Jump to content



Προστατευτικα πέλματα τραπεζιού


Recommended Posts

Έχω ένα τραπεζάκι που το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω πέλματα προστατευτικά.

Βρήκα τα παρακάτω που φαίνονται στη φωτό, που, ας πούμε, ψιλοταιριάζουν:

tp3.thumb.jpg.85b29a20c6ae8b424d8ce9081a92d4af.jpg

 

Λέω να τα χρησιμοποιήσω βάζοντας ως κόλλα λίγη σιλικόνη.

 

Αν έχετε πιο κατάλληλη πρόταση είμαι όλος αυτιάς.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Έχω ένα τραπεζάκι που το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω πέλματα προστατευτικά.

Βρήκα τα παρακάτω που φαίνονται στη φωτό, που, ας πούμε, ψιλοταιριάζουν:

tp3.thumb.jpg.85b29a20c6ae8b424d8ce9081a92d4af.jpg

 

Λέω να τα χρησιμοποιήσω βάζοντας ως κόλλα λίγη σιλικόνη.

 

Αν έχετε πιο κατάλληλη πρόταση είμαι όλος αυτιάς.:shifty:

 

Σκοπός σου είναι να προστατέψεις το δάπεδο; Αυτά που κοιτάς μια χαρά μου φαίνονται, αλλά εξίσου αποτελεσματικά θα είναι και τσοχάκια επίπλων, που βρίσκεις πολύ εύκολα (πχ IKEA).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου είναι να προστατέψω το πάτωμα αλλά και το τραπέζι (αν γρατζουνιστεί ξεβάφει και σκουριάζει).

Τσοχάκια επίπλων έχω δει πάρα πολλά, κανένα δεν κάνει.

Για να 'κάνει' πρέπει να είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μην φεύγει και να μη χαλάει εύκολα.

Αυτά που είχα ήταν ιδιοκατασκευή, λαστιχένια στρογγυλή ροδέλα με θερμοκόλλα. Τα 2 από τα 3 ξεκολλήσανε και σκουριάσανε τα ποδαράκια του τραπεζιού.

 

Πρέπει να βρω δηλαδή κάτι που να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο. 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κάτι σαν το παρακάτω αν δεν βρεις,
το περνάς από την τρύπα,  και το σφίγεις με 
παξιμάδι απ'την άλλη πλευρά,
και έξτρα βάζεις τσόχα αν χρειάζετε,

image.thumb.png.fcdda45e3c348a8a8a795b94c072697d.png

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Πλαστικες-ταπες,-υποποδια,-πελματα.aspx?page=10

http://www.benos.com.gr/e-Shop/Πλαστικες-ταπες,-υποποδια,-πελματα/PL-179.aspx

ρίξε μια ματιά και στις άλλες κατηγοτίες μήπως βρεις κάτι

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Σκοπός μου είναι να προστατέψω το πάτωμα αλλά και το τραπέζι (αν γρατζουνιστεί ξεβάφει και σκουριάζει).

Τσοχάκια επίπλων έχω δει πάρα πολλά, κανένα δεν κάνει.

Για να 'κάνει' πρέπει να είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να μην φεύγει και να μη χαλάει εύκολα.

Αυτά που είχα ήταν ιδιοκατασκευή, λαστιχένια στρογγυλή ροδέλα με θερμοκόλλα. Τα 2 από τα 3 ξεκολλήσανε και σκουριάσανε τα ποδαράκια του τραπεζιού.

 

Πρέπει να βρω δηλαδή κάτι που να ταιριάζει όσο το δυνατόν περισσότερο. 

 

Τσοχάκι ή λαστιχένιο πόδι επίπλου με βενζινόκολλα ή εποξική θεωρείται σχετικά ανθεκτικό και δύσκολο να φύγει. Αν το περιβάλλον είναι πιο απαιτητικό, δεν ξέρω εάν έχεις διάθεση για ιδιοκατασκευή, αλλά:

Μια άλλη ιδέα είναι ξύλινο σάντουιτς, από κάποιο φτηνό, μαλακό ξύλο (πχ πεύκο). Παίρνεις δύο μικρά πηχάκια και τα βάζεις πάνω/κάτω από το πόδι. Εκτός από κόλλα, βάζεις και μία βίδα που να διαπερνάει την τρύπα, εφόσον "σκάψεις" λίγο την κάτω πλευρά του ξύλου για να απέχει η κεφαλή της από το πάτωμα. Αν έχεις και ρούτερ, (ή υπομονή) μπορείς να φτιάξεις αυλάκι στο κάτω πηχάκι, για να κάτσει εφαρμοστά το πόδι πάνω του.

Στο ίδιο μοτίβο, μπορείς να βάλεις μόνο κάτω πηχάκι, να περάσεις από την τρύπα βίδα και να την ασφαλίσεις με ροδέλα/παξιμάδι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

το περνάς από την τρύπα,  και το σφίγεις με 
παξιμάδι απ'την άλλη πλευρά,

Το πρώτο που 'χα σκεφτεί ήτανε αυτό. Όμως απερρίφθη γιατί αν περάσω μέταλλο μέσα στην τρύπα κάποια στιγμή θα τριφτεί, θα φύγει η μπογιά, θα σκουριάσει.

Αν μπει κάτι στην τρύπα θα είναι λαστιχένιο ή μαλακό πλαστικό. (εγώ είχα βάλει τη θερμοκόλλα)

 

Για τον ίδιο λόγο απορρίπτεται και η πρόταση του idonthave και του minast.

(επίσης απορρίπτεται η βενζινόκολλα ή η εποξική γιατί όταν κάποια στιγμή βγούνε θα παρασύρουν χρώμα.)

 

Είμαι δύσκολος πελάτης :hehe:.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το πρώτο που 'χα σκεφτεί ήτανε αυτό. Όμως απερρίφθη γιατί αν περάσω μέταλλο μέσα στην τρύπα κάποια στιγμή θα τριφτεί, θα φύγει η μπογιά, θα σκουριάσει.

Αν μπει κάτι στην τρύπα θα είναι λαστιχένιο ή μαλακό πλαστικό. (εγώ είχα βάλει τη θερμοκόλλα)

 

Για τον ίδιο λόγο απορρίπτεται και η πρόταση του idonthave και του minast.

(επίσης απορρίπτεται η βενζινόκολλα ή η εποξική γιατί όταν κάποια στιγμή βγούνε θα παρασύρουν χρώμα.)

 

Είμαι δύσκολος πελάτης :hehe:.

 

Σάντουιτς ξύλου μόνο με ξυλόκολλα και καβίλια μέσα από την τρύπα;

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

βάλε θερμοσυστελλόμενο στην βίδα 2-3 κομμάτια,
βάλε και κόλλα στο σπείρωμα πριν σφίξεις το παξιμάδι,
και θα είσαι μια χαρά, κι αν φύγει το χρώμα το ξαναβάφεις.
?

αλλιώς κόψε τα ποδάρια!!!
 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ποδαράκια pvc ή καουτσούκ με τον παρακάτω τρόπο.

 

 

 

Ποδαράκι....  333.jpg.a3c894283f4f869559a48a1330fd6657.jpg

 

.....με βίδα στο ανάλογο μήκος που θα της έχεις περάσει ένα θερμοσυστελλόμενο για να μην ακουμπά μέταλλο

στα τοιχώματα της τρύπας(άσε που δεν θα κουνάει άμα βιδωθεί και δεν θα έχει τριβές αλλά τι να σε κάνουμε).

 

111.jpg.df8f99121b058563fc21c7b4149f01ce.jpg  222.jpg.398ea376922918e61efe3fd78acc3ff4.jpg

 

Βιδώνεις με παξιμάδι ασφαλείας για να μην ξεβιδωθεί....  444.jpg.22298c8f4789073d550fd16117ada72a.jpg

 

Οποιοδήποτε μέταλλο μέσα στη τρύπα θα προκαλέσει τριβές αν είναι χαλαρά βιδωμένο και παίζει, αν δεν κουνάει δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Που είναι ένας @Seafalco όταν τον χρειάζεσαι να μας πει τη γνώμη του;

Πάει δεν υπάρχει κράτος πια...:hehe:

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Το πρώτο που 'χα σκεφτεί ήτανε αυτό. Όμως απερρίφθη γιατί αν περάσω μέταλλο μέσα στην τρύπα κάποια στιγμή θα τριφτεί, θα φύγει η μπογιά, θα σκουριάσει.

Αν μπει κάτι στην τρύπα θα είναι λαστιχένιο ή μαλακό πλαστικό. (εγώ είχα βάλει τη θερμοκόλλα)

 

Για τον ίδιο λόγο απορρίπτεται και η πρόταση του idonthave και του minast.

(επίσης απορρίπτεται η βενζινόκολλα ή η εποξική γιατί όταν κάποια στιγμή βγούνε θα παρασύρουν χρώμα.)

 

Είμαι δύσκολος πελάτης :hehe:.

Τα παιδια απο πανω σου δωσαν αφθονες εναλακτικες....ολες θα σου κανουν καλη δουλεια, αφου μεχρι να αποφασισεις , σα δυσκολος πελατης,:) τα ποδια ηδη θα χουν σκουριασει....

Εναλλακτικα κοιτα για κατι πλαστικα  ''παπαρακια'' που μπαινουν βιδωτα σε καπω κ πορτμπαγκαζ αυτοκινητων σα στοπερ κ ρεγουλατοροι υψους....αν σου κατσει η τρυπα, μ ενα σμπαρο ,2 τρυγονια.....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλές και ενδιαφέρουσες, όντως, προτάσεις και σας ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο.

Αυτά τα στοπερ και οι ρεγουλατόροι ύψους για καπό και πορτμπαγκάζ αυτοκινήτων,  ακούγονται κι αυτά ενδιαφέροντα ,υπάρχει καμιά εικόνα;

Τα γκούγκλαρα αλλά δεν βρήκα τίποτα.

 

Μια ιδέα που μου 'ρθε: να το φτιάξω όλο το πέλμα από σιλικόνη ενισχυμένο με ίνες φάιμπεργκλας για έξτρα αντοχή.

(τολμώ να πω, αν και παράτολμη η σκέψη, ίσως να ακουστεί και ως ύβρις, ότι η ιδέα μου αγγίζει επίπεδα seafalco)?

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoss1442169303 said:

(τολμώ να πω, αν και παράτολμη η σκέψη, ίσως να ακουστεί και ως ύβρις, ότι η ιδέα μου αγγίζει επίπεδα seafalco)

LOL! ! !   :)

 

Καλησπέρα και από εμένα !

Πράγματι δόθηκαν πολλές λύσεις στο πρόβλημα και τώρα είναι στην επιλογή τη δική σου.

Αλλά αν δεν θέλεις να σκουριάσει το πόδι στο σημείο που θα βρίσκεται μέσα στο "παπουτσάκι" είναι λίγο δύσκολο!

Ή θα το στεγανοποιήσεις πλήρως, ή θα είναι σχετικά "επισκέψιμο" για τη σχετική συντήρηση.

Πάντως δεν νομίζω ότι και να σκουριάσει θα είναι θέμα τόσο δύσκολο η τοπική του επισκευή.

Για να βρεθεί η πιο κατάλληλη λύση θα χρειαστεί να μας πεις τι τραπεζάκι είναι αυτό.

1. Είναι για εξωτερικό χώρο, ή εσωτερικό?

2. Βρέχεται ή όχι ?

Το πάτωμα στο οποίο πατάει βρέχεται, και αν βρέχεται , τα νερά φεύγουν γρήγορα , ή μπορεί να ¨λιμνάσουν" ?

3. Πόσα πόδια έχει?

4. Είναι κανονικού ύψους (~75 cm), η κοντό τραπεζάκι?

5. Είναι μεγάλο σε διαστάσεις?

6. Πόση είναι η βάση στήριξης που ορίζουν τα πόδια του?

7. Η κατασκευή του στην περίπτωση που είναι "τετράποδο" είναι τέτοια που του επιτρέπει μέσω της ελαστικότητά της να προσαρμοστεί σε ένα όχι απόλυτα επίπεδο πάτωμα, η θα χρειαστεί "ρυθμιζόμενο" ποδαράκι?

8. Αν το ποδαράκι έχει κάποια ελαστικότητα, αυτό σε συνδυασμό με το ύψος του και τις διαστάσεις της βάσης του, θα τείνει να κάνει το τραπεζάκι επιρρεπές σε έντονη κίνηση στη περίπτωση ενός τυχαίου σκουντήματος (ελαφρού εννοείται ! ) ?

Οπότε στη περίπτωση αυτή επιβάλλεται να χρησιμοποιηθεί, "ανελαστικό" ποδαράκι." 

Αν όμως οι διαστάσεις είναι τέτοιες που το τραπέζι είναι πολύ σταθερό, τότε μπορεί να παίξουν και ελαστικά ποδαράκια.

9. Επίσης ποιο είναι το βάρος που έχει και καθώς και ποιο θα είναι το ενδεχόμενο μόνιμο βάρος που θα φέρει?

Γιατί από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά, καθώς μπορεί η πιο απλή λύση είναι αυτή που έβαλες εσύ στην αρχή, εννοώ εκείνα τα φορετά παπουτσάκια που είναι κούφια και μπαίνει το πόδι μέσα τους. Αυτά γεμισμένα με κόλλα πολυουρεθάνης

και αφημένα να στεγνώσουν με το τραπεζάκι στον αέρα, έτσι ώστε η κόλλα που είναι ελαστική να πάει κάτω από την κάτω επιφάνεια του ποδαριού.

Μπορεί όμως να είναι πολύ προτιμότερη μια λύση πιο DIY και πιο κομψή και πιο όμορφη.

Και μιλάω γι αυτήν που ήδη σου προτάθηκε με το ξύλινο πόδι.

Με τη διαφορά ότι αν το κάνεις έτσι , μιας και το τραπεζάκι από ότι το κόβω είναι κάπως "στολίδι" στο σπίτι, καλό θα ήταν να το κάνεις με ένα ξύλο κατάλληλο για αντίξοες συνθήκες.

Για παράδειγμα από ξύλο Ιρόκο που αντέχει στα νερά και την κακομεταχείριση, με δυο πηχάκια και το ποδαράκι να φωλιάζει ανάμεσά τους σε υποδοχή κατάλληλα σκαμμένη, και ασφαλισμένο με μια διαμπερή ξύλινη καβίλια, πιασμένη μόνο σφηνωτά για να μπορεί να αφαιρεθεί για λόγους συντήρησης. Και μετά λείανση , γυάλισμα και ένα λάδι / βερνίκι  εμποτισμού και το πόδι απόκτησε ΤΗΝ πατούσα! 

Το ποδαράκι από κάτω μπορεί να έχει διάφορα παρεμβύσματα που έρχονται σε επαφή με το πάτωμα.

Αν θέλουμε σταθερότητα στη θέση και αντίσταση στη μετακίνηση, τότε βάζουμε λαστιχένιο φύλλο  (ακόμα και ένα κομμάτι σαμπρέλας κάνει!)

Αν θέλουμε μετακίνηση εύκολη , αλλά φοβόμαστε το πάτωμα, τότε τσοχάκια, και αν θέλουμε πολύ εύκολη μετακίνηση και δεν φοβόμαστε το πάτωμα (είναι από σκληρό υλικό) και αυτό είναι λείο, υπάρχουν ποδαράκια από Teflon  που γλιστράνε εύκολα σε λείο πάτωμα.

Αν το πάτωμα κρατάει νερά, τότε θέλει λίγο πιο παχύ υπόστρωμα στο ποδαράκι για να μην μπορούν τα νερά να πάνε και "κολυμπήσουν" το ξύλο .

Για πες μας περισσότερα και θα την βρούμε την άκρη !  :)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω καρέκλες μεταλλικές στο πατρικό μου στο μπαλκόνι που έχουν την ίδια βάση κάτω που πατάνε στο μάρμαρο λάμα λυγισμένη με τρυπά 

Εχω βάλει σινεμπλοκ με ανοξείδωτη βίδα μιας και οι καρέκλες κάτω από το χρώμα δεν είναι γαλβανισμένες για να μην αφήσει σκουριά στο μάρμαρο με τον καιρό,  τα έχω μερικά χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα 
 

Τα έχω κόψει στην μέση 1  σινεμπλοκ για 2 πέλματα, τα έπιασα στη μέγκενη και τα έκοψα στην μέση με κόφτη με την λεπτή πλάκα 
 Είναι σαν αυτά τις φωτογραφίας

lTSk0DJ.jpg

Xρησιμοποίησα τα παραπάνω γιατί τα είχα και δεν χρειάστηκε να πάω να αγοράσω 
Υπάρχουν όμως και έτοιμα όπου δεν χρειάζεται να κόβεις και να κάνεις πατέντες
Mε τα έτοιμα μια ροδέλα και ένα παξιμάδι δεν θα ασχοληθείς ποτέ ξανά

Ποδαράκι στήριξης συσκευών

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Για να βρεθεί η πιο κατάλληλη λύση θα χρειαστεί να μας πεις τι τραπεζάκι είναι αυτό.

1. Είναι για εξωτερικό χώρο, ή εσωτερικό?

2. Βρέχεται ή όχι ?

Το πάτωμα στο οποίο πατάει βρέχεται, και αν βρέχεται , τα νερά φεύγουν γρήγορα , ή μπορεί να ¨λιμνάσουν" ?

3. Πόσα πόδια έχει?

4. Είναι κανονικού ύψους (~75 cm), η κοντό τραπεζάκι?

5. Είναι μεγάλο σε διαστάσεις?

6. Πόση είναι η βάση στήριξης που ορίζουν τα πόδια του?

7. Η κατασκευή του στην περίπτωση που είναι "τετράποδο" είναι τέτοια που του επιτρέπει μέσω της ελαστικότητά της να προσαρμοστεί σε ένα όχι απόλυτα επίπεδο πάτωμα, η θα χρειαστεί "ρυθμιζόμενο" ποδαράκι?

8. Αν το ποδαράκι έχει κάποια ελαστικότητα, αυτό σε συνδυασμό με το ύψος του και τις διαστάσεις της βάσης του, θα τείνει να κάνει το τραπεζάκι επιρρεπές σε έντονη κίνηση στη περίπτωση ενός τυχαίου σκουντήματος (ελαφρού εννοείται ! ) ?

Οπότε στη περίπτωση αυτή επιβάλλεται να χρησιμοποιηθεί, "ανελαστικό" ποδαράκι." 

Αν όμως οι διαστάσεις είναι τέτοιες που το τραπέζι είναι πολύ σταθερό, τότε μπορεί να παίξουν και ελαστικά ποδαράκια.

9. Επίσης ποιο είναι το βάρος που έχει και καθώς και ποιο θα είναι το ενδεχόμενο μόνιμο βάρος που θα φέρει?

Γιατί από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά, καθώς μπορεί η πιο απλή λύση είναι αυτή που έβαλες εσύ στην αρχή, εννοώ εκείνα τα φορετά παπουτσάκια που είναι κούφια και μπαίνει το πόδι μέσα τους. Αυτά γεμισμένα με κόλλα πολυουρεθάνης

και αφημένα να στεγνώσουν με το τραπεζάκι στον αέρα, έτσι ώστε η κόλλα που είναι ελαστική να πάει κάτω από την κάτω επιφάνεια του ποδαριού.

 

omg ούτε πανελλήνιες να έδινα!:hehe:

ΑΥΤΟ είναι το περίφημο τραπεζάκι:

trapezi-prasino.thumb.jpg.b4e58b7cdc521b9904d01b4f923ded26.jpg

1. Είναι στη βεράντα, εξωτερικός χώρος.

2. Όχι, κατά κανόνα δεν βρέχεται. Εκτός αν βρέξει. :bleh:...Εννοώ, αν βρέξει στη βεράντα κάποια νερά θα ψιλολιμνάσουν και θα βραχούν λίγο τα πόδια του.

3. 3

4. Ναι, 73 εκ. ύψος.

5. 60εκ διάμετρος επί 73 εκ. ύψος.

6. Η βάση του είναι ένα ισοσκελές τρίγωνο με μήκος πλευράς 50 εκ.

 

Λαχάνιασα, θα πάρω μια ανάσα και απαντώ το απόγευμα τα υπόλοιπα...

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

 

omg ούτε πανελλήνιες να έδινα!:hehe:

ΑΥΤΟ είναι το περίφημο τραπεζάκι:

trapezi-prasino.thumb.jpg.b4e58b7cdc521b9904d01b4f923ded26.jpg

1. Είναι στη βεράντα, εξωτερικός χώρος.

2. Όχι, κατά κανόνα δεν βρέχεται. Εκτός αν βρέξει. :bleh:...Εννοώ, αν βρέξει στη βεράντα κάποια νερά θα ψιλολιμνάσουν και θα βραχούν λίγο τα πόδια του.

3. 3

4. Ναι, 73 εκ. ύψος.

5. 60εκ διάμετρος επί 73 εκ. ύψος.

6. Η βάση του είναι ένα ισοσκελές τρίγωνο με μήκος πλευράς 50 εκ.

 

Λαχάνιασα, θα πάρω μια ανάσα και απαντώ το απόγευμα τα υπόλοιπα...

 

 

 

Ουφ, ησύχασα τώρα που το είδα, είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχεις έναν από τους τρίποδες του Ηφαίστου.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

7. Η κατασκευή του στην περίπτωση που είναι "τετράποδο" είναι τέτοια που του επιτρέπει μέσω της ελαστικότητά της να προσαρμοστεί σε ένα όχι απόλυτα επίπεδο πάτωμα, η θα χρειαστεί "ρυθμιζόμενο" ποδαράκι?

8. Αν το ποδαράκι έχει κάποια ελαστικότητα, αυτό σε συνδυασμό με το ύψος του και τις διαστάσεις της βάσης του, θα τείνει να κάνει το τραπεζάκι επιρρεπές σε έντονη κίνηση στη περίπτωση ενός τυχαίου σκουντήματος (ελαφρού εννοείται ! ) ?

Οπότε στη περίπτωση αυτή επιβάλλεται να χρησιμοποιηθεί, "ανελαστικό" ποδαράκι." 

Αν όμως οι διαστάσεις είναι τέτοιες που το τραπέζι είναι πολύ σταθερό, τότε μπορεί να παίξουν και ελαστικά ποδαράκια.

9. Επίσης ποιο είναι το βάρος που έχει και καθώς και ποιο θα είναι το ενδεχόμενο μόνιμο βάρος που θα φέρει?

Γιατί από αυτό θα εξαρτηθούν πολλά, καθώς μπορεί η πιο απλή λύση είναι αυτή που έβαλες εσύ στην αρχή, εννοώ εκείνα τα φορετά παπουτσάκια που είναι κούφια και μπαίνει το πόδι μέσα τους. Αυτά γεμισμένα με κόλλα πολυουρεθάνης

και αφημένα να στεγνώσουν με το τραπεζάκι στον αέρα, έτσι ώστε η κόλλα που είναι ελαστική να πάει κάτω από την κάτω επιφάνεια του ποδαριού.

7. Είναι τρίποδο.

8. Εντάξει, ελαστικό ποδαράκι.

9. Τώρα..πόσο βάρος έχει δεν έχω ιδέα.

 

Προσανατολίζομαι στην πρόταση του  Deus  για ποδαράκι στήριξης συσκευών.

Επειδή σε αυτά το λάστιχο πρέπει να είναι σκληρό και ανθεκτικό. Οπότε έχω και ελαστικότητα και αντοχή.

Θα τυλίξω με θερμοσυστελλόμενο τις σπείρες της βίδας όπως πρότεινε ο p55.

Και κάτω από το παξιμάδι θα βάλω ροδέλα λαστιχένια για να μην ακουμπήσει το παξιμάδι το ποδαράκι του τραπεζιού.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωσή σου ταιριάζει με ανελαστικό ποδαράκι που θα σηκώσει τα μεταλλικά πόδια κάνα πόντο + από το πάτωμα.

Οπότε εφόσον αισθητικά δεν σε ενοχλεί η λύση με τα ρυθμιζόμενο πόδια, που σου πρότειναν τα παιδιά παραπάνω, μπορείς να πάς με αυτήν.

Παίρνεις κάποια μικρή διάμετρο  και

large.1359691644__01.jpg

 

Και με τις ελαστικές ροδέλες θα κάνεις δουλειά και το θερμοσυστελόμενο θα βοηθήσει.

Καλό είναι να έχεις μια ανοξείδωτη επιφάνεια στις τριβές (εκεί που γίνονται τα σφιξίματα)

ΟΙ ροδέλες που λέω μπορεί να είναι από INOX ή ορειχάλκινες, το ίδιο ισχύει και για το παξιμάδι το τυφλό.

Το τελικό ύψος του ποδιού από το πάτωμα το προφυλάσσει από μόνιμο κολύμπι στο νερό.

Το γράσο μπαίνει για ευκολότερο λύσιμο και σαν προστασία από τη σκουριά.

Την βίδα του πέλματος μπορείς να την βάψεις πρίν με μίνιο και μετά με ότι σου αρέσει!  :)

Άσε τον τελευταίο πόντο άβαφο.

Καλή συνέχεια !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κόψε ένα κομμάτακι από λάστιχο ποτίσματος κατάλληλης διαμέτρου για κάθε πόδι και σφηνωσε το πόδι μέσα του.. ούτε βίδες ούτε τίποτα..σε ότι χρώμα θες, πράσινο,κίτρινο,διαφανές ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικά, καλή σκέψη.

Αισθητικά όμως χάλια!:bleh:

 

Τελικά ακολούθησα την πρόταση του @p55 αλλά δεν βρήκα τόσο καλά ποδαράκια (με μεταλλική ροδέλα όπως στη φωτό που 'χει βάλει ο p55) αλλά κάποια υποδεέστερα.

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.