Jump to content



Nvidia RTX 30X0 Ampere Architecture


Recommended Posts

Οταν βγηκαν περιμεναν καποιοι να πεσουν οι τιμες και δεν τσιμπησαν καρτες.. Αληθεια ποσο περιμενατε να πεσουν οι τιμες; Αφου η συγχρονη ιστορια εχει δειξει οτι για 1-2 χρονια οι τιμες κρατανε την ιδια τιμη. 
Οι AMD βγηκαν μουφα για αλλη μια φορα (ξερω τσιγκλαω ? ) οποτε αυτοι που περιμεναν τις κοκκινες φαγανε ηττα γιατι μετα δεν εβρισκαν καμμια απο τις δυο.

τα 100-200Ε παραπανω που κοστιζαν εξτρα απο το MSRP απλα τωρα θα ειχατε καρτες.
 
 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GoMaR said:

Οταν βγηκαν περιμεναν καποιοι να πεσουν οι τιμες και δεν τσιμπησαν καρτες.. Αληθεια ποσο περιμενατε να πεσουν οι τιμες; Αφου η συγχρονη ιστορια εχει δειξει οτι για 1-2 χρονια οι τιμες κρατανε την ιδια τιμη. 

 

Η "ιστορία" έχει δείξει ότι λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία οι τιμές λιανικής "πιάνουν" το MSRP

 

1 hour ago, GoMaR said:

Οι AMD βγηκαν μουφα για αλλη μια φορα (ξερω τσιγκλαω ? ) οποτε αυτοι που περιμεναν τις κοκκινες φαγανε ηττα γιατι μετα δεν εβρισκαν καμμια απο τις δυο.

 

H αλήθεια είναι ότι μόνο οι πράσινες προσφέρουν μοναδική εμπειρία RTX και ασύγκριτες επιδόσεις με το DLSS. Για όποιον όμως ενδιαφέρεται για rasterization performance, δεν είναι καθόλου μούφα.

 

Επίσης θέλω να προτείνω στον κόσμο να κοιτάει μόνο για αγορά Nvidia GPU. Είναι η καλύτερη αγορά για gaming και mining. Μόνο Nvidia. Ειδικά η εμπειρία RTX αξίζει τα λεφτά της καθώς είναι μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

 

Η "ιστορία" έχει δείξει ότι λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία οι τιμές λιανικής "πιάνουν" το MSRP

 

 

H αλήθεια είναι ότι μόνο οι πράσινες προσφέρουν μοναδική εμπειρία RTX και ασύγκριτες επιδόσεις με το DLSS. Για όποιον όμως ενδιαφέρεται για rasterization performance, δεν είναι καθόλου μούφα.

 

Επίσης θέλω να προτείνω στον κόσμο να κοιτάει μόνο για αγορά Nvidia GPU. Είναι η καλύτερη αγορά για gaming και mining. Μόνο Nvidia. Ειδικά η εμπειρία RTX αξίζει τα λεφτά της καθώς είναι μοναδική.


Ανεφερα συγχρονη ιστορια. Με τις 20χχ δεν ισχυε αυτο.
Η 2080τι ηταν παντα στο ~1000ρικο.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, GoMaR said:

ναι και κρατησε παντα αυτη την τιμη. Συνηθως βλεπαμε μετα απο λιγο καιρο να πεφτουν οι τιμες. Στις 20xx δεν εγινε.

 

Επομένως δέχεσαι ότι η τιμή MSRP ιστορικά ισχύει στη λιανική λίγες εβδομάδες/μήνες μετά την κυκλοφορία του προϊόντoς. Άρα το αρχικό σου post ότι έπραξαν λάθος όσοι περίμεναν τιμές msrp δεν είναι απόλυτα ορθό. 

 

Άλλοι παράγοντες ήταν αυτοί που συντέλεσαν στις υψηλές τιμές και στην ανύπαρκτη διαθεσιμότητα (mining, πωλήσεις από την πίσω πόρτα, scalping)

 

YΓ Τι ακριβώς δεν έγινε; Άλλα πράγματα λέμε? Εγώ λέω ότι η τιμή MSPR είναι και τιμή "πιάτσας" λίγο καιρό μετά την κυκλοφορία. Εσύ τι ακριβώς λες, γιατί δεν σε καταλαβαίνω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να το πω πιο απλα ?  
Οι 2080ti ειχε MSRP 999$ , αρχικα βγηκαν καρτες με 1200-1300Ε και ο κοσμος περιμενε να πεσουν. Καποιες φθηνες υλοποιησεις ηταν στα 950+Ε
Αλλα η τιμη ηταν στα 1000-1200 για 1-2 χρονια. ΔΕΝ επεσε η τιμη.


Τωρα βγαινουν οι 30χχ με λιγο παραπανω καπελο απο οτι τις 2χχχ και ο κοσμος δεν αγοραζε για τι ; Γιατι περιμενε οτι θα πεσουν οι τιμες; Απο που και ως που;
Ειδαμε κατι τετοιο στις 20χχ; Οχι. (Πιο παλια βλεπαμε)
Μετα εγινε αυτο με το Mining, πωλησεις που λες.. και η τιμη πηγε στον θεο.

Link to comment
Share on other sites

msrp 1000$ = 1000€ στην Ευρώπη. Επομένως έπεσαν στο msrp. Μόνος σου το λες. Οι υλοποιήσεις στα 1200+ € ήταν OC/turbo/rgb whatever. Τα λέω λάθος;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, gdp77 said:

msrp 1000$ = 1000€ στην Ευρώπη. Επομένως έπεσαν στο msrp. Μόνος σου το λες. Οι υλοποιήσεις στα 1200+ € ήταν OC/turbo/rgb whatever. Τα λέω λάθος;


Αυτο ειναι ενας γενικος κανονας και ισχυει ΜΟΝΟ στην αρχη.
Υποτιθεται με το περασμα των μηνων η τιμη πεφτει και ΔΕΝ κραταει την αρχικη τιμη.(οπως εγινε στις 2080τι)
Δε καταλαβαινω που δυσκολευεσαι η για τι πραγμα πρεπει να διαφωνησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, GoMaR said:


Αυτο ειναι ενας γενικος κανονας και ισχυει ΜΟΝΟ στην αρχη.
Υποτιθεται με το περασμα των μηνων η τιμη πεφτει και ΔΕΝ κραταει την αρχικη τιμη.(οπως εγινε στις 2080τι)
Δε καταλαβαινω που δυσκολευεσαι η για τι πραγμα πρεπει να διαφωνησουμε.

 

Η άποψή μου είναι ότι οι 2080ti πωλούνταν σε HΠΑ και σε Ευρώπη στις τιμές msrp. 

 

Εσύ δεν ξέρω τι ακριβώς λες. Λες ότι δεν "΄έπεσαν" οι τιμές αλλά δεν έχω καταλάβει σε ποιο επίπεδο θεωρείς "πτώση" τιμής.

Link to comment
Share on other sites

2175
WWW.GURU3D.COM

We take a look at Resident Evil Village in our usual in-depth ways. That would be tested on the PC gaming wise relative towards graphics card performance with the latest AMD/NVIDIA graphics...

 

index.php?ct=articles&action=file&id=71845

 

Ενδιαφερον γιατι ειναι φτιαγμενο για AMD hardware.

 

-Δεν υποστηριζει DLSS

-Οι κοκκινες φαινεται να αποδιδουν ανελπιστα καλα (...κ χωρις FSR κλπ)

-Φαινεται το παιχνιδι να ειναι προγραμματισμενο ετσι ωστε να παραχρησιμοποιει τη μνημη της gpu.

Αυτο δε συμβαινει σε κανενα αλλο παιχνιδι με RT, σε τετοιο βαθμο τουλαχιστον.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά, η αγορά hardware, λόγω τιμών και διαθεσιμότητας, είναι παντελώς αδιάφορη. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος, έχω, όμως, την αίσθηση ότι πολλοί νιώθουν έτσι. 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2021 at 8:13 ΠΜ, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ειλικρινά, η αγορά hardware, λόγω τιμών και διαθεσιμότητας, είναι παντελώς αδιάφορη. Δεν ξέρω, μπορεί να κάνω λάθος, έχω, όμως, την αίσθηση ότι πολλοί νιώθουν έτσι. 

 

3D_XPoint_Wafer_Close-Up-640x215.jpg
ARSTECHNICA.COM

Companies reeling from natural disasters and massive demand from OEMs, consumers.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.