει μάλλον να το κάνεις μόνος σου χωρίς να φτάνει οπτική στο κτίριο. Αν όμως πρόκειται να γίνουν μερεμέτια ίσως αξίζει να τα κάνεις με κριτήριο την οπτική ώστε αργότερα, όποτε γίνει, να αλλάζεις μόνο καλώδια χωρίς να πρέπει να ξαναγίνει μερεμέτι.
Η μελλοντική οπτική είναι και μέρος του διλήμματος αν αξίζει κανείς να πάει σε ακριβότερη κατηγορία χαλκού. Θα έλεγα όχι αλλά είναι δικό σου θέμα.

Το δεύτερο που ίσως αξίζει να σκεφτείς είναι το αν στο προβλεπτό μέλλον καθώς τα μικρά μεγαλώνουν θα τους μοιράζεις εσύ χωρητικότητα -οπότε εσωτερικά στο σπίτι θα έχεις ένα σημείο για δικτυακή είσοδο- ή αν θα θελήσουν/χρειαστούν άλλη αυτόνομη γραμμή οπότε η όποια διαδρομή επιλέξεις ίσως εχει νόημα να το λάβει υπόψιν. Time flies.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

δεν θα εβαζα ξεχωριστό καλώδιο για τηλέφωνο και δίκτυο...Το ίδιο SFTP Cat 6a or Cat7  για 10G

 

ίσως δεν έγραψα σωστά ότι το τηλεφωνικό και το δικτυακό θα έχουν κάπου 40 μέτρα κοινής διαδρομής, αλλά το δικτυακό θα συνεχίζει προς το γραφείο. Άρα θα ρίξω 2 καλώδια.

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Αφού θα τα περάσεις από κανάλι (κουβίδη) ομως ;

 

δεν σε κατάλαβα...

 

πριν 17 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Δώσε βάση στα πριζάκια πχ.σε μένα τερματισμός Cat6 σε Central δεν περνούσε τα τεστ (fluke network tester) ενώ σε Panduit πριζάκια ολα οκ

 

οκ θα το εχω στα υπόψη αυτό

πριν 10 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Αν όμως πρόκειται να γίνουν μερεμέτια ίσως αξίζει να τα κάνεις με κριτήριο την οπτική ώστε αργότερα, όποτε γίνει, να αλλάζεις μόνο καλώδια χωρίς να πρέπει να ξαναγίνει μερεμέτι.

 

Έτσι όπως το έχω σκεφτεί μέσα στο σπίτι θα γίνουν μόλις 2 τρύπες οι οποίες θα καλυφθούν από το κανάλι, άρα εάν στο μέλλον θέλουμε να περάσουμε κάτι άλλο θα είναι απλό.

 

πριν 13 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Η μελλοντική οπτική είναι και μέρος του διλήμματος αν αξίζει κανείς να πάει σε ακριβότερη κατηγορία χαλκού. Θα έλεγα όχι αλλά είναι δικό σου θέμα.

 

Εάν κάποτε είναι εφικτό να έχουμε gigabit internet στην περιοχή, το φέρνω στο γραφείο που είμαι ισόγειο με προσβαση από παντού και το στέλνω σπίτι με το cat6 (δηλαδή αντί να δίνει το σπίτι ιντερνετ στο γραφείο, θα δίνει το γραφείο στο σπίτι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Γιατί εντός του σπιτιού γίνεται μπάχαλο όσον αφορά τα τηλεφωνικά καλώδια και ο μόνος "εύκολος" τρόπος να εχω μονοκόμματο καλώδιο από τον κατανεμητή ως το router είναι αυτός.

Ειναι παρα πολλα τα μετρα. Εγω θα εβρισκα αλλη θεση για το router (το γραφειο ειναι πιο κοντα?)

Ή αλλη οδευση του τηλ. καλωδιου (πολυ μικροτερη)

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Τα 50 μέτρα είναι πολλά; Δηλαδή σε μεγάλο πολυόροφο κτίριο τι κάνουν; Πιάνουν 100 μόνο στους κάτω ορόφους όσα διαμερίσματα είναι κοντά στο ανέβασμα;

Αν μπορεις να τα αποφυγεις ειναι πολλα

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Αν μπορεις να τα αποφυγεις ειναι πολλα

 

Δυστυχώς δεν μπορώ. Τώρα που ξαναμέτρησα από κατόψεις μπορεί να είναι και 40 τελικά...

Link to comment
Share on other sites

Όποιο καλώδιο έχει διαδρομή σε εξωτερικό χώρο, οπωσδήποτε pet, ακόμα και αν είναι μέσα σε κουβίδη σπιράλ. Αξίζει η χρηματική διαφορά απο τα μη pet καλώδια.

 

Αν σε κάποια άκρη του καλωδίου υπάρχει συσκευή που μπορεί να επηρεαστεί απο στατικό ηλεκτρισμό (πχ εξωτερικό access point), πάρε καλώδιο με εξτρα συρματάκι γείωσης. Αν πάρεις με γείωση, εννοείται παίρεις ανάλογα βύσματα ή patch panels, για να συνδεθεί η γείωση.

 

Τέλος το πιο σημαντικό είναι ο τερματισμός. Δεν προτείνω τερματισμό σε βύσματα γιατι πολλές φορές δεν καρφώνεται καλά ο χαλκός και δημιουργούνται θέματα. Οπότε παίρνεις μια πένσα (μην προσπαθήσεις χωρίς πένσα) και όπου θες να τερματίσεις βάζεις ή patch panel για πολλά βύσματα ή keystone jack για ενα βύσμα. Με την πένσα γίνεται τέλειος τερματισμός.

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

O κύβος ερίφθη και το απόγευμα αγοράζω:

Και τα δύο εξωτερικού χώρου με μόνωση PET

 

Μπόλικα μέτρα κουβίδη βαρέως τύπου για τους εξωτερικούς χώρους και ελαφρού τύπου για το υπόγειο.

 

Όλα τα απαραίτητα Legrand DLP ψιψιψόνια καναλιών για wife approved εσωτερικούς χώρους.

 

Πριζες Legrand Mosaic Cat6 FTP για τους τερματισμούς του καλωδίου δικτύου.

 

Από όσο το βλέπω θα μου πάνε κάπου 140 ευρώ όλα τα υλικά...

 

Θέλω να ελπίζω ότι θα καταφέρω σε μία ημέρα να φτιάξω τις καλωδιώσεις. Τα Legrand δεν είναι ετοιμοπαράδοτα οπότε θα γίνουν από βδομάδα.

 

Σε δεύτερο χρόνο θα ψάξω για ethernet surge protectors για τοποθέτηση ανάμεσα στις πρίζες και τα switch.

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τα κορυφαία surge protectors παγκοσμίως είναι της raycap (είναι και ελληνική). 

 

Το βασικό είναι να βάλεις ενα στην τηλεφωνική γραμμή, γιατι συνήθως απο εκει έρχονται υπερτάσεις και καίγονται τα router. Εγω βάζω το raytel 10.

 

Έχει και πολλά μοντέλα για προστασία ethernet, αλλα τα θεωρώ υπερβολικά, εκτός και αν έχεις τόσους πολλούς κεραυνούς στην περιοχή σου και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να πέσει σε εξωτερικό ethernet και να το φέρει μέσα στον εξοπλισμό σου...

 

Αν έχεις πρόβλημα με υπερτάσεις απο τη ΔΕΗ, εγω βάζω το strikesorb 30-B-DRM σε κάθε γραμμή (θες 4 για κάθε τριφασική παροχή και δυο για κάθε μονοφασική). Εγγύηση εφ όρου ζωής...

 

Εννοείται θες πολύ καλή γείωση, αλλιώς δεν έχουν νόημα όλα αυτά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.